Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

13 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 01:17
[İST-A3.02] - Minibüs ve Dolmuşlarda Sigara İçilmesi

Sık kullanmak zorunda kaldığım Kadıköy-Bostancı dolmuş hattında hemen hemen bütün
şoförlerin terbiyesizce yolculuk sırasında sigara içmesine daha fazla dayanamayarak,
Istanbul belediyesine şikayette bulundum. Sağolsunlar beyaz masa yetkilileri bu işin
peşini bırakmadı ve otomobilciler derneği adında bir yerden şikayet edebileceğim
bir telefon numarası aldılar : 0 212 283 65 42

Minibüs ve dolmuşlarda kendisinin sigara içme hakkı olduğunu sanan şoförleri
şikayet ederek katkıda bulunmak isterseniz diye bu numarayı sizinle paylaşmak istedim.
Plaka numarasını alarak yukardaki numaraya telefon etmeniz yeterli.

melih
13 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 01:22

Valla sehirlerarası otobus soforlerine serbest ama dolmusları bilmiyorum.

Alp
13 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 03:32

Hatta şoförler o kadar terbiyesizler ki sigarayı cam kapalıyken içiyorlar ve gideceğinzi yere gidene kadar üstünüz sigara kokuyor...

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 12:14

Melih Bey,
Sehirlerarasi otobus soförlerinin sigara içmesinin yasak olmadigini neye göre yazdiniz?

melih
13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 13:51

Alıntı:
Melih Bey,
Sehirlerarasi otobus soförlerinin sigara içmesinin yasak olmadigini neye göre yazdiniz?

Kanun ilk ciktiginda toplu tasıma aracları ve soforlerinide kapsiyordu.Fakat daha sonra baktılar otobus soforlerinin yuzde 85'i sigara tiryakisi ve esneklik getirdiler.Cunku sigara tiryakisi olan bir soforun sigara icmesini yasaklamak daha tehlikeli sonuclara yol acar.Denebilirki sigara icmeye dayanamayanlar biraksin bu isi fakat o zamanda otobusleri kullananacak kisi bulunmaz.Zaten soforun ictigi sigaradan kimse rahatsiz olmaz.Zaten sehirlerarası otobuslerin sofor kabini ozel yolcuların bulundugu bolumden farklıdır ve camı actıgı taktirde 1-2 numarada oturanlar cok asırı hassas bir insan degilse sigaradan etkilenmez.Sigara tiryakisi bir soforun sigara icmemesini istemek intihar etmekle aynı anlama gelir.

Mesut_istanblue
13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 20:00

iyi artık pofur pofur içecekler ve bizde bir şey yapmayacakmışız valla Burç abi iyi yapmışsın her şeyden önce insana saygısızlık. içen var içmeyen var saygı göstermek lazım... yeter artık pasif içici konumdan kurtulmak istiyorum

süha çelikkaya
13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 20:47

vatandaş ses çıkarmıyor diye kurallara uymamanın haklı bir gerekçesi yok ortada bir kural var ise herkes o kurala uymalı.Burç abi vazifenizi yaptığınızdan dolayı tebrik ederim .inşallah herkes sizin kadar duyarlı olur

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Prş 06 Oca 2005, 23:06

Melih Bey'in mesajı üstüne biraz arama yaptım, bircok yerde kanun metnine ulasmak mumkun:

Alıntı:
Trafik Kanunu
MADDE 20
(17.10.1996 tarih ve 4199 no.lu yasa)

13.10.1983 tarih ve 2918 sayılı Karayolları Trafık Kanununun 48. maddesine üçüncü fıkradan sonra gelmek üzere bir fıkra eklenmiş ve dördüncü fıkrası beşinci fıkra olarak aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Sürücü ve yolcular; toplu taşım araçlarında sigara içemez. Bu araçlarda sigara içilmesi ve içirilmesi halinde, bu kanunun Ek-3'üncü maddesi a/1 numaralı alt bendi hükümleri uygulanır.

Alıntı:
4207 SAYILI TÜTÜN MAMÜLLERİNİN ZARARLARININ
ÖNLENMESİNE DAİR KANUN

Kabul tarihi:7.11.1996

Amaç

MADDE 1.-Bu Kanunun amacı,kişileri tütün ve tütün mamüllerinin zararlarından,bunlarının alışkanlıklarını özendirici reklam,tanıtım ve teşvik kampanyalarından koruyucu tertip ve tedbirler almaktır.

Tütün ve tütün mamüllerinin içilmesi yasaklanan yerler

MADDE 2.-Sağlık,eğitim-öğretim ve kültür hizmeti veren yerler ile kapalı spor salonlarında ve toplu taşımacılık yapılanher türlü nakil vasıtaları ve bunların bekleme salonlarında,kamu hizmeti yapan kurum ve kuruluşlardan beş veya beşten fazla kişinin görev yaptığı kapalı mekanlarda tütün ve tütün mamüllerinin içilmesi yasaktır.

Bu gibi mahallerde tütün ve tütün mamüllerinin içilebilmesi için ayrı yerler tahsis edilir.Tahsis edilen yerden sigara içilmeyen mahallere duman gidişini engelleyecek,havalandırma,tecrit etme gibi tedbirler alınır.

Acaba bahsedilen degisiklik yasada mı yapıldı; yoksa sadece uygulamada zorluk nedeniyle bir gormezden gelme mi var?

Guldem
13 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 01:36
sikayet icin telefon numarasi...

Sevgili Burc!
Cok iyi etmissin, bu konunun pesini birakmamissin, lakin sence bu birseyi degistirir mi? Yani o 'dunyayi ben yarattim' edasiyla kendini yollarin krali sanan minibus soforlerinin sigara icmesine bir telefonla engel olunabilecek mi dersin?
Umarim olur.....
CUNKU BEN DE MUTHIS RAHATSIZ OLURDUM VAKTI ZAMANINDA.....
Guldem

Izmirlim35Onur
13 yıl önce - Prş 13 Oca 2005, 21:30

Burc abi cok iyi yapmissin 1 kisi yuzunden 15 kisilik dolmustaki insanlarin rahatsiz olmasi bence bencillik ve dusuncesizlige giriyor ilk basta soforun bunu kendisi dusunmesi gerekiyor, ya cok kucuk yasta bir bebek veya cocuk varsa o arabada onlar etkilenmezmi , bizim etkilendigimizden cok cok daha fazla etkilenir onlar tazecik cigerleriyle ,veya hamile bir kadin ,bu insanlarin o kisiler tarafindan haklarinin imha edilmesi benca haksizligin daniskasi.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM