Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk

15 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 01:20
Simit Sarayi

Bu yil Istanbul'un farkli ilçelerinde simit saraylari patlamasi oldu
bir tane çekiyim dedim

(+)

elifgcaglar

15 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 03:41

Ne kadar güzel görünüyorlar.. Elimi uzatip alasim, yiyesim geldi.. Izmir Alsancak´ta karsilasmistim Simit Sarayi adi verilen yerlerden birine.. En az 7 ay kadar beklemem gerekiyor bu lezzetlere ulasmak icin..

irfan x
15 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 16:54

Ben bu simit saraylarının dekorasyonuna ve servis şekline karşıyım. Bence çok sağlıksız. bir kere, çoğunda cam yok, gelen giden yiyeceklerin üstüne öksürüyor. Hepsi giriş kapısında sunuluyor, yoldan geçen arablaraın dumanları, toz toprak hep bunlara yapışıyor. Önün de cam olan servisler ise, yanlış yapılmış; yiyeceklerin sadece ön kısmı kapalı üsütü camla örtülmemiş ve yiyecekler korunmuyor. Bence buna bir önlem alınmalı. İyi örnek, Karaköy'deki börekçiler. Çok medeni bir servis, ve sunum var.

A_Cüneyt
15 yıl önce - Çrş 29 Arl 2004, 13:20

Ona bakarsak, Türkiye'de sokakta satilan hemen hemen hersey sagliksiz ortamlarda üretilip satiliyor. En basit simitci bile genelde kendi elleriyle servis yapmiyor mu? Ellerini yikiyormu öncesinde ki? Acaba simitlerin bulundugu tepsi steril mi? Binlerce kebapcilar, restoranlar, börekciler vardir bu memlekette. Karaköy'dekileri bilemem ama cogunda temiz ve steril bir servis yoktur, bu anca orayi isletenin vicdanina birakilmistir.

ARENA programinda da belki görmüssünüzdür imalathanelerdeki genel durumu. Dogru dürüst kontrol ve denetim mekanizmasi yokki, böyle yerleri denetleyip icabinda kapayiversin. Adamsendecilik almis basini gidiyor ülkemizde. Is böyle TV programlarina kaliyor ki onlar da genelde ratin ugruna giriyorlar böyle islere.

Öte yandan da sokaktaki simitciden Izmir'li deyimiyle mis gibi bir gevrek alip citir citir yemek gibisi de yok! Muhtesem tad ve zevk...böregi pek sevmem de...

KAZIM HASIRCI

3 yıl önce - Prş 20 Ekm 2016, 20:48

Alıntıdır.

Mehmet BLC
8 ay önce - Cmt 10 Ağu 2019, 14:15

Bir simit sarayında pişmek için hazırlanan simitler. (fotoğraf için sahibinden izin alınmıştır)

(+)

(+)

halll
3 ay önce - Prş 19 Arl 2019, 12:38

Az önce Van simit sarayının önünden geçtim kapısında asma kilit vardı ve camından baktım yanlış görmediysem tezgahında bazı hamur işleri de duruyordu!

sengulb

3 ay önce - Cum 20 Arl 2019, 11:49

Alıntı:
Az önce Van simit sarayının önünden geçtim kapısında asma kilit vardı ve camından baktım yanlış görmediysem tezgahında bazı hamur işleri de duruyordu!

Epeydir sıkıntıdalarmış demek ki, Watergarden şubesi kapandı, yazık oldu... Üstelik Emaar avm şubesi de kapanmış.

Ustura Faysal
3 ay önce - Cum 20 Arl 2019, 12:03

Bu tarz genel anlamda daha ekonomik hizmet vermesi gereken işletmelerin AVM tarzi yüksek maliyetli yerlerde şube açması yanlış zaten.

Bir çayı, bir simiti maksimum kaç paraya satıp AVM masraflarını çıkarabilirsiniz ki. O nedenle Emaar gibi Watergarden gibi yerlerde bu tarz işletmelerin ayakta kalması çok zor. Kahve sektörü gibi değil bu işletmeler. Simit yaparken bir emek ve maddiyat harcıyorsunuz ama bunun karşılığında o simiti satabileceğiniz bir psikolijik sınır ücreti var. Pek çok kişi belki 2 lira bile maliyeti olmayan kahveye 15-20 lira verir ama 2 lira maliyeti olan simite 5 lira vermeye yanaşmaz.

Bu tarz işletmeler genelde kalabalık meydanlarda ve caddelerde mekan açmaya uygun olur. Yanlış stratejiler de elbet bir gün size zarar yazmaya başlar.

Mesela dün İstiklâl Caddesinde gezerken bir kuruyemişçi gördüm, bir şeyler alayım da atıştırayım dedim tuzlu fıstık kilosu 70 lira 😂 Sebebi de İstiklâl'deki kira masraflarıdır malumunuz. O caddede de yanlış hatırlamıyorsam bir tane girişte, bir tane de Galatasaray Lisesini geçince Simit Mekânı var. Onlar da çok yoğun sirkülasyon sebebi ile en azından kendini idare ediyordur. Ama İstiklâl'deki sirkülasyon da hiç bir AVM'de olmaz herhalde.

osman yörükoğlu
3 ay önce - Cum 20 Arl 2019, 12:23

Alıntı:
İstiklâl Caddesinde gezerken bir kuruyemişçi gördüm, bir şeyler alayım da atıştırayım dedim tuzlu fıstık kilosu 70 lira

İstanbul'da hele hele İstiklal caddesinde çok normal. Burada Eskişehir'de bile herhangi bir kuruyemişçide tuzlu fıstığın kilosu 35 lira.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet