Ana Sayfa  Yusuf Esengül
Çrş 25 May 2011, 18:06   Konya Müziği ve Yerel Sanatçılar

Şivesi, yemekleri, adetleri gibi müziği de nev'i şahsına münhasırdır Konya müziğini. Dertrli sıkıntılı çileli bile olsa oyun havası gibi kıpır kıpırdır Konya müzikleri. Daha çok düğün eğlenceleri etrafında şekillenmiştir. Eski Konya eğlenceleri OTURAK HAVASI adıyla anılır.

Ülke çapında da dinlenen pek çok Konya türküsü vardır.
1.Konyalım
2.Kesik Çayır
3.Sille
4.Aslan Mustafam

.....

Konya, pek çok yerel sanatçıyı yetiştirmiştir. Genellikle bu anatçıların birer ekibi vardır. Bu ekiple çalıp söylerler. Ahmet Özdemir (Kör Ahmet) , Rıza Konyalı , Mustafa Konyalı , Nadide Sultan en çok bilinen sanatçılardandır. Ayrıca kendisi Konyalı olmamasına rağmen Bedia Akartürk de en çok Konya Türküleri seslendiren sanatçılardandır.

En son Yusuf Esengül tarafından Çrş 25 May 2011, 18:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


 mesajı beğendiniz mi?: +2
Oguzhan34Çrş 25 May 2011, 18:14  

Alıntı:
Ayrıca kendisi Konyalı olmamasına rağmen Bedia Akartürk de en çok Konya Türküleri seslendiren sanatçılardandır.


Bedia Akartürk aslen Konyalıdır .Babası Konyalı , annesi İzmir Ödemişlidir .Kendisi İzmir Ödemiş'de doğdu..


 mesajı beğendiniz mi?
Yusuf Esengül
Çrş 25 May 2011, 18:21  

Maalesef Konya müziği hep içkili alemlerle tanınırmış. Halbuki kendine has ezgileriyle halkın duygu düşüncesini yansıtan bir müzik.

Konya havaları genellikle aşk üzerine. Çoğu türkü, bir sevdiği olan ve bu sevdiği ile yaşananları ERKEK AĞZI ile anlatır.

Konya müziğinin hakim sazı ud ve kanundur. Yanında ritm saz olarak darbuka bulunur. Bazı ekiplerde bağlama, cümbüş veya keman olabilir. Ama karakteristik olarak ud ve kanun baskındır.


 mesajı beğendiniz mi?
gozel2121
Çrş 25 May 2011, 18:55  

Konya türkülerinin çoğu, Bozlak ve Çukurova ile oynak makamlarıdır. Süratli okunduklarından oyun havası da denilir.En çok söylenen türküleri:Aslan mustafam-emirdağı-kozan dağı-sille-süpürgesi yoncadan-saffet efendi-süpürgesi yoncadan ve aslan garamdır.

 mesajı beğendiniz mi?
Şakir YalçınPrş 26 May 2011, 09:00  

Konya müziğine en çok destek veren yörelerin başında Bozkır yöresi gelir. Oyun havası olarak biilinen türkülerimizin bir çoğu Bozkır yöresine aittir. En bilinenlerinden biri de Arslan Mustafam ve Bülbül'dür.


 mesajı beğendiniz mi?: +1
Mesajları seç: