Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yerli Tankımız Altay
123 ... 262728   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burak.
7 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2011, 14:26
Yerli Tankımız Altay


Türk tankı Altay’ın ‘beyin’ olarak tanımlanan motoru da Türk mühendislerce yapılması için düğmeye basıldı

Özellikleri devlet sırrı!

10. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda maketi görücüye çıkan ilk yerli Türk muharebe tankı Altay’ın sevinci sürerken, mekanik bir araçta ‘beyin’ olarak tanımlanan motorunun da Türk mühendislerce yapılması için düğmeye basıldı.

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı Türk menşeili ilk tank motorunu yapmak için harekete geçti. Başbakan Erdoğan’ın, mayıs ayında görücüye çıkan Türk muharebe tankı Altay’la ilgili olarak “Bunun motorunu neden biz yapmıyoruz” demesinden sonra yerli motor için ilk adımın atıldığı öğrenildi. Uzun süredir üzerinde çalışılan ve tank başta olmak üzere askeri kara ve deniz araçlarının motorlarının tasarlanıp geliştirilmesi ve üretiminde ihale sürecine girildi. İhalenin önümüzdeki ay sonu gerçekleşmesi bekleniyor.

Türk malı tank motorunu üretebilmek için Milli Savunma Bakanlığı’ndan özel bir ekip görevlendirildi. Ekip, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve OTAM (Otomotiv Teknolojileri Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ) Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan üniversitede incelemelerde bulundu.

‘30 YILLIK HAYALİMİZ’
Çalışmanın detaylarıyla ilgili bilgi veren İTÜ’ye bağlı OTAM Genel Koordinatörü Prof. Dr. Ali Göktan, “Tank motoru, diğerlerinden büyük ve hedefleri olan bir motordur. Bu motoru üretmenin özel yöntemleri var. Laboratuvarlarımızda motorun geliştirilmesi üzerine çalıştık. İlk motor prototiplerinin üretilmesiyle İTÜ ilgileniyor. Savunma Sanayii’ne yönelik araç ve motor geliştirmek için Türk mühendisler olarak üniversitemizde 30 yıldır hayal kurarız. Motor bir aracın beynidir. Yerli bir tank (Altay) geliştirilirken, motorunun da yerli olması gerekir” dedi.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise konuyla ilgili şöyle konuştu: “Üniversitemiz son 3 yıldır ülke ekonomisine katma değer sağlayan her biri marka olan çok önemli projelere imza atmaktadır. Tank motoru bu projelerden bir tanesi. Milli tank motoru projesinde en güçlü aday olan TÜMOSAN, senelerdir sürdürdüğü başarılı işbirliğinin verdiği güvenle, İTÜ-OTAM ile birlikte projeyi hayata geçirmek üzere hazırlanmaktadır. Konu ile ilgili uluslararası tanınmış, deneyimli Ar-Ge kuruluşlarının da katkı sağlayacağı projenin, milli tank motorumuzun başarıyla geliştirilmesini sağlarken, milli motor ailesine ilk adım olma niteliğiyle sanayimiz için çok önemli bir gelişme olacağına inanıyoruz.”


kaya60
7 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2011, 14:36

Kanımca şuradan devam etmek daha doğru olur:
Türk Savunma Sanayi Ürünleri , Projeleri ve İhrac ...ine Sohbet

Her proje için başlık açıp forumu savunma forumu haline getirmeye lüzum yok sanırım.


Alper 34

6 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 04:49Altay için 3.nesil tank tanımı kullanılıyor .Barbaros Vurucu

6 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 07:26

Nazar değmesin ismide kendi gibi çok güzel..

Orkun
6 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 09:58

Altay ismi Fahrettin Altay'dan geliyor. Kendisi Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası Yunan Ordusu’nu kovalayarak İzmir’e giren ilk Türk süvarilerinin komutanıdır. Yeni ordularda atlı süvariler kalmadığı için yeni süvariler Tanklardır.

Yerli tankımızın ismi buradan geliyor. Bilgilerinize arkadaşlar.


Alper Alpay

6 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 12:43

Alıntı:
Altay ismi Fahrettin Altay'dan geliyor. Kendisi Dumlupınar Meydan Muharebesi sonrası Yunan Ordusu’nu kovalayarak İzmir’e giren ilk Türk süvarilerinin komutanıdır. Yeni ordularda atlı süvariler kalmadığı için yeni süvariler Tanklardır.

Yerli tankımızın ismi buradan geliyor. Bilgilerinize arkadaşlar.


Tankı yapan beyin takımından alınmış bir bilgi ise eyvallah ama bence sanki isim buradan gelmiyor gibi. Türkler olarak Ural-Altay dolaylarından geldiğimizden Türklüğe bir gönderme olması için Altay isminin seçildiğini düşünüyorum. Saygılar...Orkun
6 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 21:57

Alper Alpay, bilgi Tank Asteğmen olarak askerliğimi yaptığım zaman tabur komutanı binbaşımızdan ve yaptığımız teknik gezide obüs fabrikasındaki askeri sunumdan alınan bilgidir. Tamamen doğrudur.

Alper 34

6 yıl önce - Cum 13 Oca 2012, 02:38

Bende Ural-Altay bölgesinden esinlenerek verildiğini düşünüyorum.

erolcoş
6 yıl önce - Cum 13 Oca 2012, 11:57

Kamuflaj 'ın tıpkı Amerika'nın bu bölgede kullandığı gibi yeşil ağırlıklı değilde sarı ağırlıklı olması gerektiğini düşünüyorum.

sinanucar
6 yıl önce - Cum 13 Oca 2012, 12:17

altay, güney kore'nin dizayn ettiği K2 tankının, iki devletin antlaşması ile ortak geliştirilmiş yeni versiyonudur.
üretime geçtiğinde, TSK ve Güney Kore orduları, bu tankı envanterlerine alacak ve her iki ülkenin izni ile, üçüncü ülkelere satış veya joint venture yapacaklarıdır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 262728   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET