Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Akkuyu Nükleer Santrali
« önceki   123 ... 666768   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
bahattinsevim

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:03

Ben her zaman diyorum nükleere karşı çıkanlara bukadar avrupayı batıyı örnek alırken neden bu nükleerde örnek almıyoruz Fransanın,Almanyanın,İtalyanın kaçtane nükleer santrali var.Yani işin özü herşeyde batı bizden üstünde nükleer santral konusundamı biz onlardan akıllıyızda hiç santralimiz yok!! Karşı çıkanların mantıklı açıklamasınıda çok merak etmişimdir.Felaket halinde kötü senaryolardan korkuyolar o zaman karşı çıkan arkadaşlar arabaya,otobüsede binmesinler kaza ihtimali var çünkü hemde % oranı çok yüksek...

Okan Baldil

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:07

uzaktan davulun sesi hoş geliyor. emin olun. kendi şehrinizin en güzel yerine yapılsa, hatta ben bir öneri yapayım cennet koyu olan tüm şehirlerde araştıralım nasıl tepkiler gelecek. öyle batının her konuda doğru yaptığına inandırılmışsanız, üzülüyorum size. batı kendi bilimini de zamanında tezlerini kendi üstün olduğu inancı üzerine kurdu. batı dediğiniz ürettiği enerjinin pisliğini somali ve benzeri yerlere dökerek zehirledi, siz de şimdi somaliyi kurtarmaya çalışıyorsunuz, biliyor musunuz, siz de zehirleyeceksiniz atıklarla. çark nasıl dönüyor, bunu tam anlatıyorlar mı size acaba??

Ozden Yolagiden

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:09

Alıntı:
bukadar avrupayı batıyı örnek alırken neden bu nükleerde örnek almıyoruz Fransanın,Almanyanın,İtalyanın kaçtane nükleer santrali var.

Nükleer enerji Türkiye için geç kalınmış bir sistemdir.
Geç kalınması illaki açılması gerektiğini mi gerekli kılar?
Evet Avrupa'da ve diğer gelişmiş ülkelerde var ama biz sırf onlarda var diye mi yapmalıyız?
Evet örneğin Almanya'da Nükleer Santral var ama güneş yok.
Bizim bir güneş ülkesi olarak öncelikli olarak güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanmaya çalışmamız gerekmiyor mu?

Almanya ve diğer ülkeler nükleer santrallerini kapatıyorlar ve yenisini artık açmıyorlar.
Linkteki habere bir göz atmanızı rica ederim.
http://tr.euronews.net/2011/05/30/almanya-tum-nuk ...kapatiyor/

bahattinsevim

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:10

Bende diyorumki rusyadaki, amerikadaki,almanydaki,fransadaki insanlar nasıl yaşıyolar geçin bunları artık. Bu ülkelerde 1değil 2 değil onlarca nükleer santral var onlara bişe olmuyoda bizemi olacak allah aşkına.

leventdlo
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:16

Almanya, nükleerden vazgeçiyor
31.05.2011
Almanya'da iktidarda bulunan Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Hür Demokrat Parti (FDP), nükleer santrallerin en geç 2022 yılı sonuna kadar tümüyle kapatılmasını kararlaştırdı. Koalisyon partilerinin temsilcileri, nükleer santrallerin 2021 yılında tümüyle kapatılması ancak incelemeler için bir yıl daha opsiyon tanınmasını karara bağladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel Almanya'da, nükleer santrallerden vazgeçilmesinden sonra enerji alanında yepyeni bir mimarinin ortaya çıkacağını söyledi. Merkel, yenilenebilir enerji yatırımlarına daha fazla ağırlık verileceğini söyledi.

tam biz nükleere hevesleniyoruz japonya da patlama, merkelden açıklama ne oluyor anlamadım ki!
ama size birşey söyleyeyim mi, bu merkel denen kadını hiç gözüm tutmadı. kadına çok dikkatli bakın, kadında bir ergenekoncu tipi var gibi

Ozden Yolagiden

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:21

Alıntı:
Bende diyorumki rusyadaki, amerikadaki,almanydaki,fransadaki insanlar nasıl yaşıyolar geçin bunları artık. Bu ülkelerde 1değil 2 değil onlarca nükleer santral var onlara bişe olmuyoda bizemi olacak allah aşkına.

Öncelikli olarak şunu söylemek lazım. Mersin bu tesis için uygun bir yer değildir. Yapılacak bölge eşsiz deniz canlılarının ( caretta-caretta) yuvalarının olduğu bölgedir. Turizm için müthiş bir altyapısı vardır.
Ben nükleer ile ilgili ne burada ne başka yerde öncelikli olarak kazayı dikkate almıyorum. Hiç bu konuya değinmiyorum. Böyle bir ihtimal yok mu var, ama ondan önce dikkat çektiğim şeyler vra.

Mesela az önce de dedim. Güneş ve rüzgar enerjileri öncelikle çalıştırılmalı ve kullanılmalıdır.
Nükleer enerji santralinin sıcak suyu denize bırakıp, soğuk suyu aldığı esnada caretta-caretta dahil diğer deniz canlılarına vereceği zararı da düşünmek gerekir.

kalecan
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:21

Ben insanları anlamakta güçlük çekiyorum.
Boğaz köprülerine karşı çıkarlar. ama köprüleri kullanmaktan imtina etmezler.
Cari açık çok fazla derler cari açığın en büyük kaynağı enerji ithalatıdır. Toplu uluşım araçlarını kullanmak yerine özel araçlarına binerler.
Enerji ithalatını azaltmak için yapılan termik santrallere karşı çıkarlar. peki hes yapalım dense doğa katlediliyor diye karşı çıkarlar. Yüzölçümümüzün yarısına sahip olan fransada sayısı 100 yakın olan nükleer santrale karşı çıkarlar. Sanki fransızlar aptal, sanki bizim hayat standardımız fransızlarınkinin çok üzerinde.
Bu ülkede petrol ve doğalgaz yok arkadaş.

Ama enerji kullanımında bir numaralar sabahtan akşama kadar internetin başından kalkmazlar.
efendi o internetin elektiği nerden geliyor bilmiyormusun.

kalecan
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:23

Bu ülkenin refah seviyesini yükseltmek için üretmen lazım. Enerji olmazsa üretim olmaz. Maliyeti yüksek enerji kullanırsan dünyada rekabet şansın olmaz. çin nükleer enerji kullanır enerjiyi ucuza kullanıp ucuza üretim yapar. sonra senin ülkendeki fabrikalara bir bir kilit vurulur.

Bir tercih yapmak gerek ya nükleer enerji yada yokluk ve sefalet içinde yaşamak ikisi bir arada olmuyor. Türkiye bu cari açığı daha fazla taşıyamaz.

Okan Baldil

6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:24

kayseride yapılsın, karışmayacağım söz. bizden uzak olmasını istiyorum öncelikli olarak. sonra da alternatifler varken doğalgazı rusyadan kazık yiyerek aldıktan sonra teknolojimizi geliştirme konusunda da rusyaya bağımlı olacak olma gerçekliğinin bizden uzak olmasını istiyorum.

burası bizim yaşam alanımız, avrupa ilgilendirmiyor bizi, rusya ve japonya yaşadığı felaketle yeterince güzel örnek oldu, ki bunlar en hırslı ülkelerden bazıları. rusyada yaşanan karadenizde kaç kişiyi kanser etti? kaderle mi öldü o insanlar? hani durduk yere ah kanser olayım ama rusların üretimi iyi olsun gelişsinler mi dedi de öldü o insanlar? karadenizin bitkisine kadar sinsin de sonra türkleri etkilesin mi istedi ruslar geliştirirken. açgözlülük ihmalkarlıkla birleşti mi ne çernobil ne de fukuşima kalır. gelişme diyorsanız, her gün yenilenebilecek, bitmeyecek güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve biyoenerji alternatifleri var, birinde güneş, diğerinde rüzgar, sonuncuda da tezekle enerji yapılıyor. kendini 5 senede amorti edecek sistemler kuruluyor dünyada evlere. bizim nükleer eve yansımayacak enerji olarak, silah üretilecek çoğunlukla, kodamanlara enerji yatırımından kar sağlayacak, ama 100 milyar dolar eve işsizlik ve düşük maaş olarak yansıyacak. 100 milyarı rüzgar ve güneşe yatırsalar ya??

leventdlo
6 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 11:26

Alıntı:
Ama enerji kullanımında bir numaralar sabahtan akşama kadar internetin başından kalkmazlar.
efendi o internetin elektiği nerden geliyor bilmiyormusun.

bak benim bilgisayarın elektriği bugüne kadar nükleerden geliyormuş benim haberim yokmuş. neyse bunu da öğrendik.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 666768   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET