Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Alp
14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 08:45
Bodrum'da yeni bir batık

www.bosad.com

Yeni batırılan bir batık ve yaklaşık 4-5 yıl sonra onlarca balığın içinde yaşacağı bir oluşum...
Kızıldenizde 7 kilometrelik bir reef oluşumu var ve dünyanın en fazla balık çeşidi yaşamakta ve işin acı kısmı da 1 santimetre karelik mercan oluşumu için ne yazık ki 10 yıl gibi bir süre gerekiyor.Adamlar ne kadar şanslılar değil mi? Şimdi biz de böyle bir oluşum olması en azından bizim yaşamımızda zor olduğu için 29 Ekim günü yeni kurulan Bodrumlu Sualtı dostları derneği bir sultan kayığı (orjinal değil) bulup batırdılar ve batırma aşamasında çekilen görüntüleri.İnşallah 4 yıl kadar bir sürede 3-4 müren bir kaç ahtapotun yuvası olması bekleniyor.
Bu yazın 3-4 araba alıp (hurda) ben de batırmayı planlıyorum.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

TolgaTek
14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 10:32

Hurdalar böyle işe yarıyorsa yaşadık...! Heryanımız hurda dolu... atalım hepsini denize...!!!! (ya bu işte bir gariplik var ama neyse)

Hakkaten araba filan denize atarken çevre kirliliği olmasın diye bazı yerleri (motoru, benzin deposunu vs.) sökmek gerekmez mi?

Ben de Ürdün'de eski tankları denize atarak resif yaptıklarını duymuştum (yani mercanlar üzerlerini kaplıyormuş), ama biz de resif oluşmadığına göre hurdalar suyun dibinde hurda olarak kalacak... Hadi tekneler neyse, onlar denize ait de, araba işi biraz sakat değil mi?

irfan x
14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 11:33

Evet motor ve benzin deposu söküldükte sonra batırmak iyi sonuç verir. Balık yuvası oluşumu için, bu tip şeyler yapıldığını daha önce duymuştum...

Alp
14 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 03:18

Konuya şöyle bir açıklık getireyim hemen.Öncelikle batık için araba yada buna benzer aspes madde içeren hurdalar sağlıklı olmasa da maddi olarak ucuz oldukları için tercih sebebidir.

Batık yapmak için malzeme:
1970 öncesi bir adet araba
Yapılışı:
Önce alınan arabanın koltukları,ön konsolu,benzin deposu ve elektrik aksamının içerdiği kabloları bir güzel alınır.Sonrasında arabanın içerisine taş doldurulmuş çuval ya da maddi duruma göre metal parçaları doldurulur ve önceden yapılan sal'ın üzerine bindirilen araba açıkta batırılacak noktaya getirilir.Derinlik hesabı yapılırken,arabanın duracağı yer konusunda akıntı ve balık durumuna göre 5 ila 20 metre arasında bir noktaya araba düz bir şekilde bırakılır.İçerisine de yuva yapılması için hızlı olması için daha doğrusu içerisine sanayi tipi olmayan özellikle de Bodrum'da çok satılan süngerler alınır ve sıkıştırılır.Bir süre sonrasında yeni hayat oluşumları gözlenebilir.
Afiyet olsun

messiah_haktan

14 yıl önce - Prş 23 Arl 2004, 09:04

Amerikada 50 tane eski tren vagonunu denize attilar,anlasilan bir zarari yok.Bizim Murat 134leri denize mi atalim diyosunuz,masrafi daha az olur,ekonomiye katki :

sayfa 1
ANA SAYFA -> MUĞLA