Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
2014 yılında izmirde bitmesi beklenen projeler
« önceki   1234 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 20:15

İşte dediğim mesele zaten bu. İzmir, Türkiye'nin en büyük 2. şehri olmadan da ihracatta liderler arasında olabilir, turizmde marka olabilir, fuarcılıkta bir numara olabilir vs. Yani İzmir'in bunu olması için 2. büyük şehir olması gerekmiyor. Böyle bir hedef koymak yanlış olur. Çünkü nüfus istatistikleri gösteriyor ki İzmir'in nüfus olarak Ankara'yı geçerek 2. büyük şehir olması pek mümkün değil.

Ankara 2010 - 4 milyon 431 bin
Ankara 2009 - 4 milyon 306 bin
Artış miktarı 125 bin, artış oranı yüzde 2.9

İzmir 2010 - 3 milyon 354 bin
İzmir 2009 - 3 milyon 276 bin
Artış miktarı 78 bin, artış oranı yüzde 2.3

Rakamlarda görüleceği üzere Ankara nüfus olarak farkı açmaktadır. Şu an için görünen o ki iki şehir arasında en fazla fark korunur. İzmir'in farkı kapatmaya başlaması gibi bir şey ise fazla ütopik.

Şimdi bu nedenle İzmir'in 2. büyük şehir olma hedefinden ziyade, 2. büyük şehir olmadan şehri geliştirip, zenginleştirecek hedefler koyması daha akılcı olur.

Ankara-İzmir YHT Hattı konusuna gelirsek, Binali Yıldırım'ın demiş olması bir şeyi değiştirmiyor. Binali Yıldırım, bu hattın 2011 yatırım bütçesine alındığını da söyledi. 2011'ün sonuna geldik neredeyse, ortada ihale dahi yok. Hani bütçesi hazırdı? Siyasilerin söylediklerine fazla takılmamak lazım. Binali Yıldırım'a göre Ankara Metrosu da 2 yılda bitecek ama daha ihale sürecindeki itirazlar karara bağlanamadı. Bu işler öyle kolay değil. Siyasilerin söylediği tarihten yüzde 30-40 sapma her zaman olabilir.

En son İ.Hakkı Erdoğan tarafından Pts 29 Ağu 2011, 20:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

BurakÇınar
7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 20:24

kimse izmire bi buçuk milyon kişi getirerek 2. büyükşehir yapıcaz demedi zaten..bakanların dediği ve mantıklı olanda senin yazdığın şekil bir büyümedir..

İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 20:26

Alıntı:
kimse izmire bi buçuk milyon kişi getirerek 2. büyükşehir yapıcaz demedi zaten..bakanların dediği ve mantıklı olanda senin yazdığın şekil bir büyümedir..

E Ankara şu an bazı kriterlere göre(ihracat, turizm vs) zaten 2. büyük şehir değil ama herkes Ankara'yı 2. büyük şehir olarak bilir. Yani 2. büyük şehir olacak diyorsan bu nüfus anlamında anlaşılır.

Bu adamlar konuşmayı da mı bilmiyor?

mertoviçizmir

7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 20:52

Alıntı:

hayır izmir e 1,5 milyon kişi getirip izmiri 2. büyüksehir yapıcaz demedi ancak izmiri 2. büyüksehir yapmak icin projeler ve sehrin gelişmesi gerekir..

bakın şuan icin istanbula yılda 350.000 kişi göç eder ama şırnak , hakkari gibi kentler göc verir . nereye gider bu insanlar istanbula değilmi ? neden giderler ? çünkü terörden kurtulmak , para kazanmak ve iş sahibi olmak icin .. peki istanbulda iş var mı ? yeterince olmasa da sonucta koskocaman kent ve her alanda calısana ihtiyac var..

demem o ki izmirde yapılacak olan yatırımlar sehri sadece geliştirmeyecek , şehirde iş sahibi yapıcak insanları .. bu da ne demek ? diger sehirlerden göcün bu kente artması demek..

evet izmire 1,5 milyon kişi getirilmeyecek ama gelecek cünkü 2023 hedeflerinde izmirin türkiyede en büyük ve en gelişmiş 2. kent olacak.. ( nüfus , ihracat , sanayi , gelişmişlik v.s. )

bakın izmir neredeyse en azından 5 senedir yerinde sayıyor değilmi ? ama son 1 yıldır izmirde bir degişim var..
yılan hikayesine dönen bitmeyen projeler bitiyor ( egepark balcova , saygın plaza , alsancak viyadükleri , alsancak limanı , izban ) bunlar kentte gözle görünen somut adımlardan bir kacıdır arkadaslar ..metro bile bitiyor artık yani ..

ayrıca gecen mesajımda da yazdıgım devletin yaptıgı ve yapacagı yatırımlar kente somut adımdır..
belediye ise ucan yol , tramvay projeleri , evka 5 yonca kavsak , kadifekale rekreasyon alanı v.s. yatırımlarla kent degişecek
özel sektörün gökdelen projeleri , avm projeleri , konut projeleri sehre büyük değişiklikler katacak
ilce belediyelerin projeleri v.s.

bakın izmir suan icin yeni gelişmeye basladı ve kısa zamanda anadolu sehirlerinin gelişmişligini sollayabilir..en basit örnegi ise 2014 yılına kadar bitecek bütün projeleri ilk sayfada yazdım ve arkadaslarda yazmıslar.. bu projeler büyük olasılıkla bitmiş olacak 2,5 yıl sonra.. bekleyip görecegiz

İ.Hakkı Erdoğan
7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 22:36

Bu arada Ankara-İzmir hattı 2007'de çıkan bir habere göre 2011'de bitecekti.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=416820#416820

Ankara-İzmir 2017'den önce hizmete girmez. Girsin istemez miyiz, elbette isteriz. Ama olmaz, giremez. Gerçekçi olmak lazım.

2007 yılında 2011'de bitecek denmiş, 2011'e geldik inşaat dahi başlamadı. 2011 başında Binali Yıldırım 2011 yatırım programına aldık dedi, 2011 bitecek hala inşaat başlamadı. Daha ihalesi yapılmadı. İhale ilanına yarın çıksalar, bile inşaat 2012 Mart'tan Nisan'dan önce başlayamazlar zaten. Kaldı ki bu sene içinde ihaleye çıkacakları bile muamma. Hadi diyelim bu sene içinde ihaleyi yapsalar bile dediğim gibi inşaat en iyi ihtimalle Mayıs'ta Haziran'da falan başlar. 2012 Mayıs'tan 48 ay koy, zaten 2016 Mayıs yapıyor. 1 sene civarında da testleri sürer, etti mi 2017. Gerçekçi olursak sonuç bu.

Binali'ye inanırsak 2015.

batuhan
7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 22:46

Alıntı:
bu suan ankarada bile yoktur..

Zannedersin Ankara Şangay bütün şehir yüksek yapılarla dolu 200 metrelik 5 tane kulesi yok. Ankarayı niye bu kadar gözünde büyütüyorsun. Tamam başkentimiz önemli güzel bi kent ama İzmir Ankaradan kötü değil.

mertoviçizmir

7 yıl önce - Pts 29 Ağu 2011, 23:22

Alıntı:

Zannedersin Ankara Şangay bütün şehir yüksek yapılarla dolu 200 metrelik 5 tane kulesi yok. Ankarayı niye bu kadar gözünde büyütüyorsun. Tamam başkentimiz önemli güzel bi kent ama İzmir Ankaradan kötü değil.

bilmiyorum ankaraya gittiniz mi ..ben gittim gercekten güzel bir kent , evet denizi yok ama büyük bir cografi alana yayılmıs gelişmekte olan bir kent..
ankara da 200 metrelik kule yok zaten suan..

izmir ankaradan kötü değil
Alıntı:
demişsin.. evet gelen bir turist acısından güzel görünebilir izmir.. özellikle sahil kesimi turist bir yer ancak ankara izmirden daha gelişmiş bir kenttir..

ankarada kişi basına düsen yesil alan izmirin nerdeyse 10 katı fazladır..
eskiden gecekondu sehri olan ankarada sehrin görünen yerlerinde gecekondular temizlendi ve temizleniyor
ankara metro hattı izmirden daha büyüktür ve suan yapımı süren 40 km metro hattı vardır
sehirde konutlar genelde siteler halinde ve bol yesilli düzgün sekildedir

Tabi sonucta baskent olması gerekende budur hiç süphesiz.. ama izmirden daha gelişmis bir kenttir ankara bunu kabul etmemiz gerek ..

2023 te ise hedef ankaradan daha gelişmis birkent olmasıdır izmirin.. o yüzden bir an önce kentin yenilenmeye baslaması gerekir ve yesil alanları avrupa standardına cıkartmamız gerekir

umut deniz leviat

7 yıl önce - Sal 30 Ağu 2011, 10:35

bıktım senden mertoviç

mertoviçizmir

7 yıl önce - Sal 30 Ağu 2011, 15:33

Alıntı:
bıktım senden mertoviç

bıktıysan girmezsin siteye , bu kadar basit

Mesut Yeşil
7 yıl önce - Sal 30 Ağu 2011, 15:51

İzmir Ankara'dan daha potansiyelli bir kenttir. Ankara bürokrasinin, memuriyetin şehridir. Her şehrin kendine özgü niteliği vardır. İzmir ise yatırımları daha kaldırabilecek, canlı bir şehirdir. Ben İzmir'i küçük İstanbul olarak görüyorum. Mertovic arkadaşın dediği gibi İzmir yıllarca yerinde saydı. Basiretsizliği ve iş bilmez yöneticileri yüzünden. Ancak İzmir iş bilen ellerde olursa, şehrin sorunlarına çözüm bulunursa İzmir Türkiye'nin muhteşem bir cazibe merkezi olabilir. Son zamanlarda gözle görülür bir değişim var. Bunlar yapıldıkça, projeler bittikçe, istihdam alanı arttıkça İzmir büyüyecek ve zirveye oynayacaktır. Ancak ben bir İzmirli olarak şehre Hakkari'den Şırnak'tan gelecek niteliksiz insan göçünü değil de nitelikli, kalifiye göç isterim. Bu da nasıl olur, Folkart Towers gibi projelerin bitmesiyle, gecekonduların temizlenmesiyle olur. Kuru kalabalığa gerek yok. Yoksa İzmir de İstanbul gibi nefes alınamayacak bir kent olur.

Ben İzmir'in turizmin, sporun, sanatın, fuarcılığın, eğitimin, nitelikli iş piyasasının zirvede olduğu bir şehir olmasını istiyorum. Bu da olmayacak şey değil, tarihi ve coğrafi avantajlarıyla gayet yakışan bir şehirdir. Mesela fuarcılıkta Milano'yla birlikte parmakla gösterilen bir şehir olsun, güzel stadyumlarımız, spor salonlarımız ve her alanda zirveye oynayan spor kulüplerimiz olsun, gerek devlet gerek vakıf üniversiteleri Türkiye'de zirveye oynasın, sanatın merkezi olsun, iş piyasasında hizmet sektörünün İstanbul'la birlikte bir numarası olsun, skyline'larıyla, kordonuyla, doğal yaşam alanlarıyla, spor tesisleriyle gıpta edilecek bir şehir olsun. Ben İzmir'e bunu yakıştırıyorum.

Şahsen Ankara'ya hiçbir garezim olmamasına rağmen yakıştıramıyorum. Ankara buna yakışacak bir kent değil. İstanbul da çok yakışıyor ancak nefes alınacak bir kent değil ve planlı bir gelişmeyle Türkiye'nin bu konularda bir numarası İzmir olabilir.

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet