Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi - (İZKARAY)
123 ... 798081   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
sayfa 1
H.Bayraklı
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 01:32
İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi - (İZKARAY)

(+)

(+)

İZKARAY projesinin sinyali 2011 genel seçimlerinde yandı.

Tamamlandığı günü bakalım ne zaman görürüz...

Başlığımızı şimdiden açalım... Bu projeyle ilgili tüm tartışmalarımızı buradan yapalım.

İZKARAY Projesi tüm İzmirlilere hayırlı olsun

Yukarıdaki fotoğrafların kaynağı: 2011 seçimleri 35 İZMİR 35 PROJE kitabından çekilmiştir.

Özkan Özçınar
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 01:38

Bu konuyu açtığın için ayrıca teşekkürler Hakan.

Evet, başbakanımız açıkladı İzmir'de yaptığı mitingde, ama çok kapsamlı ve akıl dolu bir proje. Bu seferki İzban'a falan da benzemiyor şahsi görüşüm. Gerçekten faydalı bir şey olacağına da inandığımı itiraf etmeliyim ancak yapılacaksa eğer....

H.Bayraklı
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 01:50

Benim anlamadığım şey;
bu proje METRO'mu?
Yoksa TRAMVAY'mı?

Kitapta metro olduğu yazıyor ama elektriği yukarıdan alıyor gibi... Yoksa LRT'mi?

serdar ölmez
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 02:59

İZKARAY , adı gibi tamamen SALLAMA bir proje, şakşak medyasına çılgın diye servis edildi işte başka bir manası yok...

Nedenleri :
* Körfezin 2 km derinliğindeki balçığı boğazın faylarına benzemez adamı yutar ... cebini deler...
* Mavişehir açıklarından geçecek bir tren hattı Balçova'ya vardığında ne yapacak... 50-60 kişiyi mi indirecek ... F.Altay istasyonundan İzmir Metrosuna multipass edilmesi gerek... ancak konuşulan başka bir sistem...
* Körfez köprüsü maliyet/yarar/yapılabilirlik/kazanç dengelerini altüst eden bir konstrüksiyona sahip olacaktır. YİD kazığı kullanılmadan bu köprünün inşası biraz zordur... ( çok gerekli olan Sabuncubeli tüneli için bile YİD kullanan bir düşünce için çok zor...)

* Yeşildere - Sahilyolu tüneli için sonuna kadar desteklerim, TAM İzmir'in ihtiyacı olan bir proje, Sahil yolunda da ışıkları kaldırıp Çeşme otoban bağlantısı Otogar kavşağına kadar getirilsin, O Başbakanın Alnından öperim ...

Ozan_ozzy
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 03:24

sallamasyon ve ütopik bir proje, oy toplamak için ortaya atılmış bir proje.

GeDiZ

8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 03:34

Öncelikle konuyu açtığın gün ve saati tebrik ederim, böyle devam et! Seçim yasakları diye bir çok konu var, sen seçime saatler kala parti reklamı yapıyorsun... Parti adı olmasa da bariz bir "gizli reklam"dır! Oy işlemi bittikten sonra açsaydın hiçbir sorun olmayacaktı...

Aslında hiçbir şey yazmama gerek yok; Serdar Ölmez üstadımıza ve Ozan_ozzy'e katılmamak elde değil, söylediklerine katılıyorum...

Projenin bazı yerleri mantıklı "gibi" geldi, bazı yerleri saçma geldi, bazı yerleri(güzergahı) düzeltilebilirse "düşünülebilir gibi" durdu; fakat şunlar dikkat çekmem lazım:
1. Belediye seçimlerinde genel seçim, genel seçimde belediye seçimi gibi bir hava estirilmesi hiç de iyi değil. Bu gibi proje ve düşünceler belediyelerle koordineli olmalı... İnşallah yıllar sonra ilk olur ve hükümetle yerel yönetim farklı görüşte de olsa beraber adım atarlar...
2. Oldu da parti bu vaadini oya bağladığı için kaybederse "vazgeçtim oynamıyorum" durumu oluşursa ne olacak? (24 saat sonra burasını düzeltme durumu olursa olur ama seçim vaadi değil yapıcı vaad görürüz umarım)
3. Güzergahın çevre yolu içinde gitmesi yerine bir miktar(bazı yerlerde) paralel gitmesi düşünülse daha iyi olabilir. Örneğin; Hakan'ın çizdiği güzergahta Otogar sonrası çevre yolunu AOSB'ne kadar izliyor, daha çok yolcu taşıması için bazı yerlerde paralel izlenebilir... Detaylı ve daha çok bilgi olursa derinlemesine konuşabiliriz
4. Güzergahın geçeceği bazı yerler kentsel dönüşüme dahil olacak bölümlerden oluşuyor, "İZKARAY gerçekleşir mi temeli ne zaman atılır" bilinmez ama kentsel dönüşüm yapılmadan çalışmalar başlarsa bu alanların dönüşümleri sorun oluşturacaktır...
5. İzmir Metrosu'nun F.Altay-Dokuz Eylül Güzel Sanatlar arası uzatılmasının nedeni, Güzel Sanatlar-Şehitlik arasında caddenin darlığı ve sorunlu olacağından kısa tutulacak; bu yüzden İnciraltı Cad.-V.Hüseyin Öğütcen Cad.-Sakarya Cad.-Gürçeşme Cad.-Altındağ Kemalpaşa Cad. trafik yükü bakımından bu kadar yoğunken ve bazı yerler cidden bu kadar zorluyken nasıl gerçekleşir merak ediyorum. Önümüzde İnönü Caddesi gibi bir örnek var, bilmem anlatabildim mi... Denizmen-Hıfzısıhha arası otobüsler hangi güzergahtan çalıştı herkes biliyor...
6. Planlanan metro hatları ve tramvay hatları yapıldıktan sonra bu projeye gerek duyulursa "Ulaştırma Bakanlığı-İzmir B.B." beraber fikir birliğine varıp şekillendirip projeye adım atmalı; ola ki bunları gözardı edip belediyeye sırt çevirip buna kalkışırlarsa fiyasko görünür... Kim ne derse desin fazla incelenmeden sallamasyon çizilmiş gibi duruyor. Balçova içinden geç 2 tanecik istasyon koy, ne İnciraltı'na ne hastaneye(+DEU kampüse) ne üniversiteye(İEÜ) yararı olur; çizen ve istasyon yerleştirenler baya cimri ve sallamasyon davranmış... (ya da Hakan mı eksik çizdi bilemem, görünen o; gerçi imzası da yok)

Alıntı:
bu proje METRO'mu?
Yoksa TRAMVAY'mı?

Metro olsa mantıklı... Bunu nasıl tramvaya adapte edebilirlerki, çevre yolu hariç tamamına yakını yer altından gitmeli yoksa EGERAY'a söylenildiği gibi eleştiriler bol olur...

Saygılar...

Fuuu
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 03:55

ucuz bisey deyil, proje baslayip 30 sene yarida kalmis bir köprü izlemeyelim sonra!!!

Yiğit572
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 15:18

Kardeşim bi fotoşopçu bulup durmadan akılsızca şeyler çizmişler

mertoviçizmir

8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 16:13

izmirde en önemli raylı sistemlerden bir tanesi ve izmiri avrupa standardına cıkartacak bir sistemdir ... öncelikle düsünenleri tebrik etmek gerekir ...

50 km uzunlugunda ve cevreyolundan gececek olan sistem ortalama 60 dakikada 1 kez tur yapacaktır..metro veya tramvay değil izban seklinde bir raylı sistem olacagını düsünüyorum ve izmirlinin trafik sorununu büyük ölcüde cözecektir ... inşallah en kısa sürede yapımına baslanır

batuhan
8 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2011, 16:43

Ben söylüyorum. Olur da bir gün yanlışlıkla yapılmasına karar verilirse ve ihaleye çıkılırsa projeden raylı sistem çıkartılacak ve sadece karayolu olarak kalacaktır. Yani bana öyle geliyor.

sayfa 1
123 ... 798081   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege