Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
H.Bayraklı
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 22:18
İzmir'de Bisiklet İle Ulaşım

Aşağıdaki haberi gördükten sonra bugün BOSTANLI BEŞİKÇİOĞLU CAMİİ yanındaki;
İBB BİSİKLET GARAJI'na gittim. Kimliğimi vererek ücretsiz bir bisiklet aldım.

Hedefimde DOĞAL YAŞAM PARKI'na gitmek vardı. Fakat yarı yolda kesildim. Geri döndüm.
Parkur gerçekten çok uzun... Fakat gayet güzel bir parkur.
Mesela Mavişehir'de PLAJ olduğunu gördüm Fakat deniz aşırı derecede kirliydi...

Gerçekten gayet güzel bir hizmet. Herkeze tavsiye ederim...

İBB BİSİKLET GARAJI'na 120-121-442-443-445-446 numaralı hatlar ile ulaşabilirsiniz.
BEŞİKÇİOĞLU CAMİİ durağında inip sahile doğru yürürken bisiklet garajını görebilirsiniz.
Alıntı:

43 kilometrelik bisiklet parkuruna 22 kilometre daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, İzmir’i bir “bisiklet şehri” haline getirebilme çabalarına bir yenisini daha ekledi. Bostanlı ile Doğal Yaşam Parkı arasında başlatılan ücretsiz bisiklet turları, daha ilk gününde İzmirli bisikletseverlerden büyük ilgi gördü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin “bisiklet” alışkanlığı kazanması ve kent içinde bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yeni bir projeye start verdi. Kentteki bisiklet yollarını uzatarak spor ya da alternatif ulaşım için tercih edilir hale getirmeyi amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, “Bisiklet Bizden, Gezmesi Sizden” projesi kapsamında, bisiklet severlere haftanın her günü “ücretsiz bisiklet ve kask” kullandırmaya başladı.

Sabah 08.30’dan akşam 23.30’a kadar kullanılabilen bisikletler için Bostanlı Rekreasyon Alanı Spor Tesisleri’nde özel bir park alanı oluşturuldu. Bisiklet tutkunları, kiraladıkları bisikletleri sadece Bostanlı Rekreasyon Alanı ile Doğal Yaşam Parkı arasındaki bisiklet yolunda kullanılabiliyorlar. Kimlik karşılığında ücretsiz olarak kullanılan bisikletlerden bir kişi günde en fazla 5 saat yararlanabilirken, katılımcıların 15 yaş ve üzerinde olması gerekiyor.

Bisiklet parkuru uzuyor
İzmir’de son dönemde toplam 43 kilometre uzunluğunda 4 adet bisiklet parkuru yapıldı. 22 kilometrelik yeni parkur da yolda. Üçkuyular Vapur İskelesi’nden Alsancak Limanı’na kadar uzanan, tamamen deniz kenarındaki 9 kilometrelik yol, Bayraklı Turgut Özal Rekrasyon Alanı’ndan Soğukkuyu’ya kadar uzanan 7 kilometre uzunluğundaki ikinci parkur, Bostanlı Rekrasyon Alanı’ndan Çiğli Kent Ormanı’na, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na ve İzmir Kuş Cenneti’ne kadar uzanan 25 kilometre uzunluğundaki 3. parkur ve Gaziemir-Sarnıç arasında 2 kilometre uzunluğundaki 4. parkur, Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırıldı. Çalışmaları devam eden 22 kilometrelik Kuş Cenneti yolu da söz konusu parkura eklenecek. Bu çalışmalara paralel olarak Gaziemir, Buca-Şirinyer, Karşıyaka, Alaybey, Çiğli istasyonlarına bisiklet park yerleri monte edildi.

İlk “itfaiyeci bisiklet takımı” da İzmir’de
İzmir’in bir “bisiklet kenti” olabilmesi için yoğun çaba harcayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bisiklet kullanımını özendirmek için her Perşembe akşamı konvoy halinde bisiklet süren 200’ü aşkın kişiden oluşan ‘Perşembe Akşamı Bisikletçileri’ adlı gruba dahil olarak kendi bisikletiyle tura katılmıştı.

Ayrıca geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin ilk “İtfaiyeci Bisiklet Takımı” da İzmir’de kurulmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin 15 kişilik itfaiyeci bisikletçi grubu, hem spor yapıyorlar hem de bisiklet sayesinde form tutarak mesleklerini yaparken daha dinamik oluyorlar.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve İzmir Bisiklet Derneği’nce desteklenen “İzmir Büyükşehir Belediyesi 6. Başkanlık Kupası Bisiklet Yarışları” da İzmir’de giderek bir gelenek halini aldı.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=9246

ural karaca
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 22:40

Güzel bir uygulama zaman zaman Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde uygulamaya sokuluyor ancak vatandaşların bisikletlere kendi bisikletleri kadar(!) iyi bakmaları sebebiyle bisikletler ya kayboluyor veya perte çıkıyor,dilerimki İzmirli olarak biz kendimizin farkını gösteririrz ve belediyemizi bu konuda cesaretlendirerek parkurların artmasını saglarız

ural karaca
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 22:41

Bu arada Bayramda yapılacak işlere yeni birisi daha eklendi
1)Rotemle İzban Turu
2)Bisikletle Yaşam Parkı seyahati
3)ve daha kimbilir....

Süper
İzmirlilerden kim katılmak ister

H.Bayraklı
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 22:49

Alıntı:
Güzel bir uygulama zaman zaman Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde uygulamaya sokuluyor ancak vatandaşların bisikletlere kendi bisikletleri kadar(!) iyi bakmaları sebebiyle bisikletler ya kayboluyor veya perte çıkıyor,dilerimki İzmirli olarak biz kendimizin farkını gösteririrz ve belediyemizi bu konuda cesaretlendirerek parkurların artmasını saglarız

İşte bu yüzden bisikletlerin çoğu arızalı.... Benim şansıma sağlamı denk geldi.

Önümüzdeki hafta yeni bisikletler gelecekmiş. Sayı artacakmış...
Şu an 25-30 kadar bisiklet var.

Aslında ücretsiz olup, her gelene bisiklet vermektense 1 TL gibi sembolik bir ücret alınabilir.
Hiç değilse bisikletlerin gördüğü zarar biraz olsun karşılanmış olur.

ural karaca
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 22:53

Alıntı:
İşte bu yüzden bisikletlerin çoğu arızalı.... Benim şansıma sağlamı denk geldi.

Aklıma gelen başıma geldi 1 tl olayı olabilir ancak yani ne kadarını kurtarabilirsin ki?basit bir lastik yaması bile bugün olmuş 3 lira,insanlar sahip çıkacak herşeye başka bir yöntemi yok ama bunlar insanların umrundamıdır orası mechul

burak_gultekin
8 yıl önce - Cmt 20 Ağu 2011, 23:46

En kısa zamanda Bostanlı'ya gidip denicem bu hizmeti. Yeni bisikletlerin gelcek olması da güzel olmuş. Umarım bir an önce Konak-İnciraltı hattı da eklenir bu hizmete veya Üçkuyular İskele-İnciraltı. Tabiki tüm şehre yayılması daha bir güzel olur o ayrı

H.Bayraklı
8 yıl önce - Pzr 21 Ağu 2011, 00:13

Bayraklı İskele - Meles Deltası arasında da böyle bir sistem uygulanabilir.

Eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından Rahmetli Ahmet PİRİŞTİNA'nın yaptığı;
Bayraklı Havuz'dan başlayarak Meles Deltasında son bulan bir bisiklet yolumuz var.

Ayhan
8 yıl önce - Pzr 21 Ağu 2011, 20:34

Bugün ben de denedim, gayet güzel bir hizmet

Mavişehir'deki sahil düzenlemesinin gerçekten güzel olduğunu görme, ama Mavikent'te derenin leş gibi koktuğunu hissetme fırsatım oldu bu sayede.

Tabii akşam geç olduğu için ve de iftara yaklaştığımız için yolu tamamlayamadan geri döndüm. Parkur, gidiş dönüş 32 km. Ben sadece 7 km. sürebildim. Spor yapmak için birebir ideal bir aktivite. Herkese tavsiye ederim. Bu devirde böyle ücretsiz bir hizmet çok iyi.

nurullah coşkun
8 yıl önce - Pzr 21 Ağu 2011, 22:55

Belediyeyi son uygulamasından ötürü tebrik ediyorum. Yakın bir gelecekte kışa girmeden denemek istiyorum. Ayrıca güzel birşeyler yapıldı da biz mi kötü dedik. Kötüye kötü iyiye iyi.

Ahmet Samet SARIYİĞİT
8 yıl önce - Pts 22 Ağu 2011, 01:08

Bu projeyi duyar duymaz çok sevindim.Uzun süredir deniz kenarında bisiklet binme planım vardı ancak bunu nasıl başaracağımı bilmiyordum. Bisikleti sahile indirmek bir dert geri götürmek bir ayrı dert.....

Ayrıca ücret konusuna gelince birkaç lira küçük rakamlar olabilir.En azından bisikletlerin bakım parasının hepsi belediyeden çıkmaz böylelikle daha az masraf olur .Karar tabiki projenin sahibi olan büyükşehir belediyesinin

Saygılar...

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege