Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih civelek
6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 02:05
Rumlar Doğu Akdeniz'de "Sözde" Münhasır Bölgeden Doğalgaz Çıkaracak

"Sözde" münhasır bölgeden gerçek servet çıkacak!

03 Ağustos 2011 Çarşamba, 14:55:47

Rumlar "Avrupa'nın 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak" doğalgaz için ilk sondajı deliğini 1 Ekim'de açacak

Kıbrıs Rum yönetiminin "sözde" Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde ayırdığı ve imtiyaz hakkını Amerikan Noble Energy şirketine verdiği 12. parselde (Afrodit) ilk sondaj deliğinin, Rum tarafının sözde bağımsızlık günü'' olarak kutladığı 1 Ekim'de açılacağı bildirildi. Kıbrıs Rum yönetimi, 1 Ekim'i "sözde" bağımsızlık günü olarak kutluyor.

Rum Alithia gazetesi, sondajda kullanılacak petrol platformunun, 12. parsele gitme konusunda ''sevk kağıdını'' aldığını, sondaj prosedürünün 1 Ekim'de başlayacağını ve işlemin başladığı tarihten 60 gün sonra, var olan rezervlerle ilgili ilk sonuçların alınacağını duyurdu.

Rum Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanlığına bağlı Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis, Alithia'ya yaptığı açıklamada, sondajda yer alacak Noble Homer isimli petrol platformunun, daha önce Fas'ta İspanya adına çalışma yaptığını, Malta'da ise bakım ve tamirden geçtiğini ifade etti.

Platformunun daha sonra İsrail'e ait ''Münhasır Ekonomik Bölgesi''ne götürüldüğünü anlatan Kasinis, açıklamasında, ''Platform halen bizim bölgemizin yakınında bulunuyor ve Eylül sonlarında, 1 Ekim'e kadar 'Kıbrıs ''Münhasır Ekonomik Bölgesi'inde sondaja başlaması bekleniyor'' ifadelerini kullandı.

Solon Kasinis, ''Kıbrıs Rum kesiminin şu anda içerisinde bulunduğu ümitsiz durumdan çıkması için tek yolun doğalgaz tedarik edilmesi'' olduğuna işaret etti. Mısır'da yeni çok büyük doğalgaz yatakları bulunmasının kendisini sevindirdiğini dile getiren Kasinis, gazeteye, ''Akdeniz'de çok zengin yataklar bulunduğunu ilk ben söyledim, kimse bana inanmadı'' diye konuştu.

Rum Alithia gazetesi, araştırma sonuçlarının sözde Rum parsellerindeki yatakların büyük olduğunu göstermesi halinde, Rum yönetiminin, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımına yabancı şirketlerin ilgisinin daha da yoğunlaşacağını, Rus Gazprom şirketinin halen konuya ilgilendiğini yazdı.

"AVRUPA'NIN 100 YILLIK ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK"

Alithia, 11 Temmuz'da RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamadan sonra tamamen tahrip olan Vasiliko elektrik santralindeki 4 ve 5'inci ünitelerin, yakıt olarak doğalgaz kullanacak kombine devir üniteler olduğu bilgisini verdi. Gazete, doğalgaz ile elektrik üretilmesi maksadıyla kurulan bu ünitelerin her birinin 220 megavat gücünde olduğunu kaydetti.

Habere göre, 4'üncü ünite 2008'de devreye konuldu, 5'inci ünitenin de 2012'de devreye konulması bekleniyor. Gazete, ismini vermediği, Noble Energy şirketi üst düzey bir yetkilisinin geçtiğimiz dönemde Rum tarafına gittiğini, ''Kıbrıs doğalgazı'' ile ilgilenen çeşitli çevrelere, ''Kıbrıs'a ait 12. ve 3. parseldeki yataklar çok büyüktür'' dediğini yazdı.

Habere göre yetkili, ''Bu iki Kıbrıs parselinde bulunan yataklar Avrupa'nın önümüzdeki 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek ölçüdedir'' ifadelerini kullandı. Aynı yetkili Rum yönetiminin doğalgaz konusunda gerekli teknolojik bilgiye sahip olmadığına dikkati çekti. Doğalgazın çıkartılmasını bir şirketin üstlenmesinin ve Rum yönetimiyle kar oranları konusunda ayrı anlaşma yapmasının daha iyi olacağını belirten yetkili, Rum yönetimi için yılda 10 milyar avronun üzerinde gelirden söz etti. AA

kaynak: http://www.haberturk.com/dunya/haber/654691-sozde ...et-cikacak

Bu konuyu enine boyuna tartışmak gerekiyor diye düşünüyorum. Haber içeriğınde de yazıldığı gibi Türkiye'nin bu konuda politikası belli. Başbakan hatta Rum Kesimi'nin ekonomisi Yunanistan gibi olabilir ihtimalini göz önünde bulundurunca, o zaman Kıbrıs Rum Yönetimi elektrik ve enerji sıkıntısını bu kozu kullanarak Türkiye'ye adeta nispet yaparcasına davranıyor diyebiliriz.

Velhasıl bir iki soru sormak istiyorum:

1 - Doğu Akdeniz (aynı Kuzey Denizi gibi) kıyısı bulunan ülkeler arasıda parsellenmesi gerekir mi?
2 - Bu başlığa bir anket eklemek isteseydiniz sorunuz nasıl olurdu.
3 - Uluslararası Deniz Hukuku bu tip konularda nasıl işliyor.

Teşekkürler

En son fatih civelek tarafından Prş 04 Ağu 2011, 02:11 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SERDARR1

6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 02:09

bu konuda uluslar arası hukuk ne diyor...

uluslararası denizden çıkarılan değerli maden vb nasıl paylaşım yapılacak bunlar önemli

sadik_66
6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 02:18

turkiye de bos durmasin bizde kktc ile kendi kiyilarimiz arasinda arama yapalim ,boyle sorunlarda biraz yavas hariket ediyoruz ,kendi gucumuzu akdenizde denemenin zamani geldi diyorum

Salih YILDIZ

6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 02:40

Arama yapılacağını Rumlar söylüyor da acaba aramayı aslen kim yaptırtıyor. İşte en önemli kısımları hep atlıyoruz. O bölgede ABD, İngiltere ve AB'nin bazı ülkeleri (Fransa, Almanya, İtalya) haberi olmadan su kuyusu bile açılamaz... Bu konuda ben Rumları muhattap almam...

fatih civelek
6 yıl önce - Prş 04 Ağu 2011, 19:40

KKTC'den Rum tarafına gözdağı

04/08/2011 15:03

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafına denizden doğal gaz sondajına başlamaması tavsiyesinde bulunarak, 'Böyle bir hareket bazı baş ağrılarına neden olur' dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum yönetiminin 1 Ekim 2011'de denizde doğal gaz sondajına başlayacağının duyurulmasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, Kıbrıs etrafındaki denizaltı zenginliklerinin sadece Rumlara ait olmadığına, bu zenginliklerde Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye'nin de hakkı bulunduğuna işaret ederek, bu nedenle Rum tarafına denizden doğal gaz sondajına başlamamasını tavsiye etti.

"Rum tarafının bu hareketi başlatmaması gerekir" diyen Eroğlu, "Rumların böyle bir hareketi başlatması halinde bazı baş ağrılarına neden olacağını, zaten baş ağrıları bulunduğunu, bunlara yenilerinin eklenmesinin doğru olmayacağını" söyledi.

KKTC Başbakanı İrsen Küçük de, Kıbrıs'ta nihai bir çözüme ulaşılmadan yeraltı zenginliklerinin aranmaya başlamasının sakıncalar doğuracağını belirterek, Kıbrıs'ı çevreleyen denizlerde, Kıbrıs Türklerinin de 1960 anlaşmalarından gelen hakları bulunduğunu söyledi.

Küçük, Kıbrıs Türklerinin de 1960 anlaşmalarından gelen hakları bulunduğunu ve Rum yönetiminin bu kararını bir kez daha gözden geçireceğine ve sağduyulu davranacağına inandığını sözlerine ekledi. (aa)

kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=Radi ...egoryID=81

fatih civelek
6 yıl önce - Sal 09 Ağu 2011, 21:01

Yeni Rum Dışişleri Bakanı ağzını bozdu

Türkiye'nin Rum kesiminin Kıbrıs çevresinde, Akdeniz'de tartışmalı bölgede doğalgaz aramasına tepki göstermesi adada yankı buldu. Rum yönetiminin yeni Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Türkiye'yi "kabadayılık yapmak"la suçladı.

(Ömer Bilge / CNN TÜRK / KKTC) -- Rum kesimi Dışişleri Bakanı, Rum girişimlerini uluslararası hukuka aykırı bulan Ankara'nın 'küstah' olduğunu ileri sürdü.

Markulli, Türkiye ile ilgili BM Güvenlik Konseyi ve AB nezdinde girişimlerini sürdüreceklerini belirtti; "Bu tehdit sadece bize değil, AB'nin tümüne yöneliktir. AB'nin ortak tutum alması için girişimlerde bulunacağım" dedi.

Rum bakan, konuyu Yunanistan Dışişleri Bakanı Lambrinidis'le de görüşeceğini söyledi. Ekim ayında sondaj çalışmalarına başlayacak olan Amerikan Noble Energy şirketi, ada çevresinde Avrupa'ya 100 yıl yetecek miktarda doğalgaz yatakları bulduğunu açıklamıştı. Türkiye, ada çevresinde Rumların Kıbrıslı Türkleri yok sayarak tek başlarına anlaşma imzalayamayacağını savunuyor.

http://www.cnnturk.com/2011/dunya/08/09/yeni.rum. ...index.html

ömer fikri er
6 yıl önce - Cmt 13 Ağu 2011, 19:55

Rum Yönetimi: "Dikkatli olun. Türkler dediğini yapar"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) eski dışişleri bakanlarından Nikos Rolandis, Rum yönetimine, sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) içerisinde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili Türkiye’nin uyarılarını dikkate alması çağrısı yaparak, "Türkiye, dediğini yapar" dedi.

Petrolde Kıbrıslı Türklerin de hakkı olduğunu vurgulayan ve Rum yönetimine, Türkiye’nin müdahalesini önlemek için Kıbrıslı Türklerle bu konuda uyuşmayı öneren Rolandis, Türkiye’nin uyarılarını "kabadayılık" olarak nitelemenin siyasi hata olduğunu vurgulayarak, bu yönde açıklaması olan yeni GKRY dışişleri bakanını eleştirdi.

Alithia gazetesine göre Rolandis, Rum tarafında yayın yapan "SuperSport" isimli radyoya yaptığı açıklamada, Rum yönetiminin Türkiye’ye karşı çok dikkatli olması gerektiğini belirterek, "(Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan’ın söylediklerini dikkate almadan ilerliyorum taktiği tehlikeler içeriyor" değerlendirmesinde bulundu.

"ERDOĞAN ÇOK KARARLI"

"Türkiye, tehditlerini bugüne kadar maalesef hayata geçirmiş bir ülkedir" diyen Rolandis, 1974 Barış Harekatı ile KKTC’nin kuruluşu ve tanınması sürecini hatırlattı. Rolandis, habere göre, ’Türkiye’nin şimdiki başbakanı Erdoğan çok kararlı bir kişidir, şu anda çok güçlüdür, generallerle karşı karşıya geldi, Türkiye’nin sosyal yapısını değiştireceğini söyledi ve bunu başardı.

Türkiye’nin söylediklerini basitçe kabadayılık olarak nitelememizin siyasi hata olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Yunanistan’ın, çatışmadan kaçınmak için "kendi petrolleri" meselesine girmediğine işaret eden Nikos Rolandis, şu bilgileri aktardı: "Hatırlatırım, Güney Kıbrıs ile Mısır arasındaki bölgenin (MEB) belirlenmesi anlaşmasına ilk ben imza atmıştım. O zaman da Yunanistan müdahale ederek bizden, bu meseleyi kendisinin Türkiye ile arasındaki meseleden uzak tutmamızı rica etmişti. Yani meseleye Yunanistan ve Türkiye’yi karıştırmamak için Güney Kıbrıs-Mısır arasındaki hattı 10 kilometre doğuya çekmiştik, çünkü Atina böyle bir mesele açmak istemiyordu. Bu tutanakların kopyaları bendedir. Ne olduğu haritada da görünüyor. Yunanistan buna dikkat ederek bu meselelerin dışında kalmak istedi. Yunanistan, siyasi açıdan ahmak olduğunu söyleyebileceğimiz bir ülke değildir. Ne olduğunu onlar da biliyor, onlar da çatışmaya giremeyeceklerini biliyorlar. E biz çatışmaya girebilir miyiz, bilmiyorum."

"AMERİKA KARIŞMAZ"

Türkiye’nin, aramayı yürütecek Noble Energy şirketini rahatsız edecek bir harekette bulunursa Ankara’nın Washington ile karşı karşıya gelip gelmeyeceği yönündeki soruyu ise Rolandis, "Amerikan hükümetinin buna karışmayacağı, çünkü Noble’ın Amerikan şirketi olmadığı" şeklinde cevap verdi.

Nikos Rolandis, "Malta ile Libya arasında da benzer bir konu cereyan ettiği ve Kaddafi’nin savaş filosunu gönderdiği 1976’daki olayı hatırlatmak isterim. Noble’e oranla çok daha büyük olan Caltex (California Texas Oil Company) isimli Amerikan petrol devinden söz ediyoruz...Caltex platformunu toplayıp gitti.

Petrol şirketleri çok tutucu varlıklardır. Şimdi Noble için mi Türkiye ile savaşacak?" dedi.

"BİRAZ SİYASİ ZEKAMIZ OLSAYDI..."

ABD’nin ne yapacağı sorulduğunda ise "İsrail’i yanına alacak" diyen Rolandis sözlerine şöyle devam etti: "Bunları, dikkatli olmamız için söylüyorum, hareket etmememiz gerektiği için değil... Petrol konusu seni mahvedebilir. Dünyanın pek çok yerinde bu görüldü. Bölgemizde, İsrail ile Lübnan arasında başka sorun başladı. Petrol için çok savaşlar yapıldı. Savaştan söz ederken de gerçek savaşı kastediyorum. Burada Türkiye gibi büyük bir ülkeden ve Akdeniz’de bir leke olan Kıbrıs’tan bahsediyoruz... Pek çok yabancı büyükelçi ile konuştum, hukuk konusunda çok kaygılılar.

Yani, petrolü bizim çıkarmamız ve Kıbrıslı Türklerin hiçbir şey almamaları adalet mi? Biz kendi büyütecimizden bakarak, adalet olduğunu düşündüğümüzü söylediğimizi zannediyoruz. Gerçekler böyle değil. Çoğu bize hak vermiyor, bunu bilmeliyiz. Biraz siyasi zekamız olsaydı, uluslararası alanda daha iyi çalışsaydık ve doğruyu söyleseydik olgular şimdi daha iyi gelişecekti."

"KIBRISLI TÜRKLER DE HAK SAHİBİ"

"Başımızı eğip Ankara’nın her istediğini yapmamız mı gerek" sorusuna ise Nikos Rolandis şu cevabı verdi: "Size, Kıbrıslı Türklerin de petrollerde hak sahibi olduğunu teslim eden Kıbrıs Rum partileri olduğunu hatırlatayım. Ve bunun doğru olduğuna inanıyorum.

Petrol, eğer varsa, büyük bir zenginliktir. Ve Kıbrıslı Türklerden söz ediyorum, Türkiye ile herhangi bir anlaşmaya varmamızdan değil...

Önerim, Türkiye’nin müdahalesini önlemek için Kıbrıslı Türklerle uyuşmamızdı. Çünkü bu mesele halledilmezse gelecekte hayatımız Türkiye ile hiç de kolay olmayacak. Yunanistan’ın şu anda Türkiye ile kriz yaratmak istemeyeceğinden eminim. Yunanistan’ın büyük olanaksızlıkları ile, bu kadar büyük ekonomik sorunlarınız varken köşeye sıkışıp kalırsınız, bize yardım etmek için ne yapabileceğini zannediyorsunuz? Türkiye, bizi münhasır ekonomik bölgemiz içerisinde doğalgaz aramaları konusunda geri adım atmaya zorlarsa egemenlik haklarımızla ilgili sorunlarla karşı karşıya kalacağız. İşler ters giderse; Türkiye gelir ve Noble’ın önünü keser ve toparlanıp gitmeye zorlarsa, o zaman egemenliğimiz ne olacak? Önceden, çok daha dikkatli düşünebilseydik egemenliğimizi tehlikeye sokmazdık. Türkiye öngörülemez ülkedir, bunu daha önce gösterdi. Türkiye bizi zorlar ve biz de Noble’ı geri çekersek o zaman egemenliğimizi de çekmiş olacağız ve onu (egemenliği) hiçbir yerde bulamayacağız." Bu arada, Rum basını, Rum yönetiminin sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisinde daha önce 1 Ekim’de başlayacağı duyurulan doğalgaz sondaj çalışmalarını, 21 Eylül’e çektiğini duyurdu.
http://dunya.milliyet.com.tr/rum-yonetimi-dikkatl ...efault.htm

fatih civelek
6 yıl önce - Pts 15 Ağu 2011, 19:05

Doğu Akdeniz ısınıyor!

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin, sondaj çalışmaları için bir ABD'li şirketle anlaşması üzerine Washington yönetimini diplomatik yollardan uyardı. Rumlar İsrail ve ABD'den destek arıyor...

Doğu Akdeniz'de tek taraflı doğalgaz arama çalışması başlatmaya hazırlanan Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bir Amerikan şirketiyle anlaşması üzerine Ankara, Washington yönetimini uyardı. Bu diplomatik girişim kapsamında hem Ankara'da hem de Washington'da müsteşar yardımcıları seviyesinde görüşmeler yapıldı. ABD yönetimi, geçersiz ruhsatlarla petrol ve doğalgaz arama-çıkarma faaliyetleri konusunda sorumlu hareket etmeye çağrıldı. Ankara bu yönde çalışma yapmak isteyen amerikan şirketlerinin de uyarılmasını istedi.

Türkiye bir yandan da BM cephesinde çözüm arıyor. Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm bulma çalışmalarının yürütüldüğü bir dönemde Rum Kesimi'nin bu çabaları baltalayıcı girişimlerinin önlenmesi için güvenlik konseyi üyeleri nezdinde de görüşmeler yapılıyor.

kaynak: http://www.aksam.com.tr/dogu-akdeniz-isiniyor--61454h.html

fatih civelek
6 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2011, 21:11

Rum yönetimi: Türk tehditlerinin esiri olmayacağız

03 Eylül 2011 Cumartesi, 16:26:33

Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramaları yapmaya hazırlanan Rum yönetimi, bu konuda uyarıda bulunan Türkiye'ye tepki gösterdi

Rum radyosuna açıklama yapan Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Özel Kalem Müdürü Hristos Hristofidis, "Kıbrıs Cumhuriyeti Türk tehditlerinin esiri olmayacak. Türkiye bu şekilde davrandığı sürece AB üyelik müzakerelerine devam edemez" ifadelerini kullandı.

Hristofidis, Rum kesiminin sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"nde hidrokarbon aramaları yapma niyeti konusunda Türkiye tarafından yapılan uyarıları "tamamen kabul edilemez tehditler" olarak niteledi.

kaynak: http://www.haberturk.com/dunya/haber/665892-rum-y ...lmayacagiz

°°°

Daha dünki g*tü boklu devlet .. elektrikten acizdin !! Sen kime kafa tutuyorsun !! peh !!

Okan Yayla
6 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2011, 21:19

Turkiye de Karadeniz'de petrol, dogalgaz ariyor. Simdi bir devlet gelip bize kabadayilik taslamaya kalksa hosumuza gider mi?
Bizz kendimiz ayni seyi yaparken elin adamina niye boyle yapariz?

Benim son 1 yilda olan gelismelerden anladigim kadariyla Turkiye'nin dis politikasi coktu. ''Sifir sorun'' politikasi da coktu.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET