Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Akkuyu Nükleer Santrali
« önceki   1234 ... 949596   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Okan Baldil

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:30

nükleer enerjiyle internete giriyormuş arkadaş, helal:) emeğine saygım sonsuz, evde üretiyor sanırım, parça mı çarpıştırıyor:) hadron mu var evde:)

kalecan
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:31

Alıntı:
bak benim bilgisayarın elektriği bugüne kadar nükleerden geliyormuş benim haberim yokmuş. neyse bunu da öğrendik.

Bak nükleer santrallerde elektrik değil demekki hıyar üretiliyormuş. haberim yokmuş sayende öğrendik.

senin bilgisayarın elektiriği ya termik santralden ya hes'ten yada doğalgaz santralinden karşılanıyor. Hangisine karşı olmadığını öğrenebilirmiyim.

kalecan
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:36

Alıntı:
termik santrallere karşı çıkarlar. peki hes yapalım dense doğa katlediliyor diye karşı çıkarlar. Yüzölçümümüzün yarısına sahip olan fransada sayısı 100 yakın olan nükleer santrale karşı çıkarlar.

Alıntı:
Bu ülkede petrol ve doğalgaz yok arkadaş.

Ama enerji kullanımında bir numaralar sabahtan akşama kadar internetin başından kalkmazlar.
efendi o internetin elektiği nerden geliyor bilmiyormusun.

Bu cümlenin sonuna yazdığım kullandığın bilgisayarın elettiriği nereden geliyor ibaresini sadece nükleer santralle ilişkilendirmek ancak size yakışır.

bahattinsevim

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 12:53

Nükleer santrallerin ulaşım ve su soğutma gereksiniminden dolayı deniz kenarına yapılması zorunlu.Bi yerde okumuştum 1 gram Uranyumdan elde edilen enerjiyle, 1 Ton kömürden elde edilen enerji aynı. Ben sadece nükleer yapılsın demiyorum ama eğer bizim bu enerjide dışa bağımlılığımızı en kısa sürede hangi santral giderecekse o yapılsın. Almanya kapatıyomuş deniliyor. Enerjisini tamamen karşıladıktan sonra 1-2 tanesini kapatsa nolurki. Almanyada şuanda bizim gibi elektriğini dışardan alsında görelim o zaman kapatıyormu kapatmıyormu? Dünyada kaç yüz tane nükleer santral var bugüne kadar 5 i geçmemiş felaket olarak. Yani yüzdesi çok düşük bi ihtimal. Kötü sonuçlarını düşüneceksek dediğim gibi o zaman kaza riskine karşı arabalarımıza hiç binmeyelim her an kaza yaşabiliriz. Burda ben sizin görüşlerinize karşı çıkmıyorum ama bu ülkeye nükleer yapılması şart sonuçta bi yere yapılacak. Mersin' ide kurada çekmemişlerdir. En uygun bölge oradır demekki.

En son bahattinsevim tarafından Sal 13 Eyl 2011, 13:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

bahattinsevim

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 12:57

Üretilen elektriğin ekonomik olabilmesi için santralın kurulduğu yerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Nükleer santrallar, hidroelektrik ve kömür yakıtlı santralların aksine, teknik olarak her yere kurulabilirler. Ancak üretilen elektriğin ekonomik ve son derece güvenli olabilmesi için santralın kurulduğu yerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Bu özellikler şu ana başlıklar altında toplanabilir;

DEPREM RİSKİ: Nükleer santrallar kurulurken, yapım maliyetini en aza indirebilmek için, deprem riskinin en düşük olduğu yerler seçilir.

TAŞIMA KOŞULLARI: Nükleer santralların, 400-500 tona varan ağırlıkta parçaları vardır. Bu parçaların santralın kurulacağı yere taşınması önemli bir sorundur. Coğrafyamız, kara ve demir yollarımız, bu ağırlıktaki parçaların taşınmasına olanak vermezken, taşımacılığa uygun olmayan akarsularımız da bu soruna bir çözüm getirmezler. Bu nedenle Türkiye'ye kurulacak nükleer santralların öncelikli olarak deniz kenarında olması, ekonomik olarak büyük yarar sağlayacaktır.

SOĞUTUCU GEREKSİNİMİ: Termik santrallarda olduğu gibi nükleer santralda da üretilen ısıyı alabilmek için bir soğutucuya gereksinim duyulur. Bu soğutucu, genellikle akarsu ya da denizden sağlanacak olan "su " dur. Türkiye'deki çoğu akarsuyun debisi bu soğutmayı sağlayacak düzeyde olmadığından nükleer santralların deniz kenarında kurulması, en uygun seçeneği oluşturur

METEOROLOJİK KOŞULLAR: Yöreye hakim hava olaylarının bilinmesi, sağlanan güvenliğin korunması ve olası radyolojik etkilerin en aza indirilmesi açısından önemlidir.

"Özellikle ulaşımdaki kolaylık ve soğutma gereksinimi için en uygun yerin deniz kenarı olduğu yazıyo arkdaşlar yani Mersin keyfi seçilmemiş..."

En son bahattinsevim tarafından Sal 13 Eyl 2011, 16:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kalecan
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 15:31

Bakıyorumda nükleer karşıtlarının sesi hiç çıkmıyor. Arkadaşların işin gırgırında olmaları yerine aşağıdaki yazıma cevap vermelerini beklerdim.

Alıntı:
Bu ülkenin refah seviyesini yükseltmek için üretmen lazım. Enerji olmazsa üretim olmaz. Maliyeti yüksek enerji kullanırsan dünyada rekabet şansın olmaz. çin nükleer enerji kullanır enerjiyi ucuza kullanıp ucuza üretim yapar. sonra senin ülkendeki fabrikalara bir bir kilit vurulur.

Bir tercih yapmak gerek ya nükleer enerji yada yokluk ve sefalet içinde yaşamak ikisi bir arada olmuyor. Türkiye bu cari açığı daha fazla taşıyamaz.

Dünya nükleer santral haritası
ABD’de 104, Fransa’da 59, Japonya’da 55, Rusya’da 31, ngiltere’de 23, Kore’de 20, Kanada’da 18, Almanya’da 17, Hindistan’da 15, Ukrayna’da 15, İsveç’te 10, Çin’de 9, İ spanya’da 9, Belçika’da 7, Slovakya’da 6, Çek Cumhuriyet’inde 6, İsviçre’de 5, Bulgaristan’da 4, Finlandiya’da 4, Macaristan’da 4, Arjantin’de 2, Brezilya’da 2, Meksika’da 2, Pakistan’da 2, Güney Afrika’da 2, Ermenistan’da 1, Litvanya’da 1, Romanya’da 1, Slovanya’da 1, Hollanda’da 1.Nükleer santrallerini kapatan (yapım asamasında olup iptal edilenlerde dahildir) ülkeler 23.11.2005 tarihi itibariyle adetleriyle birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Nükleer santralin Kayseriye yapılmasını isteyen arkadaşım; Reaktörlerin soğutulmasında çok yüksek miktarda suyun gerekli olduğunu bu nedenle nükleer santrallerin deniz kenarına yada yılın 12 ayı debisi düşmeyen yüksek debili akarsu kenarına yapılması gerektiğini bilmeni isterim.

Poyrazzz
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 16:57

Kendi adıma nükleer enerjiye karşı değilim. Tabii ki uygun yerlere ve mevcut enerji maliyetlerimizden daha uygun bir maliyetle olacaksa! Uzman değilim ama Rusların çıkardığı maliyetin çok yüksek olduğu ile ilgili pek çok bilgi var sanal alemde bu büyük bir soru işareti. Birde Akkuyu'ya yapılmasına karşıyım, o bölge bir yeryüzü cenneti, büyük bir turizm potansiyeli var. Sinop'a yapılabilir, Samsuna, Giresun'a ya da Trabzon'a. O bölgenin sahilleri zaten Karadeniz sahil yolu ile katledilmiş durumda. Bir de Mersin sahilleri katledilmesin.

Bi de sitede artık herşeye muhalefet ediliyor, santrallere karşı çıkılıyor da enerji nasıl üretilecek, petrol-gaz hep dışa bağımlıyız falan ucuz laflar yazılmasın lütfen! Ülkede muhalefet mi kaldı, iktidar bildiğini okuyor, kadrolaşmanın yapılmadığı yer kalmadı(bazılarını ben de destekliyorum), karşı çıkan kimi kadrolar uzaklaştırıldı, kimisi hapse atıldı. Zamanında ben de oy vermiştim ama sanki tek parti dönemi gibi olmaya başladı memleket, bu da beni endişelendirmeye başladı.

Türkiye'de bugüne kadar nükleer enerji yoktu! Ülkede büyük bir enerji krizi de yaşamıyoruz. Üstelik son yıllarda ciddi oranda artan güneş, rüzgar santralleri de kurulmaya başladı. Sanki aceleye, oldu bittiye getiriliyor gibi hissediyorum. Ruslar nükleer santral kursalar da bu sefer Ruslar'a bağımlı olacağız, dışa bağımlılığımız azalmayacak.

Ama yine de muhalefet olsun diye karşı çıkmıyorum. Turizm ve ekonomik açıdan zarar görmeyecek yerlere ve mevcut enerji maliyetlerimizden daha ucuza olacaksa yapılabilir. Ancak Akkuyu'ya değil!

Murat Caner
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 17:26

Alıntı:
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 1 kilo altın üretilmemişti ülkemizde. Oysa Türkiye'de zengin altın yatakları var ve ilk defa 2002 yılında ülkemizde altın çıkarılmaya başlandı. Şimdi altın üretiminde dünya dördüncüsüyüz!

Altın üretimine hâlâ karşı çıkılıyor. Çünkü önemli olan para değil. Çıkan altının atığı topraktaki serbest kalan ağır metaller.

Eğer geleceğini düşünüyorsan parayı değil toprağını, suyunu seçersin.

Çanakkale'de köylerin suyu kirlenmez. Karadeniz'de kurduğun Hes yüzünden ağaşların kesilmez. Gidenin yerine yenisini koyamazsın. Eğer Tanrı değilsen. Giden gider. Sonra Ayamama'da olanlar gibi ölenlerin arkasından ağlarsın. Japonlar gibi.

Siz bu işleri destekleyerek elinizi, alnınızı temiz tutun. Ben sonuna dek karşıyım. Varsın kirli olayım. İlerde ben demiştim derim.

soner_caylak
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 17:32

Alıntı:
Siz bu işleri destekleyerek elinizi, alnınızı temiz tutun. Ben sonuna dek karşıyım. Varsın kirli olayım. İlerde ben demiştim derim.

işin kötü yanı gözümüzün içine bakarak sırf para için yalan söyleyenler yüzünden yapılan ve yapılacak olan tüm çevre katliamları ve nükleer santrallere bir şey olunca ben demiştim desek neye yarar???

ülke olarak genetiğimiz bozulunca, mutant çocuklar dünyaya gelince, hepimiz kanserden kırılınca haklı çıkmanın hiç bir anlamı yok bence...

hepimiz aynı gemideyiz ancak sorun gemiyi para için batırmaya çalışanlar !!!!

Yakup

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 19:34

Alıntı:
Çin’de 9,

gecenlerde, Cinin 50 tane yeni nükleer santralini yapacagini okumustum...

kaynak olarak gercekten hatirlamiyorum...

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 949596   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET