Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
15 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 15:03
2004'te Türk filmlerine giden izleyici sayısı % 115 arttı


Alıntı:
Türk Sineması, 2004 yılını rekorlarla bitirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca istatistiklere dayanılarak yapılan değerlendirme, bu sene Türk filmlerine giden seyirci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 115.3 oranında arttığını ortaya koydu.

1991 yılında 272 sinema ve 10 milyon seyirciyle yaşama savaşı veren Türk sinema sektörü bugün sinema sayısını yüzde 28 oranında artırarak 349'a yükseltti.

İzleyici sayısını ise yaklaşık yüzde 200 oranında artırarak 29 milyon 500 bine çıkaran sinema sektörü, 207 yerli ve yabancı yapımla bu seyirciyi sinema salonlarına çekti.

Artışın en önemli etkeni sinema filmlerinin ABD ve Avrupa ile eş zamanlı vizyona girmesi, sinema salonlarının fiziki yapılarının değişmesi ve klasik işlevlerinin haricinde birer kültür, eğlence ve alışveriş merkezine dönüşmesi oldu.

Bu çalışmanın gösterdiği en çarpıcı sonuç ise Türkiye'deki sinema seyircisinin tercihini yerli filmlerden yana kullanması oldu.
Türk filmlerinin toplam içindeki payı 1991 yılından bu seneye kadar sadece yüzde 2 artmasına rağmen izleyici sayısı yüksek oranda artarak toplamın neredeyse yüzde 40'ına vardı.

Geçen yıl 188 filme 24 milyon 240 bin 891 izleyici giderek 85 milyon 931 bin 800 dolar gişe hasılatı bıraktı. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2004 yılında ise 207 yerli ve yabancı yapıma 29 milyon 500 kişi gitti ve sinema salonları 178 milyon dolar hasılat elde etti.
2004 yılındaki film adedindeki artış oranı geçen yıla göre yüzde 10.1, Türk filmlerindeki artış oranı ise yüzde 21 olarak gerçekleşti.
http://www.nethaber.com/?h=2821

Ümit Yıldırım

15 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 19:44

Adam akıllı filmler yapılırsa seyirci gidiyor. Ama iyi veya kötü, çok sayıda film çekilmeli. Amerika'da 40 ve 60 lı yıllar arasında, uzaylıların, ucube yaratıkların konu edildiği kötü filmler çekilirdi. Deneyerek öğrendiler ve sonunda 70 'li yılların başında amerikan sinemasından çok önemli yapımlar çıkmaya başladı.

Dram filmi çekerek sinema gelişmez bence. Efektler kullanılmalı, para harcanmalı, yeni şeyler denenmeli. Ve bu deneyimler arttıkça kaliteli şeyler çıkacaktır.


burakmusic

15 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 20:52

Eskiden film cekmek, editlemek ve dagitmak cok pahali idi, simdi teknoloji sag olsun daha kucuk butcelerlede cok guzel urunler sunmak olası. Turkiye'deki bircok yetenekli oyuncu ve yonetmenlerin imkanlari bir onceki nesile gore cok daha iyi, o yuzden guzel filmler cikmasi imkan dahilinde. Guzel filmler yapildikca halkta zevkle destek verecektirÜmit Yıldırım

15 yıl önce - Cmt 01 Oca 2005, 00:23

Evet, artık bazı imkanlara ulaşmak o kadar da zor değil. Ben türk sinemasının geleceğinden umutluyum. Kendi çapında olacak ama en azından yılda 10-12 kadar sağlam gişe filmleri yapması bana yeter.

Emre_Uzan
15 yıl önce - Cmt 01 Oca 2005, 13:21

Türk Sinemasının rekor kıran iki filmi bu sene içinde vizyona girdi. Vizontele Tuuba ve GORA. Rekor gayet doğaldır, bu iki film olmasaydı oran çok düşük olurdu bence.

Ümit Yıldırım

15 yıl önce - Cmt 01 Oca 2005, 14:37

Çok az sayıda film çekiliyor ülkemizde. Bu şartlar altındayken bu iki filmi dışarda tutsak oran düşük olurdu demek biraz dar bir kıyaslama gibi. 11 kişilik birtakımda "Kaleciniz ve x defans oyuncunuz olmasaydı bu maçı kazamazdınız" yorumu gibi oluyor.

Ama işin bir de farklı tarafından bakayım. Bu iki filmi özel birer örnek olarak kabul ettiğini, bunun dışındaki filmlerin türk sinemasına katkı yapacak bir çapa ulaşmadığını, dolayısı ile çok fazla bir gelişme olmadığını söylemek istemiş olabilrisin.

Kısmen haklısın ancak özellikle G.O.R.A. filminin başarısından sonra ard arda yeni projeler hayata geçmeye başladı. Bir canlılık sözkonusu. Yani sonuç, bu iki filmi de ayırmadan değerlendirme yapmak daha doğru olur bence.


Ümit Yıldırım

15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 00:01

http://www.sinematurk.com

Türk sineması veritabanı. Çok özenli hazırlanmış güzel bir site.
Türk IMDB.com


alib_96
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 08:27

Elin Amerika'lisi son derece klasik,vasat senaryolu ve basarisiz oyunculu filmlerini oyle bir ovuyor ve tesvik ediyor ki;insanlar filmi sevmeyecegini ongorse dahi gidiyorlar merak ettiklerinden.Bu dogru bir davranis olmasa da ; harcanan emegi karsiliksiz birakmamak icin ugrasilmasi en azindan karsisinda durulmamasi hos,
Ancak ulkemiz sinemasinda tam tersi bir sey yasaniyor maalesef;
70 milyon nufusu olan ulkemizde son 10 senede yapilmis 20 kaliteli film sayin dersek muhtemelen cogu kisi sayamaz.. Buna ragmen; yapilan filmleri "karalamak" isteyen bir medya tehlikesi var ulkemizde.. Cem Yilmaz paparazzi programlarina cikmadi diye "Gora eksik cikti!" diye haber yaptilar gunlerce.. Yilmaz Erdogan gibi magazin programlarindan hoslanmayan biri sirf yaptigim film kotulenmesin diye saatlerce roportaj yapmak zorunda kaldi magazincilere..

Dolayisiyla sinema maalesef cogu sektorde oldugu gibi medyacilarin tekelinde..Onlarin iyi gecindigi yapimcilarin filmleri rezalet de olsa desteklenirken,gecinemedikleri/kaale alinmadiklari insanlarin filmleri desteklenmemek bir yana "kostek"leniyor..

Ornek:
Hababam sinifi merhaba :
Konu,Oyunculuk,mekan bir tv dizisinden farksiz ve kalitesiz,
ancak yapimci ve oyuncularin magazin programlarina cokca roportaj vermesinden dolayi medyada inanilmaz destek gordu ve halk izledi filmi..

Ornek:
Okul:
Gerek cekim teknigi,gerek oyunculuk gerekse konu gayet enteresan ve turkiyede
4-5 korku filminden biri olmayi basarmasina ragmen medya destegini esirgedi filmden ve hababamin gerisinde birakti


Fatih
15 yıl önce - Pts 03 Oca 2005, 11:19

İzleyici sayısındaki iyimserliği film kalitesi ve içerik konularında sürdürmek zor. Hem destek olmak hem meraktan gittiğim pek çok Türk filmi hayalkırıklığı yarattı bende. Biraz dengesizlik var gibi, ya gerçekten kötü şeyler yapıyorlar ya da gerçekten iyi. "GORA" ilkine "Uzak" ikincisine örnektir mesela.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET