Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Oguzhan
15 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 12:42
2004 yılı böyle geçti


2004 yılı böyle geçti ...

2004 yılında Türkiye´nin dış gündemi ile iç gündemi iç içe geçti. AB, Kıbrıs, Irak gibi konular iç gündemi de önemli ölçüde belirledi. Yılın ilk 4 ayında Kıbrıs, gündemin önemli maddesini oluşturdu. Devlet zirvesi konuya ilişkin toplantılar yaptı, konu MGK´da sık sık görüşüldü, açıklamalar yapıldı, tartışmalar yaşandı. ´´Annan Planı´´ Kıbrıs´ta referanduma sunuldu. KKTC´de kabul edilen, ancak Güney Kıbrıs Rum Kesimi´nde reddedilen plan, her iki toplum tarafından kabul edilmediği için reddedilmiş oldu. AB konusu yıl boyunca iç gündemi büyük ölçüde belirledi. Anayasa´da değişiklik yapıldı, 80 yıllık Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu, Ceza İnfaz Kanunu gibi temel kanunlarda değişikliğe gidildi, Devlet Güvenlik Mahkemeleri kaldırıldı. Bu yasal değişikliklerin önemli sonuçları da oldu. MGK Genel Sekreterliği´ne bir sivil atandı. Büyükelçi Yiğit Alpogan, MGK´nın ilk sivil genel sekreteri olarak göreve başladı. Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerde radyo ve televizyon yayınları başladı. Yargıtay, bir Avrupa kurumu olan AİHM´nin kararı gereği yeniden yargılanan kapatılan DEP´in eski milletvekillerinin tahliyesine karar verdi. Brüksel´de gerçekleştirilen AB Zirvesi´nde Kıbrıs odaklı tartışmaların ardından Türkiye ile 3 Ekim 2005´te müzakerelere başlanması kararlaştırıldı. Irak´taki gelişmelerin de iç gündeme yankıları oldu. Çok sayıda Türk TIR şoförünün öldürülmesi, Bağdat´taki Türk Büyükelçiliği´ni korumak üzere bu ülkeye giden 5 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi yılın son günlerinin üzüntü ile tamamlanmasına neden oldu.

-YEREL SEÇİM VE CHP-

2004 yılı gündeminin önemli bir konusunu da yerel seçimler oluşturdu. Seçimleri, yerel seçime ilk kez katılan AK Parti kazandı. Parlamentoda temsil edilen AK Parti yüzde 41, CHP ise yüzde 18 oy aldı. AK Parti, 12´si büyükşehir olmak üzere 58 ilde, CHP ise 2´si büyükşehir olmak üzere 8 ilde belediye başkanlığı kazandı. Antalya, Gaziantep ve Kocaeli büyükşehir belediye başkanlıklarını kaybeden ana muhalefet partisi CHP´de iç tartışmalar yaşandı. İstifalar, ihraçlar oldu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın da müdahil olduğu kurultay tartışmaları yaşandı. Genel Başkan Deniz Baykal´ın kararıyla 12. Olağanüstü Kurultay toplandı. Gazetecilerin salona alınmadığı, ´´Genel Başkan´a güven oylamasının´´, gizli oyla yapılması önerisinin reddedilmesi üzerine bir grup delege ve bazı milletvekillerinin salonu terk ettiği olaylı kurultayda, Baykal delegelerden güvenoyu aldı.

-´´FELAKETLER´´-

Türkiye´nin 2004 gündeminde felaketler de vardı. Konya´nın Selçuklu ilçesinde 11 katlı Zümrüt Apartmanı, ´´yapım hatası´´ nedeniyle çöktü, 92 kişi hayatını kaybetti. Hızlandırılmış trenin 4 vagonu Sakarya Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıktı, 37 kişi öldü. İzmir-Ankara seferini yapan Mavi Tren, hemzemin geçitte bir araca çarptı, 5 kişi yaşamını yitirdi. Başkent Ekspresi ile Adapazarı Ekspresi Kocaeli´nin Tavşancıl Beldesi´nde çarpıştı, 4 kişi hayatını kaybetti. Ankara´nın Polatlı İlçesi´ne bağlı Temelli beldesinde, trenin öğrenci servisine çarpması sonucu 7 kişi öldü. Aydın´da, yolcu treninin hemzemin geçitte minibüse çarpmasıyla meydana gelen kazada 14 kişi yaşamını yitirdi. İstanbul Kartal´da freni patlayan 20 ton mazot yüklü tanker, 26 aracı biçti, 9 kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Adıyaman´ın Çelikhan İlçesi´nde meydana gelen 3.8 büyüklüğünde depremde 6 kişi öldü. Ağrı´nın Doğubayazıt İlçesi´nde 5.2 büyüklüğünde deprem oldu, 18 kişi hayatını kaybetti. Beyoğlu´nda çöken 2 binanın enkazı altında kalan 6 kişi öldü. İskenderun Körfezi´nde 4 yılı aşkın süredir bekletilen ´´MV Ulla´´ adlı gemi, taşıdığı 2 bin 200 ton ´´toksik atık´´ yüküyle batarak çevre sorununa neden oldu. Türkiye, 2004 yılında alışılmadık bir felaket de yaşadı. Ankara´nın Çubuk ilçesinin Sünlü Köyü´nde hortum meydana geldi, 3 kişi öldü, 32 ev hasar gördü.

-DEĞİŞİM-

2004 yılında kadrolarda da önemli değişimler oldu. Türk siyasetinin duayenlerinden Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan, aktif siyasetten çekildi. Kapatılan RP´ye yönelik ´´Kayıp Trilyon Davası´´nda mahkum olan Saadet partisi Genel Başkanı Erbakan, Saadet Partisi üyeliği ve genel başkanlık görevinden ayrıldı. Bülent Ecevit, DSP Genel Başkanlığı´nı bıraktı. Yerine, önerdiği Genel Başkan Yardımcısı Zeki Sezer seçildi. Nesrin Nas ANAP, Emin Şirin Liberal Demokrat Parti, Yekta Güngör Özden Cumhuriyetçi Demokrasi Partisi genel başkanlıklarından ayrıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri´nin komuta kademesi de değişti. Kara Kuvvetleri Komutanlığı´na Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Jandarma Genel Komutanlığı´na Orgeneral Fevzi Türkeri atandı. Yüksek yargı organlarının başkanlıklarında da değişiklik oldu. MİT-Alaattin Çakıcı ile ilişkisi iddialarıyla ilgili olarak uzun süre tartışmaların odağı olan Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, yaş haddinden emekliye ayrıldı, yerine 16. Hukuk Dairesi Başkanı Osman Arslan seçildi. Nuri Alan´ın emekliye ayrılmasıyla boşalan Danıştay Başkanlığı´na 5. Daire Başkanı Ender Çetinkaya, Tufan Algan´ın görev süresini tamamlamasıyla boşalan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı´na Cengiz Erdoğan getirildi.

-KAYIPLAR-

2004, kayıplar yılı da oldu. Türk belgesel sinemasının ünlü yönetmenlerinden Süha Arın, ´´Anadolu Rock´´ müziğinin öncülerinden Cem Karaca, ´´Tiyatronun yaşayan anıtı´´ Necdet Mahfi Ayral, ´´Türk sinemasının iyi kalpli kötü adamı´´ Hüseyin Baradan, karikatürde bir ekol olan ve çok sayıda karikatürist yetiştiren Oğuz Aral, ´´Eşkıya´´, ´´Gelin´´ ve ´´Kanal´´ gibi önemli filmlerin önemli rollerine imza atan ünlü aktör Kamran Usluer, ilk Türk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy, sinema ve tiyatro sanatçısı Haluk Kurdoğlu, Türk Tiyatrosu´nun ´´Arap Bacı´´sı (Bacı Kalfa) Tevfik Gelenbe, aktör İsmet Ay, şair ve yazar Şükran Kurdakul, Karikatürist Oğuz Aral sanat dünyasının kayıplarıydı. Hacı Ömer Sabancı Holding Başkanı Sakıp Sabancı, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Genç yaşında yaşamını kaybeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina siyaset, çocuk psikolojisi alanında Türkiye´nin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu bilim, ANKA Ajansı´nın Onursal Başkanı, Gazeteci-Yazar Müşerref Hekimoğlu ise basın dünyasının önemli kayıpları oldu.

-İKİ DÜĞÜN-

2004 yılında devletin zirvesi iki de düğün yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı Esra ile Berat Albayrak evlendi. Çiftin şahitleri Ürdün Kralı Abdullah, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Romanya Başbakanı Adrian Nastase, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül oldu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer´in oğlu Levent Sezer ise Evren Altunay ile evlendi. Çankaya Köşkü´nde sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla yapılan nikah töreni, basına kapalı gerçekleşti.

-DUVARA KARŞI-

Kültür hayatında da Türkiye´nin iç gündemi uluslararası nitelik kazanma eğilimini sürdürdü. İtalya´da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek´in geçen yıllardaki başarılarından sonra, Hamburg doğumlu Türk yönetmen Fatih Akın önemli başarılara imza attı. Akın, son filmi ´´Gegen die Wand´´ (Duvara Karşı) ile Berlin Film Festivali´nde ´´Altın Ayı´´ , Avrupa Sinema Akademisi tarafından verilen 2004 Avrupa En İyi Film ödüllerinin sahibi oldu.

Kaynak: AA


Oguzhan
15 yıl önce - Cmt 01 Oca 2005, 16:09
Ekonomide 2004


OCAK

1 Ocak: Yeni asgari ücret 16 yaşından büyük işçiler için brüt 423 miyon, net 303 milyon 70 bin 500 lira olarak belirlenerek yürürlüğe girdi.

2 Ocak: TİM, 2003 ihracatını 47 milyar 891 milyon dolar olarak açıkladı.

3 Ocak: DİE, 2003'te TEFE'nin yüzde 13.9, TÜFE'nin yüzde 18.4 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

5 Ocak: TL'den 6 sıfır atacak yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu.

13 Ocak: Tüpraş'ın yüzde 65.76'sının özelleştirilmesi için açılan ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 302 milyon dolar ile Zorlu-Efremov ortaklığı verdi.

16 Ocak: Elektronik İmza Yasası Meclis'ten geçti. Toplu Konut İdaresi yeniden Başbakanlığa bağlandı.

17 Ocak: İmar Bankası mudilerine, 10 milyar liraya kadar ödemeler başladı.

22 Ocak: TÜSİAD'ın Başkanı Ömer Sabancı oldu.

29 Ocak: Beko Elektronik, Alman markası Grundig'i, İngiliz elektronik şirketi Alba ile birlikte 80 milyon Euro'ya satın aldı.

30 Ocak: ÖİB, yeterli teklif olmayan Petkim özelleştirmesini iptal etti.

31 Ocak: TL'den 6 sıfır atılması ve T. C. devleti para biriminin ‘Yeni Türk Lirası’ olmasını öngören yasa, Resmi Gazete'de yayımlandı.

ŞUBAT

14 Şubat: TMSF, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunan Uzanlar'a ait 219 şirkete el koydu.

18 Şubat: Adalet Bakanı Cemil Çiçek ‘Yolsuzlukla Mücadale Yasası Taslağı’nı kamuoyuna açıkladı.

20 Şubat: İş-Tim-Aycell birleşmesi gerçekleşti. Fenerbahçe hisseleri, İMKB'de işlem görmeye başladı.

27 Şubat: Tekel'in Alkollü İçkiler İşletmesi'nin satışına ilişkin sözleşmesi imzalandı.

MART

8 Mart: Standart&Poors, Türkiye'nin uzun vadeli TL notunu B+'dan BB-'ye yükseltti. Garanti'nin Bance Intesa'ya satış görüşmeleri başladı.

18 Mart: TMSF, Bilgin Grubu'ndan 6.5 trilyon lira tahsil edildiğini, henüz koşullar gerçekleşmediği için protokolün uygulanmaya başlanmadığını bildirdi.

24 Mart: TMSF, batık 6 bankanını sahibi ile ödeme planı imzaladı.

25 Mart: TMSF ile Halkbank yönetimi, Pamukbank'ın Halkbank ile entegrasyonu konusunda ilke olarak mutabakata vardı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Korkmaz Yiğit'in de aralarında bulunduğu 39 sanığa ‘emniyeti suiistimal’ suçundan Şartla Tahliye Yasası uyarınca verilen erteleme kararını bozdu.

28 Mart: Merkez Bankası'nın tarihinde ilk kez 2003 yılında 1.5 katrilyon lira zarar ettiği açıklandı.

29 Mart: Garanti Bankası hisselerinin satın alınmasına ilişkin ön anlaşma, Doğuş Holding A.Ş ve Banca Intesa arasında imzalandı.


NİSAN

7 Nisan: Müteahhit ve turizmci Talip Kahraman, ödeyeceği 18 trilyon 668 milyar liralık vergiyle, gelir vergisinde Türkiye rekortmeni oldu.

10 Nisan: Sakıp Sabancı vefat etti.

12 Nisan: Esenboğa Hava Limanı'nın iç ve dış hatlar terminalleri ihalesini, Akfen-Tepe Ortak Girişimi kazandı.

16 Nisan: IMF, 495 milyon dolarlık yeni kredi dilimini serbest bıraktı.

19 Nisan: Tekel alkollü içki tesislerini alan Nurol-Limak-Özaltın-Tütsab Ortaklığı, Mey Sanayi ve Tic. San. adlı bir şirket kurarak alkollü içki tesislerini tek çatı altında topladı.

20 Nisan: İmar Bankası olayını incelemek komisyonun başına Jean Luis Fort getirildi.

26 Nisan: Kalitesiz ürünlere karşı ithalatta CE zorunluluğu getirildi.

MAYIS

1 Mayıs: AB 10 ülkenin katılımı ile 25 üyeli oldu.

4 Mayıs: Türkiye'nin 60 ülke arasında 56 olan rekabet gücü sıralamasındaki yeri, 55’e çıktı.

5 Mayıs: Rodrigo Rato, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı oldu.

18 Mayıs: Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Güler Sabancı getirildi.

24 Mayıs: Ankara 10. İdare Mahkemesi, Tüpraş'ın satışında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

26 Mayıs: TMSF, İktisat Bankası'nın eski sahibi Erol Aksoy'un şirketlerinin yönetimine el koydu. Otomotivde hurda araç indirimi 4.5 milyar liradan 2 milyar 250 milyon liraya indi.

31 Mayıs: Tüpraş'ın satışında yürütmeyi durdurma kararını üst mahkeme iptal etti.


HAZİRAN

3 Haziran: Ankara 10. İdare Mahkemesi, Tüpraş ihalesini iptal etti. ÖİB Tüpraş'a ilişkin kararı Danıştay'da temyize götürdü.

22 Haziran: TMSF, İstanbulspor'a el koydu.

23 Haziran: Asgari ücret, 1 Temmuz'dan itibaren 16 yaşından büyükler için brüt 444 milyon 150 bin, net 318 milyon 223 bin 475 lira olarak belirlendi. Aycell ve Aria ‘Avea’ markası ile faaliyetine devam edeceğini açıkladı.

TEMMUZ

1 Temmuz: Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine, yüzde 20 zam yapıldı.

5 Temmuz: Mevduata sınırsız güvenceden 50 milyar lira güvenceye geçildi.

13 Temmuz: Danıştay, Kentbank'ın TMSF'ye devrini iptal etti.

16 Temmuz: Pamukbank'ı Halkbank'a devreden yasa çıktı.

20 Temmuz: BDDK ile Çukurova Grubu, borcun erken ödenmesi konusunda anlaşma sağladı.

27 Temmuz: İşadamı Aydın Bolak hayatını kaybetti.

30 Temmuz: IMF, 661 milyon dolarlık yeni kredi dilimini serbest bıraktı.

AĞUSTOS

12 Ağustos: TMSF ile Garipoğlu Grubu, borçlar için anlaştı.

13 Ağustos: Doğuş Grubu, İntesa ile yürüttüğü ortaklık görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine Garanti Bankası'nin yüzde 8.51'ini yabancı yatırımcıya sattı.

17 Ağustos: Standard And Poor's, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu B+'dan BB -'ye yükseltti.


EYLÜL

1 Eylül: TMSF, ilk alacak satışı ihalesini sonuçlandırdı. İhaleyi, Bebek Varlık Yönetim A.Ş 22.5 milyon dolar tutarındaki teklifi ile kazandı.

3 Eylül: Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, 780 bin kilometrekarelik Türkiye'nin 269 bin 296 dönümünün yabancı mülkiyetinde olduğunu açıkladı.

16 Eylül: Başbakan Tayip Erdoğan'ın da katıldığı toplantıda, YTL tanıtıldı.

EKİM

1 Ekim: Akaryakıt ürünleri ve doğalgaza, ortalama yüzde 5 zam yapıldı. Financial Times'ın Avrupa'nın en güçlü 25 kadın yöneticisini yayınladığı listede, Güler Sabancı 7. sırada yer aldı.

6 Ekim: AB Komisyonu'nun Türkiye İlerleme Raporu açıklandı.

11 Ekim: IMF, yeni stand-by görüşmelerine başladı.

13 Ekim: İran hükümeti, Turkcell'in de hissesinin bulunduğu İrancell anlaşmasını Meclis'e gönderdi. Çukurova Grubu ek sözleşme gereği 130 milyon dolarlık ilk taksidi ödeyemediği için, sözleşmenin feshedildiği ve ilk hale dönüldüğü açıklandı.

21 Ekim: TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (Eurochambers) yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

25 Ekim: YTL kampanyası çerçevesinde yeni banknot ve madeni paralar, fiziki olarak kamuoyuna tanıtıldı.

KASIM

5 Kasım: Danıştay 10. Dairesi, Demirbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrine ilişkin BDDK'nın kararını iptal etti. Pamukbank'ın Halk Bankası'na devredilmesine karar verildi.

9 Kasım: TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nı kardeşi, işadamı Mehmet Sabancı Londra'da geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

23 Kasım: TEB'in ana hissedarı TEB Mali Yatırımlar A.Ş.'nin yüzde 50 hissesinin BNP Paribas'a devri konusunda anlaşma imzalandı.

25 Kasım: Türk Telekom A.Ş hisselerinin yüzde 55'inin blok satışı için ihale ilanına çıkıldı.

26 Kasım: Danıştay 10. Dairesi, Ankara 10. İdare Mahkemesi'nin Tüpraş'ın satışının iptaline ilişkin kararını onadı.

ARALIK

1 Aralık: AB Komisyonu'na gönderilen Katılım Öncesi Ekonomik Program açıklandı. Sabancı Holding, DuPont Sabancı Polyester Europe B.V'nin yüzde 50 hissesini DuPont'dan satın aldı.

4 Aralık: Tepe-Akfen-Vie (TAV), Kahire Havalimanı yeni dış ve iç hatlar terminali yapım ihalesi ile ilgili anlaşmayı Kahire'de imzaladı.

9 Aralık: STFA Grubu'nun kurucularından Fevzi Akkaya vefat etti.

13 Aralık: Tekel'in sigara işletmesi için yeniden ihaleye çıkıldı.

17 Aralık: AB, Türkiye ile 3 Ekim 2005 tarihinde müzakerelere başlanmasını kararlaştırdı. Borsa 24.360 puanla yeni rekor kırdı.

Kaynak: Hurriyet


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET