Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ender Tıraş
6 yıl önce - Cum 08 Tem 2011, 10:33
Medical Park Ankara Hastanesi


Türkiye’de 3 yeni hastane açmaya hazırlanan Medical Park, gözünü yurtdışına dikti. Medical Park Hastaneler Grubu Başkanı Muharrem Usta, “Türkiye’de agresif büyüme planımız yok. Yeni hastanelerimizle sağlık turizmine odaklanacağız. Çin, Hindistan gibi kalabalık ülkelerde ortaklık için 2-3 grupla görüşüyoruz” dedi.

MEDICAL Park Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, Türkiye’de agresif büyüme planları olmadığını, yurtdışında büyüme fırsatlarına baktıklarını belirterek, “Artık doğuya ve Afrika’ya bakmak lazım. Tüm dünya gözün buralara çevirdi. Biz de daha çok yurtdışındaki yatırım fırsatlarına bakıyoruz. Hastanecilikte yurtdışında sıfırdan yatırım, özellikle kalifiye çalışan bulmak açısından çok zor. Bu nedenle biz yurtdışında ortaklıklar kurmayı planlıyoruz. Hastanecilikle ilgili gruplarla ortaklık için görüşüyoruz. Bölgemizdeki 10-15 milyon nüfuslu ülkeler yerine, yüksek nüfuslu ülkelere yatırım yapmak çok daha mantıklı. Çin, Hindistan, Singapur gibi ülkelerde ortaklık için 2-3 grupla görüşüyoruz” dedi.

150 milyon dolar kasada

ABD’li özel sermaye fonu Carlyle yüzde 40, Usta ve Sancak gruplarının ise yüzde 30’ar hisse sahibi olduğu Medical Park’ın Türkiye çapında 12 hastanesi bulunuyor. Bunlara İstanbul Acarkent, Ulus, İzmir ve Ankara-Çankaya hastanelerinin ekleneceğini belirten Usta, şöyle konuştu: “Hastane yatırımının üçte ikisi bina ve arsa maliyetini kapsıyor. Bir hastanenin mülküyle birlikte yaklaşık yatırım tutarı 50-60 milyon doları buluyor. Biz binayı kendimiz almak yerine kiralamak yoluna giderek, bu miktarla 1 yerine 3 hastane kurmuş olacağız. Carlyle ile ortaklığımızdan 150 milyon dolara yakın bir miktar kasamıza girdi. Elimiz rahat.”

850 milyon TL ciro

Ankara Çankaya ile İstanbul Ulus’taki hastaneni 2012’de, İzmir Karşıyaka’daki hastanenin ise 2 ay sonra hizmete açılacağını belirten Usta, şu bilgileri verdi: “Grubumuzun 2011 yılı ciro beklentisi 850 milyon TL. Herkes için sağlık felsefesine uygun olarak Medical Park’ın bir başka segmentte göreceğiz. Önümüzdeki dönemde ogran nakli ve kemik iliği nakli gibi tıbbın zor alanlarına biraz daha fazla ağırlık vereceğiz. Amacımız bu hastaneyi özellikle sağlık turizmi alanında yurtdışında beklentileri çok yüksek olan hasta grupları için bir merkez yapmak.”

5 yılda 5 milyar

Usta, Türkiye’nin sağlık turizminde henüz hak ettiği yere gelemediğini ifade ederek, şunları anlattı: “Bundan sonrasında büyük gelişme olacağına inanıyoruz. Saglık Bakanlığı’nda yurtdışı sağlık turizmiyle ilgili bir birim kuruldu. Bakanlık sağlık turizmine destek kararlılığından vazgeçmezse Türkiye sağlık turizmi cenneti olur.

Devlet olmadan sağlık turizmi olmaz. Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’dan gelecek hasta sayısı katlanarak artar. Önümüzdeki 5 yılda Türkiye sağlık turizminde 5 milyar dolarlık bir pastaya erişecek hale gelecek. Bizim de hedefimiz grup olarak 2011 için 40 milyon dolar, 5 yılda da da 500 milyon dolar gelir elde etmek. Türkiye artık sağlık alanında da markalaştı.”

Bazı şehirlerde en büyük istihdamı biz yarattık

GRUBUN 18 yılda 17 hastane ve 9 bin 500 çalışana ulaştığını kaydeden Muharrem Usta, “Van, Batman, Elazığ, Bursa, Samsun, Ordu ve Tarsus’a kadar uzanan hastane yatırımlarımız var. Bulunduğumuz illerin çoğunda en büyük yatırımı yapan ve en büyük istihdamı yaratan özel sektör kuruluşu olduk. Elazığ’da 348, Van’da 385 kişiyle istihdam sağlamada birinciyiz, Ordu’da 427, Batman’da 354 kişiyle ikinci, Uşak’ta 453, Tokat’ta 277 kişi ile üçüncü, Samsun’da da 582 kişi ile beşinci sıradayız ayrıca bu ilde 273 bayan çalışan ile birinci sırada olduğumuzun altını çiziyorum” dedi.

Müftüoğlu’yla ‘Yaşasın Hayat’ kliniği kurdular

MEDICAL Park ile Prof. Osman Müftüoğlu’nun ‘Yaşasın Hayat’ klinikleri arasında işbirliği yapıldı. Buna göre ilk olarak Acarkent’te önümüzdeki hafta Medical Park çatısı altında açılacak olan ‘Yaşasın Hayat’ kliniklerinde bundan sonra zincirleşme yoluna girecek. Grubun Ulus’taki hastanesinin de içinde yer alması beklenen bu klinikler Medical Park ile birlikte markalaşma yolculuğuna çıkıyor. Bu anlaşmanın kendileri için bir fırsat olduğunu kaydeden Prof. Müftüoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’de 48 olan ortalama ömür 72 yıla çıktı. 2030’lu yıllarda 80’li yaşlara gelecek. Bu kronik hastalık beklentileri daha fazla demek. Bu nedenle sağlık riski yönetimi önemli hale geldi. Kişinin genetik yapısını analiz eden, kişinin aile ağacını, yaşam tarzını, mesleğini dikkate alan daha geniş perspektifli bir alan gündeme geldi. Kişinin kanser olup olmayacağını öğrenme hakkı var. ‘Şeker hastası olabilir miyim?, Kalp krizi geçirecek miyim?’ diye öğrenebilme imkanı olacak. Yaşasın Hayat Klinikleri olarak önce Acarkent, İzmir, Ankara, Ulus hastanelerinde, belki de yurt dışında bu tip çalışmaların yapıldığı hastane bünyesinde bu bölümleri açma fırsatı bulacağız.”

Kaynak:Hürriyet.com.tr

Anlaşılan Ankara'daki özel hastane yatırımları daha da artacak.


Serdar Cesar
5 yıl önce - Pts 03 Eyl 2012, 22:33

Geçenlerde Bestekar Sokak tarafındaki yüzünde orta katlarda dış cephe çalışması yapan bir işçi elindeki maket bıçağını düşürdü. Bıçak sokağa düştü. Neyseki o anda oradan geçen yoktu. Hastane açılmadan büyük bir belayı başına saracaktı. Galiba bıçağı çıkarırken düşürdü, çünkü kesici kısmı içerdeydi.

Erdal Mindevallı
5 yıl önce - Pts 03 Eyl 2012, 22:55

O bina gerçekten Medical Park Ankara mı oluyor ?babtek
5 yıl önce - Cum 05 Ekm 2012, 17:56

  (+)
 
Medicalpark Ankara 5 gün önce


Serdar Cesar
5 yıl önce - Cum 05 Ekm 2012, 22:23

2 yıldır her gün önünden geçerim. Daha önce de 6 ayı varmış. 2,5 fotodaki hale geldi ancak. İlk katların incesi başlamadı. Bu kış da imalatla geçer.

Anlayamadığım, ana kapı Tunus tarafında mı olacak Bestekar tarafında mı ?


koray006
5 yıl önce - Prş 07 Şub 2013, 20:33

babtek
4 yıl önce - Çrş 31 Tem 2013, 21:20

Açılamadı bir türlü...

babtek
1 yıl önce - Cum 09 Eyl 2016, 11:15

Açıldı, adı da değişti: Liv Hospital oldu...

emre karaca

1 yıl önce - Cum 09 Eyl 2016, 11:47

Medical park batıkentte değil mi?cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet