Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Enes54

8 yıl önce - Cum 09 Eyl 2011, 20:45

Böyle Camii görülmedi

(+)

Sakarya kalıcı konutların bulunduğu Yenikent'te yaptırılan 10 bin kişilik camiinin yapımına başlandı. Resmi Daireler Kampüsü yanına inşa edilecek Şeyh Edebali Camii, içinde bulunacak sosyal tesisleri ile dikkat çekiyor.

Sakarya'da kalıcı konutların bulunduğu Yenikent'te yaptırılan 10 bin kişilik camiinin yapımına başlandı. Resmi Daireler Kampüsü yanına inşa edilecek Şeyh Edebali Camii, içinde bulunacak sosyal tesisleri ile dikkat çekiyor. 12 bin metrekare arsa üzerine 4 katlı inşa edilecek cami 5 bin kapalı, 5 bin açık olmak üzere 10 bin kişi kapasiteli olacak. Camii'de aynı zamanda bölge Kur'an kursu da yer alacak. Hanımlara özel bölümler bulunacak.

4 adet bodrum katı
Kütüphanesi, sosyal alanları, kreşi, sığınağı, engellilere yönelik düzenlemeler, konferans salonu ve diğer sosyal alanlarıyla cami büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Cami arazi meylinden dolayı 4 adet bodrum kat üzerine planlandı. Kubbenin yükünü kendisini çevreleyen 4 adet plak tonozla ana taşıyıcı olan 4 köşedeki çekirdek ayaklara aktarılacak. Bu mimari yapı ve taşıyıcı sistem sayesinde cami içinde kolon bulunmayacak. Çok daha ferah bir mekan elde edilecek. Kapalı avlularda şeffaf örtülü kubbeler ile daha aydınlık ve ferah şadırvanlar oluşturulacak. Cami 3 yıl içinde ibadete açılacak.

Enes54

8 yıl önce - Cum 09 Eyl 2011, 20:47

Meydanda Çalışmalar Devam Ediyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Orhan Camii Meydan Projesi için caminin önündeki çalışmalara hızlı bir şekilde devam ediyor. Çalışmalar kapsamında ilk olarak caminin duvarları yıkıldı. Caminin etrafını çevirmiş olan ekipler, caminin önünde ve arkasında hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Ali Oktar, şuanda zemin taşlarının seçimlerinin yapıldığını ve taşların döşenmeye başlayacağını söyledi. Sakarya’nın çok güzel bir meydana kavuşacağını söyleyen Ali Oktar, “Bilindiği gibi bir süre önce Orhan Camii Meydan Projesini hayata geçireceğimizi söylemiştik. Bu bağlamda öncelikle meydan projesinin hazırlanmasında esnafımızla ortak hareket ederek yol aldık. Ardından projenin ihalesini gerçekleştirdik. İhalenin tamamlanmasının ardından çalışmalara başladık. Ekiplerimiz yoğun olarak çalışıyorlar. Caminin bütün çevresinde düzenleme yapacağız. Yeşil alanlar yeniden düzenlenecek, zemin değiştirilecek, ışıklandırma ve oturma grupları yenilenecek. Yeraltı tuvaletinin yanına büyük bir yeraltı şadırvanı yapıyoruz. Şuanda zemin taşlarının seçimi yapıldı ve taşlar döşenmeye başlanacak. Orhan Camii’nin önündeki çalışmayı tamamladıktan sonra Adapazarı Belediyesi’nin önündeki parkta çalışmalar yapacağız. Bölgemizin tarihi dokusuna ve kültürel mirasına uygun bir şekilde çalışma gerçekleştiriyoruz. En kısa süre içinde bu projenin tamamlanması için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Çalışmalar tamamlandığında şehrimiz bir meydana daha kavuşmuş olacak” diye konuştu.

(+)  
(+)  
(+)  
(+)  
(+)

Enes54

8 yıl önce - Cum 09 Eyl 2011, 20:48

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul;“KARADENİZ OYUNLARI SAKARYA'DA YAPILSIN”

2'nci Karadeniz Spor Oyunları'nın yine Türkiye'de yapılması gündeme gelince Karadeniz Spor Oyunları Düzenleme Komitesi'ne teklif veren Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, kurumsal destekleri almak için görüşmelerini yürütüyor.

2007 tarihinde Trabzon'da yapılan ve ile pek çok spor tesisi ve sportif kültür kazandıran Karadeniz Oyunları'nın Sakarya'da yapılması halinde ile sosyal, kültürel, ekonomik anlamda pek çok girdinin sağlanacağını Sakarya Valiliği'nce desteklendiklerini belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Ömer Kalkan, SATSO'dan istedikleri ilgiyi gördüklerini belirtti. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul da görüşlerini şöyle belirtti; “Uluslararası Spor Organizasyonları düzenlemek, ev sahibi kentlere, bölgesel, ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtım açısından büyük fırsatlar sunuyor. Bu bilinçle hazırlıklarını sürdüren Sakarya; 2'nci Karadeniz Spor Oyunları'na ev sahipliği yapmadaki kararlığında. Adaylık başvurusu için dosya hazırlanmakta.

Organizasyonu, ekonomik açıdan ele alacak olursak, böylesine çok uluslu ve çok branşlı ve medyanın gözünün üzerinde olacağı bir spor organizasyonu şüphesiz ilimizi ekonomik açıdan canlandıracak ve bölgeye yeni yatırımların gelmesine de vesile olacaktır.

Sakarya'nın coğrafî, turistik özelliklerinin sportif faaliyetlerde kullanılarak gerekli tesisleşme ve tanıtımın yapılmasının getireceği gelişimin, ekonomik anlamda da ilimize kazanç sağlayacağı aşikârdır. Bu sebeple 2'nci Karadeniz Oyunları'na Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak gereken desteği verme kararlılığındayız.''

Serkan Koçluk
8 yıl önce - Cum 09 Eyl 2011, 21:24

Alıntı:
Bu şehre hızlı treni getiriyoruz; bir tren insanları 250 km ile başka şehre taşıyorsa bu bir vizyondur" diye konuştu.

İst-Adap. arası hızlı treni mi bahsedilen yoksa, sadece Sapanca'da duracak olan mevcut İst-Ank. hızlı tren projesi mi ?

Eğer ikinci kısım ise, bu proje sadece ilimize özel değil, İst-Ank. gibi iki metropolün ortasında olduğumuz için faydalanıyoruz...

Zaten gar da Arifiye'ye ya da yeni otogarın oraya taşınacağı için Sapanca'dan yeni gara kadar olan kısım da hızlı tren altyapısına uygun olarak yapılır.

Enes54

8 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2011, 20:37

nereden alıntı yaptığınızı bilmiyorum ama sanırım kastedilen istanbul-ankara arası hızlı tren çalışması çünkü istanbul-adapazarı arasındaki hızlı trenin bu kadar hız yapmayacağını okumuştum ama yanılıyor da olabilirim

ama şu soruma bir türlü cevap alamıyorum
istanbul ankara arası yapılacak hızlı tren seferlerinde sapanca'dan sonra adapazarı merkeze giden hızlı tren seferleri olabilir mi? dediğin gibi sapanca-adapazarı arasının rehabilitasyonu büyük zahmet gerektirmez
istanbul-ankara seferlerine oranla istanbul-adapazarı arası seferler daha büyük bir ilgi görebilir hem bu hat kocaeli'de de durabilir
olmayacak bişey değil bence

Enes54

8 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 21:09

'Yerli otomobilin adresi Sakarya olsun'

Başbakan Erdoğan'ın yerli otomobil çağrısına Sakarya'dan adres göstererek cevap veren Hisarcıklıoğlu, 'Yerli otomobil üssü Sakarya olmalıdır. Sakarya bunun için yeterli birikime sahip. Ben bizzat Toyota Genel Müdürü'nün ağzından Cumhurbaşkanımız'a dünyada sıfır hatayla otomobil ürettiğimiz ve en verim aldığımız fabrikamız Türkiye'de dediğini duydum.

Bunu başaran fabrikanın genel müdürü, genel müdür yardımcıları, mühendisleri, işçileri Türk. Sakarya'nın sanayi açısından rol model olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti:
'Başarı örneğini verdiğim her şehirde burada olduğu gibi bir durum var. Vali, belediye başkanları, milletvekilleri birlik ve beraberlik içerisinde olursa başarı da böyle geliyor. Ben Sakarya'ya gelince moral buluyorum.

Allah buraya her şeyi vermiş. Tarım ve hayvancılık için çok önemli bir yer burası. Sakarya Türkiye'nin en huzurlu kentlerinden birisi. Göç alan bir şehir.

Burada Türkiye'nin 81 ilinden de insan geliyor. Tüm Türkiye'ye birlikte nasıl yaşanılır gösteriyorsunuz. Herkes gelip hoşgörünün nasıl olduğunu Sakarya'da görsün. Asıl zenginliğiniz budur.'

Konuşmaların ardından Sakarya'da yılın en iyi girişimci ve iş adamlarına ödülleri verildi.

Bunu biz başarıyoruz. Toyota burada. Otokar, Otoyol, Tırsan burada. Bilgi desen var, işçi desen var. Türkiye'nin Detroit'i Sakarya'dır demeliyiz. Bunun için sanayi ve teknoloji bakanımızdan bir ricamız var.

Bu otomobil merkezi olmayı da artık sakın Kocaeli'ne kaptırmayalım. Orada yeteri kadar var zaten.' dedi.

Enes54

8 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 21:12

LOJİSTİK MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANMAMIZ GEREK...

Sakarya Ticaret ve Sanayi odası tarafından belli aralıklarla ilimizde faaliyet gösteren basın mensupları ile fikir alışverişinde bulunmak, basın ile arasındaki iletişimi sürekli kılmak, şehir gündemindeki konuları istişare etmek amacıyla düzenlediği Yerel Medya Günleri toplantılarının yedincisi Arya Hotel'de gerçekleştirildi.

Toplantıdan önce düzenlenen kokteylde medya mensupları birbirileriyle ve SATSO Yönetim Kurulu Üyeleriyle sohbet etme imkanı da buldular.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ayrıca Meclis Başkan Yardımcısı Arif Pırıldar, Yönetim Kurulu üyeleri; Ahmet Cevherli, Turgay Çelik, Mücahit Aslan ile SATSO Meclis Üyesi ve Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonu Başkanı Muzaffer Güneş da iştirak etti.

Toplantıda konuşan Başkan Kösemusul şunları dile getirdi:

"Daha önceki yerel medya günlerinin ana konularını ilki tanışma ve kentin ilk 5 sorununu tartıştık, ikincisi SATSO stratejik plan çalışmasına destek açısından sizlerle anket yaptık ve planda değerlendirildi, bizlerin hizmetlerine de şekil verdiniz.

3ncü yerel medya günlerinde İhracatımızı geliştirmeadına Sakarya Üniversite işbirliğiyle hazırladığımız SAİGEP tanıtıldı, 4ncüsünde genel yayın müdürleriyle basının sorunları tartışıldı, ilgili kurumlarla yazıştık.

5ncisinde SATSO'da işgeliştirme adına hibe fırsatlarını tanıttık, anlattık Ar-Ge birimimizi kurduk. Ancaksiz basın mensupları daha çok kentsel dönüşüm konusunu ele aldınız ve bizler de yetkililere ilettik, iptal oldu.

6ncısında şehrimizdeki işsizlik sorununa SATSO'nun da katkısını getirecek olan UMEM sistemini tanıttık. Konuların bugünkü durumunu şimdi aktaracağım.

SAKARYA'DA DA KAPASİTE KULLANIMI ARTTI

Türkiye'deki 8.8 büyüme oranına Sakarya nasıl cevap veriyor diye bakmak için kapasite kullanım oranlarını incelediğimizde 2009'daki krizde %51'e gerileyen oranların bugün haziran sonu itibariyle %76.8'e ulaştığını görüyoruz. Yıl sonunda %80'leri bulacağımıza inancım tam.Sakarya, becerikli insanlarıyla bereket dolu bir şehir. Ve son yüzyılda Sakarya sanayinin hızla geliştiği bir şehir.

Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında18, ikinci en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında da 7 firma Sakarya'da üretim yapmaktadır. Ayrıcaİlimizde13yabancıfirmanınüretimtesisibulunuyor.

2008 yılı verilerine göre Türkiye'de nüfus artışı %13 iken Sakarya'da %19 olarak gerçekleşti. Bu da hızlı bir göç aldığımızı gösteriyor. Buna rağmen gayrisafi hasılada bölgedeki oran %38 artarak 13 bin 265 dolar olmuştur..işgücüne katılma oranı Türkiye'de 54.8 iken Sakarya 'da 52.5 e yükselmiştir

SATSO ÜYE SAYIMIZ ARTTI

-Yine Sakarya'daki verileri incelediğimizde SATSO üyelerinin artış oranına da dikkat çekmek istiyorum

-Geçen yıl %18.36 olan üye artış hızı bu yıl da devam etti. Şu tarih itibariyle %15 artış var. Geçen yıl 1068 üyemiz yeni kaydını yaptırırken ilk 9 aydaki yeni kayıt sayımız 994 üye.

-SATSO olarak üyelerimizin gelişimlerine katkı olarak SAİGEP projesi başta olmak üzere pek çok çalışma yürütüyoruz.

-İGEME' nin ilk kabul ettiği proje olmaktan da gururluyuz. Tekstil sektörüne yönelik olarak çalışmaları devam eden SAİGEP 2 Projesi için Nisan ayında ilk toplantı yapılmış, Tekstil alanında faaliyet gösteren 21 firmadan 17 sine ziyaretler gerçekleştirilmiştir.

GİRİŞİMCİLERE TEŞVİKLER

"İş Aramayın İş Kurun" Projeleriyle onlarca girişimcimize eğitim verdik ve iş sahibi olmalarını sağladık. Yeni kurslarımız gelecek ay sonu başlayacak.

SATSO Genç girişimciler kurulunun önerisiyle MARKA illeri arasında açılan yeni iş fikirleri yarışması da müteşebbis kültürünü artırdığı gibi yeni icat çıkaran gençleri de teşvik etmektedir. Yarışmayı kazanan fikir sahibi 25 bin TL nakit ödül ve pek çok desteği alacak

UMEM İŞYERLERİNDE İSTİHDAM ARTTI

UMEM İstihdam Projesi konusuna da dikkat çekmek istiyorum. İşverenlerin üzerindeki yükü yüzde 20 oranında düşüren, işsizlere de meslek ve iş kazandıran bundan daha güzel bir proje yok. Sakarya olarak güzel bir çalışma yaptık ve bu konuda başarılı iller arasında ilk 3 teyiz.

İŞKUR ve Meslek Liselerimiz ile birlikte yürüttüğümüz UMEM (Uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri ) Projesiyle, bir taraftan üyelerimizin ve girişimcilerimizin kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermeye çalıştık diğer taraftan işsiz gençlerimize önemli bir başvuru kapısı oluşturduk. Tam 910 kişi bu proje sayesinde iş sahibi oldu. Yeni kurslarımız açılmaya devam ediyor. Başvuruları bekliyoruz.

AR-GE DESTEKLERİNDEN YARARLANMA BAŞVURUSU ARTTI

Sakarya'da da Türkiye'de de yapılan araştırmalara göre firmaların dörtte biri hiç teşvik kullanmıyor Günümüzün en fazla konuşulan konularının başında gelen ' AR-GE teşvikleri' ancak yüzde 14,7 oranında kaldı. Firmaların yaklaşık dörtte birini tekabül eden yüzde 25,1'lik oranı ise 'hiçbir teşvik kullanmıyorum' yanıtını veriyor. Biz bu durumu değiştirmek için Ar-Ge destek birimi kurduk. AR-GE Destek birimimizle üyelerimizin projelerini hayata geçirmeleri için yeni bir çalışmada bulunuyoruz. AR-GE Destek birimimiz 2 yılda 4.2Milyon Dolarlık proje yapılmasına destek oldu. Sanayi Bakanlığı, Kalkınma Ajansı, KOSGEB, TÜBİTAK, gibi kurumların açtığı proje destekleme çağrılarına desteğimizle hazırlanıp hayata geçirilen projeler bunlar.

TARIM ARAZİLERİ VE SAKARYA OSB LER

Dünyadaki gelişmelere baktığımızda, çevre bilinci ile çevrenin korunmasına ve geliştirilmesine gösterilen hassasiyet, giderek artmaktadır. Sanayici her zaman çevre düşmanı gibi görülse de Sakarya'da biz Çevre Komisyonumuzun önderliğinde Sakarya'da platform oluşturarak Stratejik Plan çalışmalarını başlattık ve atıkların kullanılması konusunda da yeni girişimimizle 1nci OSB den başlayarak OSB'lerdeki organik atıklar değerlendirilecek.

İlimizde, tarım ve sanayinin birlikte gelişmesi yönünde çaba sarf eden Odamız, sanayi yatırımlarımızın çevre dostu, "Organize Sanayi Bölgeleri" mize yönlendirilmesi konusuna, büyük önem vermektedir. İlimizde 3 adet Organize sanayi bölgesi aktif olarak faaliyette olup, bu OSB'lerimiz toplam 772 hektar alan üzerindedir .Bu OSB'lerimizde yaklaşık 100 fabrikamız faaliyette olup bu işletmelerde 15 bine yakın kişi istihdam edilmektedir.Halihazırda 50 civarında sanayi tesisinin de inşaatı devam etmektedir.

SATSO olarak Geyve Gıda İhtisas OSB ve Mobilya İhtisas OSB gibi yeni sanayi alanlarının oluşturulması için girişimlerde bulunduk. Kaynarca ve FerizliOSB'ler için yeni yatırımlar gündemde, görüşmeler sürdürülüyor.

Çarpık Organize Sanayiler ve Kentsel dönüşümlere duygusal olmayacağız. Biz tarım arazileri sanayiye açılsın demiyoruz. Eğer sanayiye açılma kararı alınmış araziler varsa OSB içine dâhil edilmelidir diyoruz.

Başbakanımız da çarpık sanayileşmeye hepimizin karşı olması gerektiğini hatırlatıyor, kümelenmeye organize sanayi bölgesi oluşumuna özen ve hassasiyet gösteriyor bizde ayni hassasiyeti ticaret ve sanayi odası olarak gösteriyoruz

Şehir merkezinde bir SATSO sosyal tesisi olsun isteğini de yerine getirme gayretimiz sonuçlanmak üzere.

SATSO olarak ilimizi bir basamak daha yukarı çıkarabilmek adına çabalarımız devam ediyor. İlimiz ekonomisi ve geleceği açısından oldukça büyük önem teşkil edeceğine inandığımız önemli konuyu kamuoyu gündemine taşımak istiyoruz.

SAKARYA İLİ LOJİSTİK MERKEZİ OLMAYA DOĞRU GİDİYOR.

Türkiye'nin 2023 planında çalışma yapılacak önemli iller arasında ilk 5'te Sakarya var. Demiryolu ağı Karasu güzergâhına doğru ilerliyor, inşaat başladı. Ayrıca 3ncü boğaz köprüsü geçiş güzergâhı da Sakarya. Bu veriler ışığında Sakarya'nın bölgenin lojistik merkezi olması ağırlık kazandı. Bu yönde kurumlar arası işbirliğiyle hazırlıklar yapılmalı diyoruz. Sakarya Üniversitesi'nde konuyla ilgili bir lojistik meslek yüksek okulu açılması gerekiyor. Belediyeler ve SATSO; SESOB işbirliğiyle bu gidişattan Sakarya ekonomisinin hazırlıklı yakalanması için çalışmalar başlatılmalı diyoruz. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Valiliğimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak akıl ve güç birliği anlayışından yola çıkarak işbirliği yapmayı ve ilimizin bu projeye dâhil olması için gerekli çalışmaları hep birlikte yapmayı hedefliyoruz. Viking Projesi, ilk olarak Litvanya tarafından ortaya atıldı. Bu projede Karasu Limanı bir an önce tamamlanıp yerini almalı görüşünü paylaşıyoruz. Sakarya'nın bu anlamda kazanacağı sosyal ekonomik çok şey var.

YERLİ OTOMOBİL ÜSSÜ SAKARYA OLMALI

Başbakanımızın yerli otomobil üretilmesi isteğinde üs Sakarya olmalı diyoruz.. Biz yerli üretimde, otomotiv işçiliği konusunda destek vermeye hazırız. Bu yönde yetişmiş ve çok kaliteli bir işgücü potansiyelimiz var. Otomobil teknolojisi konusunda da ülke olarak sıkıntı çekmeyeceğimizi düşünüyoruz. Yerli otomobil üretmememiz için hiçbir sebep yok. Biz de ülke olarak kendi yerli otomobilimizi Sakarya'da üretebiliriz. Başbakanımıza bu konuda destek veriyoruz. Üretim yeri ve işçilik konusunda desteğe hazırız. .Bu işe ayrılabilecek 10.000 dönüm yer Karasu'da mevcut. MARKA MARMARA Kalkınma Ajansı da aday iller arasında bizi gösteriyor.

Geçen Anadolu ajansı muhabiri yerli otomobil yapmak isteyen birkaç ille görüşme yapmış. Konya, Bursa ve Kocaeli. Seçimi muhabir yapmış. Yetkili kurumlar bakanlık ve Marka.

TOBB AFRİKA'YA YARDIMDA SAKARYA 10NCU

Somali'de açlık çekenlere yardım konusunda il anda Kızılay aracılığıyla ardından TOBB un açtığı yardım kampanyası aracılığıyla verilen destek haklı takdiri kazandı. İlk 10 oda arasına girdik. Yardımsever Sakaryalılara buradan bir daha teşekkür ediyorum. Sözlerime burada son verirken, 28 Eylül Çarşamba günü Sakarya'nın yıldızları ödül törenine sizleri bekliyoruz"dedi.

tamer13
8 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 21:50

Alıntı:
Böyle Camii görülmedi

Evet hiç görmedim doğrusu. Alt katları katlı otopark gibi duruyor. Modern yapmak, farklı yapmak hoş da elimize yüzümüze bulaştırmasak ne güzel olacak.

Enes54

8 yıl önce - Çrş 28 Eyl 2011, 21:54

otopark dışında birçok başka şey de olabilir
dini ürün satan dükkanlarda olabilir kuran kursu da olabilir
ve afet zamanlarında sığınak olarak kullanılacakmış

Sinyore Serhat
8 yıl önce - Pzr 09 Ekm 2011, 18:29

Millet isyan ediyor 1.geçidi kapatmayın!

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET