Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı

Arabamda geri vites lambası
tek
34.5%
 34.5%  [41]
çift
65.5%
 65.5%  [78]
Toplam Oy : 119

Burç

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:35
Geri vites lambaları niye teke düşürüldü?

Eskiden çift olan geri vites lambaları artık çoğu arabada tek tarafta yapılıyor, özellikle küçük arabalarda. Diğer tarafa da sis lambası konuluyor. Estetik açıdan orantısız görünmesi dışında, bir de geceleyin geri gelmekte olan arabanın uzaklığını algılamakta zorluk yaratıyor. Hatta motosiklet ile bile karıştırılabilir. Bunu acaba tasarruf amaçlı mı düşündüler?

Her halukarda kınıyorum.

örnek

Salih YILDIZ

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:37

Hiç dikkat etmedim başka araçların geri vites lambalarına
Benimkinde çift ama...

Turan Öztürk

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:48

Benim düşüncem çift olursa eğer dikkat dağıtabilir yani arabanın gerimi ilerimi gittiğini ayırt edebilme olasılığı zayıflıyor. BUndan dolayı olabilir diye düsünüyorum.

Birde birçok taksicinin, özellikle İstanbul'da bu lambası yanmaz nedendir bilmem dikkat edin sizde göreceksiniz.

ultrhasan42

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:52

geri vites lambasından ziyade ,arka sis lambası teke düştü ki onun da teki geri lambası oldu.

Deniz Çağdaş

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:53

Gereksiz gördüler herhalde.

Burç

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 16:56

Sis lambası tek olup da geri vites lambası çift olan birçok araç var.
Yani sis lambasına bağlı değil bence.

ahmetsever
3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 17:01

Gerek ithal ve gerekse yerli olarak üretilen çoğu marka/modellerde son yıllarda üretilen otomobillerde bu tür uygulama yapılıyor, yönetmelik/standartlarda bir değişiklik yapılmış olabilir.

seferB
3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 17:06

Sana defolu araç satmışlar Burç.. Bizimkisi hep çift lambalı...

İsmail270116
3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 17:10

Bir araçta geri vites lambası olmak zorunda değil.
Bu trafik kurallarında da anlatılmıştı hatta sınavlarda soru olarak bile çıkmıştı.
Fren lambası , sinyal olmak zorunda ama geri vites lambası olmak zorunda değil.
Bir tane olması da bence yeterli olabiliyor.

C. H. Engin Er

3 yıl önce - Pts 01 Ağu 2011, 17:37

2,5 ay önce teslim aldığım arabamın teslimatı öncesi her şeyini kontrol edeceğimi söyledim. Neyse satış görevlisi kıza otur direksiyona dedim, şunu yak bunu söndür vs.. söylüyorum. O da dediklerimi yapıyor, neyse geri vitese tak dedim taktı. Birde baktım sol arka geri vites lambası yanmıyor, dedim böyle böyle. Hemen servis görevlilerini çağırdılar acaba patlak mı falan diye, gelen elemanlar kendinden gayet emin tek lamba yanar zaten diyorlar. Bende ilk defa araba görmüyorum ya, daha önce babama ait 3 farklı arabayı yıllarca kullandım, onlarda iki lamba vardı.

Vel hasıl kelam adamlar haklı çıktı, geri vites lambaları sağ arkada tek ve arka sis lambası da onun simetriği olarak çalışıyormuş artık. Sebep olarak da güvenli sürüş için bunun en doğrusu olduğu düşünüldüü için tüm üretici firmalar böyle yapıyormuş artık...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM