Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Özgürce

16 yıl önce - Prş 30 Arl 2004, 16:08
Letoon


Kaş-Fethiye yolu takip edildiğinde, Xanthos'u geçtikten 4 km sonra güneye ayrılan yoldan Letoon'a ulaşılır. Letoon'un Lykia şehir devletlerinin, kültür merkezi olduğu düşünülmektedir. O dönemlerde milli festivaller burada yapılırdı ve papazları da federasyonda en yüksek mevkiye sahipti.
Letoon'a adı, efsanelerden gelir. Tanrılar kralı Zeus, Leto'ya aşık olur ve birlikteliklerinden, Leto ikiz çocuklarına hamile kalır. Zeus'un kıskanç karısından korkan Leto kaçar ve Delos'a gelir. Burada çocukları Apollon ve Artemis'i doğurur. Hera'dan daha çok uzaklaşabilmek için Lykia'ya, Anadolu kıyılarına kaçkaç. Yolda karşılaştığı kurtlar ona Xanthos Nehri'ne kadar kılavuzluk eder. Leto minnettarlık içinde nehri Apollon'a adar ve o zamana kadar "Termilles" adıyla bilinen yere Yunanca kurt anlamına gelen, "lykos" sözcüğünden türetilmiş olan "Lykia" adını verir.
1962 yılında başlayan kazılar sonucunda yanyana üç mabet gün ışığına çıkarılmıştır. Bunlardan ilki İon düzeninde, 6x11 sütun sayılı, 30m x 15m boyutlarında olan ve mimari süslemelerinden MÖ 150-100 yıllarında Leto için inşa edildiği düşünüşen bir mabettir. Doğusunda Dor düzeninde 11x6 sütun sayılı, 27m x 15m boyutlarında başka bir mabet daha vardır. Kazılar esnasında Artemis'i temsil eden yayı, okkılıfını ve Apollon'u temsil eden liri resmeden, Hellenistik tazda yapılmış bir mozaik de bulunmuştur. İon ve Dor tarzlı tapınakların arasında daha küçük boyutlarda (18m x 8m) ve harika olarak nitelendirilebilecek duvar işçiliğiyle inşa edilmiş bir tapınak daha vardır.
Tapınakların güneyinde, MS 7. yy'da terkedilmiş olan, bazilika şeklinde bir kilise ve bir de manastır bulunmuştur.
Kazılar sırasında tapınak kalıntılarının arasında Lykia tarihine ışık tutabilecek ve yazısının çözümüne yardımcı olabilecek nitelikte yazıtlar bulunmuştur. Bu yazıtlardan en önemlisi Büyük İskender'in (Yunanca Alexandros, İngilizce Alexander) Letoon'a ziyaretini anlatandır. Aram, Yunan ve Lykia dillerinde yazılmış olan ve Kaunos'un mitolojik kurucusu "Basileus"u anlatan yazıt, Lykia yazısına ışık tutabilecek nitelikte bir arkeolojik keşiftir.
Şehirde MS 8 yy'dan sonrasına ait kalıntı izi görülmez. Arap akınlarının başlaması ve Hristiyanlığın putperest yapılarına karşı acımasız olan tutumu yüzünden şehrin terk edildiği düşünülmektedir.

LETOON TAPINAĞI


(+)

(+)

(+)


ARTEMİS TAPINAĞI(+)


APOLLON TAPINAĞI(+)


Misafir 507

16 yıl önce - Prş 30 Arl 2004, 20:05

Alıntı:
Xanthos'u geçtikten 4 km sonra güneye ayrılan yoldan Letoon'a ulaşılır. Letoon'un Lykia şehir devletlerinin
tabelalarda bu isimlerle mi yazıyor?

TolgaTek
16 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 01:47

Evet, üzerinde modern yerleşim olmayan kalıntılar karayollarının eski sarı, şimdiki kahverengi tabelalarında antik isimleri ile gösterilir. Ama sanırım Xanthos değil de Ksanthos yazıyor olmalı, doğrusu bu... Türkçe alfabede olmayan harfleri Kültür Bakanlığı da, Karayolları Genel Müdürlüğü de kullanmamalı...!

Size tam bir coğrafi tanım:

Eşen Çağı Antalya İli ile Muğla İlini sınırını oluşturur. Ksanthos, Eşen Çayı üzerinde bulunan Kınık Köyü'nün 1-2 km. ilerisinde.... Letoon daha güneye doğru, Bohsullu Köyü'nün 2 km. kadar ilerisinde. Eşen Çayının denize döküldüğü yerin batısında Pydnai antik kenti var, yakınında köy yok. Biraz daha doğuda Ovagelemiş Köyü'nün 4-5 km. güneyinde Patara var. Pydnai sadece çok meraklılara önerilir. Diğer üçünü bahar aylarında bir günde rahatlıkla gezersiniz. Kaş'tan, Kalkan'dan veya Fethiye'den (ama en uzağı bu) hepsine dolmuşla gitmek mümkün.


Özgürce

16 yıl önce - Cum 31 Arl 2004, 10:30

Tabelalarda Kshanthos mu yoksa Xanthos mu yazdığını pek hatırlayamıyorum.
Letoon'a 1 km kalınca yollar bir kaç dala ayrılıyor, hangisinin Letoon'a gittiği anlaşılmıyor. Ben sorarak buldum. Letoon çevresindeki kırsal yerleşim alanınlarından tel örgülerle ayrılmış bir kazı alanı. Fotoğraftaki sütun sonradan yeniden dikilmiş. Ancak acemice bir restorasyon olmuş. Taşlar arasında çimentoların yarattığı çirkin bir görünüm var. Ve bu sütun taşlarından etrafta onlarca görmek mümkün. Tarihi şehirde bu tapınakların dışında büyük bir yerleşim alanı olduğu anlaşılıyor ama tam olarak günyüzüne çıkarılmamış.
Ben oraya gittiğimde 5-10 turist dışında kimse yoktu. Bir görevliye rastlamadım. Sanırım biraz sapa yerde olması nedeniyle pek değer vermediğimiz bir alan.


TolgaTek
16 yıl önce - Pts 11 Nis 2005, 13:33

Letoon ve Ksanthos hakkında en kullanışlı Türkçe kaynak:

Jacques des Courtils, "Ksanthos ve Letoon Rehberi", Ege Yayınları, 2003, İstanbul


Aşağıda bu kitaptan iki canlandırma resmi. Tapınakların sağlamken neye benzediği hakkında bir fikir verebilir. 3. resim ise bu alanın netten bulduğum bir planı. Hangi yapı hangisiymiş oradan anlayabilirsiniz.
(+)

(+)

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ANTALYA