Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 13:50
Fransa hazmedemiyor

Alıntı:
PARİS - Türkiye'ye 'tam üyelik' hedefiyle verilen müzakere tarihinin,
'imtiyazlı ortaklık'tan yana olan Fransa'da hazmı zor gözüküyor. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Brüksel'den 'imtiyazlı ortaklığı' çağrıştıran 'müzakereler çökerse Türkiye'nin AB'ye güçlü bağlarla bağlanması' ifadesiyle dönerken, Fransa parlamentosu bugün
Türkiye'yi tartışıyor. Bu tartışma öncesinde Paris'in Türkiye'nin
önüne 'Ermeni soykırımının' tanınması şartını getirmekte ısrarcı olacağının işaretleri verildi.

'Soykırım' ısrarı
Dışişleri Bakanı Michel Barnier, dün RTL'ye demecinde, "Çok uzun, çok zor olacak müzakereler sırasında, Ermeni soykırımının da bulunduğu bütün meseleleri, üyelikten önce Türkiye'nin yanıtını almak üzere gündeme getireceğiz" dedi. Meclis 2001'de 'soykırımı' tanıyan bir yasa çıkarsa da hükümet 'soykırım' ifadesini anmaktan kaçınıyordu. Barnier ise 14 Aralık'ta 'soykırım' ifadesini kullandı.
Chirac, dün, 'Türkiye'nin üyelik için çok çaba göstermesi gerektiğini' belirtip 'Fransızların referandumla bu konuda görüşlerini dile getireceğini' yinelerken Le Figaro'da yayımlanan bir anket Fransızların Cumhurbaşkanı'nın Brüksel'de Türkiye'ye şartlı müzakere tarihi verilmesi konusundaki tutumuna desteğinin bıçak sırtında olduğunu gösterdi.

Fransızlar bölündü
Ipsos'un 17-18 Aralık'ta yaptığı ankete göre, iktidardaki Halkçı Hareket Birliği (UMP) yanlılarının yüzde 49'u Chirac'ın tavrına destek çıkarken, yüzde 49'u aksi görüş bildirdi. Türkiye aleyhtarı Liberal Demokrasi Birliği (UDF) taraftarlarının yüzde 48'i Chirac'a arka çıkarken, yüzde 49'u desteklemediğini vurguladı. Aşırı sağcı Ulusal Cephecilerin (FN) yüzde 35'i Chirac'a destek verirken, geri kalanı karşı çıktı. Komünistlerin yüzde 55'i, Sosyalistlerin yüzde 59'u, Yeşillerin yüzde 64'ü Chirac'ı onayladı. Yüzde 41'i Türkiye konusundaki fikirlerinin 2005'teki Avrupa Anayasası referandumunda 'hiçbir rol oynamayacağını', yüzde 34'ü ise 'oylarının kesin bir sonuca götüreceğini', yüzde 20'si ise oylarının 'ikincil rol' oynayacağını belirtti. (ap, aa)

ASLI
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:15

Benim bildigim AB'ye girmek isteyen bir ulkenin sadece AB icerisinde olan sinir komsulariyla olan iliskilerinde problem olmamasi gerekiyor. Ermeni meselesinin girmemiz icin bir sorun teskil edip edemeyecegini gercekten merak ediyorum.

Bu arada Jacques Chirac'in omuzlarinda cok yogun bir yuku tasidigini dusunuyorum. Zira 17 Aralik'ta muzakere tarihi ile ilgili cozumlemeler sonunda yaptigi basin toplantisi sonunda kendisine gelen sorulardan biri:
Sahtekar ve ikiyuzlu (sozde ermeni soykirimi ve guney kibris'tan dem vuruyorlar) bir devletin AB'ye girmesinden ne derece memnunsunuz?

Diger gelen sorular da bu soruya benzemeye baslayinca, hatta baska soru gelmez olunca Chirac da konuyu baglayip basin toplantisini bitirmistir..

SALTUK

14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 01:09

Bende hazmedemiyorum ama bunu soylerken dolayli cumleler kullanmiyorum yada "gozunun ustunde kasin var" demiyorum. Dogrudan soyluyorum: maneviyati cokmus, gencligi uyusturucu alkol ve sex batakligina batmis, yasli ve hasta avrupanin; her turlu olumsuzluga ragmen insani insan yapan bazi degerlere sahip, toplumun cekirdegi aile kavramina bagli, genc ve dinamik Turkiyenin sirtina yuklenmeye calisilmasini hazmedemiyorum.

Cenk-Kaan
14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 01:52

O zaman herkes gecmiste yaptigi soykirimlari kabul etsin?
Avrupada kim kimi katletmemiski?

Gökçe Katun
14 yıl önce - Çrş 22 Arl 2004, 10:22

Alıntı:
Benim bildigim AB'ye girmek isteyen bir ulkenin sadece AB icerisinde olan sinir komsulariyla olan iliskilerinde problem olmamasi gerekiyor.

Aslı haklısın ama olması gereken ne olursa olsun, Avrupa'nın çıkarı başka türlü gerektirdiği zaman hiç utanmadan, hiç sakınca görmeden, adaletsiz koşullar ileri süreceklerdir.

Biz hiç merak etmeyelim, yılların ustası onlar. Diplomatik kıvraklıkta üstlerine yok. Bütün isteklerini uygun bir kılıfa sokarlar. Aynı şimdiye kadar yaptıkları gibi.

Bizim basınımıza da önce bayram ilan etmek sonra başka bir bahara ertelemek düşer.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET