Ana Sayfa  osman_kPrş 30 Arl 2004, 21:57   Sinan Paşa Camii - Beşiktaş

Kaptan-ı Derya Sinan Paşa tarafından 1555 yılında Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Mimar Sinan kubbeyi altıgen bir plana oturtmayı tercih etmiştir..(+)

(+)

(+)
(+) mesajı beğendiniz mi?: +4
AydinsertCum 31 Arl 2004, 12:38  

Camiyle ilgili 2003 yılında Milliyet gazetesinde çıkmış bir haber:
Alıntı:
Beşiktaş'taki Mimar Sinan eseri, 448 yıllık tarihi Sinan Paşa Camii'ndeki restorasyon skandalının gazetemizde yer alması üzerine, işi yapan Pekerler İnşaat şirketi, 'bilgi sızdırdığı' iddiasıyla restoratör Gamze Ünsel'i işten attı. Sinan Paşa Camii'ndeki "orijinal kalem işlerinin yok edilip gerçeğiyle ilgisi olmayan yeni motiflerin çizildiği" iddiasını sormak için restorasyonu yapan Pekerler İnşaat şirketinden Muharrem Özcan'ı telefonla aramıştık. Bu görüşmenin ardından şirket, caminin restorasyonunda çalışan Ünsel'i 'gazeteye bilgi verdiği' iddiasıyla işten çıkardı. Bunun üzerine haberin hazırlanmasında hiçbir katkısı olmayan Ünsel, şirketle ilişkisini kesip ayrıldı.
Gazetemizde ertesi gün haberin yer almasından sonra bizi arayan Ünsel, elindeki fotoğraflarla restorasyon skandalına daha detaylı ışık tuttu. Şirketin okuldan yeni mezun olmuş, hiçbir şey bilmeyen stajyer öğrencileri kullandığını kaydeden Ünsel, şunları söyledi: "Bunu ucuz olsun diye yapıyorlar. Hatta bir stajyer 8 metre yükseklikteki iskeleden düştü. Sigortası yoktu. Durumunu bilmiyoruz. Alçının üzerine tutsun diye ucuz toz boya alıp içine polizolon katıyorlar. Aslında boncuk tutkalı, jelatin ya da tavşan tutkalı katmaları gerekir. Doğal olanı budur. Bu boyalar çok kısa süre içinde yok olacak. Caminin bazı yerlerinde kusmaya başladılar bile. Çünkü ıslak sıva üzerine yapıyorlar."

'Cami lunaparka dönmüş'
Patronlarını sık sık restorasyonu yanlış yaptıkları için uyardığını ve bu nedenle bu bilgileri dışarıya kendisinin çıkarmış olabileceğini düşündüklerini söyleyen Gamze Ünsel, şöyle devam etti: "Camiyi göz göre göre kendi ellerimizle mahvettik. Ama onların istediklerini yapmak zorundaydık. Uzman Uğur Derman camideki hat süslemeleri için geldi. Kalem işlerini görünce 'Camiyi lunaparka çevirmişsiniz' diye tepki gösterdi."


 mesajı beğendiniz mi?
Sinan Doğan
Cum 03 Ksm 2006, 23:26  (+)
çok uzun bir aradan sonra


 mesajı beğendiniz mi?
Karani Eseroğlu
Cmt 04 Ksm 2006, 19:21  

 mesajı beğendiniz mi?
ahmet_güllü
Pzr 04 Mar 2007, 00:37   Istanbul Sinan Paşa Camii (Beşiktaş), haziran 2006

Istanbul Sinan Paşa Camii Beşiktaş, haziran 2006


 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+) mesajı beğendiniz mi?: +1
Mesajları seç: