Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:17
Sakarya - Proje Haberleri


Böyle bir başlığın açılmamış olması oldukça üzüntü verici. Sakarya gibi gelişmeye bu kadar elverişli olupta hali hazırdaki durumdan memnun olan başka şehirler var mıdır acaba?
Sakarya'da kent kültürü inanın Türkiye ilk 5'ine rahat girer, zaten yapılan araştırmalarda kültür-sanat alanında hep başlarda gösterilir ilimiz.
Depremden sonra gerekli patlamayı yapamadığımızdan hep bir köy şehri gibi lanse ediliyoruz
Türk kızı gibiyiz sanki
Avrupalı kızlardan çirkin değiliz ama makyajımız az.

Bu kadar dırdır yeter dediğinizi duyar gibiyim
Devam eden birkaç proje haberi vereyim o zamanTrafiğe Köklü Çözüm Geliyor


Sakarya Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki trafik sıkışıklığına köklü çözüm getirmek için çalışmalara başladı. Gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında Atatürk Bulvarı’nın üzerine yeni bir kavşak yapılacak. Ayrıca Orhan Camii önünde ve Ankara Caddesi’nde de değişiklikler yapılacak. Büyükşehir Belediyesi ekipleri çalışmalara başladı. Yeni trafik düzenini ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan açıkladı. Fatih Turan, yeni trafik düzeni ile ilgili bütün tedbirleri aldıklarını ve trafik akışının çok daha güzel olacağını söyledi.


Bulvara kavşak yapılıyor
İlk olarak bulvar üzerinde kurulacak yeni kavşakla ilgili bilgiler veren Fatih Turan, “Yeni trafik sirkülasyon planında Kudüs Caddesi’ndeki trafik bulvardan 1. Geçit’e doğru akacak. Bunun paralelindeki Gar Binası’nın diğer tarafında Milli Egemenlik Caddesi’nde ise 1. Geçit’ten Bulvara doğru trafik akacak. Bu akış yönünün değişiminden sonra Yeni Camii Kavşağı’nda trafiğin sıkışmaması için bulvarın bu iki caddenin hizasına gelen yerde büyük bir ada şeklinde bir dönüş kavşağı yapacağız. Buna göre Milli Egemenlik Caddesi’nden gelen trafik Büyükşehir Belediyesi yönüne, AKM yönüne, Gümrükönü tarafına gidebilecek. Aynı şekilde Yeni Camii üzerinden gelip şehrin Batısı’na gidecek olan trafikte Kudüs Caddesi’nden devam etmesi için bulvarın üzerinde yırtıklı bir kavşak teşkil ediyoruz. Bu kesimde yaya sirkülasyonunun fazla olmasından dolayı yayaların da güvenli geçişlerini sağlamak adına sinyalizasyon sistemi ile yaya geçişlerini de güvenli hale getireceğiz” dedi.

Yeşil dalga sistemi ile çalışacak
Sinyalizasyon sistemi hakkında da bilgiler veren Fatih Turan, “Yeni Camii Kavşağı’ndaki sinyalizasyon, Milli Egemenlik Caddesi’nin başındaki sinyalizasyon, Kudüs Caddesi’nin başındaki sinyalizasyon ve Gümrükönü’ndeki sinyalizasyon birbirleri ile senkronize olacak. Yeşil dalga sistemi ile çalışacak” diye konuştu. Fatih Turan, bazı yolların da trafiğe kapatılacağını belirterek, “Bu kavşaklar açıldıktan sonra Kültür Dairesi Başkanlığımızın hemen yanındaki kavşağı ise trafiğe kapatıyoruz. Orayı AKM’nin önüne doğru uzatacağız ve bulvarla bütünleşmiş olacak” diye konuştu.

Güzergahlarda değişiklik yapılacak
Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan gerçekleştirilecek diğer çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Fatih Turan şunları söyledi: “Bu çalışmalardan sonra 1. geçitte ve 2. geçitte kavşak düzenlemesi olacak. Orhan Camii Meydan Projesi kapsamında da aynı şekilde Karaağaç Bulvarı ile bulvarın bağlantısını Ağa Camii’nin önünden Gümrükönü’ne kadar akış planları değişiyor. Bu konu ile ilgili bütün tedbirlerimizi aldık”.

(+)  
(+)  
(+)

kaynak: sakarya.bel.tr


Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:22

Parkomat Sistemi GeliyorSakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan, Parkomat sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şehir merkezinde parklanma ihtiyacı yüksek olan bölgelere 120 adet parkomatın kurulacağını belirten Turan, “Otopark ihtiyacını gidermek, daha akıcı bir trafik akışı oluşturmak için parkomat sistemine geçiyoruz. Yol kenarları dışında özel otoparklarla da entegre olarak çalışacak bu sistemle toplumumuzun otopark kültürünü geliştirmeyi amaçlıyoruz. Böylelikle insanların yol üzerine park etmesi engellenecek. Kart54 ile de ödemelerin yapılacağı parkomatları yap işlet devret modeliyle özel bir firma işletecek. 5 yıl sonra sistem kurumumuza devredilecek” dedi.

Bayram ve Resmi Tatillerde Ücretsiz
Parkomatlar ile özel açık otoparkların fiyatının farklı olacağını kaydeden Turan, “Parkomatların ücretleri 1 saati 2 lira, 1,5 saati 3 lira, 2 saati 5 lira olacak. 2 saatten fazla parka izin verilmeyecek. Parkomatlar bayram ve resmi tatillerde ücretsiz olacak. Ayrıca özürlü araçları da ücretsiz olarak park edebilecek. Tüm parkomatların kullanımı bir merkezden takip edilebilecek. 15 gün içerisinde başlamayı planladığımız sistemde ödemelerini Kart54 ile gerçekleştiren vatandaşlar park ettiği sürece Kart54’lü araçlarla da ücretsiz seyahat edebilecek” diye konuştu.
 
(+)

kaynak: sakarya.bel.tr


Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:30

Orhan Camii Meydan Çalışması BaşladıBüyükşehir Belediyesi Orhan Camii Meydan Projesiyle ilgili olarak çalışmalara başladı. Cami çevresinde bugün başlatılan çalışmalarla ilgili olarak açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Bilindiği gibi bir süre önce Orhan Camii Meydan Projesini hayata geçireceğimizin sözünü vermiştik. Bu bağlamda öncelikle meydan projesinin hazırlanmasında esnafımızla ortak hareket ederek yol aldık. Ardından projenin ihalesini gerçekleştirdik. Ve şu anda bugün itibariyle çalışmamızı başlatmış bulunuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.


Zemin değiştirilecek, duvarlar yıkılacak
Orhan Camii’nin mevcut duvarlarının yıkılacağını belirten Başkan Toçoğlu, “Çalışmamız Uzun Çarşı ile Adapazarı Belediyesi önündeki alanlarda gerçekleştirilecek. Camimiz ve bütün çevrelerde düzenlemeler gerçekleştirilecek. Yeşil alanlar yeniden düzenlenecek, zemin değiştirilecek, ışıklandırma ve oturma grupları yenilenecek. Yeraltı tuvaletinin yanına büyük bir yer altı şadırvanı yapacağız. Ayrıca 100 yıllık şadırvana dokunmayarak bu şadırvanı da restore edip halkımızın hizmetine sunacağız. Caminin bahçe duvarlarını da yıkarak Camimizi merkeze alarak büyük bir meydan kazandırmış olacağız. Bölgemizin tarihi dokusuna ve kültürel mirasına uygun bir şekilde çalışma gerçekleştireceğiz” dedi.

Ulaşımda köklü değişim yapılıyor
Orhan Camii Meydan Projesi çerçevesinde ulaşım alanında da bazı değişiklikler yapılacağını dile Getiren Başkan Toçoğlu, “Öncelikli olarak ilk etapta Uzunçarşı ile Orhan Camii arasındaki yolu ve Cami ile Orhan Gazi Parkı arasındaki yolu da trafiğe kapatmış bulunuyoruz. Çalışmalarımız başladı. Halkımızın hizmetine sunacağımız bu çalışmada çok hassas davranarak ve en kısa süre içinde bu projenin tamamlanması için çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdüreceğiz” dedi.(+)  
(+)  
(+)

bu da projenin küçük bir resmi  


kaynak: sakarya.bel.trEnes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:33

Terminal Yazıhaneleri de Tamam

 


Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Hanlı’da yapımı tamamlanan ve açılışa hazırlanan yeni şehirlerarası otobüs terminalinde, yazıhanelerin de yapımı tamamlandı. Yeni terminalin çevre düzenlemesi de büyük oranda bitirildi. Terminalin ufak bazı eksiklikleri gideriliyor. Yeni terminalle ilgili yapılan açıklamada, “Belediyemiz tarafından Hanlı’da yeni bir terminal yapılıyor. Terminalimizin yapımı tamamlanmış durumunda. Yeni terminalde yazıhanelerin yapımı sona bırakılmıştı. Geldiğimiz aşamada yazıhanelerin yapımını da tamamladık. Çevre düzenleme çalışmalarımızın da yapım işi büyük oranda bitirildi. Yeni terminalde ufak bazı eksikler var. Onları da en kısa zamanda tamamlayacağız ve terminalimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Yeni terminalimiz şehrimize çok yakışacak” denildi.


(+)   (+)   (+)

kaynak: sakarya.bel.tr


Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:36

Yenikent Kültür Merkezi Yükseliyor

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Camili’de, Yenikent Park’ın hemen yanında yapılacak olan Yenikent Kültür Merkezi’nin inşaatı hızlı bir şekilde yükseliyor. Geçtiğimiz ayda düzenlenen bir törenle temeli atılan kültür merkezi, Yenikent’in sosyal hayatına canlılık getirecek. 4 bin metrekare kapalı alandan oluşacak Yenikent Kültür Merkezi’nin içerisinde; sinema salonları, tiyatro salonu, alışveriş merkezi, kafetaryalar ve sergi salonu yer alacak. Kültür Merkezi’nin içerisinde yer alacak teras kafetaryası da Sakaryalılara eşsiz bir manzara sunacak. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, kültür merkezi inşaatının hızlı bir şekilde devam ettiği, inşaatın 29 Ekim’de bitirilmesinin hedeflendiği belirtildi.


(+)

kaynak: sakarya.bel.trEnes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:41

“VİKİNG PROJESİ İLE KARASU, ULUSLARARASI LOJİSTİK MERKEZİ HALİNE GELECEK”Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Viking Projesi'ni tanıtım ile ilgili Elegante Restaurnt'ta bir basın toplantısı düzenlendi. Basın mensuplarının yoğun ilgi ve katılım gösterdiği toplantıda proje ile ilgili detaylı bilgiler verildi.

SATSO Yönetim Kurulu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Başkan Yardımcısı Yıldıray Çakar'ın açılış konuşmasının ardından söz alan Başkan Mahmut Kösemusul şunları dile getirdi:

“Sakarya önemli bir jeostratejik konuma sahip doğal teşviği bulunan ender illerimizden biridir. SATSO olarak ilimizi bir basamak daha yukarı çıkarabilmek adına çabalarımız devam ediyor.

Bugün burada ilimiz ekonomisi ve geleceği açısından oldukça büyük önem teşkil edeceğine inandığımız önemli bir proje hakkında bilgi vermek amacıyla toplanmış bulunuyoruz.

Türkiye ekonomisinde ciddi payı olan ve bu payını her geçen gün arttırmayı hedefleyen Sakarya'nın mevcut avantajlarını perçinleyecek bu önemli projenin adı Viking Projesi…

Küreselleşen dünyada pazarlar arasında yeni bağlantı noktaları kurulması çabaları artarak sürerken Viking Projesi, Türkiye'nin Karadeniz limanlarını "uluslararası ulaştırma ağının merkezine" oturtacak.

VİKİNG PROJESİ NEDİR?

Viking Projesi; ilk olarak Litvanya tarafından ortaya atılan, ardından Beyaz Rusya ve Ukrayna'nın da katılımı ile Karadeniz'i İskandinav ülkelerine lojistik olarak bağlamak amacıyla yapılan bir girişimdir.

Viking Projesi hem Türk işadamlarının AB ülkelerine daha kolay ulaşımını sağlayacak hem de Ortadoğu, Güney Kafkasya'dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden taşınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, Viking Demiryolu'nun en önemli avantajı, AB üyesi Litvanya'ya 30 dakikada sınırdan geçiş imkanı tanıması ve vize prosedürlerini kolaylaştırması olacaktır.

Ukrayna'nın Odessa yakınlarındaki Illichivks limanını Litvanya'nın Baltık Denizindeki Klapeda limanına bağlayan ve adını 8. Yüzyılın sonlarında İskandinavya gemicilerinden alan “Viking” trenyolu Karadeniz'e kıyısı olan ülkeleri Batı ve Kuzey Avrupa'ya bağlamaktadır.

Baltık Denizi üzerinden Avrupa pazarına ulaşmada bu proje önemli olarak görülmektedir. Özellikle, Türkiye, İran ve Azerbaycan ile Ortadoğu ülkelerinin bu pazarlara açılmada bu hattı kullanmaları önemlidir ve önemsenmektedir.

Ukrayna üzerinden Karadeniz limanları ile geniş bir alana yayılacak olan projeye Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sakarya adına önem vermekteyiz. Litvanya ise, Türk iş adamlarına bu güzergahın benimsetilmesi ve tanıtılmasının önemini çeşitli ortamlarda vurgulamıştır. Öte yandan Trececa (Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaşım Koridoru) projesinin bir alt adımı olarak bu projenin ele alınmasının yararlı olacaktır ve bu projenin Türkiye giriş noktası Sakarya Karasu limanı olmalıdır.

***Viking Projesi'nin Sakarya'ya yıllık ekonomik katkısının 200 milyon dolardan fazla olacağı tahmin edilmektedir.

Bu proje Sakarya'yı bölgenin uluslar arası lojistik merkezi haline getirecek

NEDEN KARASU?

-Karasu'nun en önemli avantajı; Anadolu'nun Karadeniz'e açılan ve Avrupa'ya en yakın lojistik merkezi olmasını sağlayacak gerekli ve gelecekçi ulaşım yapısı yatırımlarının yapılıyor olmasıdır.

-Karasu Limanı, coğrafi olarak Karadeniz kıyısındaki sınırlı uygun liman alanlarından birisidir.

Ayrıca, İstanbul ve İzmit Körfezi'ndeki liman alanlarına olan yoğun baskının azaltılması amacıyla Marmara Bölgesi için önemsenen bir proje alanıdır. Bu nedenle Karasu için demiryolu projesi yapılmakta, limanın genişletilmesi ve yeni bir liman açılması projeleri bulunmaktadır.

-Viking Proje'sinin ilk ayağı olan odessa limanına en yakın konumda karasu limanı bulunmaktadır. Bu yakın mesafe bizi Samsun ve Trabzon limanlarına göre avantajlı duruma getirmektedir.

-Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından Karasu Stratejik Çerçeve belirleme çalıştayı yapılmış ve vizyonu ile bölgesel kalkınmadaki yerini açıklayan bir rapor hazırlanmıştır. Bu raporda da Karasu'nun lojistik merkez olma potansiyeli ön plana çıkmıştır.

-Karasu'nun dezavantajı ise, halihazırda güçlü bir limana sahip olmaması ve yeteri kadar bilinirliğinin olmamasıdır. Bu anlamda yapımı devam eden Karasu limanı'nın bir an evvel tamamlanarak söz konusu projede yer almasını sağlamak önem teşkil ediyor.

Bu Doğrultuda ;
-Karasu limanının öncelikli olarak yerli ve yabancı ithalat ve ihracatçılara tanıtımının yapılması gerekmektedir.

-Karasu limanının uluslar arası entegre taşımacılığa uygun hale getirilmesi gerekmekte ve demiryolu bağlantısının tamamlanması ile elleçme (antrepo) alanlarının geliştirilmesi gerekmektedir.

- Karasu'nun rolünün İstanbul ve İzmit Körfezi limanlarının rahatlatılarak hem daha hızlı erişim hem de daha kısa mesafe sağlayacağının kamu ve özel sektör nezdinde vurgulanması gerekmektedir. Öte yandan, Orta Karadeniz'deki Samsun limanı ile yarışır olarak değil, Batı Anadolu'ya hizmet edecek şekilde tasarlanması yararlı olacaktır. Başka bir deyişle, Marmara Bölgesi'nin Karadeniz'e açılan kapısının Karasu olacağı anlatılmalıdır.

Türkiye hem Traceca hem de Viking hattında en önemli ülkelerin başında gelmektedir, TOBB ve işadamı derneklerince çeşitli platformlarda bu projenin önemi dile getirilmiştir.

Ayrıca Avrupa Birliği Bakanımız Egemen Bağış Litvanya'ya yaptığı ziyarette “Viking Projesinin fizibilitesini Türkler yapacak” diyerek projeye önem verdiğini dile getirdi. Ayrıca Türk girişimci ve yatırımcıları da projeye dahil olmaları yönünde teşvik etmiştir.

Ekonomi Bakanımız Zafer Çağlayan da aynı şekilde Litvanya'ya gerçekleştirdiği ziyarette Viking Treni Projesini gündemine alarak proje ile ilgili istişarelerde bulundu.

Litvanya Büyükelçiliği ile gerçekleştirdiğimiz ön görüşmelerde kendileri söz konusu projede Sakarya dolayısıyla Karasu ilçesinin yer alması konusunda olumlu görüşlerini bildirdiler.

İlerleyen günlerde konu ile ilgili istişarelerde bulunmak üzere Ankara Litvanya Büyükelçiliği'ne davet edildik.

Ayrıca Viking projesi ile ilgili bölgede inceleme yapmaları için projeye dahil olan Beyaz Rusya, Ukrayna ve Litvanya Büyükelçilerini davet etmeyi de planlıyoruz.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Valiliğimiz, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak akıl ve güç birliği anlayışından yola çıkarak işbirliği yapmayı ve ilimizin bu projeye dahil olması için gerekli çalışmaları hep birlikte yapmayı hedefliyoruz.

Küresel ölçekte ortaya çıkan gelişmelerin sunduğu fırsatları iyi değerlendirmek bunun için de sadece kendi ülkemizle sınırlı kalmadan bölge ülkelerini de kapsayacak eş zamanlı bir dönüşümü gerçekleştirmek durumundayız.

Ulaşım konusundaki bu eşsiz projenin gerçekleşmesi ve hayata geçirilmesi durumunda ilimiz ve bölgemizin ticaret ortamı daha da canlanacak ve uluslararası bir ticaret merkezi haline getirecek.

SATSO Meclis Başkanı Adnan Borazancıoğlu ise konuşmasında bundan 13 yıl önce bahsedilen projeler ve yapılması planlanan çalışmaların bugün hayata geçirilmeye başlamasının sevindirici olduğunu dile getirdi. Projenin Sakarya lehine sonuçlanması için basın mensuplarının da bu projeyi sahiplenmeleri ve destek vermeleri gerektiğini kamuoyu oluşturmanın bu tür ciddi projelerde büyük önem taşıdığını ifade etti.

Toplantı basın mensuplarının sorularının cevaplanması ve karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.(+)   (+)  

kaynak: satso.org.tr


Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:45

Dalgakıranlar işe yaradı

Karasu'da liman ve mendirek inşaatının neden olduğu kıyı erozyonunu önlemek amacıyla yapılan kum tutucu yatay dalgakıranlar başarılı oldu.

Karadeniz'in önemli turizm merkezlerinden biri olan Karasu'da onlarca yazlık evin yıkılmasına neden olan kıyı erozyonu, yatay dalgakıranlar sayesinde durdurulmaya çalışılıyor. Daha önce yapılan 12 dik dalgakıranın erozyonu durdurması üzerine yapımına başlanan 7 yatay dalgakıranın inşaası tamamlandı.

Ulaştırma Bakanlığı'nca ihale edilen dalgakıranları yapan NATO İnşaat Limited Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Yaman, kum tutucu yatay dalgakıranların kıyı erozyonunu durdurmada başarılı olduğunu söyledi.

Daha önce kıyı koruma amaçlı yapılan dik dalgakıranların başarılı olmadığını kaydeden Yaman, 'Karasu sahil kumunun değişkenliği çok. Bu nedenle dik dalgakıranlar tutmadı. Biz de daha önce İtalya'da uygulamaya konulan yatay dalgakıranları buraya da uyguladık. Neticede başarı sağlandı. Sahil yeniden kum toplamaya başladı.' dedi.

Yaman, bakanlığın onay vermesi halinde sahile 20 yatay dalgakıran daha yapılacağını belirtti.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu da yeni dalgakıranların başarılı olduğunu belirterek sahilin yeniden kum toplayarak eski haline dönmeye başladığını ifade etti.

Belediye plajından Küçükboğaz'a kadar olan alanda 20 dalgakıranın daha yapılacağını kaydeden İspiroğlu, 'Yatay dalgakıranların yapıldığı yerlerde erozyon durdu. Liman ile belediye plajı arasında 7 dalgakıran yapıldı. Küçükboğaz'a kadar olan bölgede 20 dalgakıran daha yapılacak.' diye konuştu.kaynak: sakaryarehberim.comEnes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:52

kulislerde konuşulan fakat henüz proje halini almamış bir duyum vereyim
tren seferlerin durması sebebiyle belediye garı adapazarından yeni terminalin olduğu arifiye bölgesine taşımayı planlıyormuş. Bu sayede trafiğin azaltılacağı düşünülüyor.
Adapazarına yolcu silkülasyonu ise hafif raylı sistem ile yapılacakmış. Ama aklıma hemen şu soru geldi, tren yolunun trafiği olumsuz etkiliyor da tramvay mı etklimeyecek sonuçta hat aynı hat.
ama birşey söylemek için henüz erken projeyi görelim ona göre yorum yapalım daha sağlıklı olur
en azından artık proje üretilebiliyor

Şu soruyu sormak hakkımız olmalı
nerede bu şehrin özel girişimcileri, her şey neden belediyeden bekleniyor


Enes54

8 yıl önce - Sal 02 Ağu 2011, 23:58

KAMUSEN'den Beşköprü'ye yeni proje
Adapazarı Beşköprü Bölgesinde gerçekleşen proje tanıtım törenine KAMUSEN Sakarya İl Temsilcisi Rahim Varol, Öz-Çelik-İş Sendikası Başkanı Rıfat Çelik, Bayraktar Gayri Menkul Firması ortakları Eyüp Bayraktar, Serkan Ertaş, Yüklenici Firma AYSAR İnşaat Yetkilileri, KAMUSEN üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Yemek ikramı ile başlayan törende Kur’an-ı Kerim okundu. KAMUSEN İl Temsilcisi Rahim Varol, Sakarya’nın konut konusunda geçmişten dolayı yaşanan sıkıntılardan dolayı sabıkalı olduğuna dikkat çekti.

Varol konuşmasında 'Biz bu konuda önlemlerimizi aldık. İlk etapta üyelerden alınan yüzde 10 peşinat firmaya teslim edilmeyecek. 3 kişi adına ortak bir hesapta toplanacak. Yani hepinizin malumu Sakarya’da bu konut konusunda sabıka çok.
Bir konutun 3 kişiye satıldığı günleri gördük Firmanın bu işi tamamlamadan gittiği günleri gördük. Kamu çalışanlarını hiçbir şekilde riske sokmamak adına, en azından maddi riski tamamen üzerimizden atmak adına, bir takım çalışmalarımız oldu. Bu konuda firma bize oldukça yardımcı oldu.

Firma yetkilileri bize 'Bizim şu anda sizden alacağımız peşin paraya ihtiyacımız yok. Biz bunu öz sermayemizle yapacağız ancak daha sonra almış olduğunuz peşinatları istiyoruz dediler. Tapu tesliminde hiçbir eksik olmadan bu konutları sahiplerine teslim edeceklerini söylediler.' dedi.
Varol gelen talebe göre konut sayısını arttırabileceklerini ifade ederken üyelerin mağdur olmaması için aldıkları önlemlerden söz etti. 'Şuan bize 50 kadar talep ulaştı. 208 konutluk bir yerimiz var. Bu tabiî ki firma yetkilileri ile görüştüğümüzde 600’e çıkabileceğini söylüyorlar. Talebe dayalı bir hadise. Taleplerin artacağına inanıyorum.

Bitirme sürecine gelince 8 ay, 1 yıl mücbir sebeplerden dolayı 1 yıl eğer firma bu konutları teslim etmezse konut almak isteyen her üyemize 1 yıl boyunca 500 TL ödeme taahhüdünde bulundu.

Biz sonuç itibariyle kamu çalışanları adına güzel bir şey yapmak istiyoruz. Ne olursa olsun arkadaşlarımızın ödemiş olduğu ücretler heba olmayacak. Maddi olarak risk yok.' dedi. Projenin KAMUSEN dışındaki satışını üstlenen Bayraktar Gayri Menkul Firması Ortaklarından Eyup Bayraktar ise 'Biz KAMUSEN dışında olan vatandaşlara güvenli bir şekilde konut sahibi yapmak için yola çıktık. Bizim projemiz toplamda 30 bloktan oluşacak. Burada 2+1, 3+1 daireler olacak. Bunlar gelen talebe göre değişecek.

Yüzde 10’luk bir peşinat dilimi olacak. 80 Bin TL’lik bir daire için 8 Bin TL peşinat veren biri daireler tamamlanma sürecine geldiğinde yüzde 70’lik bölüm bitince eksper onayı ile birlikte kredi onayı alacağız. Daire bittikten sonra tapuyu teslim edeceğiz. Bu tamamen müşteriyi güvence altına almaktır.

Biz Sakarya’da herkesi burada evlendireceğiz.' dedi. Firma Ortağı Serkan Ertaş ta Konutlardan almak isteyen vatandaşların Adapazarı Çark Caddesi ve Beşköprü’de bulunan satış ofislerine başvurmalarını ve acele etmelerini istedi. Proje tanıtım töreni davetlilerin konut alanını gezmeleriyle son buldu.kaynak: gazete54.com


konusu açılmışken sorayım nedir bu beşköprüdeki konut çılgınlığı, sanırım bulgar göçmenlerin ağırlıkla yerleştirildiği bir yer. Acaba nufüsa kayıtlı mı bu kişiler çünkü baya baya ilçe olacak düzeye gelmiş orası. Ve arsalar inanılmaz değerlenmiş o bölgede.


Enes54

8 yıl önce - Cum 05 Ağu 2011, 20:52

"İŞTE DEV PROJE"

İl Genel Meclisi'nin dünkü toplantısında konuşan AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün Aşağı Sakarya Projesi'nin Sakarya için çok büyük bir proje olduğunu belirterek "Bu proje ile Söğütlü-Karasu arasında kalan yaklaşık 67 bin dönümlük arazi sulanacak. Çılgın değil ama dev proje" dedi.

Yatırımları konuştu
İl Genel Meclisi Ağustos ayı 4. toplantısı Oktay Yıldırım başkanlığında gerçekleştirildi. Meclisin 4. birleşimindeki konuğu AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün'dü. İlimizdeki yatırımlardan, siyasete kadar birçok konuda görüşlerini meclis üyelerine aktaran Üstün, yaklaşık 45 dakikalık konuşmanın büyük bölümünü yatırım konusuna ayırdı. Merkezi idare olarak tüm yetkileri il genel ve belediyelere aktardıklarını kaydeden milletvekili Üstün, bu konuda yetkileri hükümet olarak sahiplenmediklerini ve cömert olduklarını belirtti.

İl Genel güçlendi
Meclisteki konuşmasında muhalefet partilerini eleştiren Ayhan Sefer Üstün, "Ne dediler Köy hizmetlerini kapatırsak ülke bölünürmüş. Yahu nasıl bağlantı kuruyorlar. Bakın il genel meclisine, daha da güçlendi ve kendine geldi. Kararı veren seçilmişler, uygulamayı da bürokratlar yapacak" dedi.

Büyükşehir sınırları
Yaklaşık 4-5 ay içinde mecliste yeni bir kanun çıkaracaklarını ifade eden Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, bu kanunun Büyükşehir ve özel idarelerle ilgili olacağını söyledi. Üstün şöyle konuştu: "Bu kanun çıktıktan sonra ilimizin tamamı Büyükşehir'in kapsamında olacak. Şu an 1/3 ‘ü Büyükşehir kapsamında, kanun çıktıktan sonra Sakarya sınırlarının tamamına hizmet götürebilecek. Özel idarenin elbette bir takım yetkileri azaltıldı ama merkezi hükümetten birçok yetki kazanacaklar"

Neden göç alıyoruz?
Sakarya'nın sürekli geliştiğine dikkat çeken Ak Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, geçmişte bu şehre kim taş üstüne taş koymuşsa teşekkürü borç bildiklerini belirtti. İlimizdeki nüfusun sürekli artış gösterdiğini de ifade eden Üstün "Son 8 yılda Sakarya'da 110 binden fazla kişi sayısı arttı. Bu insanlar neden buraya geldi dersiniz? Yatırım için, gelecek için, çocuklarının eğitimi için bu şehre geldiler" şeklinde konuştu.

Kocaeli plansız kalkındı
"Kim havamızı, suyumuzu ve toprağımızı kirletmeye kalkarsa bunlar için mücadele veririz" diyen Üstün, bu doğal kaynakların atalarımızdan miras kaldığını söyledi. Milletvekili Üstün şu şekilde konuştu: "Sakarya ekonomisi planlı ve düzenli bir şekilde kalkınıyor. İzmit'e bakın, 30 yıl önceki sorunlarıyla boğuşuyor; nedir o sorunlar? Plansız bir şekilde kalkındı ama şimdi ise çevresel sorunlarla mücadele için çok para harcıyorlar. Bunlar çevreye duyarlı olmadan plansız bir şekilde kalkınma modelidir"

15 ilçede duble yol
Sakarya için yatırımcı sıkıntısının olmadığını kaydeden Üstün, bu konuda yatırımcı seçtiklerini söyledi. Milletvekili Üstün "Bizim için önemli olan çevreye duyarlı ve saygılı bir yatırım düşüncesidir. Yatırımcı bol, hatta biz hangisini alalım diye seçiyoruz. Bazıları vizyon konusunu açıyor; Sakarya'daki 15 ilçede duble yol ağı var. Bu bir vizyondur" açıklamasını yaptı.

Kolay mı bu işler?
İkinci üniversite konusunda da görüşlerini açıklayan Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, bu konuda bazı grupların bilmeden konuştuğunu söyledi. Üstün şöyle konuştu: "İkinci üniversite mi? Hay hay ama bazıları üniversitelerin kanunla kurulduğunu unutmuşlar. Şaşıyorum bunları duyunca. Bu iş için yer bulacaksın, altyapısını hazırlayacaksın, YÖK'le yazışmalar ve onay alacaksın, Bakan'ı var, ilgili yazılar var ve en son meclise getireceksin. Kolay mı bu işler? Gayri ciddi işlerle toplumu oyalamayın. Elbette yapılması gerekir ama bu hemen olmaz. Anaokulu kurmak için bile birçok prosedür var; kaldı ki üniversiteden bahsediyoruz" dedi.

Çılgın değil ama…
Bölge adliyenin İlimizde kurulması konusunda bir hukukçu olarak mutluluk duyduğunu ifade eden Ayhan Sefer Üstün, bu hamle ile Sakarya'nın bölgesel bir il olduğunu kanıtladığını söyledi. Milletvekili Üstün, Kanal Sakarya Projesi konusunda da şunları kaydetti: "Kanal Sakarya projesi bittiğinde mükemmel olacak. Biz Sakarya olarak nehre arkamızı döndük. Dünya devletleri nehirlere büyük önem veriyor. İstanbul için Kanal İstanbul nasıl önemliyse, bu proje de bizim için önemli. Sakarya nehrinin her iki yanını da çekim merkezi yapacağız. Çılgın değil ama dev proje diyebilirim"

Çivi çakmamışlar
Bu şehir kendini toparlıyor diyen Üstün, bir dikili ağacı olmayan kişilerin bu şehre kötülük ettiğini iddia etti. Milletvekili Üstün "Elinizden bir şey gelmiyorsa kötülük etmeyin bu şehre. Dikili ağaçları yok, çivi çakmamışlar, bir şey üretmemişler ama konuşuyorlar. Hiç değilse bizi engellemeyin. Bu şehre hızlı treni getiriyoruz; bir tren insanları 250 km ile başka şehre taşıyorsa bu bir vizyondur" diye konuştu.

Söğütlü-Karasu arası
Aşağı Sakarya Projesi konusunda da bilgiler veren AK Parti Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, projenin 1965'te gündeme geldiğini fakat bazı sebeplerle rafa kaldırıldığını ifade etti. Üstün şöyle konuştu: "Biz derhal projeyi raftan indirdik ve ihaleyi yaptık. Bu proje ile Söğütlü-Karasu arasında kalan yaklaşık 67 bin dönümlük arazi sulanacak. Üretim 3'e katlanacak. Alın Balıklaya projesi; bunun maliyeti de bugünkü parayla 750 milyon TL. 2012'de bunun temelini atacağız. Vizyon mu istiyorsunuz? İşte size vizyon" /Erhan TANDOĞAN

kaynak: sakaryahalk.com[/b]sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET