Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Hakan_ank89
9 yıl önce - Cmt 13 Ağu 2011, 08:46

Alıntı:
İlk somut adım atıldı, bakalım gerisi gelecek mi.

İnşallah gelmez, Ankara'nın bitmemiş projeler çöplüğü yeni bir eleman kazanmasın.

Önce yarım kalan projeler tamamlansın, atıyorum tüm hatlar 2017 yılında mı hizmete girebildi, 2017'den sonra havalimanı projesi düşünülsün.

Yapacak olan UBAK da olsa, yarım proje sayısının artması pek hayra alamet değil. 2011'in son çeyreğine gireceğiz hala metro inşaatları fiilen başlamadı. Bu gidişle 2014 seçimlerine bile yetişmeyebilir mevcut metro inşaatları.

Kaldı ki bu durumun üstüne havalimanı metro hattının güzergahını bile şekillendirmiş Melih Gökçek. 4 yılda da bitecekmiş. Buna kim inanır, cevap belli Kadir İnanır.

İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Cmt 13 Ağu 2011, 11:06

Alıntı:
İnşallah gelmez, Ankara'nın bitmemiş projeler çöplüğü yeni bir eleman kazanmasın.

Önce yarım kalan projeler tamamlansın, atıyorum tüm hatlar 2017 yılında mı hizmete girebildi, 2017'den sonra havalimanı projesi düşünülsün.

Havalimanı metrosuna başlanmasına Sayın Başbakan ile karar verilmiş. Başbakanın garantisi kapsamında olan bir projenin çok sarkacağını düşünmüyorum. Gökçek kendiliğinden ortaya atılmış olsaydı bu projenin de yarım kalması riski oluşabilirdi ama bu proje başbakanın garantisinde olduğuna göre böyle bir sıkıntı yok. Başbakan dediyse olacaktır, o nedenle ne kadar erken, o kadar iyi.

Alıntı:
Toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmelerden sonra fuar alanı ve Kızılay arası raylı sistemi 2012 yılında ihale etmeye karar verdiklerini açıklayan Gökçek, "Havaalanı Yolu Metrosuna da başlıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı ile görüşmelerimiz başladı. Başbakan'ın talimatına ilk adımı atmış oluyoruz. Bu hattın yapımını da Ulaştırma Bakanlığına devredeceğiz, diğerleri gibi yapılacak.

Berke88
9 yıl önce - Cmt 13 Ağu 2011, 14:44

önce elindeki bitiremedikleri bitirsin devlet. Esenboğa ya kaynak ayıracaz diye 10 sene daha beklemeyelim yapım aşamasındakileri.

Cem D.
9 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2011, 14:18

Her ne kadar heyecan verici olsa da ben de bu projenin gerçekleşmesinin uzun vadede olacağı inancındayım. Kızılay-Aydınlıkevler(hatta ileriyi düşünmek gerekirse Kızılay-Kuzey Ankara) arası metro standardını yakalayacak yolcu sayısı pekala bulunabilir, bunu sırf 413'lerin yoğunluğundan bile görebiliriz, de peki ya sonrası? Pursaklar hızla büyüse de metro gerektirecek bir nüfus hareketine ulaşması 15 yıl içinde zor görünüyor. Hakeza Pursaklar-Esenboğa arasında da büyük boş araziler var, imara açılmış olsalar da bu bölgeden kent merkezine metro gerektirecek kadar büyük bir nüfus hareketi olacağını zannetmiyorum.

Bence ABB'nin önceliği şimdi sadece Kızılay-Esenboğa güzergahında çalışan Esenboğa otobüslerini çeşitlendirmek olmalı. Örneğin(hat numaraları değişebilir tabii) 442-1 Gar'a ve Aşti'ye uğramadan Kızılay'a, oradan da Çankaya ve Or-An'a giderken, 442-2, Gar üzerinden Tandoğan, Bahçelievler, Aşti ve Çayyolu'na, 442-3, Bağlum üzerinden Keçiören, Etlik, Yenimahalle, Batıkent, Eryaman'a, 442-4, Samsun Yolu Üzerinden Altındağ, Siteler, Mamak'a, 442-5 Gar'a, sonrasında Yeni Çiftlik Bulvarı üzerinden Etimesgut, Sincan, Yenikent'e gidebilir.

Bunun dışında şimdilik 1. Etap olarak Keçiören metrosunu Kızılay'a aktarmayla da olsa bağlamak amaçlı bir Kızılay-Dışkapı-Aydınlıkevler etabı ihalesi yapılabilir. İyi bir olasılıkla 2013'te ihale yapılsa ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapımı üstlenilse 2017'den önce bitemez. Bu tarihten sonra artan yolcu hareketine ve yapılması muhtemel havalimanı geliştirmesine göre hattın geleceğine karar verilir. Yine de benim düşüncem metronun Pursaklar merkeze kadar gelmesi (2023 hedefi ), akabinde Sarayköy-Fuar Merkezi-Esenboğa(belki de Çubuk) güzergahına monoray gibi daha az yolcu kapasiteli ve daha hızlı alternatiflerin düşünülmesi.

Neyse, zaman her şeyin ilacı. Hele bir mevcut inşaatların geleceği belli olsun da.

salimmsalim
9 yıl önce - Prş 15 Eyl 2011, 12:52

(M5) ANKARA METROSU- 5 ( ESENBOĞA - KIZILAY)

Ankara Büyükşehir Belediye Maclisinin; 12.08.2011 tarih ve 2466 sayılı kararı ile Ankara şehir merkezi ile Esenboğa Havaalanı arasında düşünülen raylı sistem hattı projesinin, Ulaştırma Bakanlığınca (DLH Genel Müdürlüğü) işletmeye hazır hale getirebilmesi için gereken tüm işlemlerin yürütülmesi, takibi ve tamamlanmasını müteakip devir alınması hususunda, EGO Genel Müdürlüğümüze yetki verilmiştir.

egonun sitesine koymuşlar .

YAPILMASI PLANLANAN RAYLI SİSTEM HATLARI
http://web.ego.gov.tr/inc/newsread.asp?id=2588

http://www.ego.gov.tr/parts/egometrohizmetleri.asp

rskhem
9 yıl önce - Prş 15 Eyl 2011, 16:20

Hakkında bu kadar tevatür,laf ebeliği,mışdı muştu lafı olupda kendi olmayan ve görülmeyen ne var diye düşününce benzer haldeki bulduğum örnek : ufo oldu arkadaşlar

Evet Ankaranın metroları ile ufo arasında öyle çok benzerlik varki:

1-ikisi hakkında da çok şey söyleniyor,ama görülemiyor,
2-ikisininde olduğuna olacağına inananlar olduğu gibi aksini düşünenlerde var,
3-arada sırada ufo gördüm diye ortaya çıkanlar olduğu gibi,bizde de arada sırada metronun biteceğine inananlar olmuyor değil...
4-ufolarında niyeti ve önce hangi ülkeye geleceği belli değil,bizdeki metrolarında önce hangi semtde tamamlanacağı belirsiz,
5-ufoların de ne zaman geleceği konusu belirsiz,varsalarda biz görürmüyüz belli değil,metrolarınkide o hesap işte ne biteceği zaman belli,nede orta yaşın üzerindekilerin görüp göremeyeceği...

babtek
8 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 12:27

Esenboğa metrosu ile ilgili ses-seda var mı?
Yoksa korkularımız yine gerçekleşiyor mu?

çağan kudal
8 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 13:17

Alıntı:

Hakkında bu kadar tevatür,laf ebeliği,mışdı muştu lafı olupda kendi olmayan ve görülmeyen ne var diye düşününce benzer haldeki bulduğum örnek : ufo oldu arkadaşlar

Evet Ankaranın metroları ile ufo arasında öyle çok benzerlik varki:

1-ikisi hakkında da çok şey söyleniyor,ama görülemiyor,
2-ikisininde olduğuna olacağına inananlar olduğu gibi aksini düşünenlerde var,
3-arada sırada ufo gördüm diye ortaya çıkanlar olduğu gibi,bizde de arada sırada metronun biteceğine inananlar olmuyor değil...
4-ufolarında niyeti ve önce hangi ülkeye geleceği belli değil,bizdeki metrolarında önce hangi semtde tamamlanacağı belirsiz,
5-ufoların de ne zaman geleceği konusu belirsiz,varsalarda biz görürmüyüz belli değil,metrolarınkide o hesap işte ne biteceği zaman belli,nede orta yaşın üzerindekilerin görüp göremeyeceği...

zaten EGO UZAY GEMİSİ METROLAR DA UFO GİBİ.onların varlığını bir EGO biliyor.bize de bir görünüp bir kayboluyor.ama umuyorum ankara metroların ufo olmadığını gerçekten var olduğunu gösterecek.

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 13:58

Alıntı:
Esenboğa metrosu ile ilgili ses-seda var mı?
Yoksa korkularımız yine gerçekleşiyor mu?

Şu anda planlama aşamasında olan bir proje. Daha etütler yapılıp, güzergahı belirlenecek, projesi çizilecek, mimari projeler yaptırılacak vs vs...

Ulaştırma Bakanlığı diğer metroları bitirmeden buraya başlayamaz. Yani 2018'de falan ancak bu metro hizmete girebilir.

Alabarda
8 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 17:10

Esenboğa metrosundan haber olmadığı gibi Keçiören'den İstanbul ve Eskişehir Yollarına bağlanacak 15 km'lik tünellerden de ses yok. Güya 3 sene içinde tamamlanacaktı. Gerçi 2025 te başlar 2028 de tamamlanırsa mantık olarak doğru oluyor 3 yıl sözü.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet