Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
irfan x
14 yıl önce - Pts 27 Arl 2004, 12:33
Holanda Dışişleri Bakanı:Türkiye Avrupa'ya aittir...

Alıntı:
AB dönem başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Türkiye'nin AB'ye girmesinin 10-15 yıl alacağını, üyelik sürecinin tamamlanmasıyla diğer AB ülkeleriyle aynı haklara sahip olacağını belirtti.

The Washington Times gazetesinde ''Türkiye Avrupa'ya Aittir'' başlığıyla yayınlanan makalesinde, AB'ye üyelik sürecinin Türkiye'yi çoktan değişimden geçirmeye başladığını ve aynı şekilde Türkiye'nin üyeliğinin AB'yi de derinden etkileyeceğini kaydeden Bot, şu ifadelere yer verdi:

''10-15 yıl içinde 500 milyon nüfuslu AB halkı, 80 milyonluk bir ülkeyi içine alacak. Türkiye, diğer aday ülkelerle aynı haklara sahip olacak, büyüklüğü bu ülkeye AB kararlarında daha geniş bir söz hakkı verecek. Önümüzdeki yıllar Türkiye'deki ekonomik büyümeyi geliştirmek, AB'nin kurumsal, sosyal ve ekonomik çerçevesini geliştirmek için kullanılmalı.''

Türkiye'nin üyeliğiyle birlikte AB'nin Suriye, Irak, Ermenistan ve Kafkaslar'a komşu olacağını, Avrupa ile Ortadoğu'nun yakınlaşacağını kaydeden Bot, bu durumun risklerle birlikte fırsatlar da yarattığını kaydetti.
http://www.nethaber.com/?h=2405

Burç

14 yıl önce - Pts 27 Arl 2004, 12:46

Türkiye benim bildiğim kadarı ile Türklere aittir.

A_Cüneyt
14 yıl önce - Pts 27 Arl 2004, 13:08

Evet Burc, cok haklisin. Geyiklere devam...
Bu Hollanda Disisleri Bakani da bir hayret valla...adam AB görüsmeleri sirasinda zaten ters ve aksi tutumuyla bizim Tayyip efendiyi sinirlendirmis ve az daha görsümeler kesmesine ve Türkiye'ye geri dönmesine neden olan unsurun ta kendisi. Orada aksi ve ters tutumlariyla rüzgar estiren bu AB yetkilileri, nasil da oluyor birden bire kendi söylediklerine de tamamiyla ters düsen simdiki gibi aciklamalar yapiyorlar, pes dogrusu. Bu adamlar gercekten 2yüzlü... Bakalim daha neler duyacagiz...

Özgürce

14 yıl önce - Pts 27 Arl 2004, 14:02

Türkiye kimseye ait değildir.
Avrupalının korkusu; Avrupa'nın Türkiye'ye ait olma olasılığıdır. Bu ikiyüzlülük, bu tutarsızlık ve bu ahmaklık salt bu nedenledir.

Oguzhan
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 06:20

En azindan siyasetcileri oyle(?) diyor... Gecenlerde gunluk haberimi okur iken bir forum'un linkini buldum. Haber sitesi iyi oldugu ( [url]www.nu.nl [/url] ) icin forum'a bir bakayim dedim ( [url]www.stand.nl [/url]). Konularin arasinda Turkiye ve AB isimli topic vardi, tabiiki ilgimi cekti ve okuyayim dedim. Gece 1de basladim, sabah 8de uyudum... Yazilanlarin bukadar sinir icerikli olabilecegini kolay kolay ummazdim. Sirf okuyacagimi sanmisdim ama 15 dakika icinde kendisini uye yaptirdi bana, ilk post'umu gerceklestirdim. Ama zaman ilerledikce bu isin sonu olmayacagini anladim.

Topic icinde 20 30 tane baslik vardi herhalde, hepsi Turkiye ile ilgili. Elimden geldigi kadar okumaya calisdim ve inanin, bir avuc dolusu Turk'lerden haric hic bir guzel yazi yok Turkiye ve Turkler hakkinda. Hepsi asagilayici ve negatif, zamandan zamana kustah ve saygisiz. Isin ilginc yon'u ise forum'un objektif kullanicilar icin tasarilmis olmasi. Yani sagci veya solcu bir arkaplani yok, tek benim bildigim kadar hristiyan bir televiziyon kurulusuna ayit olmasi. Kanal hollandanin koklu kanallarindan ve devlet destekli. Mesajlarin cogunda, Turkler barbar, Constaninople (Istanbul nadir kullanilmis, Constantinople tercih edilmis) yunanlilara ayitmis ve Turkler onu calmis, dolayisiyla Istanbulu ilk once yunanlilara geri vermeliymisiz vs vs.

Anlatmak istedigim, bizim bunlara yalakaligimiz hic bir sey degistirmemis. Hani insan umardiki biraz uzlasmis olalim su gavurlar ile ama nafile. Hani gercekden aradim, soyle negatif yazi duzeyinde bir positif mesaj ama gercekden yok. Bircogu bizlere guvenmiyormus, bizi gorgusuz ve sefil olarak biliyorlarmis falan. Yani hollandada yasayanlar boyle insanlar arasinda yasiyor. Tabiiki elinde sonunda sanal bu, ama yinede objectif bir alem'de bukadar negatif konusulabiliyorsa buda bir gercegi yansitir. Harbi o mesajlari okudugumda kendime yine soz verdim, bu nalet ulkeden en kisa zaman icinde kurtulmaliyim. Bunun adi kacmak ise ozaman kacmis olurum, bukadarida fazla.

A_Cüneyt
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 12:33

Dediklerin dogrudur Oguzhan. Gercekten de bu "gavurlar" herseye ragmen yine de gavurluklarini yapiyorlar, ileride de yapacaklardir emin olabilirsin. Cünkü bu "demokratik, medeni, modern, düsünceli" diye tanimladigimiz gercek Avrupa insanlari, yeri geldiginde böylesine basit ve banal olabiliyor iste. Bence en büyük etkeni de yüzyillar boyunca Vatikan ve kiliselerinin onlara dünyayi (bu baglamda dünya=hristiyanlik disi ülkeler/müslümanlar basta olmak üzere) barbar, aptal, tembel, asagilik olarak egitmesi. Ben de Almanya'da yasiyorum ve Türkiye ve Türkler hakkinda benzer sekilde terimler burda da maalesef yeri geldiginde kullanilmakta. Iyi hatirlarim, benim kücüklügümde Türklere "Kümmel-Türk" [yani türkcesi: Kimyon(kokan) Türk] derlerdi; kücücük cocuklarin bile agizlarinda bu tür kelimeler vardi. Insanin icinden "Ulan siz nesiniz ki, bira'ci, sosis'ci cirkin mahluklar" demek gelirdi, ama söyleyemezdik. Cocuklar (yani burdaki "gavur" cocuklarini kastediyorum) bu tarz kelimeleri kendi kendileri üretmezler. Mutlaka velilerinden, baska büyüklerinden alinti bu sözler. Ve Avrupa'da özellikle Katolik kilisesinin günlük hayattaki, hayati önem tasiyan "AB'nin genislemesi" gibi milli kararlar öncesindeki etkisi de kücümsenemeyecek kadar büyüktür. Bunu hepimiz 17 Aralik'taki AB görüsmelerinde de gördük. Konusmalar söyle böyle en sonunda "farkli kültür" baglaminda dügümlenip kaliyor. Ne demek bu "farkli kültür"? Yani, siz bizim gibi degilsiniz, bizlerden degilsiniz, hristiyan kültüründen degilsiniz demek. O kadar basit. Gerisi fasa fiso bence.

Ki ben o zamanlar cocukken böyle seyleri düsünmezdim bile. Ama yillar ilerledikce, insan gercekten Almanlarin kendi deyimiyle "Tavsan'in hangi yöne dogru kosturdugunu" algilamaya basliyor.

Ama Almanya artik o 20-30 sene önceki Alamnya degil, ayni zamanda Almanya'da yasayan Türkler de o zamanki gibi etkisiz, dilsiz, bilgisiz degiller. 3 milyona yakin nüfusuyla (ki bu sadece devlet istatistigi; bence bundan daha fazla Türk yasiyor bu ülkede), üniversitelere giden, okuyan, Alman dilini bazen kendi dilinden bile iyi konusan gencleriyle Almanya'da artik büyük bir güc olusturuyor. Öyle ki, eskisi gibi Türkler hakkinda ileri geri sacma sapan ifadeler kullanip konusanina pek rastlanmiyor artik. Her Alman genci artik "dönerin, ayranin" ne oldugunu biliyor, neredeyse her köyde bir dönerciye türk bakkalina rastlaniyor, , neredeyse her Alman gencinin gecmiste ve simdi herhangi bir sekilde Türk arkadaslari var. Dogal olarak da etkileniyorlar birbirlerinden. Annelerinden, babalarindan, dedelerinden ve kilisenin Türkler hakkinda agizdan agiza verdigi yanlis bilgilerden öylesine kolay etkilenmiyorlar artik. En azindan bana böyle geliyor. Bunda en büyük katki da burda yasayan Türk'lerin gücü, etkisi ve lobisidir. Bu tarz bir lobi'yi ben Hollanda, Belcika veya Fransa gibi ülkelerde yasayan Türk vatandaslarimizda göremiyorum.
Ya bu konuda organize olmayi basaramiyorlar, ya da henüz cogunun (lütfen yanlis anlasilmasin; bu sadece benim algilamam; dogru degilse söyleyin) egitim seviyesi düsük.

Bu gercegi TV'lerden de algiliyorum ara sira. Ayni zamanda Almanya'da yasayan Türk'lerle Belcika-Hollanda-Fransa gibi ülkelerde yasayan Türkler arasinda da bayag bir fark var; yasam tarzi olarak, entegrasyon olarak, organize olarak. Aslinda Hollanda'lilar Türkiye'de tatil gecirmeyi cok seven insanlardir. Nasil olur da iclerinde yine de bu kadar nefret ve kin beslerler anlayamiyorum. Ama dedigim gibi, onlari etkilemek ayni zamanda o ülkelerde yasayan Türk toplumlarinin ellerindedir bence. "Kacip, ülkeyi birakip gitmek" de tabi ki en basit, en kolay cikar yoludur. Ama bence bu yola basvurmadan öteki yollari denemelisiniz. Almanya'dakiler sizlere örnek olabilir bu konuda iste.

irfan x
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 13:54

Oğuzhan, o forumdaki Hollandalılar hiç Türkiye'ye gelmişler mi? Hiç Türklerle bir sohbet etmişler mi yüz yüze? Bence bu çok önemli bir faktör. Öyle anti-propaandalar oldu ki yılar boyu, ancak Türkiye'ye gelenler bunu kırabiliyor. Geri kalanı kendilerine ne öğretildiyse onu alıyor. Zaten basınları hala anti-propaganda haberleriyle dolu, ve kasti-olumsuz görüntüler yayınlıyorlar...

Cenk-Kaan
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 17:19

Ya bu Avrupali politikacilarda bir türlü karar veremiyorlar.
Avrupali mi degilmi?
Belki AB üyesi olduktan sonra bir sonuca varirlar.

Oguzhan
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 18:02

Gelsinler gelmesinler Irfan, insanin icinde olmali. Dedigim gibi aralarinda hic positif mesaj yok. Birisi veya birsey hakkinda positif konusacak bir seyi var ise ama bunu halen yapmiyorlarsa gordukden veya yasadikdan sonra deseler ne yazarki? Elbette hatalarini gormus olurlar veya pisman olup telafi etmeye calisirlar ama iclerinden geldigi kadar asla guzel olamaz.

Iste kendime sigdiramadigim icin birkac mesaj yazmistim ve hemen eriyenler var oldugunu gordum. Misal birisi yazmisdi Turkiye asla AB'ye girmeyecek diye, mesajin icerigide pek ic acici degildi. Cevap postaladim ve son mesaj olarak, Turkiyenin AB birligine girmesi Turkiye acisindan buyuk hata olur, gucunu ve ekonomisini durdurmus olur falan mesaj yazmis. Buda nekadar iki yuzlu olduklarini gostertiyor sanirim. Tabiiki her gavur'u ayni sayamassin ama objectif bir forumda genel'i bu sekilde dusunuyorsa ve iki yuzluluk yapiyorsa buda hollandanin genelinde gorulen birsey demekdir ifadesine gelir.

Herneyse bu forum konusu hakkinda daha yazmamaya karar verdim kendime, biraz daha olsa gavurlarin dusuncesini ogrenmis oldum Turkler hakkinda ve sagolsun beni ulkemi, guzel Turkiyemi biraz daha cok sevdirdiler ve Turkiyeye kesin donus istegimi dahada istikrarli hale getirdiler.

sipahi
14 yıl önce - Sal 28 Arl 2004, 18:04

100.000 mesaj Oguzhan'dan geldi hemde ciddi bir yazi ile ...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=100000#100000

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET