Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
farukaytac
6 yıl önce - Pzr 26 Hzr 2011, 16:31

Alıntı:
-Galeriler kent dışına taşınamıyor,
-Tematik park yapılamıyor,
-Alternatif ulaşım politikaları yok(Ne metrobüs,ne tramvay,sadece cekli caklı laflar)
-İlkel bilet toplama sistemi değiştirilemiyor,
-Ulus'da kırık dökük birşeyler var,ancak orada da "hah tamam şimdi oldu işte" diyebileceğimiz noktadan o kadar uzağızki...

Şimdide fuar alanı...

Gerçekten ben de aynen sizin gibi düşünüyorum, bazen bu sitede gezerken taaa 5-6 yıl önce ortaya atılan projelerin bu gün hala yapılacak, ne zaman yapılacak diye tartışıldığını görüyorum.Kesin olarak söyleyebilirim ki bu kadar mega projenin havada uçuştuğu İstanbul'da dahil Türkiyede bir başka kent yoktur; ama bu kadar projenin olupta mevcut mega projelerin bu kadar az hayata geçtigi bir başka kent yine yoktur.
Size en son Fuar Alanını projesini örnek gösterecek olursak seneler önce şeker fabrikası arazisinin fuar alanı yapılacağı söyleniyordu sonra Melih Bey dede ki, mahkeme engel projeyi Akyurt'a ve havalimanına yakın yapacağız, dedi bizde madem öyle öyle olsun dedik bekledik bekledik hep yapıldı yapılacak, bir kaç ayda yapılacak, yok başlanırsa üç ayda, altı ayda, sekiz ayda biter sözleriyle yine bekledik.Geçenlerde haberlerde Gökçek ve yetkililer Gençlik parkı kabul salonunda toplanmışlar, yok işte çok ortaklı şirket kurulacakmış, yok efendim 100 milyon semayeli olacakmış, yok efendim kamulaştırma ilan edeceklermiş... bu haberleri okuyunca kendi kendime dedim ki; demek bize söylenen bunca şey söylentiden ibaretmiş, bunca sene bu konuda somut hiçbir adım atılmamış halbukiyse fuar alanı Akyurt'a yapılacağı söylenmesinden itibaren derhal çalışmalara başlanmalı geçtiğimiz günlerdede hiç olmazsa çalışmalar bir gözden geçirilip en kısa zamanda kamu oyuna bir tarih verilip bu fuar alanın temeli atılmalıydı.Eğer bu fuar alanının Akyurt'a kaydırıldığı andan itibaren somut adımlar atılsaydı belkide bu sitede bu fuar alanında hangi tarihte hangi büyük fuar organizasyonlarının yapılacağını konuşup bu konularda bir şeyler paylaşacaktık.

fatih engin
6 yıl önce - Pzr 26 Hzr 2011, 23:58

Alıntı:
Gençlik parkı kabul salonunda toplanmışlar, yok işte çok ortaklı şirket kurulacakmış, yok efendim 100 milyon semayeli olacakmış, yok efendim kamulaştırma ilan edeceklermiş... bu haberleri okuyunca kendi kendime dedim ki; demek bize söylenen bunca şey söylentiden ibaretmiş, bunca sene bu konuda somut hiçbir adım atılmamış

yıllardır aso, ato, belediye, zafer çağlayan'ın başını çektiği milletvekilleri ve bakanlar çalışıyorlar, sonuç ne:
1-proje yok
2-kamulaştırma bitmedi
3-sermaye yok (şirket kuracaklarmış)

zaten her şey bir yana, özel sektör gelip de kendiliğinden ankara'ya fuar alanı kurmuyorsa ve biz bunu devletten bekliyorsak zaten oradan bi cacık olmaz..devlet, sivil toplum ve kamu kuruluşları ortaklaşa fuar alanı yapacak da ankara'nın sanayisi ticaret vs. gelişecek, gülünç şeyler bunlar, biz o fuar alanında 19 Mayıs törenleri yaparız, genç subaylar da kule kurarlar, o kadar..fazlasını beklemeyin

Hakan_ank89
6 yıl önce - Pts 27 Hzr 2011, 00:26

Bir aralar Melih Gökçek çıkıp arazi meselesi halloldu demişti, şimdi yine arazinin devir işlerinden bahsediyor, ayrıca daha mart ayında sene sonuna fuar alanı biter demişti, bu sefer önümüzdeki seneden bahsetmeye başladı.

Alıntı:
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, ANKARA MOBİLYA FUARI’NIN AÇILIŞINDA, YENİ FUAR ALANININ BU YIL SONU İTİBARİYLE HİZMETE GİRMESİNİN PLANLANDIĞINI SÖYLEDİ.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'in yeni fuar alanının, Akyurt'ta bir milyon 800 bin metrekarelik bir alanda bu yıl sonuna açılabileceği müjdesini vererek, "Ümit ediyorum ki Ankarada, fuarlarımızı gerçekten çağdaş ve modern bir alanda açmış olacağız" dedi.

http://www.melihgokcek.com/baskan_gokcekten_fuar_ ...i-127.html

Son 2 senedir doğru düzgün bir adım atılamadı Akyurt'ta. Bakın 2009'da Akyurt hakkında söylenenler şöyle idi:
Alıntı:
Ankara kısa süre sonra 1,1 milyon metre kare alanlı uluslararası bir fuar merkezine sahip olacak.

Akyurt'ta yapılacak fuar merkezi için Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ankara Sanayi Odası (ASO), Ankara Ticaret Odası (ATO), Ankara Ticaret Borsası (ATB), Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB), Akyurt Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'nin (AGSD) ortaklığında pilot bir şirket kurulacak.

http://fuartv.com/default.asp?part=41&tur=h&id=128

2009 yılı ağustos ayında, şirket kurup inşaatlara başlayacağız demişler, bugün hala şirket kurulacak. Yahu 2 senede hiç mi ilerleme olmaz.

Eğer fuar alanının Akyurt'ta yapılmasını sanayiciler ve ticaret odaları istemiyorsa başka bir yer aransın. Ankara'nın sadece Akyurt bölgesinde hazine arazisi yok. Başka bir yerde olabilirdi. Melih Gökçek Akyurt diye bastırıyor, diğerleri Akyurt olmasını istemiyor. 2 senedir yaşananların özeti bu. Vakit kaybının sebebi de bu. Bu işin başka bir açıklaması yok.

Şimdi haberini bulamadım ama çok net hatırlıyorum, Melih Gökçek bir açıklamasında işin en önemli olan kısmı arazi meselesini hallettik demişti. Geçen gün Gençlik Parkı'ndaki görüşme sonrasında arazi meselesini halledeceğiz diyorlar. Akıl alır gibi değil. 2014 yerel seçimlerine kadar herhangi bir yere fuar alanı yapılırsa helal olsun diyorum. Çünkü şu ana kadar izlediğimiz süreç tamamen çözümsüzlük üzerine kurulu. Melih Gökçek başka birşey söylüyor, ATO başkanı başka birşey söylüyor, ASO başkanı başka birşey söylüyor.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pts 27 Hzr 2011, 00:34

Benim kaçırdığım bir nokta var herhalde, arazide ne sıkıntı var ki, arazi denilip duruluyor?

1 milyon 50 bin metrekarenin 150 bini özel mülk, gerisi devletin zaten. Bunun neresi sorunlu? Basit bir devir süreciyle hallolacak bir olay. Sorun varsa, nerede var, biz de öğrenelim.

rskhem
6 yıl önce - Pts 27 Hzr 2011, 01:52

Alıntı:
1 milyon 50 bin metrekarenin 150 bini özel mülk, gerisi devletin zaten. Bunun neresi sorunlu? Basit bir devir süreciyle hallolacak bir olay. Sorun varsa, nerede var, biz de öğrenelim.

Bence sorun inandırıcılığın iyiden iyiye yitirilmiş olmasında...

O denli iddialı , sanki gözaçıp kapayınca olacakmışcasına kesin ifadelerle dillendirilen vaatlerin yaşandığı bir kentde, onca vaadin bir bir gerçekleşmemesi yada en azından hayata geçmesinin uzayıp durmasının insanlarda yarattığı bir duygu halidir tüm bu yaşananlar...

Ortada bir yığın proje,laf,vaat üstelikde kallavi boyutlarda uçuşup duruyor,mamafih olan biten neredeyse hiçbirşey yok gibi...

Haa unutmadan bir türlü adamakıllı bir hizmetin açılışını yaşayamayan kentimizin anlı şanlı Konya yolunda dev bir obruk açılmış,açılışa susayan hemşehrilerimize dikkatli olmak kaydiyle önerilir görmeleri:)

fatih engin
6 yıl önce - Pts 27 Hzr 2011, 14:14

yıllardır konuşmak dışında hiçbir şey yapmamışlar
neden proje hazırlatmadınız?
neden kaynak ayırmadınız?
bunun adı tam bir laubalilik, dalga geçmek, milleti aptal yerine koymak
gazete gazete dolaşıp açıklama yapmasını, oynamayı, yukarılardan sallamayı biliyorsunuz
aklınız proje hazırlatmak gelmedi mi bugüne kadar

iyi ben de söylüyorum şimdi buradan, ben Mamak tarafında dev bir fuar alanı yaptıracam, bekleyin, dev hem de, kocaman

Nazım B
6 yıl önce - Çrş 29 Hzr 2011, 00:12
Fuar Alanı İçin Toplantılar Sürüyor

Alıntı:
Fuar Alanı İçin Toplantılar Sürüyor
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, ANKARA'DA YAPILMASI PLANLANAN DEV FUAR ALANININ YAPIMI İÇİN 8 ORTAKLI BİR ŞİRKETİN KURULMASINA KARAR VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ
-BAKAN ÇİÇEK BAŞKANLIĞINDAKİ DÜNKÜ (22 HAZİRAN) TOPLANTININ ARDINDAN BUGÜN DÜZENLENEN İKİNCİ TOPLANTIDA, AKYURT'TA İLK ETAPTA 100 BİN METREKARELİK ALANDA PROJE ÇALIŞMALARINA SÜRATLE BAŞLANILMASINA DA KARAR VERİLDİ

Başkent sanayisine ivme kazandıracak vizyon projelerden olan Ankara'da yapılması planlanan dev fuar alanı için adımlar bir bir atılıyor.
Fuar alanının çalışmalarına biran önce başlanılması için Başkan Gökçek başkanlığında düzenlenen ikinci toplantıda, çalışmalar için 8 ortaklı bir şirket kurulması ve Akyurt'ta ilk etapta 100 bin metrekarelik alanda proje çalışmalarına süratle başlanılmasına karar verildi.
Dün (22 Haziran) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımıyla düzenlenen ilk toplantının ardından, Başkan Gökçek başkanlığında bugün düzenlenen ikinci toplantıya Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Ankara Vali Vekili Mehmet Ali Ulutaş, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB), Ankara Ticaret Borsası, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

-KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI OLACAK
Krokiler ve ilgili yasaların masaya yatırıldığı uzun süren toplantıda konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Gökçek, Akyurt'ta yapılması planlanan ve Başkent sanayisine ciddi bir ivme kazandıracak, vizyon projelerden biri olan Fuar Alanına ilişkin olarak, Yapılan toplantı neticesinde mevcut olan bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ardından harca esas değer üzerinden kamulaştırmanın yapılmasına karar verdik dedi.

-ALANI, 8 ORTAKLI ŞİRKET YAPACAK
Fuar alanı için 8 kuruluşun ortaklığında bir şirket kurulmasına da karar verdiklerini kaydeden Başkan Gökçek, Şirketin, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği, TOBB, ATO, ASO, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Akyurt Belediyesi olarak 8 ortak tarafından kurulması ve bunun için Bakanlar Kuruluna müracaat edilmesi konusunda görüş birliğine vardığımız toplantıda ayrıca, proje çalışmalarının süratle başlaması için bazı şirketleri ve ilgili arkadaşları bu işlerde görevlendirme yapmak suretiyle görevlendirmeye karar verdik diye konuştu.
Fuar merkezine, ilk etapta 100 bin metrekare alan üzerinde başlanılmasına ve ilk sermayenin 100 milyon dolar olarak kabul edilmesi konusunda da karara vardıklarının altını çizen Başkan Melih Gökçek, Çalışmalara hemen başlayacağız dedi.

Kaynak: http://www.ankara.bel.tr/Haberler/fuar_alani_toplanti.aspx

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 17:35

Alıntı:
Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Gökçek, başkanlığında dün akşam toplanan Belediye Meclisinde, Akyurt ilçesinde yapımı planlanan fuar alanına ilişkin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara İl Özel idaresi, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ortaklığında kurulacak Ankara Fuarcılık Anonim Şirketi ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. İlgili Başkanlık yazısı, cuma günü yeniden Meclis gündemine alınmak üzere Hukuk ve Tarifeler Komisyonuna havale edildi.

http://www.aksam.com.tr/bildirin-yoksa-soktururum ...4137h.html

Cuma günü Belediye Meclisi'nden karar çıkmasının ardından artık somut adımların atılması lazım.

fatih engin
6 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 22:27

trajikomik olan şey ise, yıllardır somut adımlar atıldığı haberleriyle uyutulan ankaralının durumudur.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Cum 15 Tem 2011, 23:52

Alıntı:
-ANKARA, FUAR MERKEZİNE KAVUŞUYOR

Büyükşehir Belediye Meclisinde ayrıca Akyurt, Balıkhisar Mahallesi ile Pursaklar Altınova ve Saray mahalleleri arasında yaklaşık 300 hektar yüz ölçümlü, içinde kamu mülkleri de bulunan sahada ''Uluslararası Ankara Fuar ve Gelişme Sahasına ilişkin Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı'' sınır teklifi de oy çokluğuyla kabul edildi.

Akyurt'ta yapımı planlanan fuar merkezi için Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara İl Özel İdaresi, Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası, Ankara Ticaret Borsası, Akyurt Belediyesi ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin ortak olduğu ''Ankara Fuarcılık Anonim Şirketi'' kurulmasına ilişkin rapor da karara bağlandı.

http://www.gercekgundem.com/?p=386302

Cuma günü çıkması gereken kararlar, çıkmış. Hayırlı olsun.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet