Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Manisa - Özel Halk Otobüsleri
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Deniz Çağdaş
6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 16:47
Manisa - Özel Halk Otobüsleri


Nihayet sonunda belediyenin gelecek adına yapmış olduğu en iyi proje diyebilirim.Şu anda Manisa'da 4 halk otobüsü hattı ve 34 otobüs var.Bunun 6 katı civarında minibüs.Minibüsler hemen hemen tek tip olsa da trafiği felç eder cinsten bir sayı var.Otobüsler ise tem bir facia.Eski model IVECO,BMC,ISUZU ne ararsınız var.Nihayet Manisa Belediyesi Karsan ile anlaşmış ve 3 kapılı,engellilere uygun otobüs ile yenilemeye gidiyor.

Alıntı:
MANİSA Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı’nda alınan toplu ulaşımda dönüşüm kararının ardından, dönüşüm kapsamında yenilenecek olan toplu ulaşım araçlarıyla ilgili bir firma tanıtım yaptı. Yaklaşık 150-200 adet kadar Manisa’ya bu otobüslerden alınacağını belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, aralarında meclis üyeleri, minibüs esnafı temsilcilerinin de bulunacağı komisyonun değişik araç firmalarıyla görüşeceğini, alınacak aracın daha sonra netlik kazanacağını söyledi.

Manisa Belediyesi hizmet binası önündeki araç tanıtımına Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Belediye Meclis Üyeleri, KARSAN firma temsilcileri, Halk Otobüsçüleri Derneği Başkanı Engin Sinaner ve bazı toplu ulaşım araç sürücüleri katıldı. Aracın teknik özellikleri ile ilgili Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e bilgi veren KARSAN firma yetkilileri, aracı diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin tabanlarının alçak olması ve Avrupa standartlarında toplu taşımaya uygun olması olduğunu belirttiler. 12 metrelik uzunluklardaki araçlardaki konforun, 8 ve 9 metrelik araçlarda da mevcut olduğunu belirten yetkililer, Breda Menarinibus marka aracın imzalanan sözleşme ile Bursa’da KARSAN tarafından üretildiğini söylediler.

Çok İvedi Hareket Etmemiz Lazım

Temmuz ayı Belediye Meclisi’nde ön kararını geçirdikleri ulaşımla ilgili karar üzerine bir komisyon oluşturulduğunu belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Hat başkanları, Şoförler Odası temsilcileri ve bizim Belediye Meclis üyelerimizden oluşan komisyon, çalışmalarına başladı. Manisa’da bugün ulaşım 270 dolmuş ve 34 tane halk otobüsüyle sağlanmakta. Bu durum kent trafiğini olumsuz etkilemekte ve sıkışıklığa sebebiyet vermekte. Bunun yanında 45 dakika süren ve vatandaşlarımızın büyük sıkıntı yaşadığı hatlarımız var. Hem bu güzergahların yenilenmesi, hem araçların yenilenmesi, hem de kent karta geçiş sistemi ve ortak havuz oluşturulması gibi konularda komisyonumuz geniş kapsamlı bir şekilde çalışıyor. Çok ivedi hareket etmemiz lazım” dedi.

Ciddi Tasarruf Söz Konusu

Toplu ulaşımda dönüşüm sürecini yılbaşı itibariyle tamamlamayı planladıklarını, ancak araçların yenilenmesi ve komisyon çalışmalarının uzamasının göz önüne alındığını ifade eden Başkan Ergün, “Araçların yenilenmesi noktasında bize teslimi Mart’ın sonunu bulacak gibi. Bir ay da komisyon çalışmasının uzadığını düşünürsek, Nisan-Mayıs gibi yaz aylarında Manisa’da yeni ulaşım, yeni güzergahlar, yeni araçlarla bu işin yapılması noktasında düşüncelerimiz var. Tabi oluşturduğumuz komisyon enine boyuna konuyu araştıracak, diğer şehirlerde bu işin nasıl yapıldığına bakacak ve sonucunda bize bir rapor sunacak. Yaklaşık 300’ün üzerinde olduğunu tahmin ettiğimiz araç sayısı 150’ye düşürülerek, bu havuz içerisinde yer alan hisse sahiplerine tasarruf sağlayacak. Mazot giderleri azalacağı gibi, ortak alımlarla ilgili indirimler olacak. Bunun dışında diğer bazı kalemlerde de epey bir tasarruf sağlaması söz konusu” diye konuştu.

Ulaşımda Modernleşme Şart

Ulaşımda geçiş sürecinin bir takım sancılara ve tepkilere yol açabileceğini, bunu anlayışla karşıladıklarını da sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, şunları söyledi: “Kimseyi sıkmadan, kimsenin zarar görmesine izin vermeden bu işi hayata geçirmenin çabası içerisindeyiz. Tabi geçişler biraz sancılı olur. Ama Manisa’nın da modern ulaşımlarda yerini alması lazım. Bu konu ile ilgili KARSAN firması yetkililerine araçlarını tanıtmaları konusunda davette bulunduk. Onlar da sağ olsun kırmadılar bizi geldiler. Kendilerine teşekkür ediyorum.Diğer firmalarında tanıtımı olacak, kararı komisyon verecek.” 

alıntı: http://www.manisa.bel.tr/icerik/27/2525/donusum-o ...liyor.aspx


Deniz Çağdaş
6 yıl önce - Pts 05 Eyl 2011, 10:57

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2353221#2353221

Nihayet anket sona ermiş.Bakalım dönüşüm ne zaman başlayacak ve hangi marka kabul edilecek ?


mehmet tevdik
6 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2011, 09:55

Toplu Ulaşım Araç Sürücülerine Eğitim Semineri

Alıntı:
MANİSA Belediyesi’nin başlatmış olduğu kent içi toplu ulaşımın yeniden yapılandırılması çalışması kapsamında, denetimli minibüs ve halk otobüsü sürücülerine eğitim verildi. Yaklaşık 2,5 ay sürecek olan seminere 530 sürücünün katılacağı, seminere katılmayan sürücülerin toplu ulaşım araç şoförlüğü yapamayacağı belirtildi.

Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Kent İçi Toplu Ulaşım Araç Sürücüleri Eğitim Semineri’, Belediye Kültür Merkezi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminerin konuşmacılıklarını Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü Trafik Emniyet Amiri Ali Hikmet Yılmaz, Psikolog Özge Kutay ve Trafik Zabıtası Amiri Kurtuluş Yaşayancan yaptı. Seminerin açış konuşmasını yapan Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, “Manisa Belediyesi’nin başlatmış olduğu kent içi toplu ulaşımın yeniden yapılandırılması çerçevesinde ilk adım olarak denetimli minibüs ve özel halk otobüsleri araç sahipleri ve sürücülerine eğitim başlattık” dedi.

530 Sürücü Eğitilecek

Eğitim seminerinin 2,5 ay süreceğini ve her hafta Salı günü seminerlerin devam edeceğini kaydeden Deniz, “Seminerimize 530 sürücü katılacak olup, katılmayan sürücüler toplu ulaşım araçlarında şoförlük yapamayacaklar” dedi. Konuşmanın ardından Trafik Tescil Şube Müdürlüğü Trafik Emniyet Amiri Ali Hikmet Yılmaz, toplu ulaşım araç sahipleri ve sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve bağlı yönetmeliklerle ilgili bilgi verdi. Yılmaz’ın ardından Psikolog Özge Kutay da, toplu ulaşım araç sahipleri ve sürücülerinin yolcularla olan ilişkilerinde daha ölçülü ve saygıda kusur etmeden kamu hizmeti verdiğinin bilinci içerisinde müşteri memnuniyetinin sağlanmasında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili eğitim verdi. Trafik Zabıtası Amiri Kurtuluş Yaşayancan ise, toplu ulaşım araç sahipleri ve sürücülerinin Manisa Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmet Yönetmeliği’nde belirtilen ve uyulması gereken kurallar ile cezai işlemlerle ilgili bilgi verdi.
Deniz Çağdaş
6 yıl önce - Prş 15 Eyl 2011, 23:17

Alıntı:
MANİSA Belediyesi’nin 2012 yılında hayata geçirmeyi ön gördüğü toplu ulaşımda dönüşüm çalışmaları kapsamında, Belediye Encümeni’nce kurulan ve 3 Meclis Üyesi, 1 Ulaşım Hizmetleri Müdürü, 2 Şoförler Odası Başkanı ve Yardımcısı, 2 Özel Halk Otobüsü Temsilcisi, 5 Minibüs hattı temsilcisinden oluşan komisyon; Kayseri, Sivas ve Isparta illerini ziyaret etti.

Kent içi toplu ulaşım ile ilgili dönüşüm uygulayan Kayseri, Sivas ve Isparta illerini ziyaret eden Manisa Toplu Ulaşım Komisyonu, bu kentlerdeki sistemi yakından inceledi. Konu ile ilgili bilgi veren Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, “Manisa Belediyesi toplu ulaşımda dönüşüm projesi kapsamında, Belediye Encümenimizce kurulan ve Meclis Üyeleri Hüseyin Köroğlu, Ali Aktaş, Engin Sinaner, 1 Ulaşım Hizmetleri Müdürü, Şoförler Odası Başkanı Yusuf Enli ve Yardımcısı, 2 Özel Halk Otobüsü Temsilcisi, 5 Minibüs hattı temsilcisinden oluşan yürütme komisyonu, diğer illerde uygulanan ve dönüşümü gerçekleştirilen toplu ulaşım sistemlerini yerinde incelemelerde bulundu. Bu kapsamda Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Sivas Belediyesi ile Isparta Belediyesi’nin toplu ulaşımda sistemleri yerinde incelendi ve dönüşümün nasıl uygulandığı konusunda gerekli bilgi alış verişinde bulunuldu. Komisyonumuzca yapılan değerlendirmeler neticesinde hazırlayacağımız rapor, Belediye Başkanlığımıza sunularak kent içi toplu ulaşımda dönüşümle ilgili şehrimize uygun bir sistemin kurulmasıyla ilgili görüşmelerde mutabakat sağlanmak üzere çalışmalar devam edecektir” dedi.


Hayırlısı olsun bakalım.Devamı ve fotoğraflar için http://www.manisa.bel.tr/icerik/27/2663/komisyond ...areti.aspx


adnan41
6 yıl önce - Prş 15 Eyl 2011, 23:26

Bilindiği üzere KARSAN firması italyan otobüs devi BREDAMENARİNİBUS otobüslerinin üretimi için anlaşma sağlamıştı, resimde görülen otobüste bredamanarinibus marka otobüs bilginize.... saygılarımla...

Deniz Çağdaş
6 yıl önce - Prş 15 Eyl 2011, 23:28

İlk mesajımda bir yanlışlık var KARSAN ile anlaştı dedim ama henüz anlaşma yok firmalar tanıtım yapıyor.BMC,Mercedes gibi firmalar geldi.mehmet tevdik
6 yıl önce - Cum 16 Eyl 2011, 16:51

şu an manisada beni en çok ilgilendiren konu. somut adımlar yaqvaş da olsa atılıyor. inşallah biran önce çalışmaları bitirip şehirdeki toplu ulaşımı düzeltirler.

mehmet tevdik
6 yıl önce - Sal 29 Ksm 2011, 15:03

Ulaşımda Dönüşümde Mutlu Son

Alıntı:
KENT merkezindeki mevcut ulaşım sisteminin yenilenmesi, ihtiyaca cevap verecek sistem geliştirilmesi konusunda çalışmalarını neticelendiren Toplu Ulaşım Komisyonu, 2012 yılında hayata geçecek olan toplu ulaşımda dönüşüm sistemi ile ilgili yapılacak çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında toplandı. Toplantıda, ulaşım araçlarının yenilenmesi, güzergahların belirlenmesi, araçların ve sürücülerin kalabileceği yeni depolama yerlerinin yapılması, altyapı çalışmaları, yeni durak ve ceplerin yapılması konuları görüşüldü.

Manisa Belediyesi Encümen Salonu’ndaki toplantıya Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, Belediye Meclis üyeleri Ali Aktaş, Engin Sinaner, Manisa Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli ile komisyon üyeleri katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yusuf Enli, toplu ulaşımda dönüşüm ile ilgili önemli bir adım attıklarını belirterek, “Bu dönüşüm projesinde eksiklerimizi tamamlayarak, en geç yeni yılın başında çalışmaya başlayacağız. Hem Manisa için, hem belediyemiz için, hem şoförler için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Allah hem belediyemizin, hem bizim yüzümüzü kara çıkarmasın. Manisa için faydalı işler yapalım” dedi.

Altyapı Çalışmaları ve Yeni Duraklar Geliyor

Toplantı sonunda toplantıdan çıkan kararlarla ilgili kamuoyuna bilgiler veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Manisa Belediyesi’nden toplu ulaşım araç sürücülerinin talepleri değerlendirilmiş olup, ulaşım araçlarının yenilenmesi, güzergahların belirlenmesi, araçların ve sürücülerin kalabileceği yeni depolama yerlerinin yapılması, altyapı çalışmaları, yeni durak ve ceplerin yapılması konularını görüştük. Saydığımız tüm bu çalışmalar belediyemizce yapılacağından kurulan Ulaşım Kooperatifi’nden 2012 için yüzde 1, 2013 için yüzde 1, 2014 için yüzde 2 ve 2015 için de yüzde 2 toplam hasılat üzerinden katılım payı alınması konusunda mutabakata varıldı” diye konuştu.

Manisa’nın En Büyük Sorunlarından Biriydi

Toplu ulaşımda dönüşüm kararının Manisalılardan gelen yoğun talep ve şikayetler noktasında alındığını hatırlatan Başkan Ergün, “Bu konu, Manisa’nın en büyük sorunlarından biriydi. Yıllarca bu konu ile ilgili birçok proje ortaya atılmış, ancak çeşitli nedenlerle bir türlü hayata geçirilememiş. Bunlara da saygı duyuyoruz. Biz bu sorunu kimseyi üzmeden ve herkesi memnun edecek şekilde çözüme kavuşturmuş olacağız. Yeni araçların geleceğini öngördüğümüz 2012 yılının Eylül-Ekim aylarına kadar yeni güzergahlarda mevcut araçlar hizmet verecek. Kent Kart sistemi bir süre mevcut araçlarda denenecek. Manisa’mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


http://www.manisa.bel.tr/icerik/27/2936/ulasimda- ...u-son.aspx

bence belediyenin şu anda yaptığı en büyük ve en gerçekçi çalışma... inşallah sonunu getirebilirler...


Deniz Çağdaş
6 yıl önce - Pzr 01 Oca 2012, 18:41

Sevgili Manisalılar yeniyıl ile birlikte dolmuşlarda da kentkart uygulamasına geçildi.Otobüslerde bildiğiniz gibi zaten 2005'ten beri kentkart uygulaması vardı.Ancak şimdi 6 aylık kentkarta tamamen geçiş süresi başladı.Yani nakit geçerli olmayacak.(Haziran'da).Kentkarta teşvik için Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs-Haziran ayları boyunca nakit binişlerde tam ve öğrenci 2 katına çıkarıldı.Yani tam 1.50*2=3.00 tl öğrenci 1.00*2=2.00 tl oldu.Hem otobüs hem de dolmuşlar için geçerli.

Haziran'da dolmuş filosu tamamen kaldırılacak.Otobüslerde ise bir firma ile anlaşılıp Manisa'ya uygun yeni otobüsler alınacak.Ayrıca Mart-Nisan aylarında da yeni güzergahlar denenmeye başlanacak bilginize.

Ayrıca Aralık ayında Laleli-Yeni Manisa civarında Mercedes marka bir halk otobüsünü 2-3 gün test sürüşü yaparken gördüm.


Alparslan Yalçın

6 yıl önce - Pzr 01 Oca 2012, 19:10

Manisa ilimize hayırlı olsun darısı Elazığın başınasayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege