Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaelispor Tarih Oluyor
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
can_ycln

7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 18:01
Kocaelispor Tarih Oluyor


Alıntı:
Kocaelispor, sessiz sedasız tarih oluyor

Bir zamanlar Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi dört büyüklerin de korkulu rüyası olan, iki kez Türkiye Kupası'nı kazandığı gibi birçok sezon da ligde zirve mücadelesi veren Kocaelispor sessiz sedasız tarih oluyor. 100 milyon TL'yi bulan borçlarının altından kalkmak mümkün olmayınca, takımın tüm futbolcuları yine 2. Lig'de mücadele eden ve isim değişikliğine giden eski adıyla "Körfez Belediyespor", yeni adıyla "Kocaeli Futbol Kulübü'na transfer edilerek aktarma yapıldı. Ancak UEFA'nın "Kocaeli" adına sıcak bakmadığı ve bu ismin yeniden değiştirilebileceği belirtildi.

TARİH OLUYOR

Günümüzde Türk Futbolunun, başta Fenerbahçe olmak üzere Süper Lig Takımlarının şike iddialarıyla sarsıldığı bu günlerde, bir dönem Türk futboluna damgasını vuran, birçok yerli ve yabancı yıldız kazandıran Kocaelispor bugün gürültülü ve karışık ortamda sessiz sedasız tarih oluyor.

1966'DA KURULDU


İzmit'te İzmit Gençlik, Baç Spor ve Doğanspor adlı amatör kulüplerin birleştirilmesiyle 1966 yılında kurulan Kocaelispor, en parlak dönemini Sefa Sirmen'in başkanlığa gelmesiyle yaşadı.

Özellikle 1990'lı yıllarda dört büyüklere kök söktüren ve zirve mücadelesi veren, UEFA ve o zamanki adıyla İnter Toto Kupalarına katılan, 1992-93 sezonunda ligin ilk yarısını açık ara lider bitirerek tükm dikkatleri üzerine çekti. Kocaelispor 1996-97 ve 2001-2001 sezonlarında iki kez de Türkiye Kapasını kazandı. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nden sonra başlayan ekonomik sıkıntı, Sefa Sirmen'in de başkanlıktan ayrılmasıyla doruğa çıktı ve Kocaelispor'da düşüş başladı.

DEPREMDE MORAL OLMUŞTU

Yaklaşık 18 bin can alan, merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük İlçesi olan 17 Ağustos 1999 Depremi'nde yaşanan acılar ve karışıklıklar nedeniyle Futbol Federasyonu Kocaelispor Kulübü'nün tüm hakları saklı kalmak kaydıyla 1999-2000 sezonuna katılıp katılmamakta serbest olduğunu bildirdi.

Ancak yapılan bir dizi toplantılar sonucu, deprem nedeniyle büyük bir travma yaşayan ve moralman çöküntü içinde bulunan Kocaeli halkının, takımın da ligden çekilmesiyle daha büyük bir moral çöküntüsü içine gireceği düşünülerek "devam" kararı alındı.

Kocaelispor'un aldığı bu karar yaşanan acıya rağmen taraftarlar için büyük moral oldu. ÇÖKÜŞ BAŞLADI

Kocaelispor Kulübü'nde Sefa Sirmen'in de bir süre sonra başkanlığı bırakmasıyla büyük bir çöküş başladı. Borçlar ödenemedi. İki kez Bank Asya Ligi'ne düşüldü. Geçtiğimiz sezon borçları nedeniyle transfer yapmaya izin verilmeyen, ayrıca 6 puanı da silinen Kocaelispor 2. Lig'de mücadele etti. Yine geçtiğimiz yıl, eski başkanlar Sarhan Gürkan ve Muammer Çelik ile bir yönetici, usulsüz harcama yaptıkları iddiasıyla bir ayı aşkın süre cezaevinde tutuklu kaldı.

VALİNİN DESTEĞİ YETERLİ OLMADI

Kocaeli Valisi Ercan Topaca'nın çabalarıyla geçtiğimiz sezon toparlanmaya çalışan Kocaelispor'dan her gün yeni isimlerin alacaklı olarak ortaya çıkması üzerine bu borçların altından kalkılamayacağı anlaşılınca, külübün feshi gündeme geldi. Yine 2. Lig'de mücadele veren Körfez İlçesi'nin takımı Körfez Belediyespor'un adı Kocaeli Futbol Kulübü (Kocaeli FK) olarak değiştirildi. Kocaelispor'un tüm futbolcuları bu kulübe transfer edildi.

KOCAELİ FK ADINI UEFA İSTEMEDİ

Ancak "Kocaeli FK" adının Kocaelispor'u çağrıştırması nedeniyle UEFA'nın bu isme sıcak bakmadığı, yöneticilerin şimdi "Körfez 1966" ağırlıklı olmak üzere yeni isim arayışna gitti. Yeni takım maçlarını yine Kocaelispor'un kullandığı, Sefa Sirmen'in Yönetim kurulu Başkanı bulunduğu Kocaüeli Eğitim Vakfı (KEV) tesislerinde kalacak.

Şu anda yönetimi olmayan ve yaklaşık 100 milyon TL borcu bulunan Kocaealispor Kulübü'nün parlak geçmişi sadece kağıt üzerinde kalırken, takım sessiz sedasız tarih oldu.

Onursal Başkanlığı'nı, aynı zamanda bu dönüşümün mimarı olan Körfez İlçesi Belediye Başkanı Yunus Pehlivan'ın yaptığı, Teknik Direktörlüğünü ise Galatasaray'dan da tanıdığımız Ahmet Yıldırım'ın yaptığı Kocaeli FK hazırlıklarını şu anda bu adla sürdürüyor. Kocaelispor'dan buraya aktarılan oyunculardan Cem Sinan ile diğer futbolcular, Kocaelispor'un bu hale düşmesine üzüldüklerini, ancak şimdi hereflerinin yeni isimle önce Bank Asya, daha sonra da Süper Lig'e çıkmak olduğunu söylediler.

SİRMEN KONUŞMAK İSTEMEDİ

Kocaelispor'a en parlak dönemini yaşatan eski başkanlardan, CHP Kocaeli eski milletvekili ve belediye başkanı Sefa Sirmen ise, Kocaelispor ile ilgili olarak şu aşamada konuşmak istemediğini söyledi. "Bönem söylediğim sözler bazen yanlış yorumlanıyor. Şu anda konuşmak istemiyorum" diyen Sefa Sirmen'in yakın çevresine bu duruma çok üzüldüğünü söylediği öğrenildi.http://spor.milliyet.com.tr/kocaelispor-sessiz-se ...efault.htm


başlık alıntı olduğu için sorun olabilir ama denetçilerden hoşgörü bekliyorum. .açıkçası bir sakaryalı olarak çok üzüldüm.eğer kocaeli kapanırsa bunca yıllık sakarya-kocaeli rekabetinin tadı kalmaz.buna çok üzülürüm..


cargo
7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 18:16

Gercekten yazık olur...
Kocaelispor ; Ahmet Dursun,tayfur,toprak,Saffet,Mirkovic,Dobrowski vs vs vs isimler gelir aklıma...

Süper Ligde, 2.ligde tutunamasına bir anlam veremiyorum. Bölge olarak
güclü bir potansiyele sahip, taraftar yeterince sahip cıkmassa, sponsor desteği zayıf
ve Futbol liglerinde 3 kağıt oyunlar son bulmadıkca bu tür talihsis sonuclar
bütün Kulüplerin başına gelir...


setra1976
7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 22:30

gelir düzeyinin en büyük olduğu ilin takımı tarih oluyor. oradaki fabrika sahiplerinin ayıbıdır. bir anadolu kenti takımı olsaydı tüm herkes sahip çıkmıştı. bir kayseri, antep ..vb illerin takımlarının böyle bir duruma düşüceğini tahmin ediyormusunuz.Sezgin G.
7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 23:28

Her Izmitli'nin ayıbı.

ads 1940
7 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 23:44http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=103121

Adana Demirspor taraftarı olarak kardeş takım Kocaelisporun durumuna çok üzülüyoruz bu ayıp Kocaeli sanayicisinin ayıbıdır sanayisiyle Türkiye'ye bakan Kocaeli şehri bi takımı ayakta tutamıyorsa yazıklar olsun aynı durum ilçe takımı Gebzespor içinde geçerli onlarda çok zor durumdalar inşallah her iki takımda bu günleri atlatır ve eski günlerine döner.


ÇALIŞKAN

7 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 11:03

Yazık oluyor.SERDAR OZAN
7 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 11:20

Kocaeli gibi Türkiye ekonomisine yön veren sanayileşmiş bir kentin takımının bu hallere düşmesi hem üzücü hem de düşündürücü. Kocaelispor'un bu hallere düşmesinin en büyük nedeni Kocaeli şehrinin takımlarına sahip çıkmaması ve takımın gün geçtikçe erimesine ve nihayet yok olma aşamasına gelmesine seyirci kalmalarıdır.

Bir süre önce sahtekarın birisi elinde bir bavul parayla Kocaelispor'u satın almak istemiş ama paraların sahte olduğu anlaşılınca hem dayak yemiş hem de tutuklanmıştı. Aslında bu tuhaf olay Kocaelililerin takımlarına sahip çıkmaları için bir dönüm noktası olabilirdi ama olmadı işte. Kocaelililerin takımlarına olan ilgisizliği anlam veremediğim şekilde devam etti ve bu günlere gelindi. Oysaki süper ligde oynadığı maçlarda oldukça ateşli bir taraftara sahipti Kocaelispor. Ne oldu da bu ateşli taraftarları takımlarından yüz çevirdi anlamak zor.

Süper ligde oynadıkları dönemde Bursa-Kocaeli maçları çok heyecanlı ve çekişmeli geçer bu maçlar Marmara derbisi olarak adlandırılırdı. Bir Bursaspor taraftarı olarak en büyük rakiplerimizden oolan Kocaelispor'un içine düştüğü çıkmaza üzülmemek elde değil.

Aslında Kocaelispor'un durumunun tüm takımlara ders olması gerekiyor. Takımlarımız eğer artık ayaklarını yorganlarına göre uzatmazlar da hesapsız kitapsız harcamalara devam ederlerse çoğunun sonu Kocaelispor gibi olabilir.


ali beyaz
7 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 11:54

benim anlamadığım nokta,100 milyon gibi bir rakamdan bahsediliyor,kocaelisporun fesih olmasıyla alacaklıların hakkı ne oluyor.kulüple beraber onlarda mı ölüyor,yani sorumsuzca yapılan harcamaların bir bedeli olmuyormu ?

Bekir Yal
7 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 12:50

Sahipsizlik bu hale getirdi bu takımı. Kocaeli şehir bilincinin oluşmadığı bir kent. Memleketi olarak Kocaeli'yi gösterenler çok az. Göçle şehir bilincini kaybeden şehirlerin çoğu aynı kaderi paylaşır. Bugün başarısız bir yönetimin başında olması ve borçların birikmesi her Anadolu takımını bitirir. 6-7 sene önce Bursaspor'la mücadele ediyorduk 2. ligde şimdi biz tarih olduk, Bursa Türkiye şampiyonu oldu. Ama Bursa, Sakarya vs. gibi takımların taraftarı yönetimlerine dikkat etsin yoksa tarihteki yerlerini alabilirler tıpkı Kocaelispor gibi.

cenk CAMCAY
7 yıl önce - Cmt 06 Ağu 2011, 14:29

Kocaelispor ülke sporuna damgasını vurmuş 1990-1999 yılları arasında yeniden bir anadolu takımı şampiyon olacaksa bu Kocaelispor olur dedirten bir takımdır.Nüfusu gerçekte 2 milyona yakın bir kent olan ama nüfusunun üçte ikisinden fazlası 80 vilayetten gelen insanlardan oluşan bir kent olduğu için yukarıdaki arkadaşında dediği gibi kentlilik bilinci zayıf bir il fakat şuna katılmıyorum taraftar sayısı olarak ülkenin en çok taraftarına sahip sayılı kuluplerdendir 3 yıl evvel 2.lig şampiyonu olacağı maçta İzmir'e 450 km mesafeye 15-20 bin taraftar ile giden bir o kadarda taraftarı İzmit'te kalan bir klupten bahsediyoruz.Kocaelispor 1999 depreminden sonra yıkılmıştır çünkü bir çok kaliteli futbolcusu depremi bahane ederek kaçmıştır ondan sonrada kulup iyi yönetilmeyerek 100 trilyon gibi bir borç altına girmiştir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET