Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Batı Medeniyetinin Sosyal Çöküşü: Eşcinsellik
123 ... 133134135   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
burakmusic

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 07:52
Batı Medeniyetinin Sosyal Çöküşü: Eşcinsellik

Burc demiski,
Alıntı:
* Eşcinselliğin artışı, eşcinsel evlilikler.

Escinselligin arttigina inanmiyorum, insanlar gelismis ulkelerde baskıdan daha az korktugu icin one çıkıyorlar. Bunun yanısıra eşcinseller toplumun düşmanı da değiller. Bu tarz önyargılarının oluşu beni gercekten cok hayal kırıklığına uğrattı

Burç

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 09:16

Eşcinsellik kesinlikle sosyal bir problemdir.
Eğer bir toplumda herkes eşcinsel olsaydı o toplum yok olurdu.
Burada önyargı yok, gerçeklerden bahsediyoruz.

burakmusic

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 11:03

Insanlar modaya uyup escinsel olmuyorlar. Osmanli imparatorlugunda da escinseller vardi, sayilarinin orani da batidan az degildi ve Turkiye'de de hala degil. Ama onlara problem gozu ile bakan insanlar yuzunden kendilerini gizli tutuyorlar. Escinseller cocuk sahibi olabilirler, biyolojik olarak bir engel yok bu konuda. Bugune kadar hicbir toplum da escinsellik yuzunden yok olmadi. Escinselligi problem goren toplumlar deyince akla ikinci dunya savasi Almanya'si geliyor akla.

Burç

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 11:29

Eşcinseller yüzünden hiç bir toplum yok olmadı, normal insanlar sağolsun.
Herkes eşcinsel olsaydı bu toplum yok olurdu.

Gokhan_19
9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 11:41

Alıntı:
Eşcinseller yüzünden hiç bir toplum yok olmadı

Babil .. olmustu ...

ebruturhan

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 11:50

Alıntı:
Eşcinsellik kesinlikle sosyal bir problemdir.

Bende buna katılıyorum. Eşcinselliğin arttığına inanıyorum. Kimi bunu geçim kaynağı kimide tercih meselesi yapmış durumda. Amerikada son dönem düzenlenen bir yarışma geçtiğimiz haftalarda tüm haberlerde tanıtıldı. Adını tam olarak hatırlamıyorum ama "bu adam bir hanımefendi" türünde bir şeydi. Bu tip yarışmalar bir de yüksek miktarda konulan para ödülleri ile insanları özendirmekten başka hiçbir anlam ifade etmediği gibi tamamen sosyal bir çöküşün işaretleridir.
Bu sorun genelde çocuklarına karşı ilgisiz kalan ailelerin yetiştirdiği çocuklarda oluşuyor. Yada çocuklarına parayla bir şeyler kazandırmak isteyen ailelerde görülüyor. Bu tür eğilimi olan çocuklara küçük yaşta gereken ilgi gösterilerek önlem alınabilir. Zaten yaş ilerledikten sonra bu tür bir eğilim gösteriyorsa tamamen özenti diye düşünüyorum.
Toplumun düşmanı değiller ama iyi birer örnekte değiller.

Özgürce

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 11:53

Eşcinselliğin artışı konusunda ifade edebilme gücünün artmasının etkisi doğru olabilir. Üstelik mutlak bir artış olup olmadığına yönelik bir veriye rastlamadım. Böyle bir sav verilerle desteklenmeli bence.
Öte yandan eşcinselliğin yalnızca Batı uygarlığına ait bir sosyal çöküntü olmadığını sanıyorum.

Burç

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 12:09

önemli olan bir sosyal problem olması ve Batı medeniyetinde çok sık rastlanması.
Sadece Batı medeniyetinde görüldüğü iddiası zaten yok.
Obezite, ırkçılık gibi Batı medeniyetinin sosyal problemlerinden sadece birisi.
Başka medeniyetlerde hiç olmayan bir problem değil, ama bir problem.
Kendi sosyal kültürümüzü korumak için bu konunun irdelenmesi ve özellikle özentiye meyilli
gençlerimizin bilinçlendirilmesi lazım diye düşünüyorum.

Eşcinsel olanlara hoşgörü göstermeyelim demiyorum,
tam aksine, kör veya spastik bir insan gibi,  yardım bile edilmeliler.
Ama eşcinselliğin "normal" olarak algılanmasına karşı çıkıyorum çünkü gerçek böyle değil.

Evlenip, Rusya'dan çocuk satın alarak yaşayan iki erkeğin çocuğu ne kadar normal olabilir?
Bunların topluma sorun olarak yansıdığı gerçeğini göz ardı etmeyelim.

Fatih
9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 12:31

Türkiyede eşcinsellik deyince insanın aklına komik, aciz, kadınsı, sapık figürler geliyor. Çünkü bu konu bir tabu ve yıkılmasıda çok zor.
Bir toplumdaki eşcinsellik oranının toplumun kültürel, sosyal ya da ekonomik yapısıyla ilgili olduğunu hiç sanmıyorum. Unutmayın bu bir tercih değil. Hiçkimse böyle bir şeyi moda oldu ya da iyi para var diye tercih etmez. Yanılmıyorsam %10'luk bir oran söz konusu. Yani etrafınızdaki herhangi biri eşcinsel olabilir. Bindiğiniz otobüsün şoförü, kütüphane görevlisi, sinemada size yol gösteren çocuk, kuzeniniz ya da babanız. Evet babanız dahi Türkiye şartlarından ötürü gizli bir eşcinsel olabilir. Eşcinselleri kadınsı, aciz, dengesiz ya da sapık zannettiğimiz için böyle bir şey aklımızın ucundan dahi geçmiyor.
Batı toplumlarının özgürlükçü ortamında insanlar kendilerini daha iyi ifade edebildiklerinden ve böyle şeyleri normal karşıladıklarından o toplumlarda daha fazla eşcinsel var yargısı baştan aşağı yanlıştır. Sadece daha çok göz önündeler çünkü saklanmalarına gerek yok. Türkiyede böyle bir şeyi açıkladığınızı düşünsenize...ne aile kalır ne arkadaş ne de sosyal bir statü. Direkt olarak gerçek sapıklara cinsel malzeme.
Bence eşcinseller suçlu değiller, haklıda değiller...onlar sadece Türkiye şartlarında ayakta kalmaya çalışıyorlar o kadar. Empati yapmaktan ve insan olmayı anlamaktan bihaber heteroseksüel olmanın bilincine ve güvenine sığınmış insanların hiçbirşey bilmeden, hiçbirşey anlamadan ve anlamak istemeden böyle yargılarda bulunması toplumsal bir sorundur evet. Eşcinsellerin varlığı değil onları yok sayıp yer altına itmek toplumsal bir sorundur.

Burç

9 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 12:43

Eşcinselliğin sosyal bir sorun olduğunu kabul bile edemezsek, bu sorunun çözümü imkansız...
Eşcinsel evliliklere resmen izin vererek, bunun aslında bir sorun olmadığını farz eden
Avrupa ülkeleri de mevcut. Ama mesela AIDS ve diğer bir çok hastalığın eşcinsellik
ile yayıldığı bilimsel olarak ispatlanmış. Gelin biz başımızı kuma gömmeyelim.
Bu sosyal bir problemdir, kabul edersek zararlarını en aza  indirebiliriz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET