Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ufuk06
6 yıl önce - Pts 25 Tem 2011, 03:25
Siteler Ankara Mobilyacılar Sitesi


Siteler başlığını açıyorum ama maalesef iyi bir haberle değil.

Ankara Siteler'de dev yangın hala sürüyor

Başkent Ankara'da mobilya üretimi yapılan Siteler'de bir boya firmasına ait olan satış ofisinde çıkan yangın 3 saattir devam ediyor. Sitelerde çıkan yangını itfaiye ekipleri kontrol altına almakta zorlanıyor. Yanan binada zaman zaman patlama sesleri geliyor.

Başkent Ankara'da mobilya üretimi yapılan Siteler'de bir boya firmasına ait olan satış ofisinde çıkan yangın 3 saattir devam ediyor. Sitelerde çıkan yangını itfaiye ekipleri kontrol altına almakta zorlanıyor. Yanan binada zaman zaman patlama sesleri geliyor.

Ankara Siteler'de bir boya firmasının 3 katlı satış ofisinde çıkan yangın 3 saattir devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Siteler Demir Hendek Caddesi'nde bulunan bir boya firmasına ait satış ofisinde saat 22. 00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir sebeple yangın çıktı.

Olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Yangın sırasında zaman zaman patlamalar yaşanıyor.

Alev alev yanan binadaki yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

25.7.2011 - 01:04

Kaynak: Ankarahaber

Umarım yangın söndürülmüştür. İş yeri zarar gören kişilere geçmiş olsun diyorum.


Ali Ank06
6 yıl önce - Pts 25 Tem 2011, 07:47

Alıntı:
Ankara Valisi'nden Siteler İçin Teklif
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye’nin “en büyük” mobilya imalat merkezi olan Siteler’in ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kapsamına alınması


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye’nin “en büyük” mobilya imalat merkezi olan Siteler’in ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kapsamına alınması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teklif verdi.

SİTELER esnafıyla daha önce de toplantılar yapan ve Siteler’i bir ihtisas organize sanayi bölgesine çevirmeyi amaçladıklarını bir çok kez söyleyen Vali Alaaddin Yüksel, konuya ilişkin dilekçesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderdi.

Yüksel, bakanlığa verdiği dilekçesinde, 1960 yılında oluşmaya başlayan ve 1968 yılında 4 bin aktif üyesiyle Ankara-Siteler semtinde 7 bin 500 dönümlük bir alan üzerine kurulan Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odasının (ANKMOB) çok katlı olarak yapılaştığını belirterek, odanın bünyesinde 15 bin imalathane, 1500 mobilya satış mağazası, KOSGEB Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, SGK Merkezi, bir sağlık ocağı, 2 PTT Şubesi, bir itfaiye ve iki vergi dairesi barındırdığını bildirdi.

İvme kazandıracak

Siteler’in ihtisas organize sanayi bölgesi ilan edilmesi projesinin bölgesel kalkınmaya da ivme kazandıracağına dikkati çeken Yüksel, projede hammadde kaynaklarına bağlı veya geleneklere dayalı yapılan üretimin daha sağlıklı çalışma koşullarında, çevreye duyarlı, ileri teknoloji ile sağlanmasının amaçlandığını ifade etti. Yüksel, şunları kaydetti:

Kümelenmeye de katkı

“Projeyle aynı zamanda son dönemlerin kalkınma modeli ‘kümelenme’ye birinci elden katkı sağlanacağı düşünülmektedir. Proje dahilinde kümelenme modeli, birlikte hareket eden firmaların uygun yatırım alanı ihtiyaçlarının karşılanması açısından önemli rol oynayacaktır. Kümelenme modeliyle benzer faaliyetlerde bulunan işletmelerin, aynı zamanda OSB içinde bulunması sonucu birbirleri üzerinde olumlu etki yapacağı düşünülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Ön Ulusal Kalkınma Planı’nda (2004-2006) kalkınma hedefleri içinde yer alan ‘Türkiye’de sanayi kuruluşları için alt yapı geliştirmenin yollarından biri orta ölçekli sanayiciler için OSB, küçük ölçekli sanayiler için ise KSS kurmaktır. Planlı dönemin başlangıcından günümüze değin uygulanmakta olan OSB ve KSS politikası, yerel sermaye birikiminin il dışına çıkmasını engellemede ve yerel sanayiye transferinde önemli bir kalkınma aracı olarak işlev görmektedir.

Sanayi yerelleşecek

OSB ve Küçük Sanayi Sitelerinin (KSS); dışsal ekonomilerin oluşumunda, sanayinin yöreselleşmesinde ve sanayi birimleri arasında tamamlayıcılık ilişkilerinin gelişmesinde önemli katkıları olmaktadır. Ayrıca OSB ve KSS’ler, yerel düzeyde küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmelerine elverişli bir ortam sağlayarak sanayinin yerelleşmesine ve böylece sanayinin bölgeler arasında daha dengeli dağılımına da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır’ ifadesi, Siteler’in Ağaç İşleri ve Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kapsamına alınması düşüncesini pekiştiren ifadedir.”

Esnaf da istiyor

ANKARA Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı da konuya ilişkin, Siteler’in 4-5 mahalle üzerine kurulu büyük bir alan olduğunu söyledi. Siteler’e bir an önce bir statü kazandırılması gerektiğini vurgulayan Taklacı, şunları kaydetti: “Biz meslek örgütleri olarak Siteler isminin patentini aldık. Bugün reklam yapmaya ihtiyacımız var ama yapamıyoruz. Çünkü Siteler’de ‘çok başlı’ bir yapı var. Esnaf, bir çok odaya kayıtlı. Böyle olunca da odaların yaptırımı zayıflıyor. Bu nedenle Siteler esnafının bir çatı kuruluşa ihtiyacı var.”
http://www.flasgazetesi.com.tr/haberDetayMiddle.a ...p?ID=23828


ufuk06
6 yıl önce - Pts 25 Tem 2011, 16:45

Alıntı:
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Türkiye’nin “en büyük” mobilya imalat merkezi olan Siteler’in ihtisas organize sanayi bölgesi (OSB) kapsamına alınması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teklif verdi.


Bunu hep düşünmüşümdür. Bu siteler dev bir mobilya sanayidir. Neden bir OSB şekline girmesin ki? Valimiz iyi işler yapıyor. Umarım bu OSB olayını da yapar.

Dün çıkan yangınla ilgili haberi veriyim.

Ankara'da üç katlı mağaza kül oldu

Ankara'da 3 katlı boya satış mağazası, çıkan yangında kül oldu.


Ankara'da 3 katlı boya satış mağazası, çıkan yangında kül oldu. Yangın sırasında meydana gelen patlamada itfaiye erleri zor anlar yaşadı.

Dün gece saat 21.30 sıralarında Ankara'nın Siteler bölgesi Demir Hendek Caddesi üzerindeki bir boya satış mağazasında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Boya satış mağazasının çatı kısmından alevlerin yükseldiğini gören çevredeki vatandaşlar, durumu itfaiye ve polis ekiplerine haber verdi.

İhbar üzerine kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri, 3 katlı boya satış mağazasının çatı kısmındaki alevlere müdahale etti. Bu sırada polis de caddeyi araç ve yaya trafiğine kapattı. Alevlerin boya bidonlarına sıçraması ile yangın büyürken, olay yerine gelen işyeri sahipleri yangın bölgesine girmeye çalıştı. Sinir krizi geçiren iş yeri sahibi, polis ekipleri tarafından yangın bölgesinden uzaklaştırdı. İşyeri sahibi, itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldığını iddia ederek yetkililere sitemde bulundu.

Alevlerin tüm binayı sarmasının ardından boya satış mağazasında patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle binanın dış profilleri caddeye düşerken, alt katta yangına müdahale eden itfaiye ekipleri alev topuna dönen profillerin altında kalmaktan son anda kurtuldu.

Şnorkel ile binanın üst katından yangına müdahale eden itfaiye erleri de alevlerin arasında kalmaktan son anda kurtuldu. Kontrolden çıkan yangın nedeniyle itfaiye ekipleri yangın bölgesinden çıkartıldı. Uzaktan yangına müdahale etmeye çalışan itfaiye ekiplerinin araçlarına zaman zaman bidonlarla köpük taşındı. Yangının alt kata kadar ulaşması ile boya bidonları patlamaya başladı. Bunun üzerine polis ekipleri caddedeki vatandaşları bölgeden uzaklaştırarak, olay yerine şerit çekti.

İtfaiye erlerinin ölümden döndüğü yangın yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangın sırasında 3 katlı boya satış mağazası kullanılamaz hale gelirken, yangınla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

Kaynak: Ankarahaber

İş yeri zarar gören esnaflarımıza tekrar büyük geçmiş olsun diyorum.ceyhunatuf
6 yıl önce - Çrş 27 Tem 2011, 17:10

Siteler gerçekten güzel ürünler üretiyor ancak esnafı sürekli kurtluk yapmak peşinde . piyasa üstü fiyat çekmeler müşteriyi nasıl kazıklarım düşünceleri oldukça kendi sonlarını hazırlıyorlar.

ufuk06
6 yıl önce - Çrş 07 Eyl 2011, 15:17

Ankara Siteler esnafı çıkış yolu arıyor

Ankara Siteler’de firmalar, binbir emekle ortaya çıkardıkları ürünlerinin fabrikasyon üretim karşısında rekabet gücünü artırmanın formülünü arıyorlar.


Türkiye mobilya sektörünün kalbi olarak tanımlanan Ankara Siteler’de firmalar, binbir emekle ortaya çıkardıkları ürünlerinin fabrikasyon üretim karşısında rekabet gücünü artırmanın formülünü arıyorlar.
YAKLAŞIK 60 yıl önce oluşmaya başlayan, 4-5 mahalle olacak şekilde yayılan Siteler’de bugün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kayıtlarına göre ağaç işleri ve mobilya sektöründe kayıtlı toplam 297 firma ile Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ANKMOB) bünyesinde 15 bin imalathane, bin 500 mobilya satış mağazası, KOSGEB Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, SGK Merkezi, bir sağlık ocağı, 2 PTT Şubesi, bir itfaiye ve iki vergi dairesi barınıyor.

El yapımı mobilyada yurt genelinde modayı belirleyen, kalitesiyle sektörün kalbi olarak nitelenen Siteler esnafı, üretim, yenilikçi tasarım yolundaki üstün çabalarına karşın, işletmeler, fabrikasyon üretim karşısında kendilerini yeteri kadar tanıtamadıkları, toplam arz içindeki paylarının sürekli azalmasından yakınıyorlar.

Umutlar sonbahara kaldı
Genellikle ödeme takvimleri olan yaz aylarında, özellikle Ağustos’a bu yıl Ramazan’ın denk gelmesi, doğal olarak düğünlerin ertelenmesi ise Siteler’de var olan sıkıntıyı bir nebze de olsa artırdı, umutları sonbahara bıraktı.

Ankara Mobilyacılar-Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, mobilya sektörü için Ramazan ayının durgun geçtiğini belirterek, sonbaharda sektörde bir canlanma beklediklerini ifade etti.

Taklacı, mobilyanın yanı sıra diğer sektörlerde de yaşanan durgunlukta, döviz ve altındaki yükselişin etkili olduğunu vurguladı.

Stopaj kaldırılmalı
Esnafın zor şartlar altında yaşamını sürdürdüğünü vurgulayan Taklacı, fabrikasyon üretimin yaygınlaşmasıyla birlikte 5-6 yıldır sıkıntılı bir süreç yaşandığını söyledi.

Küçük işletmelere KDV indirimi gerektiğini ifade eden Taklacı, “Bir fabrika 1 ayda 2 bin takım yapıyorsa; bir usta, 30 takımı 3 ayda çıkarabiliyor. El işi mobilyacılık emek yoğun bir iş. Bu sektör KDV’den muaf edilirse daha canlı gider. Bunun için yüzde 18 olan KDV oranı sıfıra çekilmeli, stopaj kaldırılmalı” dedi.

Taşra müşterisi uğramaz oldu

MOBİLYA üreticileri ve perakende satış yapan mağazaların işletmecilerinin bir kısmı Ramazan ayında satışlarda yaşanan durgunluktan çıkılmaya başlandığını ifade ederken; bir kısmı ise mobilya sektörünün geleceğine dair ümitli konuşmadı.

Siteler’deki bir mobilya imalatçısı Abdurrahim Kahraman, adet bazında geçen seneki cirolarını yakalayamadıklarını belirterek, “Bu sene başından beri umduğumuz iş yok. Bir önceki yıldan düşük. Şu an taşra müşterisi olması lazım. 9 günlük tatil sonrası müşteri uğrar mobilyasını alır geçer ama şu an hiçbir taşra müşterisi yok” dedi.

Bir başka mobilya imalatçısı Mustafa Eldemir ise Ramazan’da yaşanan durgunluktan yavaş yavaş çıkıldığını söyledi. Eldemir, mobilya sektöründe 11. ve 12. aylarda model çalışması yapıldığını belirterek, “Evindeki eşyasını değiştirecek olanlar da yeni sezonu bekliyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Aslında Bauhaus, Koçtaş, Ikea gibi marketlerin açılmasından dolayı Siteler zarar görüyor. Umarım Siteler'de işler yoluna girer.


İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pts 26 Eyl 2011, 20:06

Alıntı:
Siteler Esnafından Tepki

Ankara Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Siteler'de yaptığı sosyal tesisin yıkılmasıyla ilgili olarak, "Ankara Büyükşehir Belediyesi bu tesis için 80-90 bin lira harcadı. 1, 5 senelik emeğimiz heba oldu. Altındağ Belediyesi neden bunu yapmıştır?" dedi.

Taklacı, yıkılan sosyal tesisin önünde yaptığı açıklamada, tesisin yapılması için gerekli izinlerin alındığını dile getirerek, "Siteler esnafının böyle bir yere ihtiyacı var. Bu 3-4 noktaya yapılabilir. Altındağ Belediyesi neden bunu yapmıştır? Bunun açıklamasını bekliyoruz. Daha iyisini mi yapacak? Bizim için çok önemliydi bu sosyal tesis. Eski İçişleri Bakanımız Beşir Atalay ile başlayan, sayın valimizle devam eden, Büyükşehir Belediyemizin yaptığı işlerdir" ifadelerini kullandı.

Siteler'e müşteriler geldiğinde tuvalet olmadığını ifade eden Taklacı, "Biz yapana engel mi olduk? Siteler esnafının ne yapması gerekiyor? Esnaf ve sanatkarımız zor şartlar altında yaşamakta. Biz kimseyi karşımıza almak istemiyoruz. Biz Büyükşehir Belediyesini de Altındağ belediyesini de seviyoruz. Devletimizi, milletimizi seviyoruz... 1, 5 senelik emeğimiz heba oldu" diye konuştu.

Taklacı, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Siteler'deki sosyal tesisin yapımı için 90-100 bin lira harcadığını ifade ederek, "Burada yetimin hakkı var. Ben yıkarım demekle olmaz bu iş. Bir an önce bunun çözümü bulunmalı. Siteler esnafı bu durumdan muzdarip. Yapılan bir işi birileri yıkarsa bu bize değil tüm topluma zarar verir" dedi.

Taklacı, sosyal tesisin açılışını yapma hazırlıkları içinde olduklarını belirtti.

Taklacı, "Karapürçek'te yağlı güreşlerde Altındağ Belediyesi Başkanı ile görüştük. 'Benim sınırımda yapılmıştır orası benim vermem lazım. Verilmezse ben yıkarım' diyordu. Konuşup halledeceğimizi söylemiştik. Bu aşamaya gelmesini bizler istemedik. Kendisi istedi bu aşamaya gelmesini" diye konuştu.

Siteler esnafına seslenen Taklacı, birlik beraberlik içinde olmaları gerektiğini söyledi.

Bu arada vatandaşlardan birisinin "böyle bir tesisin kaldırım üstüne yapılmasını doğru buluyor musunuz?" demesi üzerine Taklacı, izin belgesini gösterdi.

http://www.haberler.com/siteler-esnafindan-tepki- ...45-haberi/

Altındağ Belediyesi'ni övüyorduk bir de. Altındağ Belediyesi de sırf "benim yetkim" diyerek şehrin menfaatlerini değil kendi gücünü düşünürse olmaz.fatih engin
6 yıl önce - Sal 27 Eyl 2011, 10:33

büyükşehir belediye başkanısın diye şehrin her tarafını çirkin yapılarla doldurma, şehrin dokusuna uymayan tuvaletler icat etme hakkı yok. yaparsan, aklı başında bir belediye başkanı da yıkar. helal olsun sayın tiryaki'ye

Alıntı:
Bu arada vatandaşlardan birisinin "böyle bir tesisin kaldırım üstüne yapılmasını doğru buluyor musunuz?" demesi üzerine Taklacı, izin belgesini gösterdi.


suç bu rezalete izin verende.


yavuzkanat

6 yıl önce - Sal 27 Eyl 2011, 10:45

Bu yapı kaldırımlarda insanın yolunu kesen büfeler gibi yapıldıysa yıkılması hayırlı olmuş. İmkansız ama keşke kaldırımlardaki bütün büfeler kaldırılabilse...

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Sal 27 Eyl 2011, 13:30

Alıntı:
büyükşehir belediye başkanısın diye şehrin her tarafını çirkin yapılarla doldurma, şehrin dokusuna uymayan tuvaletler icat etme hakkı yok. yaparsan, aklı başında bir belediye başkanı da yıkar. helal olsun sayın tiryaki'ye


Büyükşehir'in çok üzerinde durarak yaptığı bir inşaat değil. Oradaki esnafa hizmet olsun diye yapılmış bir şey. Bu nedenle biraz sahipsiz kalmış.

Kolaysa Çankaya Belediyesi gelsin dokunsun, Gökkuşağı'na, Söğütözü'ne. Altındağ Belediyesi gelsin Hacıbayram'a dokunsun, kolaysa. Öyle bir dünya yok.

Esnaf orası ile ilgili izinlerin alındığını da ifade ediyor.

Alıntı:
“Siteler esnafının büyük umutla beklediği ve düzenleyeceğimiz bir şenlikle açmayı planladığımız sosyal tesis maalesef bürokrasinin kurbanı oldu. Sosyal tesisle ilgili raporlar incenebilir, tesisin alınan izinler doğrultusunda yapıldığını biliyorum. Meslek Odalarının başkanları ve yönetimleri bu durumun şaşkınlığı içerisindeler. 1.5 , 2 yıllık bir süreç ile bu aşamaya gelen bir yatırımın yıkılması olaya hukuksal bir süreç kazandırdı. Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in sahip çıkmasına karşın aynı bölgede hizmet yarışı içerisinde olması gereken iki belediyeden Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı güzel bir eserin ilçe belediyesi tarafından yıkılması bizi hüsrana uğrattı.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/18833581.asp

Buranın yıkılmasının asıl sebebi sebebi kent gündemini takip edenlerin bildiği gibi Veysel Tiryaki'nin 2009 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olma yarışında Gökçek'e karşı kaybetmiş olmasıdır. Parti, başbakanın bile esnetmeyeceği en fazla 3 dönem kuralını Gökçek için esnetmiş, bu da Veysel Tiryaki'nin adaylığını engellemiştir. Gökçek'e 3 dönem kuralı uygulansaydı, Tiryaki aday olacaktı ve muhtemelen şu an başkan olacaktı. Gökçek uğruna kural çiğnenince, Tiryaki adaylık şansını kaybetti. Bunun üzerine de Büyükşehir ile çekişme başladı. Şu anda seçim dönemine daha vakit olduğu için henüz pek bir şey görünmüyor ama işte bu tip tek tük olaylarla yavaş yavaş siyaset meydanı ısınmaya başlıyor.

Yalnız bu durum Veysel Tiryaki'nin Altındağ'daki icraatlarını da doğrudan etkiliyor. 2009 Mart'tan bu yana Altındağ'da kentsel dönüşüm durmuş vaziyette. 2009 Mart'tan önce seçimin gazıyla yapılan yıkımlar haricinde o günden bugüne herhangi bir yıkım yapılmadı. Halbuki o zaman 2009 yazında okullar kapandıktan sonra da yıkımların devam edeceği söyleniyordu. Olmadı. 2010 yazında da olmadı, 2011 yazında da olmadı. Bunlar dışarıdan gözlemim değil, Altındağ'da hak sahibi olan biri olarak gözlemlerimdir. Sahibi olduğumuz mülk 5 yıldır boş bekliyor. Ha bugün, ha yarın denilerek de ne kendimizin bir şey yapması mümkün kılınıyor, ne de belediyenin bir şey yapacağına inancımız kalıyor.

Veysel Tiryaki, artık Büyükşehir'i istediğinden Altındağ'ı sallamış durumda. Altındağ'ın sadece Hamamönü'nden ibaret olduğunu düşünmeye başlamış durumda.


fatih engin
6 yıl önce - Sal 27 Eyl 2011, 21:30

Alıntı:
Öyle bir dünya yok


melih gökçek'in gayr-ı estetik dünyası da yok artık. rt.erdoğan doğrudan müdahale ediyor şehrin birçok yerine, gökçek beğenisine bırakmıyor artık işleri (yine de düzeltmek uzun zaman alacak). muhtemelen veysel tiryaki de erdoğan ile görüşerek yıkım kararını almıştır. gökçek'in konu ile ilgili dut yemiş bülbüle dönmesinin sebebi de bu zaten. yakın zamanda gökçek icraatlerine daha fazla müdahale edildiğini göreceksiniz (opera çarşısının yıkımı ile başladı, kızılay projesi ve bu yıkım ile sürdü, artarak da devam edecek)sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet