Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
topcamk
7 yıl önce - Pzr 15 Nis 2012, 18:46

Normalde 13-14 ama bisiklet yolundan 16 km'yi buluyor.

arman1997

7 yıl önce - Pzr 15 Nis 2012, 19:51

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi ücretsiz bisiklet vermeye devam ediyor...

Sadece kimliğiniz ile sizde BOSTANLI BEŞİKÇİOĞLU CAMİİ yanındaki İBB Bisiklet Garajına giderek ücretsiz bir bisiklet alabilir, Doğal Yaşam Parkına kadar olan sahil şeridinde pedal çevirebilirsiniz.

Teşekkür ederim aklımda soru işareti kalmadı

aek35
7 yıl önce - Cmt 28 Nis 2012, 00:49

Bugün öğlen bir arkadaşımla birlikte sırf bisiklet ödünç alıp tur atmak için Bostanlı'ya gelme gafletinde bulundum.

Görevliye sorduğumda şuan boş bisiklet yok dedi. İçimden olabilir, ücretsiz olduğu için yoğun talep vardır dedim ancak bisikletlerin bağlanması için sadece bir sıra bisiklet parkı olduğunu gördüm, orası da taş çatlasa 35-40 bisiklet alır. Şimdi her yere ilanlar asıp 4 milyonluk şehire bunun reklamını yapıp sonra 35-40 bisikleti hizmete sunmak tam bir fiyaskodur. Okuldan çıkan bir sınıf dolusu genç komple ödünç alsa bisiklet kalmaz ortada.

Bu kadar reklam yapılıyorsa en az 150-200 bisiklet oraya konulmalı, yok buna gücümüz yetmez deniyorsa mevcut bisikletler cüzi bir ücretle saat hesabı kiralanmalı ki herkes adil kullanabilsin çünkü gördüğüm kadarıyla bisiklet kiralayanların bazıları ne olsa 5 saat sürem var diye bisikleti sahil kenarına çekip yanında çekirdek çitliyordu.

Siz siz olun umut bağlayıp sırf bisiklet ödünç almak için o kadar yol tepmeyin.

Emir ERTEN
7 yıl önce - Cmt 05 May 2012, 14:20

Kordonda bisikletle gayet rahat gidilebilir ama İzmir genelinden bahsedecek olursak hem engebe hem de motorlu araç sürücülerinin egosu yüzünden bisiklet sürmeyi oldukça güç görüyorum.

Kürşat BAŞBUĞ
7 yıl önce - Sal 08 May 2012, 11:22

aradım adam kızdı bana İBB Bisiklet Garajı diye birşey yok burası bostanlı spor tesisleri dedi . bisiklet bizden gezmesi sizden porjesi başlattık burası garaj falan değil dedi

gülistan35
7 yıl önce - Cum 25 May 2012, 15:52

süper ya büyükşehir belediyesinin farkı valla bravo bende hemen gidicem yeni haberim olguğu için çok üzüldüm

Kürşat BAŞBUĞ
7 yıl önce - Çrş 30 May 2012, 14:35

bisiklet bulmak imkansız gibi birşey. çalışır durumda 12 bisiklet varmış. 5 saat için veriliyor . ne zaman gitsem üstüne 8-10 kişi sırada beklıyor oluyor. sembolik bir proje resmen

Açıkgöz

7 yıl önce - Cum 08 Hzr 2012, 17:08

Yol boyunca deniz kenarından gidiyorsunuz ama bazen kötü koku geldiği oluyor. Normalde gidilesi bir yol. Yolu güzel yapmışlar.

(Sasalı-Bostanlı Bisiklet Yolu)

Haydar Bayraklı

6 yıl önce - Cmt 26 Oca 2013, 01:15

Karşıyaka Belediyesi "KAR-BİS" adında bir sistem kurmuş ve bugün hizmete girmiş.
Kredi kartınız ile 1 TL'ye bisiklet kiralayıp kullanabiliyormuşsunuz.
Alıntı:

İZMİR’de Karşıyaka Belediyesi tarafından sahilde 7 noktada 65 bisiklet ile oluşturulan Karşıyaka Bisiklet Sistemi (KARBİS), düzenlenen törenle hizmete açıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Cevat Durak, "Bu proje ile yarınlara sağlıklı nesiller yetiştireceğiz" dedi.

Karşıya Belediyesi tarafından bisiklet kullanımını artırmaya yönelik hazırlanan KARBİS projesi, bir haftalık deneme süresinin ardından düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Karşıyaka Vapur İskelesi önünde düzenlenen törene Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, İzmir İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Mumcuoğlu, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.

Törende konuşan Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sağlıklı bir kent yaratmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Türkiye’de bir ilki yaratmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Durak, "Bu proje daha önce iki ilimizde uygulanmaya çalışılmış ama başarılı olamamış. Bu sistem Avrupa’da en çok uygulanan sistemler arasında yer alıyor. Biz de bu amaçla yola çıktık. Bir haftalık deneme süreci ile projeyi başlattık. Yaklaşık 500 kişi bu projeyi denedi. Karşıyakalılar tarafından sahip çıkılan bir proje olması bizi mutlu etti. Proje ileriki günlerde geliştirerek bisiklet sayısını artıracağız" dedi.

Durak, proje ile ulaşımda büyük bir alternatif yaratacaklarını kaydetti. Durak, "Bu proje ile egzoz salımını azaltmış olacağız. Karşıyaka uygulanmaya başlanan sistemin önce İzmir daha sonra ise tüm Türkiye’de uygulanmasını istiyoruz. 1 lira gibi cüzi bir miktar ücret koyduk. Tüm Karşıyakalı vatandaşlarımızın bu projeye destek çıkmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Karşıyaka Vapur İskelesi önünde bulunan bisiklet istasyonunun açılışı, kurdele kesimi ile yapıldı. Başkan Durak ve yanındakiler, kiosklardan sisteme giriş yaparak KARBİS sistemine bağlı bisikletleri sahilde denedi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

KARBİS sistemi, 7 noktada oluşturulan istasyonlar ve buralardaki 65 bisikletten oluşuyor. Bu istasyonlardan kayıt yaptırarak bisikletler kiralanabiliyor. İstasyonlardaki kiosklarda bilgilerini giren vatandaşlar, cep telefonlarına mesaj yoluyla gelen şifrelerde bisiklet kilitlerini açabiliyor. Vatandaşlar kullanım sonrasında bisikletlerini uygun istasyonlara bırakırken şiflerini iptal ederek sistemden çıkıyor. Sisteme bir kez kayıt yaptıranlar dünyada bu sistemi kullanan her kentte bisiklet kiralayabiliyor. Bisikletler kamera ve çiplerle takip ediliyor. KARBİS sisteminin düzenli işlemesi için kurulan özel bir ekip, gün içerisinde istasyonları dolaşarak gerekli durumlarda bisikletlerin dengeli bir şekilde istasyonlara dağılımını sağlayacak.(DHA)

Kaynak: http://www.egepostasi.com/yerel-yonetimler/durak- ...h7357.html

İzmir'de sadece Karşıyaka, Konak ve Seferihisar belediyelerinin çalışmalarını başarılı buluyorum.

kaanilter
6 yıl önce - Pts 28 Oca 2013, 01:19

Alıntı:
basit bir lastik yaması bile bugün olmuş 3 lira

çok eski bir gönderiyi alıntılıyorum ama 3 lira dediğiniz bisikletçilerde yapılan yama fiyatı. fakat çankayadaki bisikletçilerde 3-5 liraya (hatta toptan almlarda 2-2.5 liraya) 24'lü yama seti satılmaktadır. Bunun haricinde bisiklet yama yapılamayacak kıvama gelmişse bir iç lastiği bisikletin fiyatına göre değişebilmektedir (Örneğin 26 jant: 5 lira; 28 jant: 7.5 lira; ki bunlar perakende fiyatıdır, toptan alımı ucuz olabilir). İşçilik kısmı ise belediyeye kalmış

Bunun haricinde belediyeler insanlara bisikletçilik kursu versin. Çünkü bisikletçiler cidden kazıklıyor (çok giden olmadığından herhalde). Örneğin normalde 1 yamayı yapmak 300/24'ten yaklaşık 13 kr a mal olurken bisikletçiler bu işi 2.5 lira ile yapmaktadır.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege