Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Ali Ank06
3 yıl önce - Çrş 10 Ağu 2011, 08:00
Toki'nin Ankara Ulubatlı Hasan ve Saraycık Bölgesinde Uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi

Alıntı:
Mustafa Tuna, Kentsel Dönüşümü Anlattı
Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallelerinde yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projeleriyle ilgili olarak meclisten..

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallelerinde yapılması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projeleriyle ilgili olarak meclisten yetki aldığını ve TOKİ ile birlikte çalışmaların devam ettiğini, en kısa sürede başlanılarak Saraycık bölgesinin yepyeni bir yaşam alanına kavuşacağını söyledi.

Mustafa Tuna, MHP’li Meclis Üyelerinin karşı çıktığı TOKİ’nin Amerikan firması veya yabancı bir firma olmadığını söylerken “Birilerinin keyfi için Sincan’ın acilen çözülmesi gereken sorunlarını erteleyemeyiz” açıklamasında bulundu.

incan’ın Saraycık ve Ulubatlı Hasan mahallelerinde uygulanması düşünülen Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak Belediye Meclisi’nde Başkanlık Makamına yetki verilmesi konusundaki meclis kararına MHP’li üyelerin red vermesinin yankıları halen devam ediyor.
MHP’liler kendilerini TOKİ’nin böyle bir olayı Sincan’da yapmasına karşı oldukları için red verdiklerini söylerken kendisiyle görüştüğümüz Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, TOKİ’nin özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili olarak ülkemizde yaptığı başarılı çalışmaların ortadayken MHP’li meclis üyelerinin böyle bir karar vermelerine anlam veremediğini söyledi.
Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, yılların kanayan yarası Saraycık ile Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde yapmayı düşündükleri Kentsel Dönüşüm Projesiyle ilgili olarak gazetemize şu açıklamalarda bulundu:
“Saraycık ve tek katlı İmar İskan Bloklarının bulunduğu Ulubatlı Hasan Mahallesindeki sıkıntıları, sorunları zaten herkes biliyor. Yeni bir düzenleme yapılması konusunda buralarla ilgili herhangi bir tereddüt olmadığına göre, herkesin ortak talebi olduğunu göre bu bölgelerimizin muntazam bir hale getirilerek yaşanabilir çağdaş konutların bu bölgelerimize yapılması hepimizin ortak isteği. Günümüz şartlarına göre uyarlanarak yaşanabilir, daha rahat ve çağdaş konutların yapılması için dönüşüm yapılması gerekiyor. Bu yapılacak.
  Bunu nasıl yapacağız?
Bunun bir usülü, şekli, şartı var. Böyle bir kentsel dönüşümü de ilk defa Türkiye’de uygulayan biz değiliz. Yıllardır uygulanmış ve uygulanmaya devam ediyor. Ankara’mızda Mamak, Altındağ örnekleri var. Biz Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Bunun örnekleri nasıl oluyor, görüyoruz; TOKİ işbirliği yaparak. TOKİ’nin bu konuda ciddi bir tecrübesi var. TOKİ yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler sonucu bize destek verdiler. Sincan’ın geleceğini ilgilendiren dönüşüm projelerine evet dediler.
  Yaptığımız bu görüşmeler sonucu bir yol haritası çizdik. Alt yapısını hazırlamak istedik. Bizim belediye olarak yapma zorunluluğunda olduğumuz işler var. Öncelikle meclisimize arz ederek sıkıntılı bu yerlerimizle ilgili ikisine birden başlayarak dönüşüm çalışmalarımızı başlayalım diye düşündük. Öncelikle acil konuları hedef alıp aynı anda müdahale etmek hedefindeyiz. Önce Saraycık, sonra Ulubatlı Hasan’ı yapalım diye düşünmedik. Meclisimize de bunu arz ettik.
Meclisten bu konuyla ilgili yetki almak üzere durumu izah ettik. TOKİ ile görüşmeler yapıp protokol yapmak, nasıl bir çalışma yapılacağını yazılı bir mutabakata bağlamak için Başkanlık Makamına yetki istedik. Bu işe başlamak, neticelendirmek için yetki talep ettik. MHP’li arkadaşlarımız bu görüşmelerin TOKİ ile yapılmasına karşı çıktılar.
TOKİ ile yapmayın?
Peki nasıl yapacağız? Bunu Sincan Belediyesi imkanlarıyla yapabilir miyiz? Hayır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek ile de görüştük yapımı konusunda. Şu anda Büyükşehir’in elinde çok yoğun projeleri olduğunu biliyoruz. Bizim de bekleyecek halimiz yok. Sıraya girmektense TOKi ile anlaşarak işi hızlı bir şekilde neticelendirmek ve bu bölgelerimizin biran önce bu sorunundan kurtulmasını sağlamayı düşündük. Sayın Gökçek’te TOKİ ile çalışmamamızın iyi olacağını belirtti.
Bizim derdimiz bu problemin biran önce çözülmesi. Çözülürken de vatandaşımızın memnuniyetin azami şekilde sağlanacak şekilde olsun dedik.”
Amaçlarının rant elde etmek olmadığını söyleyen Mustafa Tuna, “Bizim amacımız oradaki hak sahiplerinin, vatandaşlarımızın getirilerinin maksimum noktada olmasıdır. Buraya güzel bir plan, güzel bir çalışma ile Sincanımıza yakışacak bir kentsel dönüşüm çalışması yapmaktır” dedi.
 Mustafa Tuna, gazetemize konuşurken “Biz vatandaşımız için varız.. Bu düşüncelerimizi mecliste arkadaşlarımıza da anlattık. Saraycık bölgesi, Ulubatlı Hasan bölgesi yeni oluşan bir sorun değil ki. Bizden öncede, önceki belediye başkanlarından önce oluşan bir sorun. Şartlar oluşmadığı için belki bugüne kadar yapılmadı. Ama bugün TOKİ’nin Kentsel Dönüşü üzerine çalışmalarını taktirde takip ediyoruz. Bunu herkes görüyor. TOKİ ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Peçenek-Saraycık Bölgesinden TOKİ’den 620 bin m2 arazi aldık. Sincan Belediyesi’nin tarihinde bu kadar büyük bir arazi yok, görünmüyor.  Bunların bizim gayretimiz neticesinde olmuştur. Bizden önceki belediye başkanı arkadaşlarımız bunu istemez miydiler? Ama istemeyle olmuyor.. Ben kimseyi suçlamıyorum şartlar oluştuğu zaman imkanları değerlendirmek lazım.”
MHP’li meclis üyelerinin tavrı ile ilgili olarak menfi bir şey söylemenin yakışık almayacağını belirten Mustafa Tuna, “Hepsi hakikaten değerli, sevdiğimiz arkadaşlarımız. Ama parti politikası çerçevesinde mi değerlendirdiler, hangi maksatla değerlendirdiler anlayamadım. Onların bir düşüncesine göre TOKİ buraya girerse müteahhitler Sincan’da ki müteahhitler iş yapamaz dediler. Neden yapamasın ki? Biz hep dedik, hadi gelin şurada işe başlayın siz üstlenin diye.. Ama benim ona gücüm yetmez, yapamayız şeklinde yanıtlar aldık. Biz bir kaç kişinin keyfi için Sincan’ın geleceğini çöplük gibi tutamam ki!”
TOKİ’nin Amerika firması veya başka bir ülkenin kuruluşu olmadığını dile getiren Mustafa Tuna, Sincan’a yatırım yapacak olan TOKİ’nin bu çalışma ile Sincan’ın geleceğini kaderini değiştireceğini söylerken “Sincan nefes alacak. Düşünsenize Saraycık bölgesinin ıslah edilmesiyle, buranın imarının açılmasıyla yepyeni bir yaşanacak alan yaratılacak. Yeni bir Çayyolu oluşturulacak. Bizim bu tür çalışmalarda hedeflerimiz büyük. Herkesin büyük düşünmesi gerekiyor. Yöneticilerin görevi orta ve uzun vadede oluşabilecek problemleri şimdiden görerek çözüm yollarını bulmaktır. Yöneticilik ağaç dikmek, park yapmak, kaldırım yapmak, çöp toplamak değildir. Bunlar zaten zorunlu işlerdir. Bugüne kadar şu kadar kaldırım yaptım, şu kadar asfalt attım dedim mi hiç. Hayır demem, çünkü bunları yapmaya mecburum zaten. Bunları iş olarak kabul etmiyorum.”

NELER OLACAK?

Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallelerinde yapılması düşünülen proje Çayyolu gibi olacak. Saraycık Bölgesine daha önce yapılan imar planı (binlikleri de bitmiş) ile ilgili vatandaşların şikayetleri de dikkate alındığı için sil baştan yapılacak. Yepyeni bir imar planıyla yepyeni konutlar ve yaşanabilir bir şehir yaratılacak. Yapılacak konutların henüz sayısı belli değil. Bu konuda çalışmalar halen devam ediyor. Saraycık’tan başlayarak Eskişehir Yolu’na kadar devam edecek olan Kentsel Dönüşüm Projesi adım adım devam edecek.
TOKİ’nin Sincan’da böyle bir çalışmaya başlaması, Sincan ekonomisini de doğrudan olumlu yönde etkileyecek.
http://www.flasgazetesi.com.tr/haberDetayMiddle.asp?ID=23216

toki de çalışan bir akrabamdan aldığım bilgiye göre şuan fatih ulubatlı hasan mahallesinde yani gecekondu bölgelerinde hane halklarıyla görüşmeler tamamlanmış toki buraları satın almış durumda bana kentsel dönüşümün sarıgimsadan başlayıp mehmet akif ersoy caddesi dahil ordaki bütün tek katlı dükkanların yıkılacağını söyledi çalışmaların 4-5 aylık süreç içinde başlıyabileceğini söyledi bu bölgeden yoğun şikayetler alıyorlarmış bu kentsel dönüşümün ankaramıza hayırlı olmasını diliyorum

Ali Ank06
3 yıl önce - Pts 15 Ağu 2011, 07:11

(+)

(+)

toki nin tam bu noktalara konut yapacağı söyleniyor henüz kesin bir durum yok bilgi amaçlı yüklenmiştir burası fatih gop ile törekentin birleştiği noktadır

mustafa akça
3 yıl önce - Pzr 25 Eyl 2011, 19:57

fatihte çarşamba ve cuma pazarları kaldırıldı diye duydum toki tafından kentsel dönüşüme dahil olduğu için bu alanda pazar kurulması yasaklandı sanırım kurulup kurulmayacağı kesin değilmiş yerde verilebilirmiş

Ali Ank06
3 yıl önce - Pts 26 Eyl 2011, 13:33

Alıntı:
Sincan Belediyesi'nin haziran ayı meclis toplantısında başkanlık yazısı olarak gündeme gelen konuya göre, Sincan'a iki ayrı bölgede 500 hektara yakın alanda 70 bine yakın konut yapılması hedefleniyor. En büyük pay ise Sincan'ın yeni yerleşim bölgelerinden olan Sarayak. Buradaki 441 hektarlık alana kurulması planlanan 60 bine yakın konutla, yaklaşık 250 bin nüfusun yerleşmesi bekleniyor, ikinci yerleşim bölgesi olarak ise Ulubatlı Hasan Mahallesi'ndeki 40 hektarın üzerindeki alan belirlendi. Söz konusu yeni yerleşim yerlerinin yapılmasıyla, Ankara'nın en büyük ilçelerinden olan ve nüfusu 500 binlere yaklaşan Sincan'da ikamet edenlerin sayısının 1 milyonlara ulaşması hedefleniyor.

Sincan Belediyesi'nin haziran ayı meclis toplantısında Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna imzasıyla gelen "ilçemiz sınırlan içerisinde Toplu Konut İdaresi ile birlikte gerçekleştirilmesi düşünülen projelerde TOKİ, Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlarla anlaşmalar yapılması ve protokollerin imzalanabilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi" yönündeki başkanlık yazısı." oy çokluğuyla onaylandı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, TOKİ ile görüşme halinde olan Sincan Belediyesi, Saraycık bölgesine ikinci bir şehir kuracak. İçinde alışveriş merkezleri ve sosyal donatı alanlarının da olacağı yeni yerleşim bölgesi, ayrıca Eskişehir Yolu'na kurulacak yeni bağlantı yoluyla yaklaşık 10 dakika mesafeye inecek. Yeni şehir ile Sincan'ın merkezinde oluşan nüfus yoğunluğunun da önüne geçilmesi hedefleniyor. Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulanacağı Sincan'da bunun için de aynı adla bir birim kuruldu. Bölgede gecekondulaşmanın önüne geçmesinin de planlandığı projenin Sincan'ın cazibe merkezlerinden biri olması bekleniyor.
http://emlak.kanald.com.tr/haber/Kentbolge_haberl .../9951.aspx

eski bir haber olmasına rağmen paylaşmak istedim şuan gecekondu sahipleriyle görüşmeler devam ediyorr

mustafa akça
3 yıl önce - Sal 25 Ekm 2011, 09:06

sincan belediyesi başkanına kentsel dönüşüm projesi ile ilgili bilgi mesajı atmıştım cevap gelmiş

Alıntı:
şuan için Saraycık ve Ulubatlı Hasan Mahallelerinde TOKİ ile dönüşüm projelerini başlattık. Çalışmalarımız devam ediyor Bu Bölgelerde Daha Modern Yapıları Görebileceğiz. Selamlar.

Ali Ank06
3 yıl önce - Sal 25 Ekm 2011, 09:34

ulubatlıhasan mahallesinin gecekondu bölgesinde çok sayıda konut yapılıyor tamamlanmış konutlarda var her nedense o konutlar bi türlü satışa çıkarılmadı çoğuda 12-13 katlı yapılar buralar ne zaman rayına oturacak merak ediyorum

mustafa akça
3 yıl önce - Cum 11 Ksm 2011, 13:46

Alıntı:

http://www.hurriyetemlak.com/arsa-satilik/ankara- ...&new=1

tokinin fatih törekentte yapacağı kentsel dönüşüm ilgili bir haber ilan
projede binlerce lüks konut alışverişmerkezleri sosyal spor tesisleri hastane ve okul inşaatı yer alıyor ayaş yoluna yakın harikalar diyarına metro ya çok yakın bir bölge

EmrE_ank
3 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2011, 11:54

Başka bir ilanda ise Tokinin Törekentte 10.000 konut yapacağına dair bilgiler mevcut. Kaynak.

Ali Ank06
3 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2011, 16:40

Alıntı:

http://www.sincan.bel.tr/sdetay.asp?did=431

kentsel dönüşüm için adımlar atılıyor ihale açılmış durumda

toki törekentte on bin konut yapacak bu bilgi %90 doğrulandı

mustafa akça
3 yıl önce - Cum 16 Arl 2011, 11:58

sincan belediye başkanı katıldığı tv proğramında TOKİ ile birlikte kentsel dönüşüm çalışmalarının başlayacağını söylemiş

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet