Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yeşil Konya
« önceki   123456   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Kayhan Emekli

7 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 11:28

Sene 1985 Konyaya Binkonutlara göçmüşüz. Yollar toprak, Binkonutlar pazaryeri ve ptt ye giderken ki alan toprak yığma alanı olmuş. Her taraf dökülüyor, yeni binalar yapılıyor. Özallı zamanlardı. Özal modern Türkiye tanımı yapıyordu. Modern Türkiye deyince hayalimize en uzak olarak yolların asfaltlanmış hali geliyor ve hayallerimizi buna göre şekillendiriyorduk.

Geçtiğimiz sene Kurban Bayramında Konya'daydım. O yollar ne kadar güzel düzenlenmiş, Bizim zamanımızda (20-25 yıl önce) dikilen çalı çırpılar ne kadar güzel ağaçlar olmuş. O günleri düşününce bizim oralar çok hoşuma gitti.

Maalesef su az olunca, yeşillik de o oranda az gelişiyor. Ömrü hayatımda Sille barajından gelen kanaldan hiç su geçtiğini hatırlamıyorum. Demekki bahardaki eriyen kar suları bile Konya'ya anca yetiyor veya yetmiyor. Bu şartlar altında bile gene iyi yeşillendi bence.

serdartosun42

7 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 11:30

konya merkezi pek yeşil değil ama seydişehir tarafı toroslar küpe dağı etekleri sanki karadeniz havasında yemyeşil.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 12:13

Konya , yeşil olmaya aday bir şehir diyelim. Son 20 yılda bütün belediyelerimiz yeşil alana büyük yatırım yaptılar. Çok büyük parklar oluşturuldu. Meram ilçesi zaten yeşil. Karatay'ın bazı bölgeleri de öyle. Ancak yüksek bir yerden bakıldığında yeşil alanların belli noktalarda toplandığı ve şehrin bütününü saran bir yeşillik olmadığı görülür.

ÖNDER FAHRİ

7 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 16:41

Bu resimde yeşil yok demek için insanın gözünün kör olması lazım. O resim belki de büyükşehirlerin merkezleri içerisinde eşine az rastlanır derecede yoğun yeşilliğe sahip bir resim. Orada şehrin göbeği olmasına rağmen nereden baksan 200-250 dönümlük bir yeşil alan var. İşte, buna yeşil değil diyen yorum, adeta benim savunduğum, ön yargıların ve maksatlı bakış açılarının varlığının ispatı niteliğinde bir yorum olmuş. Buna yeşil değil demek için insanın amazon ormanlarında doğup büyümesi falan gerekir herhalde. Meram'da yaşayıp ta günlük hayatı orada geçen birisi için Konya çok yeşil bir şehirdir. Ama bu güzelikleri görmekten aciz, hayatını çorak tarlanın ortasında idame ettiren bir insan için de o derece çorak bir şehirmiş gibi gelebilir. Herşeyden önce ön yargılardan arınıp, resmin bütününe bakmak gerektiğini düşünüyorum. Neticede Konya çok hızlı büyümüş ve genişlemiş bir metropoldür. 15-20 yıl içerisinde çapı bozkıra doğru 30 kilometre daha genişlemiş bir şehrin, tüm bölgelerinin birdenbire yemyeşil olmasını bekleyemezsiniz. Şehri kurmadan 15-20 yıl önceden parkları, yeşil alanları yetiştirip de daha sonra şehirleştiremiyeceğinize göre biraz sabretmek zorundasınız. Buna rağmen iddia ediyorum ki Konya Türkiye'de ki şehirlerin pek çoğundan daha yeşil bir şehirdir. Resmin tümünü görmeye çalışanların bunu görebileceğine eminim.

Yusuf Esengül

7 yıl önce - Pts 13 Hzr 2011, 16:51

Konya bizim gözbebeğimiz. Çöl de olsa severiz vatanımızı. Ama bu konuda duygusal olup milletin kalbini kırmayalım.

Büyükşehirlerin hepsine gittim, biliyorum.

Adana, Antalya , Mersin , Bursa büyükşehir merkezleri Konya'dan çok daha yeşil. İzmir de öyle sayılır.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA