Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zaferr
15 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 17:20
Otellere yabancı akını


Alıntı:
Turizmciler son üç yılın en iyi aralık ayını geçirdi. Yeni yılı kutlamak için İstanbul'u tercih eden yabancı turistler sayesinde oteller doldu. En çok talep ise Yunan, İspanyol ve Hollandalılardan

Yeni yılı fırsat bilip birkaç günlük tatil yapmak için Türkler yurtdışına çıkmayı tercih ederken Noeli, kutlayan yabancılar ise tatil için Türkiye'yi seçti. 40 bine yakın Türk'ün yılbaşını yurtdışında geçirdiği hesaplanırken özellikle İstanbul'daki oteller yabancı turistlerle renklendi. Güney sahilleri ve Kapadokya yöresi de yabancıların gözde tatil merkezleri arasında yer alıyor. Özellikle Yunanistan, İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Almanya gibi Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin rezervasyonları sayesinde aralık ayında 40-50 bin kişiye ulaşan rezervasyon artışı yaşandığı belirtiliyor.

Bu yılın aralık ayında son birkaç yıldaki en iyi aralık rakamlarının alındığını söyleyen Eresin
Hotelcilik Genel Müdür Yardımcısı Müberra Eresin, "Son altı aydır İstanbul'da işler çok iyi gidiyor. Aralık ayı da yüksek dolulukla geçti. Özellikle Avrupa ve Balkan ülkelerinden yoğun rezervasyon aldık. Son üç yılın en iyi aralık ayını yaşadık" dedi.

'Eski şehir' denilen Sultanahmet ve Taksim'deki otellerin çok yüksek doluluk oranlarıyla çalıştığını aktaran Müberra Eresin, "Yunanlılar Taksim bölgesini, Hollandalı ve İspanyollar ise ağırlıklı olarak Sultanahmet'te kalmayı tercih ediyor" diye konuştu. Eresin Hotelcilik bünyesinde yer alan Topkapı, Sultanahmet ve Taksim otellerinde yer kalmadığını aktaran Eresin, 27 Aralık'tan 20 Ocak'a kadar yoğunluk olduğunu ifade etti. 2005 yılında Türk turizminden çok umutlu olduklarını da anlatan Eresin özellikle Avrupa Birliği'yle (AB) gelinen son noktanın etkilerinin 2-3 ay içinde kendini göstereceğini sözlerine ekledi.

Özel paket hazırlandı

Ağırlıklı olarak İspanya olmak üzere Avrupa pazarına yönelik faaliyet gösteren BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı ve TUROB Genel Sekreteri Erhan Çakay ise odalarının Noel'ini ve yeni yılı İstanbul'da geçirmek isteyen Avrupalı turistlerle dolu olduğunu açıkladı. Aralık ayının son haftası için özellikle Yunanlı turistlerin rezervasyon yaptırdıklarını anlatan Çakay, İspanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve İngiltere pazarından da yoğun talep aldıklarını, otel odalarının dolu olduğunu vurguladı.
Yılbaşı için hazırladığı 'özel süit paketi'yle büyük ilgi gören ve yeni yıl için restoranlarında farklı mönülerle, eğlenceler hazırlayan Swissotel The Bosphorus İstanbul'da yer bulunamıyor. Otelde tüm odaların dolu olduğunu açıklayan yetkililer, Türklerin de yoğunlukta olduğu otelde İngiliz, Fransız ve İsviçreli müşterilerinin bulunduğunu ifade etti.
119 dolarlık konaklamalı yılbaşı paketiyle özellikle yerli turistlerin talep gösterdiği Polat Renaissance Hotel de yabancıların ilk duraklarından. Otel yetkilileri, yılbaşı yemeğine gelen yerli turist kadar Avrupa'dan gelen turistlerin de dolulukların artışında etkili olduğunu açıkladı

Kapadokya da gözde

Yılbaşında genellikle yerli turistle hareketlenen aralık ayında bu yıl yabancıların da canlılık yarattığını vurgulayan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Ahmet Barut ise "Yabancılar 24 Aralık'ta Noel ve okulların da kapalı olması nedeniyle uzun tatillerini Türkiye'de geçirmeyi tercih etti. İstanbul tercihler arasında ilk sırada, ama güneye de ilgi var. Bu ilgi aralık ayında yaklaşık 40-50 bin kişilik rezervasyon artışı yarattı" açıklamasını yaptı.
Kapadokya'da da bu yılbaşında iyi bir yılbaşı yaşanıyor. Bölgede özellikle Japon, Fransız, Belçikalı turistlerin rezervasyonlarıyla yoğunluk yaşandığı belirtiliyor.


Radikal


SALTUK

15 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 18:13

bazen gelen turist sayisi yaniltici olabiliyor, yillarca turizmde calismis bir kisi olarak onemli olanin yatak fiyati oldugunu iyi bilirim. insaallah bu doluluk iyi bir fiyat karsiligi olmustur. aslinda devlet su turizm isini tam konrtol altina alabilse cok buyuk paralar kazanilabilir tabiki bu paralari baska alanlarda ulke icinde yatirima donusturebiliyosaniz o zaman gercekten buyuk is yapmis olursunuz. o yuzden turizm sirketlerinin sadece turizmle degil baska lanlarda da faliyet gosteren guclu sirketler olmasi cok onemli hem yurt disindaki tur operatorlerinin fiyat spekulasyonu oyunlarini engellemek acisindan hemde turizmden kazanilan paranin baska alanlara finansman saglamasi acisindan cok onemli buluyorum.
ulkemizde otel ve incoming acenta satin alan buyuk tur operatorlerinin elinden almaliyiz bunlari yoksa gelen turistin bize hic faydasi olmuyor. adamlar resmen bizim denizimizi dunesimizi ve dogamizi kiralamis oluyor asil parayi kendi ulkelerine goturuyorlar.


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET