Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 15:47
Ankara Konya Yolu Gölbaşı Geçişi'ne Yeni Düzenleme


Alıntı:
Gölbaşı’ndaki Yol İçin Anket

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KONYA YOLU’NUN GÖLBAŞI’NDAN GEÇEN BÖLÜMÜNÜN YENİDEN DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ ANKET YAPIYOR
-ANKET TIR’INDA BAŞKENTLİLER, YOLUN VİYADÜK YA DA HENZEMİN GEÇİT ŞEKLİNDE DÜZENLENMESİ İLE İLGİLİ TERCİHTE BULUNUYOR
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DE YOLDAKİ ÇALIŞMALARINI, BAŞKENTLİLERİN TERCİHİ DOĞRULTUSUNDA YAPACAK


Ankara Büyükşehir Belediyesi, Konya Yolu’nun Gölbaşı ilçesinin tam ortasından geçen ve büyük sıkıntılara neden olan bölümünün düzenleme çalışmaları ile ilgili bölge sakinleri arasında anket yapıyor.

Konya Yolu’nun Gölbaşı’nın içinden geçen yolun viyadük üzerinden geçirilmesi veya hemzemin geçit haline getirilmesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ankete Başkentlilerin de ilgisi büyük oluyor. Anket sonucuna göre yoldaki düzenleme çalışmalarına yapacak olan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, ilçenin yıllardır en büyük sorunu olan ve çözüm için bekleyen problemini de bölge halkının tercihi doğrultusunda halledecek.

-BÖLGE SAKİNLERİ ÇALIŞMALARA IŞIK TUTACAK

Gölbaşı ilçesine gelen referandum TIR’ında yapılan ankette Başkentlilere, şeklinde soru sorularak, ilçe halkının tercih belirtmesi isteniyor.
Mobil referandum TIR’ına gelerek Gölbaşı yolu için düşünülen viyadük ya da hemzemin geçit düzenlenmesi ile ilgili maket çalışmalarını inceleme imkanına da sahip olan bölge sakinleri, elektronik anketteki “Gölbaşı ilçesinden geçen trafiğin düzenlenmesi için yolun viyadük üzerinden mi geçirilmesini istersiniz, hemzemin geçit haline getirilmesini mi istersiniz?” sorusuna cevap vererek, Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı yol düzenlemelerine ışık tutacaklar.-BÜYÜKŞEHİR’DEN BİR DEMOKRASİ ÖRNEĞİ DAHA

Anket sonucunda vatandaşın en çok istediği tercihe göre, Konya Yolu’nun en sorunlu bölgesi Gölbaşı Yolu’nda yeni düzenleme yapacak ve büyük bir çalışmaya daha imza atacak olan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yolun viyadük olarak düzenlenmesi durumunda, alt kısımda oluşacak olan boş alanların otopark ve sosyal donatı olarak değerlendirilmesinin düşünüldüğünü de belirttiler.
Vatandaşların ankete yüksek derecede katılımının sevindirici olduğunu belirten yetkililer, Gölbaşı ilçesinden geçen ve trafik açısından tehlikeli olan yolun yeniden düzenlenmesinde orada yaşayan, sıkıntıları en iyi bilen bölge sakinlerinin, en doğru kararı vererek, uygulamalarına ışık tutacaklarını söylediler.
Referandum TIR’ı, Gölbaşı Ankara Caddesi’nde konuşlandığı yerinde 12 Haziran 2011 Pazar gününe kadar kalarak vatandaşlardan görüş almaya devam edecek.

-ANKETE KATILAN BAZI VATANDAŞLARIN GÖRÜŞLERİ

Mobil referandum aracına gelerek elektronik ortamda soruları cevaplayan Başkentliler, yapılacak yol çalışması ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin anket yapmasından duydukları memnuniyeti belirttiler.
Adnan Özdemir (47) : Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini her zaman takdir ettim. Bütün çalışmalarını beğeniyorum. Gölbaşı’nda iki cephenin birbirine bağlanmasını çok istiyoruz. Viyadük olarak düzenlenmesini istiyorum, çünkü trafik daha hızlı olur.
Nurettin Şamiloğlu (49) : Üstten geçişi tercih ediyoruz. Zaman ve yakıt olarak çok sıkıntı yaşıyoruz. Anketi düzenleyenlere teşekkür ediyoruz. Viyadük olsun. Güzel proje, girişimde bulunulduğu için de teşekkürler.
Emre Şen (26) : Bu anket uygulaması çok güzel bir çalışma. Büyükşehir Belediyesi tek başına karar vermemiş oluyor ve kararı bizlerle beraber alıyor. Hemzemin istiyoruz. Buradaki ticaret çok önemli. Viyadük olursa ticaret için kötü olur.
Nurdan Toruntay (50) : Çok beğendim anketi. Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. Hemzemin geçit olsun daha iyi. Çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkürler.
Hacer Varlık (44) : Gölbaşı Belediye Meclisi üyesiyim. Bu sayede de anketin duyurusunu Gölbaşı’ndaki herkese yaptık. Hemzemin geçit olsun. Büyükşehir Belediye Başkanına teşekkürler.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/golbasi_yol_anket.aspx

Bence viyadük seçeneği daha iyi olur. Alt taraf yeşil alan, sosyal donatı alanları ve otopark olarak düzenlenirse güzel olur.


Bugutay
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 16:57

Burası için daha önce farklı bir proje vardı yanlış hatırlamıyorsam, Makromarketin önünden(yani Ankara tarafından gelirken Gölbaşı girişinden) başlayıp Gölbaşı çıkışına kadar olan kısım tamamen yer altına alınacak (aşağı yukarı 2km) böylece ilçe merkezi, ortasından geçen karayolu tarafından bölünmemiş olacaktı. Üst taraf da yine sosyal donatı alanı olacaktı. Ama geçtiğimiz dönem Gölbaşı Belediyesi bu projeyi uygulayamadı, bu dönem de zaten hükümet partisi ilçeyi kaybedince planlar değişti sanırım.

Hemzemin geçitten kast edilen nedir acaba? Benim bildiğim hemzemin geçit, karayolu ile demiryolunun kesişim noktasıdır, burada kastedilen ne olabilir?İbrahim Sarıca
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 18:13

Hemzeminden kasıtları ışıklı kavşak herhalde. Yol üste alınınca gelip geçen araçlar, durup oradaki esnaftan bir şey alamayacaklar diye düşünüyorlar belki de. Bu da esnafın işine gelmeyebilir tabi. Halbuki yol üste alınsa, alt tarafta yayalar çoğalır. Ticaretten kasıtları bu olsa gerek. Yanılıyor muyum?

mcagri
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 18:30

Bu yoldan sürekli memlekete giden birisi olarak viyadüğü tercih ederim. Lakin herkesin fikrinin alınması isabetli olmuş.

Bu yoldan Adana tarafına gidenlerin esas sıkıntısı Şereflikoçhisar, bu kadar çok ışığın olduğu ve ışığın bu kadar ana yol aleyhine yandığı bir iehir geçişi görmedim.


İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 18:33

Şu anda yol ne hemzemin gidiyor, ne de viyadük şeklinde. Gölbaşı'nın ortasından, bir platform üzerinde ilerliyor. Anket sonucuna göre ya şehir içi yol haline getirilip birkaç noktada da köprülü kavşak yapılır yada viyadük üzerine alınıp, boş alan yaratılır. Bakalım halk hangisini tercih edecek.Bugutay
9 yıl önce - Çrş 08 Hzr 2011, 20:15

İlk proje en iyisiydi (yani yolun tamamen yer altına alınması projesi) maliyetinden dolayı vazgeçtiler demek ki Söz konusu bölgede ilçe merkezinin bölünmüşlüğünü giderecek bir meydan olmayacak olduktan sonra, hangisi yapılmış bence hiç önemli değil.

emre yildiz

9 yıl önce - Prş 09 Hzr 2011, 12:17

Bu yolun tamamen yer altına alınması gerekli...Yoksa, binaların 2. katı hizasından geçecek ve bir sürü beton kolandan oluşacak bir viyadük silsilesi şehri Berlin duvarı gibi ikiye tam olarak böler, ayrıca görüntü kirliliği de had safhaya ulaşır...Bunun yerine, yer altından 3+3 6 şeritli bir yol ile bunun üstünden giden aynı genişlikte Gölbaşı şehir içi yolu, buranın tafik sorununu bir 50 yıl çözer...Ayrıca, şuan kullanılmakta olan yan şeritlerde otopark, park olarak düzenlenebilir...

Yakında, Ankara-Niğde otoyolu inşaatı da başlarsa, çevreyolundan gelen trafik bu otoyolla Gölbaşı'nın ve Moganın batısından direkt güneye yönlendirilir...Böylelikle, şehiriçi trafiği iyice rahatlar...Viyadük gerçekten çirkin olur buraya...


onurnazliaka
9 yıl önce - Prş 09 Hzr 2011, 13:50

Gölbaşı'ndaki yol şu anda trafik ışıklarından tamamen bağımsız olarak ilerliyor. Gölbaşı yola bir sorun oluşturmasa da yol Gölbaşı'na bir sorun oluşturuyor. Kopukluk üst düzeyde. Yaya ve araç alt/üst geçitleri yetersiz.

Eğer ki hemzemin geçit isteniyorsa yapılacak olan şey yolun mevcut halini korumak ve buna ek olarak merkeze 1 adet araç alt geçidi ve gereği kadar yürüyen merdivenli yaya geçitleri yapmaktır. Şu anki sorun evvel zaman içerisinde belediyenin orada olan ışıkların kaldırılmasından ileri geliyor. O trafik ışıkları varken şehir çok kopuk değildi, şimdi ışıklar kalkınca araçlar ya Makromarket ya da Gazi Üniversitesi Hazırlık Okulu tarafındaki alt geçitleri kullanmak zorunda kalıyor, yani 1,5 km kadarlık bir mesafede araç geçişi yok. Hemzemin geçit çözümü Gölbaşı'ndaki sorunu yani kopukluğu büyük ölçüde halleder.

Viyadüğe kesinlikle karşıyım. İstanbul Şişli'deki viyadüklerin şehre kattığı estetiği anımsamak ve buna ek olarak maliyeti de göz önüne almak viyaükleri cazibesiz kılıyor.

Kıssadan hisse şu an için hemzemin çözümü en iyisi. Asıl çözümse uzun vadede yolun yer altına alınması olabilir. Aslında belediyenin Eskişehir Yolu'nda yaptığı 500 metre uzunluğundaki tüneli düşününce Gölbaşı'na da böyle bir tünel, örneğin 1 km uzunluklu bir yapı yapılabilmesi mümkün.

Gelelim ''ve hatta'' tarzı çözüme. Konya Yolu Gölbaşı'ndan çıkarılabilir mi? Bunu hep düşünmüşümdür ve hep bir çözüm bulamamışımdır. Maalesef yol Gölbaşı'ndan çıkamıyor, oradan geçmek zorunda. Sadece Emre Bey'in belirttiği gibi ilerleyen zamanlarda Ankara-Niğde otoyolu açılırsa sürücülerin otoyola özendirilmesi sağlanmak suretiyle trafik yükü hafifletilebilir o kadar. Ancak yolun doğrultusu Konya Yolu'nu Gölbaşı'ndan çıkarmaya mümkün değil. Bir tarafta Şafak Mahallesi bir tarafta göl derken yolun şimdiki yerinde başka geçebileceği bir yer yok.


Bugutay
9 yıl önce - Prş 09 Hzr 2011, 18:21

Gölbaşı'nın girişinden çıkışına kadar yapılacak 2 km'lik bir altgeçit problemi kökünden halleder, ki zaten bu şekilde bir irade de ortaya konmuştu, ne oldu da birden vazgeçildi anlayamıyorum. Geçtiğimiz dönemde belediye başkanı, ilçe meclisinde çoğunluğa da sahip olmasına rağmen 1-2 üyenin u dönüşü yapması yüzünden bu projeyi onaylatamamıştı. Şimdi de hepten vazgeçildi projeden 1-2 insanın karaktersizliği koca bir ilçenin kaderini etkileyebiliyor! Ne kadar ilginç!

Bugutay
9 yıl önce - Prş 09 Hzr 2011, 19:39

Yaptığım bir araştırma ile şu haberi buldum: (Gökçek'in Akparti Gölbaşı İlçe Başkanlığı yeni binasının açılışında yaptığı konuşma)

Alıntı:
Melih Gökçek, alt geçit projesine onay vermeyen belediye meclis üyelerini de eleştirerek “Biz Gölbaşı Belediyesi ile anlaştık, kararını çıkarttık. Ama CHP'li, MHP'li ve Ak Partili 3 belediye meclis üyesi hizmeti boykot ederek, alt geçit projesine onay vermedi. Çünkü yapılsaydı AK Parti puan kazanacaktı. Ama biz hizmete engel olan Ak Parti'li 3 belediye meclis üyesine ceza olarak, belediye meclis üyeliği listesine almadık. Hiçbirini de aday olarak koymadık. İnşallah bu sene ihaleyi yapıp alt geçidi bitireceğiz. Bu manada bizi engelleyenlere biz parti olarak cezamızı verdik, sizde hizmeti engelleyen CHP ve MHP'ye oy vermeyerek cezalandırın ki; öbür dönemde aynısını yapmasınlar.”dedi.


Kaynak: http://www.golbasigundem.com/haber.php?haber_id=662

1 Mart 2009 tarihli bir haber, demek ki 2009 şubat'ında yapılan bir konuşma, seçimlere 1 ay kala yani. Yerel seçimlerde Akparti Gölbaşı belediyesini kaybedince, yukarıdaki konuşmada koyu ile işaretlediğim 1 senede bitirilecek altgeçit projesi bir anda unutulmuş demek ki! Şimdi de maliyetlerden kısarak altgeçit projesine hiçbir şekilde alternatif olamayacak bir projeyi ilçeye yutturmaya çalışıyorlar. Ankete "hiçbiri" diye de bir seçenek koyulmamış. Oy kullanmak için gidenlere de ilk olarak altgeçit yapımının imkansızlığı anlatılıyormuş. Şunun şurasında 2 sene önce seçim vaadi olarak verilen bir proje nasıl bir anda imkansız olur? Melih Gökçek yaş tahtaya basar mı? Tabii ki hayır.

Yapılan, kaybedilen bir ilçeye toptan "madem öyle, işte böyle" demektir. Lütfen dokunmasınlar olduğu gibi kalsın. En azından bir sonraki yerel seçimde Akparti kazanırsa yaparlar belki.sayfa 1
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet