Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
ediperdogan
9 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 13:08
Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi


Alıntı:
Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık çalışmanın sonunda Türk roketleri tarafından yörüngesine taşınacak.

Türkiye,yerli haberleşme ve gözlem uydusunun ardından fırlatma yeteneğine sahip olmak için de çalışma başlattı. Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık çalışmanın sonunda Türk roketleri tarafından yörüngesine taşınacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türksat, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK gibi çok sayıda kurumun ortak çalışmasıyla kurulacak, fırlatma üssünün yeriyle ilgili kesin karar verilmedi. Ekvator'a yakın bölgelerdeki fırlatmalarda roketler daha az enerji ile yüksek noktalara ulaşabiliyor. Bu nedenle üs, Türkiye'de güney illerinden birine kurulacak. Ancak üssün yurtdışında kurulması da gündemde. Bunun için KKTC veya Afrika ülkelerinden birinin de tercih edilebileceği öğrenildi. Afrika ülkeleri arasında ise Sudan ilk sırada geliyor.

ORTAK ARANIYOR
Sabah'tan Hamdi Ateş'in haberine göre, Türkiye fırlatma yeteneğini elde etmek uluslararası işbirliği yapmayı planlıyor. İşbirliği yapılacak ülkelerin başında haberleşme uydularını yapan Japonya ile gözlem uydusu Göktürk'ün yapımı ile TAİ tesislerinde Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) tesislerinin yapımını üslenen İtalya geliyor. İşbirliği yapılabilecek bir başka ülke ise Rusya. Rusya dünyanın en gelişmiş ve menzili en fazla olan Proton uydularının üretimini yapıyor. Ayrıca Çin'le de işbirliği yapılabileceği belirtiliyor.

ÇALIŞMALAR 9 YILDA TAMAMLANACAK
Fırlatma üssü ve roket teknolojisinin geliştirilmesi için çalışmalar en az 9 yıl sürecek. Çalışmalar tamamlandıktan sonra TAI tesislerine kurulan Uydu Yapım Merkezi'nde üretilecek gözlem uyduları ile haberleşme uyduları Türk roketleri tarafından uzaya gönderilecek. Alçak yörünge uydusu olan gözlem uydularının Türk roketleriyle uzaya gönderilmesi çok daha kolay olacak. Gözlem uyduları yeryüzünden 160 ile 2000 kilometre mesafede yer alıyor. Haberleşme uyduları ise yaklaşık 35 bin kilometre mesafede görev yapıyor.

2020'YE KADAR TÜRKİYE 3 UYDU ÜRETECEK
Türksat 1B,1C, 2A ve 3A uydularına ek olarak Japonya'da imal edilecek Türksat 4A ve 4B uydularını 2013 ve 2014 yıllarında uzaya gönderilecek. Öte yandan TAİ Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) tesislerinde üretilecek Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 5A 2015'de, Türksat 5B 2017'de Türksat 5C 2019'da uzaya gönderilecek. Türksat, böylece, 2020 yılına gelindiğinde, Orta ve Batı Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Asya ile birlikte Sahra altı Afrika, Türksat'ın kapsama alanına dâhil olacak. 2020'de Türk uyduları dünya coğrafyasının yüzde 71'ini, dünya nüfusunun ise yüzde 91'ini kapsamış olacak.


http://www.ilkhaberler.com/gundem/ankaraya-uzay-ussu.htm


manyak00
9 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 13:17

yazıda ankara kelimesi bile geçmiyor sudana yapılırsa daha yararlı deniyor ankara ile olan ilgisini nedir bu yazının ?mbilalk
9 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 13:49

Konuyla ilgili fazla bilgili değilim ama Türkiye'de bir uzay üssü olcaksa en uygun yer Orta Anadolu. Ankara'nın merkeze uzak ilçelerinden biri tercih edilebilir. Bence Ankaradan uzaklaşıp daha geniş alan aramazlar Kennedy, Baykonur ayarında bişey olmaz bu üs. Bu gecikmiş proje umarım en yakın zamanda faaliyete geçer.

En son mbilalk tarafından Pzr 12 Hzr 2011, 16:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Gökhan Palabıyık
9 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 14:15

Türkiye coğrafi konumu nedeni ile uzaya roket fırlatılması konusunda uygun bir yer değil. Haberde belirtildiği gibi ekvatora yakın olan bir bölge olması pek çok açıdan avantajlı.

Mesela Ariene roketleri Güney Amerika'dan fırlatılıypr uygunluk sebebi ile..

Bildiğim kadarı ile uydu üretim tesisleri Ankara merkezli olacak.


fatih civelek
9 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 14:18

Wowturkey yine doğru tahmin yaptı diyebiliriz.

Alıntı:
Sudan ile mükemmel ilişkilerimiz var ve vize de yok nasıl olsa ..

Ayrılıkçı güneyliler de Sudan hükümeti başına bela idiler .. onlardan da kurtulmuş olduk..

Vallahi eski Osmanlı vilayeti bir de .. adamlar için müthiş tanıtım olur ve Türkiye için ideal konum olur!

olmaz mi??

kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2085164#2085164


Ankara'ya uzay üssü!

Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık çalışmanın sonunda Türk roketleri tarafından yörüngesine taşınacak.Türkiye,yerli haberleşme ve gözlem uydusunun ardından fırlatma yeteneğine sahip olmak için de çalışma başlattı. Türkiye'de üretilecek uydular, 9 yıllık çalışmanın sonunda Türk roketleri tarafından yörüngesine taşınacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türksat, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, TÜBİTAK gibi çok sayıda kurumun ortak çalışmasıyla kurulacak, fırlatma üssünün yeriyle ilgili kesin karar verilmedi. Ekvator'a yakın bölgelerdeki fırlatmalarda roketler daha az enerji ile yüksek noktalara ulaşabiliyor. Bu nedenle üs, Türkiye'de güney illerinden birine kurulacak. Ancak üssün yurtdışında kurulması da gündemde. Bunun için KKTC veya Afrika ülkelerinden birinin de tercih edilebileceği öğrenildi. Afrika ülkeleri arasında ise Sudan ilk sırada geliyor.

..

kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/ ...-uzay-ussuAlper 34

8 yıl önce - Çrş 30 Ksm 2011, 03:16

Alıntı:


"2023'te uzaydayız"

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türkiye'nin en geç 2023 yılına kadar uzaya insanlı mekik göndereceğini belirterek, "Uzayda yeni bir Türkiye kuracağız" dedi.
Türk Hava Kurumu bölge toplantısına katılmak üzere sabah saatlerinde kuruma ait uçakla Sinop'a gelen THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, Vira Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Türk Hava Kurumu'nun projelerinden bahseden Osman Yıldırım, Türkiye'nin uzay programını açıkladı. Türk Hava Kurumu'nun Havacılık ve Uzay Üniversitesi kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, "Arkadaşlar biliyorsunuz kurumuzun bu dönemde yaptığı en önemli faaliyetlerinden birisi Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitesi oldu. Üniversitemiz bu yıl eğitime başladı. Ankara ve İzmir'de toplam 236 öğrenci ile ülkemizin değerli gençlerine eğitim veriyor. Üniversitemizin en büyük özelliği bir ihtisas üniversitesi, havacılık ve uzay üniversitesi olması. Dünyada bu konuda eğitim yapan 37. üniversite var. Amerika'da bulunan en önemli havacılık ve uzay üniversitesi ile öğrenci mübadelesi yapıyoruz. Biz Amerika'ya, Amerika da bize öğrenci gönderiyor. Tabii eğitimin bir özelliği de bizim üniversitemizde okuyan öğrenciler 1 veya 2 yıl bağlı bulundukları bölümlere göre Amerika'da okuyacaklar. Mezun olurlarken hem Türk Hava Kurumu üniversitesinin diplomasını alacaklar hem de Amerikan Havacılık ve Uzaycılık Üniversitesi'nin diplomasını alacaklar. Türk Hava Kurumu Üniversitesi hem uçak mühendisi hem uydu mühendisi hem de astronot mühendisliği eğitimleri yaptıracak bir üniversite. ABD'de işbirliği yaptığımız üniversite dünyadaki hava araçlarının tasarlanmasında çok önemli bir üniversite. Biz de tabii kendi imkan ve kabiliyetimizi biliyoruz. Gerçekten Türkiye'de öğretim üyeleri ve bilim adamlarını biz geri getirdik. Yani beyin göçü geri döndü" dedi. " Bizim uzay mekiğimiz Ankara'daki Türk Kuşu Tesisleri'nden kalkacak ve görevini yaparak tekrar tesislere inecek. Uydumuzu belki mekiğimiz uzaya götürecek ve yörüngesine yerleştirecek. Uzayda kendi uzay laboratuvarımızı kuracağız. "

Yazının tamamı ve kaynak için [url=] http://www.sabah.com.tr/Teknoloji/Haber/2011/11/2 ...-uzaydayiz [/url]


Havacılık üniversitesi çok geç kalınmış bir proje , neyseki zararın neresinden dönersek kardır, Thk üniversitesi eğitim programına başladı . Muasır medeniyet ölçüsü birçok şeyle ölçülmekle beraber o devletin teknik imkanlarını'da kapsamaktadır bu bakımdan çok geç kaldığımız bu alanda'da çalışmalara başlanmasının sevincini yaşıyorum açıkçası.


koray006
8 yıl önce - Çrş 30 Ksm 2011, 10:01

Alıntı:
Bizim uzay mekiğimiz Ankara'daki Türk Kuşu Tesisleri'nden kalkacak ve görevini yaparak tekrar tesislere inecek.
ankaranın göbeğine füze fırlatma rampasımı kuracaklar yani bana biraz hayal gibi geldi abd de bile çölün ortasında bu tesisler..

sabri tekin
8 yıl önce - Çrş 30 Ksm 2011, 12:47

Türkkuşu tesislerinden en fazla pır pır uçak kaldırabilirler. Sabah sabah güldürdüler beni.

koray006
7 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 22:56

'Fırlatma üssü kurun!'
Alıntı:
Erdoğan talimat verdi, Ankara kendi uydu fırlatma üssünü kurmak için de düğmeye bastı

Casus uydular Türkiye'yi yakın takibe alırken Türkiye uzaydaki istihbarat uydusu Göktürk-2'yi Çin'den uzaya gönderecek.

Türkiye'nin, askeri tesislerden, stratejik yatırımlara ve tarımsal rekolteye kadar birçok konuda casus uydular vasıtasıyla başka ülkeler tarafından sürekli gözetlendiği belirtiliyor.

Konuyla ilgili Ankara 'da gizli bir toplantı yapan güvenlik birimleri ve TSK'nın üst düzey bürokratları, karşı hamle olarak uydu teknolojilerine daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'NİN BUĞDAY HASADINI BİLE HESAPLAYABİLİYORLAR

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da toplanan üst düzey güvenlik yetkilileri, Türkiye'nin uydu teknolojileri sebebiyle karşı karşıya kaldığı istihbarat tehditlerini masaya yatırdı. Toplantıda, uzayda uydusu bulunan bazı ülkelerin, İstiklal Caddesi'nde yürüyen insanları sayabildiği, askerî tesislerin fotoğraflarını çektiği, buğday hasadını bile hesapladığı belirtildi. Toplantıda, Türkiye'nin de bir an önce uzayda yerini alması ve uydu yatırımlarını artırması gerektiği vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN UYDUSUNU ÇİN GÖNDERECEK

Başkentte gerçekleştirilen gizli toplantıda, casus uydular sebebiyle Türkiye'nin istihbarat alanında yaşadığı sıkıntılar gündeme gelirken, ilk Türk istihbarat ve keşif uydusu Göktürk-2 için geri sayımın da başladığı ifade edildi. Bir yıl geciken proje kapsamında, uydunun aralık ayında fırlatılması bekleniyor. Türkiye'de fırlatma teknolojisi olmadığı için Çin ile anlaşma sağlandı. Göktürk-2'yi 20 milyon dolar karşılığında uzaya Çin gönderecek. Türkiye'nin yürüttüğü bir uydu projesi daha bulunuyor. İtalyan Telespazio şirketinin üretimine devam ettiği Göktürk-1, çok daha gelişmiş olacak. Öte yandan, Ankara kendi uydu fırlatma üssünü kurmak için de düğmeye bastı. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in de katıldığı son Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında bu yönde karar çıkmıştı. Türkiye'nin elde edeceği uydu fırlatma teknolojisini tamamen barışçıl amaçlarla kullanacağı vurgulanıyor. Söz konusu projede başka bir ülkeyle ortak yatırım fırsatlarının da değerlendirildiği belirtiliyor.

TÜRKİYE'NİN HALA BİR İSTİHBARAT UYDUSU YOK

Amerika, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa ve İsrail gibi ülkeler son teknoloji ürünü istihbarat uydularını kullanıyor. Türkiye ise bu konuda çok geç kaldı. Gelişmiş ülkeler yıllardır bu sistemlerden faydalanırken, Türkiye ilk keşif ve gözetleme yani istihbarat uydusunu henüz uzaya göndermedi. Uydu teknolojisiyle ilgili hazırlanan raporla hakkında Zaman'a bilgi veren üst düzey bir yetkili, "Uydu yatırımları mutlaka artırılmalı. Askeri bölgelerin etrafında 'fotoğraf çekmeyin' diye uyarılar görürsünüz. Günümüzde artık bunlar komik şeyler haline geldi. Bazı ülkeler şu anda Türkiye'yi adım adım fotoğraflıyor. Bir inşaatta günde kaç tuğla kullanıldığına kadar sayılıyor. Uydular, elektro optik kameralarla 20 cm çözünürlükte görüntü alabiliyor. Balkonda yetiştirdiğiniz çiçeğe odaklanabiliyor. Baraj inşaatlarınız, askeri tesisleriniz takip ediliyor. Savaş uçaklarınızın yerdeki hareketlerinin bile arşivi tutuluyor." ifadelerini kullanıyor.

PKK'YLA MÜCADELE KOLAYLAŞIR

Aynı yetkili, "Göktürk -1 ve Göktürk - 2 uydularını uzaya fırlattığımızda biz de istediğimiz coğrafyadan görüntü alabileceğiz. Fakat bu işe yıllar önce başlamış ülkelerle aramızda büyük teknoloji farkı var. Bu açığın kapatılması için uydu teknolojilerine ayrılan kaynağın artırılması kaçınılmaz hale geldi." değerlendirmesinde bulunuyor. Göktürk uydu sistemi, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasında askerî istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkân tanıyacak. PKK'yla mücadelede Türkiye'nin elini güçlendirecek. Göktürk uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından, Türkiye elde ettiği görüntüleri ticari amaçlı olarak başka ülkelere de satabilecek


http://haber.gazetevatan.com/firlatma-ussu-kurun/ ...D_FNsEaN-t


ankarap
5 yıl önce - Prş 08 Oca 2015, 13:59

muhteşemsayfa 1
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet