Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erengin
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 11:32
Suna - İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi


Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binada yer almaktadır. Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan bu iki bina 1993-1995 yıllarında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür. Bu yapılardan biri geç döneme ait geleneksel dış sofalı, iki katlı Türk evinin tipik bir örneğidir. Antalya kaleiçi sivil mimarlık örneklerinden Tekelioğlu Konağı'ndan esinlenerek onarılan ve ahşap çıtalı tavanlar ve kalemişi bezemelerle süslenerek 19. yüzyılın ikinci yarısına özgü Kaleiçi yaşamdan kesitlerin özel efektlerle birlikte sunulduğu bir etnografya müzesi olarak düzenlenen binada kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi Anadolu halk kültürüne has öğeler konu alınmıştır.

Müze bahçesinde yer alan ikinci bina ise, Aya Yorgi (Agios Georgios) adına inşa edildiği bilinen 1863 yılında onarım görmüş bir Ortodoks Kilisesidir. Dikdörtgen plânlı, tek hacimli ve üzeri tonoz örtülü yapının iç duvarları ile tavanı kalemişi bezemelerle süslüdür. Onarım sonrası bir sergi mekânı olarak düzenlenen kilisede Suna-İnan Kıraç koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserleri sergilenmekte ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Mimar : Sinan Genim
Uygulama : Remzi - Halil - Semih Çıtakoğlu

Müzeye Üçkapılar'dan Kaleiçi'ne girerek kolayca ulaşılabilir.
(+)


Dış kapısı


(+)


Sergi salonu olan kilisenin kapısı


(+)


Sergi Salonu


(+)

(+)


erengin
14 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 12:06

Müzenin geleneksel Türk evi bölümü

Burada ses efektleri ile geçmiş canlandırılıyor...(+)

(+)
TolgaTek
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 19:20

Müzenin Etnoğrafik sergisi gerçekten çok güzel tasarlanmış. Ben de bir kaç detaylı poz çektim buradan.

Hemen belirteyim, etnoğrafik eserlere "flash" kullanımı zarar verir. Ben de bunları flashsız çekip, sonra photoshopda oynayarak aydınlattım ve renkleri canlandırdım...(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
(+)
TolgaTek
14 yıl önce - Sal 12 Nis 2005, 19:24
Mozaikler


18-19.yy.da Rum ustalar Antalya civarında evlerin ve kiliselerin avlularını bunlar gibi çakıl taşı mozaiklerle kaplarlarmış. Bugün kaybetmiş olduğumuz bir Anadolu el sanatı örneği...
(+)

(+)

(+)


erengin
14 yıl önce - Çrş 13 Nis 2005, 10:17

Tolga arkadaşın fotoğrafladığı taş döşemenin bir de pratik yararı var.
Evinizin bahçesini yıkadığınızda su taşların arasında birikip uzun süre kalıyor ve sıcak Antalya günlerinde uzun süreli serinlik sağlıyor.
Bir ihtiyacın sanata dönüştürülmesi yani..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANTALYA