Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Onur.
3 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 22:05
Bilgisayardaki Yavaşlık, Nedenleri, Çözümleri [Yardım]

Arkadaşlar bir süredir şu bilgisayarla başım belada.

Benim bilgisayarım anormal hareketler yapıyor sürekli. Daha yeni formatlanmış bir bilgisayar internete yavaş giriyor, klasörlere yavaş giriyor, sekmeleri yavaş açıyor, oyunlarda kasıyor, özellikle Facebook da kasıyor. Bazen googlede arama motoruna ben yazıyorum o benden geride geliyor. Download hızıyla ilgili problemim var. TTnet hız testi 5-6mbps diyor, fiiliyatta 80-90KB. Bu yüzden TTnetle de kavga ettim zaten. Neden yapıyor bunu bir türlü çözemedim. O işe yaramaz virüs programları virüs yok diyor. Herşey tamam diyor ama anlamadım. (Norton, Eset, Kaspersky,AVG,Avast)

Hele oyunlarda çok sorun yapıyor. Kasıyor diye ekran kartını yükselttim. Değişen birşey yok. Normalde o ekran kartında kasmaması lazım. Üstüne üslük işi biraz daha abarttı. Çok sık olarak durup durup devam ediyor. Yani yaklaşık "1sn" süreliğine durup devam ediyor.

Biliyorum ki bu sitede bilgisayarda uzman kişiler var. Yardım edebilir misiniz bana?

Erdi ARDA
3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 00:32

İnternet hızı ile ilgili problem ping atma sorunu olabilir.Hız testi sitelerindeki ping sonucunuz nedir?

Bilgisayarınızın işlemci modeli/hızını yazarsanız daha sağlıklı yorumlar gelecektir.

the_owl
3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 00:35

bu yazdığınız virüs programlarının hepsi yüklüyde aynı anda 4 5 tane antivirüs çalışıyorsa kasması ve yavaşlaması gayet doğal

Dogukan
3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 00:53

Alıntı:
İnternet hızı ile ilgili problem ping atma sorunu olabilir.Hız testi sitelerindeki ping sonucunuz nedir?

Bilgisayarınızın işlemci modeli/hızını yazarsanız daha sağlıklı yorumlar gelecektir.

Host ile client IP arasindaki baglanti kalitesini yada olup olmadigini olcmek disinda ping olayinin bilgisayarin hizini yada internet hizini etkilemesi konusunda uzaktan yakinda zerre kadar alakasi yok.

Bahsedilen sorun sadece internet degil bilgisayarin genel manada asiri derecede hantallasmasi ile alakali.

Bunun en buyuk sebeplerinden birisi islemcinin cok asiri derecede isiniyor olmasidir. Eger bilgisayarin masaustu ise kasayi acip islemcinin uzerinde ki fan'i temizle ve fan'in kullandigi hava kanalinida kontrol et. Eger laptop ise modeline gore laptop nasil acilir internette ara bul ve acarak islemci uzerinde ki fan'i temizle.

Eger sorun isinma degil ise ve bilgisayar daha onceleri su anki hizina gore cok daha iyi calisan bir bilgisayar idi ise kesinlikle makinanda "memory leak" denilen yani islemcinin bos yere ve cok yuksek seviyede kullanilmasina sebep olan programlar calisiyor demektir. Bunun icin format attiktan sonra kurdugun butun programlari tek tek kontrol etmen gerekiyor.

Bilgisayarinda calisan butun programlari kapat.

Bunu kontrol etmek icin baslat'a gir ve arama kismina taskmgr yazarak direkt enter'a bas.

Acilan ekranda "processes" yada "islemler" yazan ikinci sekmeyi tikla.

Acilan menude butun programlari CPU sutununda coktan azalana dogru sirala.

Asagidaki kutucugun isaretli oldugundan emin ol (butun kullanicilarin islemlerini goster kutucugu)

Eger burada System Idle %50 yada uzerinde ise makinan asiri derecede isiniyor demektir.

Eger System Idle'de sorun yok ise makinandaki programlari tek tek calistirmaya basla ve test et.

CPU seviyeleri %50 yada uzerinde asili kalan programlar olursa eger makinandan kaldir.

Birde bu panelin ekran goruntusunu alip gondrebilirsen cok guzel olur... (Sol ALT + PrintScreen)

Kolay gelsin

Zafer

3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 11:39

System Idle %50nin altında çalışan varmı ki ya : ) Ben bildim bilelim hep %90'ın üzerindedir bu durum.. Misal aşağıdaki görselde de %99 görünüyor. Kendi pc'mde ise %98. Gariplik mi var yoksa?

bashabela

3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 12:37

Bilgisayarların kasması ( İşlem yavaşlığı ) bir çok sebepten olabilir.
1- ) Aşırı toz = kompresör yardımıyla iyice bir siliniz

2- ) HDD ( harddisk sorunları )
a) Bad sector bu konuda yapılalacak bir şey yok
b) Elektrik bağlantı ve İDE yada Sata kablalorının işlev kaybetmesi.Kablolarını değiştirniz
c) HDD ısınma = elle kontrol ediniz

3 -) Ekran kartı ısınması = tam yerine oturmamış bir ekran kartı yada ekran kartı üzerindeki fanın toz veya başka bir sebepten çalışmaması ( çok ısınırsa resetlenir pc )

4 -) Ram yollarında arıza = ramlarin takılı olduğu slotları değiştirin

5- ) Powersuply nin işlev kaybetmesi aşırı toz durumunda sıkça olur .Kompresör yardımıyla siliniz.

6-) pc de ki konfigirasyonun birbiri ile çakışması.genellikle İşlemci ekran kartı arasında olur.AMD işlemci kullanıyor ekran kartınızda Geforce chipsetli ise bazı modellerde yaşanabiliyor.

7-) İşlemci fanını kontrol ediniz.Ayakları kırık olabilir.

8- ) Kurduğunuz Windows işletim sisteminde ( kopya ise ) sorun olabilir başka bir cd yada dvd ile deneyiniz.

Erdi ARDA
3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 13:06

Alıntı:
Host ile client IP arasindaki baglanti kalitesini yada olup olmadigini olcmek disinda ping olayinin bilgisayarin hizini yada internet hizini etkilemesi konusunda uzaktan yakinda zerre kadar alakasi yok.

Yukarıda arkadaşın dediğine nazaran dedim onu,google yazıyorum o bile geç açılıyor demiş. Bende biliyorum neyin ne olduğunu.

Arkadaşımız birde bilgisayar donanımlarının kaldırabileceği bir işletim sistemi mi kurulu? Birçok kişi düşük sisteme windows 7 kuruyor.Haliyle yavaşlama oluyor.

En son Erdi ARDA tarafından Sal 14 Hzr 2011, 13:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Serhan Sk
3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 13:14

Yavaşlama her bilgisayarın zamanla karşılaştığı en güzel sorunlardan. Çünkü çözülebilmesi kolaydır.
İki adet çözüm önerisi:
1) "CCleaner" (ücretsiz) programını kurun.Bilgisayardaki tüm gereksiz dosyaları silin, registry ayarları bölümünden tarayıp gereksiz registry dosyalarını silin ve en son olarak da başlangıçta açılan programları birbir devredışı bırakarak bilgisayarı hızlandırın.
Sadece antivirüs programımın başlangıçta çalışmasını faydalı buluyorum.

2) Eğer üstteki anlatım size zor geldiyse "System Mechanic Professional" programını indirin. Full olmasına gerek yok. Bilgisayarınızı "Deep Analyze" bölümünden analiz edin ve görünen tüm sorunları çözün.
Ardından Drive Scrubber eklentisini açın harddiskteki tüm boş alanları temizleyin.
Her ikiside bilgisayarınızı olabileceği en hızlı hale getirebilir.,
Denenmiştir...

Barış Sevin2

3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 13:18

Aynı şekilde, bu Simulatör oyunlarında başıma geliyor... Mesleki deniz dersinde Ship Simulator'den Öğretmenimizin verdiği çalışma bölümlerini açtığımda, kasmasından ötürü dersi çalışamıyorum... Ekran kartı tamamiyle uyumlu, hatta yüksek... Bilgisayar'da fazladan program vs. yok manevra dersleri yanaştırma talimlerini vb. çalışamadan sözlüye gireceğim...

Kasma sorununu nasıl engelleriz?

Kazım Arslan

3 yıl önce - Sal 14 Hzr 2011, 13:33

Alıntı:
Eger burada System Idle %50 yada uzerinde ise makinan asiri derecede isiniyor demektir.

Doğukan, klavyen sürçmüş olmalı.. Sürekli %50 ve altında ise sorun var demektir diyecektin tahminimce..

Onur, bence sen Bilgisayarın tüm özelliklerini (CPU, RAM vs..) ve Işletim Sisteminin ne olduğunu yaz, bizler tahminlerimize devam edelim.. "Başkaları saatte 260km yaparken, benim arabam neden 200'ü geçmiyor" der gibi oluyor.. Arabanın marka ve motor gücünü bir bilelim derim..

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET