Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 734
turgutkuzan

2 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 18:56

Alıntı:

teslim alınma sürecinde tecrübesi olan arkadaşlar; (özellikle turgut bey)

1- ne tür sorunlarla karşılaşılıyor..??

2- benim ev teslim tarihim sonlara atılmış, öne çekemez miyim..(yeni kayıt..okula gidecek çocuklar var)

3- işlemler esnasında bir alavere dalavereye gelmemek için nelere dikkat etmeliyiz.

4- mesela teslim almadan önce evi gezmek ve görme imkanımız var mı..??

5- çürük, akan, sızan, dökülen, eksik, bakımsız ev almak istemiyorum..yani bu durumlarda teslim almama hakkım yok mu..?????

6- anahtarı ne zaman veriyorlar..banka dekontunu getirdiğimiz zaman mı anahtarı alabiliyoruz..??

7- evde sorun ve sıkıntı olduğu zaman ne yapmamız gerekiyor..???

Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

Öncelikle hayırlı olsun.

1) Karşılaşılan problemleri genel ve özel olarak ayırmak mümkündür.
Özel problemler konuta, konutları yapan firmaya vs. göre değişebiliyor.
Genel problemlerle ilgili 1. bölge 3. etap konut teslimlerinde detaylı bir paylaşımım olmuştu.
O bilgileri tekrar paylaşmaya çalışırım.

2) Teslim duyurusunda
• Konut alıcıları, teslim programında kendileri için belirlenen tarihten önce konut teslimi için aracı kurumlara başvuruda bulunamayacaktır.
ifadesi mevcut.
Pandemi nedeniyle farklı bir uygulama yapılması zayıf ihtimaldir.
Yine de bankadan yapılacak açıklamaları takip etmek gerekiyor.
Hafta sonları sadece konut teslimine yönelik çalışma yapılabilir.

3) İşlemler sırasında usülsüzlük yapıldığına dair bir bilgim / duyumum yok.

4) Teslim almadan önce evi gezeceksiniz. Evde yaptığınız incelemede eksik / hata varsa konut teslim tutanağına yazacaksınız.
Çoğu kişi eve yerleşmeden evdeki problemleri göremiyor. İnşaat firması en az 1 yıl boyunca etapta problemleri çözmek için bulunacak.
Konut teslim tutanağına yazmamış olsanız bile taşındıktan sonra çıkan problemleri inşaat firmasına yaptırabilirsiniz.
Konutlar teslim edildikten sonra 3-4 ay sonra konutta herhangi bir problem kalmadığına dair bir evrak imzalamanız gerekecek.
Konutu teslim alıp, yerleşmeniz bu açıdan çok önemli.
O tarihe kadar konutta problem varsa çözdürmeniz gerekiyor.
1. bölge 3. etap bu konuda çok sıkıntı yaşadı.
Konutlar Kasım 2019 da teslim edildiği halde, konutlardaki problemler çözülmediği için çoğu hak sahibi problem kalmadığına dair belgeyi imzalamıyor.
1. bölge 2. etapta problem kalmadığına dair belgeyi imzaladıktan sonra bile problem çıktığında inşaat firması yardımcı oldu.

6) Banka işlemleri bititikten sonra etaptaki emlak yönetim bürosuna gideceksiniz.
Evraklarınızı verdikten sonra, konutunuzu gezdirecekler. Konut teslim tutanağını imzaladıktan sonra anahtarlarınız teslim edilir.
Genel olarak ilk hafta taşınmaya (etapta ikamet etmeye) izin verilmiyor.

7) Malın mı var derdin var Evde sorunlar bitmeyecek. Sadece inşaat firmasından kaynaklı sorunları ilk 3 ay içinde tesbit edip, çözüm isteyebilirsiniz.
Daha sonra bazı inşaat firmaları çözmek konusunda pek istekli davranmıyorlar.
Konut teslim tutanaklarında kontrol etmeniz gereken hususlar mevcuttur.

turgutkuzan

2 ay önce - Cum 21 Ağu 2020, 19:00

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7432837#7432837

Toki city
2 ay önce - Cmt 22 Ağu 2020, 00:08
Teslim

Teslimler başladı herkezin gözüaydın.

qwe qwe
2 ay önce - Cmt 22 Ağu 2020, 11:44

3. bölge 1.etap ne zaman teslim edilir

turgutkuzan

1 ay önce - Pzr 23 Ağu 2020, 10:19

Alıntı:
3. bölge 1.etap ne zaman teslim edilir

Allah (c.c.) rahmeti, selamı ve bereketi üzerimize olsun.

Konut teslimlerinde genel alt yapı işinin tamamlanmasının beklenmeyeceği anlaşılıyor.
Bununla birlikte pandemi nedeniyle banka şubesindeki yığılmaları önlemek için, HAFTA İÇİ hergün bir bloktaki konutlar teslim edilebilecek.
Bu durumda etap teslim tarihlerinin şu şekilde olması yüksek ihtimaldir.

2. Bölge 1. etap 30 Blok Teslim : 1.09.2020 - 16.10.2020
2. Bölge 2. etap 27 Blok Tahmini teslim : 19.10.2020 - 27.11.2020
3. Bölge 1. etap 16 Blok Tahmini teslim : 30.11.2020 - 23.12.2020
3. Bölge 2. etap 15 Blok Tahmini teslim : 24.12.2020 - 13.1.2021

saraycık
1 ay önce - Pts 24 Ağu 2020, 10:24
TOKİ’DEN EV TESLİM ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

TOKİ’DEN EV TESLİM ALINIRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

teslim alınma sürecinde tecrübesi olan arkadaşlar;
SORULAR:

1- ne tür sorunlarla karşılaşılıyor..??

2- benim ev teslim tarihim sonlara atılmış, öne çekemez miyim..(yeni kayıt..okula gidecek çocuklar var)

3- işlemler esnasında bir alavere dalavereye gelmemek için nelere dikkat etmeliyiz.

4- mesela teslim almadan önce evi gezmek ve görme imkanımız var mı..??

5- çürük, akan, sızan, dökülen, eksik, bakımsız ev almak istemiyorum..yani bu durumlarda teslim almama hakkım yok mu..?????

6- anahtarı ne zaman veriyorlar..banka dekontunu getirdiğimiz zaman mı anahtarı alabiliyoruz..??

7- evde sorun ve sıkıntı olduğu zaman ne yapmamız gerekiyor..???

CEVAPLAR:
1) Karşılaşılan problemleri genel ve özel olarak ayırmak mümkündür.
Özel problemler konuta, konutları yapan firmaya vs. göre değişebiliyor.
Genel problemlerle ilgili 1. bölge 3. etap konut teslimlerinde detaylı bir paylaşımım olmuştu.
O bilgileri tekrar paylaşmaya çalışırım.

2) Teslim duyurusunda
• Konut alıcıları, teslim programında kendileri için belirlenen tarihten önce konut teslimi için aracı kurumlara başvuruda bulunamayacaktır.
ifadesi mevcut.
Pandemi nedeniyle farklı bir uygulama yapılması zayıf ihtimaldir.
Yine de bankadan yapılacak açıklamaları takip etmek gerekiyor.
Hafta sonları sadece konut teslimine yönelik çalışma yapılabilir.

3) İşlemler sırasında usülsüzlük yapıldığına dair bir bilgim / duyumum yok.

4) Teslim almadan önce evi gezeceksiniz. Evde yaptığınız incelemede eksik / hata varsa konut teslim tutanağına yazacaksınız.
Çoğu kişi eve yerleşmeden evdeki problemleri göremiyor. İnşaat firması en az 1 yıl boyunca etapta problemleri çözmek için bulunacak.
Konut teslim tutanağına yazmamış olsanız bile taşındıktan sonra çıkan problemleri inşaat firmasına yaptırabilirsiniz.
Konutlar teslim edildikten sonra 3-4 ay sonra konutta herhangi bir problem kalmadığına dair bir evrak imzalamanız gerekecek.
Konutu teslim alıp, yerleşmeniz bu açıdan çok önemli.
O tarihe kadar konutta problem varsa çözdürmeniz gerekiyor.
1. bölge 3. etap bu konuda çok sıkıntı yaşadı.
Konutlar Kasım 2019 da teslim edildiği halde, konutlardaki problemler çözülmediği için çoğu hak sahibi problem kalmadığına dair belgeyi imzalamıyor.
1. bölge 2. etapta problem kalmadığına dair belgeyi imzaladıktan sonra bile problem çıktığında inşaat firması yardımcı oldu.

6) Banka işlemleri bititikten sonra etaptaki emlak yönetim bürosuna gideceksiniz.
Evraklarınızı verdikten sonra, konutunuzu gezdirecekler. Konut teslim tutanağını imzaladıktan sonra anahtarlarınız teslim edilir.
Genel olarak ilk hafta taşınmaya (etapta ikamet etmeye) izin verilmiyor.

7) Malın mı var derdin var Evde sorunlar bitmeyecek. Sadece inşaat firmasından kaynaklı sorunları ilk 3 ay içinde tesbit edip, çözüm isteyebilirsiniz.
Daha sonra bazı inşaat firmaları çözmek konusunda pek istekli davranmıyorlar.
Konut teslim tutanaklarında kontrol etmeniz gereken hususlar mevcuttur.

1) HALK BANKASI SİNCAN Şubesi İŞLEMLERİ

Konutunuzu teslim alabilmek için önce Halk Bankası SİNCAN şubesine gitmeniz gerekiyor.
(SİNCAN şubesi Meltem Sk. No:10) (Ankara caddesindeki Sincan MEYDAN şubesidir. Bu şubeden işlemlerinizi yaptıramazsınız.)
Giderken resmi kimliğiniz ve 1 adet vesikalık fotoğrafınız yanınızda olsun.

Bankada 3 (+ 1) ayrı ödeme yapacaksınız.

1. ödeme : Site yönetiminin talep ettiği avans ücreti 1. taksitidir. (1. avans taksiti 2. etapta 700 TL. olarak belirlenmişti. ) Bu ücret bankanın alt katındaki veznelerde ödeniyor.
2. ödeme : DASK ve konut sigortası ödemeleridir. Daha önce önce imzaladığınız belgeler nedeniyle DASK ve konut sigortasını başka yerde yaptırmazsınız. DASK ve sigorta işlemleri üst katta yapılmaktadır.
2+1 konutum için
TOKİ konut sigorta poliçesi : 113.05 TL
DASK Ana poliçesi : 53,17 TL.
ödemeleri yaptım.

3. ödeme : KDV. Konutunuzun bugünkü fiyatı üzerinden % 1 oranında ödeyeceğiniz vergidir. İşlemler üst katta yapılmaktadır. 2+1 konutum için 1.530 TL KDV ödedim. (2+1 Konutumun sözleşme imzaldığım tarihteki toplam satış bedeli : 141.652,04 TL. )

(+1) ifadesi ile belirttiğim ödeme site yönetimine ödenecek AİDATTIR.
Aidatı konut teslim alırken ödemeniz gerekmemekle birlikte, taşınma telaşı ile çoğunlukla aidat ödemesi yapılması unutulmaktadır.
Bu nedenle bankaya gitmişken ödemeniz yararınızadır.
2+1 konutum için 112 TL aidat ödüyorum.
Aidat ödemeleri bankadaki alt kat veznelerden yapılıyor.
Avans ve aidat ödemeleri site yönetiminin yapacağı duyuruda yer alan IBAN hesap numarasına (online) yatırmak suretiyle de yapılabilir.
Site yönetimi duyurusunda, yönetimin iletişim bilgileri yer alacaktır.
Bu bilgilere zaman zaman ihtiyaç duyacağınız için cep telefonunuza kaydetmenizi ve not almanızı TAVSİYE ederim.

Konutunuzu programda belirtilen tarihten önce teslim almak isterseniz, banka şubesinin kapanma saatinden önce (tercihen 15.00 civarında) üst kata çıkarak isim listesine adınızı yazdırın.
Banka şubesinin kapısının kapanmasında önce içeri girmiş olan kişilerin işlemleri tamamlanmadan şube kapanmıyor.

2) 1. bölge 3. etaptaki EMLAK YÖNETİM BÜROSU İŞLEMLERİ

Konutunuzu teslim almak için, Saraycık 1. bölge 3. etapta Emlak yönetim firmasının açacağı büroya gelmeniz gerekiyor.
Gelirken bankadan aldığınız dekontları ve kura sonrasında bankada imzaladığınız sözleşmenin ilk ve son sayfasının fotokopisini getirmeniz gerekiyor.
İmzaladığınız sözleşmenin ilgili sayfalarının fotokopisi elinizde yoksa bankadan talep ettiğinizde verilecektir.

Konutunuzu teslim almadan önce, konutunuzu geziyorsunuz. Hasar veya eksik varsa bunları size verilecek bir tutanağa yazıyorsunuz.
Daha sonra konutunuzu teslim almak için gittiğinizde ortak kullanım alanları dahil olmak üzere konutunuzu hasarsız ve eksiksiz olarak teslim aldığınıza dair belge imzalıyorsunuz ve anahtarınızı teslim alıyorsunuz.
Bu aşamadan sonra konutunuza taşınabilirsiniz.
Ortak kullanım alanları dahil olmak üzere konutunuzu hasarsız ve eksiksiz olarak teslim aldığınıza dair belge imzalamış olmanıza rağmen, taşınmadan sonrada inşaat firmasından kaynaklı problemlerde inşaat firması hata ve eksiklikler konusunda yardımcı oluyor.

Asansörlerin bulunduğu koridordaki dolaplarda su sayaçları için borular mevcuttur.
Konutunuzu gezerken bu dolabı açarak su sayacı bağlanacak boruda yazılı olan daire numarasının silinip silinmediğini kontrol edin.
(SU ABONELİĞİ başlığında bu işlemin gerekliliği açıklanacak.)

3) DOĞALGAZ ABONELİĞİ
DOĞALGAZ ABONELİĞİ için önce proje çizdirmeniz gerekiyor.
Proje çizimi için şofben takılmış olması gerekiyor.
Genellikle şofben ve proje çizim işlemleri aynı firmaya yaptırılıyor.
Proje çizimi için anlaştığınız firma konutunuza şofbeni takıyor, projeyi çiziyor, Doğalgaz firmasına projeyi gönderiyor.
Doğalgaz firmasından aldığı proje numarasını size iletiyor.
Proje numarası ile doğalgaz firmasına abonelik müracaatı yapılıyor.

Abonelik işlemleri sırasında istenen ADRES BİLGİSİ DASK POLİÇESİNDE mevcuttur.
DASK POLİÇESİNDEKİ ADRES BİLGİSİ tüm abonelik işlemlerinde kullanılacağı için her zaman not olarak yanınızda bulunsun.

Abonelik işlemleri sonrasında doğalgaz sayacı size teslim ediliyor.
Doğalgaz sayacını aldığınızı projeyi çizen firmaya haber veriyorsunuz.
Sayacı ve doğalgaz tesisatına bağlanacak ocak / fırın konutunuza getirerek proje çizen firmanın bağlantıları yapmasını sağlıyorsunuz.
Proje çizen firma bağlantıları yaptıktan sonra doğalgaz firmasına kontrole gelebilecekleri bilgisini verecek.
Doğalgaz firması kontrol için geleceği günü ve yaklaşık saati SMS mesajı ile size bildiriyor.
O tarihte ve saate konutunuzda olmanız gerekiyor.

Eğer cam balkon yaptırmayı düşünüyorsanız, doğalgaz borusunun cam balkondan yarım metre kadar dışarıya uzanması gerekiyor.
Tercihen şofben taktırmadan cam balkon işlemini yaptırmanız uygun olur.
Cam balkonu şofbeni taktırdıktan sonra yaptırırsanız, cam balkonu yapan firmanın şofben borusunu uzatması gerekir.

Şofben borusu uzunluğu doğalgaz firmasının, kullanılabilir belgesi vermeden önce dikkat ettiği hususlardan biridir.

Başkent Doğalgaz Abonelik işlemlerinin yapıldığı yerler için
https://online.baskentdogalgaz.com.tr/MusteriOnli ...talari.jsf
linki ziyaret edilebilir.

SİNCAN-ETİMESGUT MÜŞTERİ HİZMETLERİ MERKEZİ
Şube Piyade Mah. İstasyon Cad. No:193 Sincan / Etimesgut
Hafta içi 08.30-12.30/13.30-18.30

ATLANTİS AVM Şube Kardelen Mah. Başkent Bulvarı No:22 -2. KAT Batıkent / Yenimahalle
Hafta içi 10.00-13.30/14.30-18.30
Ctesi ve Pazar Açık Sadece Gaz Satış ve Tahsilat İşlemleri

MÜŞTERİ HİZM. MD. (MERKEZ)
Şube Kızılırmak Mah. Ufuk Ünv. Cad. No :13 (Genel Müdürlük) Çankaya
Hafta içi 08.30-12.30/13.30-18.30

Şubeler genellikle çok kalabalık oluyor.
İmkanı olanların işlemleri Çankaya merkezde yaptırmalarını tavsiye ederim.

Kapanma saatinden önce şubede olmanız durumunda, şubedekilerin işlemleri bitinceye kadar şube açık oluyor.

Doğalgaz güvence bedeli adı altında 83 TL. ödeme yaptım. Bu ücrette 10-20 TL kadar bir değişiklik olabiliyor.

4) SU ABONELİĞİ
Herhangi bir ASKİ şubesinden su abonelik başvurusu yapabilirsiniz.
İşlemler sonunda size abone numarası içeren 1 veya 2 plaka verilecek.
Bu plakayı AYNI GÜN sayacın bağlanacağı boruya (2 tane verilecek olursa bir daire kapısına) bağlamanız gerekiyor.
(3. madde de su borusunda daire numarasını kontrol edin tavsiyesinin sebebi budur. )

24 saat içinde gelip sayacınızı takıyorlar.
(Cumartesi günleri de sayaç takma işlemi yapılıyor. )
Sayaç takılması esnasında konutunuzda olmanız gerekmiyor.
(Evde açık musluk olması ihtimaline karşı) Sayaç vanaları kapalı oluyor.
Suyu kullanabilmek için vanaları açmanız gerekiyor.

2+1 konutum için
ASKİ Sayaç, işçilik, plaka, şubeyolu bakım bedeli : 168,06 TL
ASKİ Güvence bedeli : 51,06 TL.
ödemeleri yaptım.

5) ELEKTRİK ABONELİĞİ
Hehangi bir Enerjisa şubesinde yaptırabilirsiniz.
24 saat içinde (Genellikle ilk 5 saat içinde) elektriğiniz bağlanıyor.
Konutta olmanız gerekmiyor.

Konutunuzun koridorunda sigortalar mevcuttur.
Sigortaların açık olup, olmadığını kontrol ediniz.

Enerjisa Keşif bedeli
(1. taksit): 111,11 TL
(2. taksit): 111,11 TL
ödedim.

6) Sabit telefon + İnternet aboneliği

Bu konuda Türk telekomun 3. etapta bir çalışması olduğuna dair bir bilgim yok.
Etapta dağıtım panosu da görmedim.
Superonline bölgede hizmet vermiyor.
ADSL hizmeti için alt yapı yapıldıktan 8 ay sonra (Türk telekom alt yapısını kullanarak) hizmet verebileceklerini söylüyorlar.
Superonline bölgede fiber internet hizmeti vermeyecek.
Taşınabilir modem (Superbox) kampanyalarını öneriyorlar.
Bölgede sinyal zayıf olduğu için Superbox tavsiye etmiyorum.

7) ULAŞIM
509 ve 516 nolu belediye otobüsleri TOKİ konutlarına yakın bölgedeki Muammer Aksoy Caddesinden (11. cadde olarak biliniyor) geçiyor.
Muammer Aksoy Caddesi üzerinde TOKİ konutlarına en yakın durağın numarası : 50447
(Durağın yanında belediye ekmek büfesi ve cami inşaatı var. TOKİ konutları ekmek büfesi ve cami inşaatının arka bölgesindedir.)
https://www.ego.gov.tr/tr/otobusnerede
linkinden hat numarası veya durak numarası ile otobüsler hakkında bilgi alınabilir.
Tercihen Muammer Aksoy Caddesinden geçen otobüsler kullanılmalıdır.
Ahi Mesut Bulvarından geçen otobüslere de binilebilir.
Muammer Aksoy Caddesi ile Ahi Mesut Bulvarı PARALELDİR. ikisi arasındaki mesafe 100-150 metre kadardır.
Ahi Mesut Bulvarından geçen otobüslere binildiğinde Hürriyet taksi durağı yakınlarında inilmeldir.
(Taksi durağından yukarı doğru yürüyerek TOKİ konutlarına ulaşabilirsiniz.)

Muammer Aksoy Caddesi 50447 nolu duraktan geçen otobüsler :

505
505-2
509
516
524

Ahi Mesut Bulvarından geçen otobüsler (Durak numaraları : 50445 - 50446)
503
503-1
5061
508-1
508-5
509
512
512-5
516
524
539
565-6

Hürriyet caddesinden (Kapalı pazar yerinin önündeki cadde) geçen otobüsler (Durak numarası : 53085)
503
503-1
577
577-1

11. Cadde levhası bulunan dolmuşlarda Muammer Aksoy Caddesinden (11. cadde olarak biliniyor) geçiyor.
12. cadde levhası bulunan dolmuşlar Tapu binasının yakınından geçiyor. (Tapu binası ile etap arasında 5-6 dakika yürüme mesafesi var)
Başkentray ile gelecekler Tercihen Sincan istasyonunda inerek istasyon önünden dolmuşa binebilirler.
(Bir önceki durak Lale istasyonunda da inilebilir.)

Metro ile gelecekler, Fatih istasyonunda inip, hastane karşısındaki eczane önünden 509 veya 516 nolu belediye otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler.

DİĞER HUSUSLAR

8) Banyolardaki duş tekneleri kullanışlı değil.
Duşakabin yaptıracaklara duş teknelerini çıkarttırmalarını tavsiye ediyorum.
Balkonlara pimapen yapılmasına izin verilmiyor.
Renkli cam kullanılması konusunda bir sınırlama olduğunu sanmıyorum.
Bununla birlikte renkli cam tavsiye etmiyorum.
Renkli camlar GÜNDÜZLERİ perde kullanılmasını gerektirmez ama akşamları balkon ışığı yandığında perde olmadığında içerisi net olarak görülür.
İçerisi görülmesin isteniyorsa ışık yakıldığında kalın + koyu renk perde kullanılması zorunludur.
İmkanınız varsa ISICAM balkon yaptırmayı tercih ediniz.

9) Evdeki tadilatlar, dolap, kornej, duşakabin gibi işler için grubumuzun fotoğraflar bölümünde firma iletişim bilgileri mevcuttur.
2. etapta bu tür işleri yapan firmaların iş yerleri mevcuttur.
Firmalar posta kutularına broşür, kartvizit gibi tanıtım materyalleri bırakıyorlar
Blok ve etap girişlerinde reklamlar asıyorlar.

10) 1 ve 2. etaplardaki camiler Cuma günleri namaz için açılmaktadır.
1 ve 2. etaplarda marketler açılmıştır. 1. etapta eczane açılması için hazırlık yapılıyor.
Sağlık ocağı kapalı pazar yerinin arkasındadır.
Kapalı pazar yerinin yanında Kent gross alışveriş merkezi mevcuttur.
Kapalı pazar yerinin yakınında belediye ekmek büfesi mevcuttur.
Kapalı pazar yerinin karşısında elektrik ve tesisat malzemeleri bulabileceğiniz dükkan, erkek berberi ve kırtasiye mevcuttur.
Kapalı pazar yerinin önündeki cadde üzerinde PTT şubesi, BİM, ŞOK, A101 mağazaları mevcuttur.
Kent Gross, GİMSA alışveriş merkezlerinin servis araçlarının etaplara servisi vardır.
Batı adliyesi önünde çok sayıda bankamatik mevcuttur.
GİMSA Maraşal şubesi ve Dr. Nafiz Körez Sincan Devlet Hastanesi bahçesinde de bankamatikler vardır.

11) Konut içinde ikamet olsun olmasın aidat ve merkezi ısıtma sistemi ödemeleri yapılması gerekmektedir.

12) İlk ay muhtelif sebeplerle blok kapıları kapanmıyor.
Blok kapısı açıkken (evde açık pencere veya balkon kapısı varsa) evin kapısını açtığınızda evin içinde kuvvetli bir esinti oluşur.
Blok kapıları kapanma aşamasında bu problem kendiliğinden çözüme kavuşur.

13) Kıble yönü tayin için, takvimlerde bulunan KIBLE SAATİNDE ağaçların (veya dik bir nesnenin) gölgesine bakabilirsiniz.
Kıble, ağaç / dik nesne yönüdür. Ağaç veya dik nesne secde edeceğiniz noktadaki sütre vazifesini görür.

14) Zemin kat balkon yanındaki odaların korkuluklarının altında doğalgaz panoları vardır.
Kediler bu panolara çıkıp, oradan odaların korkuluklarının bulunduğu bölgeye geçebilmektedir.
Oradan da balkona atlamaları ihtimal dahilindedir.
Zemin katta oturanların kedilerin bu noktalardan içeri girmemesi için dikkatli olmaları gerekmektedir.

sayın turgut kuzan'dan alıntıdır:

turgut bey öncelikle kızkardeşinin durumu için Allah'dan şifa diliyorum.sonra da gitmen bizim için kötü olmuş. seni muhtar olarak görmek isterdik. emeklerin için teşekkürler.

(BİZİM BÖLGE VE ETABA GÜNCELLEYİN)

saraycık
1 ay önce - Sal 01 Eyl 2020, 10:52
yeni teslim alanlar

evlerini yeni teslim alanlar varsa lütfen buraya tecrübelerini aktarsınlar.

mtekin17
1 ay önce - Pzr 06 Eyl 2020, 13:46
2. Bölge 1. Etap Taşınma Hk.

Merhaba,
Öncelikle evi verilecekler hayırlı olsun.
Tecrübesi olan arkadaşlar aşağıdaki konularda bilgi verebilir mi?

Evi teslim alanlar ne zaman taşınabiliyor, bir süre kısıtlaması var mıdır?
Teslimattan önce evi görme imkanı var mıdır?
Mutfak ankastre sisteme uygun mudur? Ankastre için değişiklik yapılması gerekiyor mu? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Toki city
1 ay önce - Çrş 09 Eyl 2020, 00:25
Teslim

Konutu teslim alanlar görebiliyor.ankestire için mutfak tezgahı değişmeli.taşınma kısıtlaması yok fakat su aboneliği henüz yapılamıyor aski bağlantıyı yapacakmış.teslim alırken kapılara iyi bakın çok sağlam mdf den yapılmış kasası var fakat üstünün kaplaması iyi yapışmamış bazı yerleri açılmış.mutfakta 3 delik açılmış biri şohben ama diğer ikisi ne belli değil.duşakabin teknesini atın gitsin yerine mutlaka fayans üstü fayans döşetin.anahtarınızı mutlaka değiştirin.

qwe qwe
1 ay önce - Pzr 13 Eyl 2020, 08:45

3.bolge 1.etap ne zaman teslim

sayfa 734
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet