Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 14:43
Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi - Akyurt Fuar Alanı projesi


Şeker Fabrikası arazisine yapılacak fuar alanı projesinin mahkeme kararıyla iptal edilmesi üzerine hazırlanan Akyurt Fuar Alanı Projesi netlik kazandı.

AŞTİ mi olacak, başka bir yer mi olacak yoksa Akyurt mu olacak diye bir belirsizlik vardı.Bugün yapılan açıklamalarla artık Akyurt kesinleşmiştir.

Eski başlıklar
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=25289
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=109932
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=99931


onurnazliaka
9 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 14:51

Alıntı:
AŞTİ mi olacak, başka bir yer mi olacak yoksa Akyurt mu olacak diye bir belirsizlik vardı.Bugün yapılan açıklamalarla artık Akyurt kesinleşmiştir.

Fuar alanının Akyurt-Esenboğa-Pursaklar arası bir bölgeye yapılacağı belirtiyordu. Sanırım bu çözüm daha doğru olur, çünkü Akyurt fazlasıyla uzak. Fuar alanı şehrin olumsuzluklarının dışında, fakat şehre de mümkün olduğu kadar yakın olmalıdır. Tabi burada yapılacak fuar alanı bizim bildiğimiz AKM fuarları tadında yani x numaralı Yeniçubuk, Ahmetfakılı, Cerityeniyapan Tanıtım Günleri fuarları gibi olmayacak. Yapılan fuarlar sektörel nitelik taşıyacak. Dolayısıyla örneğin Saray Köyü'nün devamıyla Ülker Fabrikası arasında bir yerlere yapılacak fuar alanı konum olarak gayet uygun bir nitelik taşıyacaktır. Ki böyle de düşünülmekte. Bugün sektörel fuarların yapıldığı yerlerin şehirlerin biraz daha dışında yer aldığını rahatlıkla görebiliriz. Ayrıca Akyurt-Esenboğa-Pursaklar arasına yapılacak fuar bu bölgeye de ivme kazandıracaktır, her şeyi Eskişehir-İstanbul Yolu eksenine yığmak iyi değil.

NOT: En çok sevindiğim nokta da AŞTİ hakkında dönen tartışmaların noktalanması, AŞTİ'nin daha uzun yıllar hizmete devam edecek olması. Hatta mümkünse o başlığı kilitleyelim de AŞTİ'nin taşınması hakkındaki korkularımız son bulsun.En son onurnazliaka tarafından Çrş 25 May 2011, 14:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Cem D.
9 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 14:54

Bu fuar alanını yapımı aynı zamanda Pursaklar-Sarayköy-Akyurt-Çubuk arasında oluşabilecek yeni iş-ticaret ve otel bölgelerine de vesile olacaktır. Kuzey Ankara projesi ile birlikte düşünülerse, bu bölgede gelecek 10 yıl içindeki yoğunluk artışı bir raylı sistem projesi gereksinimini de getirecek ki, açıklanan projelerden biri de Kızılay-Esenboğa hattı. Bakalım zaman ne gösterecek?

ali_er
9 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 21:51

bu alanda fazla ticaret alanı olmaz beklemeyin çok katlı yapılara maniadan dolayı müsade etmezler...onun içi n benim fazla umudum yok rantabl değil...

İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 22:46

Alıntı:
NOT: En çok sevindiğim nokta da AŞTİ hakkında dönen tartışmaların noktalanması, AŞTİ'nin daha uzun yıllar hizmete devam edecek olması. Hatta mümkünse o başlığı kilitleyelim de AŞTİ'nin taşınması hakkındaki korkularımız son bulsun.


Korkuları dindirmek adına başlık kilitlendi.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=109932

Alıntı:
bu alanda fazla ticaret alanı olmaz beklemeyin çok katlı yapılara maniadan dolayı müsade etmezler...onun içi n benim fazla umudum yok rantabl değil...


1 milyon 800 bin m2 alana kurulacak bir kompleksten söz ediliyor.Yatay düzlemde yapılaşma ağırlıklı olacaktır bu kadar geniş alan varken gökdelen yapılmaz zaten.İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2011, 13:53

Alıntı:
Gökçek’ten, Arsa Spekülatörleri Uyarısı…

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, BAZI EMLAKÇILARIN, ANKARA’DA YAPILACAK PROJELERİ BAHANE EDEREK, YÜKSEK FİYATTA ARSA SATTIKLARINI SÖYLEDİ
-ARSA SPEKÜLASYONLARINA KARŞI BAŞKENTLİLERİ UYARAN BAŞKAN GÖKÇEK:
“ÖZELLİKLE GÜNDEMDE OLAN GÜNEYKENT VE FUAR ALANI PROJELERİYLE İLGİLİ İNANILMAZ İDDİALAR DUYUYORUZ. BURALARLA İLGİLİ EMLAKÇILARA İTİMAT ETMEYİN”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkentlileri, son günlerde Güneypark ve Fuar alanı ile ilgili yüksek fiyattan arsa satışı yapmak isteyen emlakçılara karşı uyardı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Başkent Ankara’nın en büyük vizyon projelerinden olan 500 bin kişinin yaşam alanı olacak Güneykent Projesi ve Akyurt ‘ta yapılacak Fuar alanı ile ilgili arsa spekülatörlerinin işbaşında oldukları bilgisini aldıklarını belirten Başkan Gökçek, “Güneykent’in nerede olduğunu bilmeden vatandaşları aldatarak, fahiş fiyatta arsa satıldığı duyumları alıyoruz. Kimse bunlara itimat etmesin. Aynı şekilde dev fuar alanı ile ilgili de şikayetler alıyoruz. Hatta inanılmaz şeyler duyuyoruz. Böyle şeylere asla aldanmayın” uyarısında bulundu.
“Güneykent projesi buradan geçecek” diyerek vatandaşları aldatan emlakçılara inanılması gerektiğinin altını çizen Başkan Gökçek, “Bu kişilere aldanıp, 1 yerine 5 ödemeyin” dedi.

Aynı şekilde Başkent sanayisi için atılacak en önemli adımlar arasında yer alan Fuar Alanı konusunda da Başkentlileri uyaran Başkan Melih Gökçek, “İnanılmaz şekilde yalan söyleyerek arsa satılıyormuş. Oradaki bir kısım emlakçılar tamamen vatandaşı aldatıp, spekülasyon yapmaya başlamışlar. Bu tamamen sahtekarlık. Çünkü ilk yapılacak olan fuar alanının 150 bin metrekaresi kamu alanı, 800 bin metrekaresi hazine, 250 bin metrekaresi de Akyurt Belediyesi’ne ait. Yani toplam 1 milyon 50 bin metrekare zaten var. Bu kadar geniş alana zaten 20 senede ulaşamazsın. Biz, 1 milyon 800 bin metrekare yaptık ama, burayı toplam 30-40 sene gibi geniş bir zamanda düşünüyoruz. Oranın çevresi nereden bakarsanız 20 seneden önce değerlenmez” diye konuştu.

-“FUAR ALANI SENEYE İNŞALLAH BİTER”

Fuar alanıyla ilgili hukuki sorunları çözmek için Bakan Çiçek başkanlığında bir toplantı düzenlediklerini hatırlatan Başkan Gökçek, “Hangi formülle biran önce inşaata başlarız, hangi formülle süratli olur bunları konuştuk. Birkaç alternatif var ama kesin kararı düzenlenecek toplantıların ardından vereceğiz” diye konuştu.

Fuarın yapılacağı alanı Maliye Bakanlığı’nın belediyeye devredeceğini, belediyenin de kamu kurum ve kuruluşlarından oluşan şirkete devredeceğini kaydeden Başkan Gökçek, “Kesin sonuç toplantıların ardından belli olacak. Bir aya kadar arazi meselesini hallederiz, ondan sonra da proje hazırlanacak ve ihale süreci başlayacak” dedi.

İhale sürecinin de en az 3-4 ay sürdüğünün altını çizen Başkan Gökçek, “Bu süreyi istesen de öne çekme şansın yok. Bu yıl sonuna kadar ihale inşallah yapılmış olur, sekizinci ayın ortalarında da fuar alanı biter” diye konuştu.

Fuar alanının prefabrik bir yapı olmasının gerektiğini de belirten Başkan Gökçek, yapının 12 metre yüksekliğinde, aralıklı taşıma kolonlarıyla ayakta duran boş bir alan olacağını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Sanayicilerimiz de gelip burada stantlarını kuracaklar” dedi.


http://www.ankara.bel.tr/Haberler/arsa_2011.aspx

Alıntı:
Ankaraya Yapılacak Fuar Alanı İçin İlk Adım Atıldı..

- DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI CEMİL ÇİÇEK, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, ANKARA MİLLETVEKİLİ SALİH KAPUSUZ, ANKARA VALİ VEKİLİ MEHMET ALİ ULUTAŞ, ASO BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR, ATO BAŞKANI SALİH BEZCİ, SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI, DIŞ TİCARET MÜSTEŞARLIĞI VE İLGİLİ KURUM VE KURULUŞLARIN TEMSİLCİLERİNİN KATILDIĞI TOPLANTIYLA BAŞKENTE DEV FUAR ALANININ YAPIMI İÇİN İLK ADIM ATILDI.
- DEVLET BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI CEMİL ÇİÇEK: “ZATEN MARKA ŞEHİR OLAN ANKARAYA ULUSLAR ARASI BİR FUAR ALANI KAZANDIRMANIN ZAMANI GELDİ.”
-BAŞKAN GÖKÇEK:
“FUAR ALANI 8 AYDA BİTER”

Başkent’e yapımı planlanan uluslararası dev fuar alanı için ilk adım atıldı. Gençlik Parkı içindeki Büyükşehir Belediyesi kabul salonunda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla, fuar alanının startı verildi.
Toplantıya Bakan Çiçek ve Gökçek’in yanı sıra Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, AnkaraVali Vekili Mehmet Ali Ulutaş, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci, ANKESOB Başkanı Mehmet Yiğiner, Sanayi veTicaret Bakanlığı Müsteşarı Hüsnü Tekin, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Dış Ticaret Müsteşarlığı yetkilileri ile ilgili kurum ve kuruluşlardan çok sayıda temsilci katıldı.
Akyurt bölgesinde 1milyon 800 bin metre kare alan üzerine yapımı planlanan dev fuar alanına ilişkin gazetecilere bilgi veren Bakan Çiçek şunları söyledi:
“Ankara ile ilgili çok büyük projelerin çalışmalarına seçimin hemen sonrasında başladık, şimdi de zaten bir marka şehri olan Ankara’nın daha üst seviyeye gelmesi için buradayız. Başkente uluslararası bir fuar alanı kazandırılması sanayici, işadamları ve meslek odalarının isteklerinin başında gelmekteydi. Ankara konumu itibarıyla Türkiye’ye, Ortadoğu’ya ve dünya pazarlarına hitap edecek önemli bir konuma sahip. Ankara, hem yüksek teknolojiyi kullanan, hem de üreten dev bir sanayi şehri. Bunun içinde üretilen malın pazarlanması çok önemlidir. Bu yüzden Başkent’e uluslararası bir fuar merkezinin yapımı için ilk adımı atıyoruz.”
Ankara için yapılması planlanan dev projelerin bir bir hayata geçmesi için bu tür toplantılara devam edeceklerinin altını çizen Cemil Çiçek, “Zaten bunların bir kısmı ile ilgili kararlar alındı. Ankara metrosu ile ilgili birinci etap için ihale süresi bugün başlamış oluyor. Fuar merkezi ile de ilgili inşallah önemli bir sonuca varılır” diye konuştu.

-GÖKÇEK, “FUAR ALANI 8 AYDA BİTER”

Toplantının sonunda bir açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Bakan Çiçek başkanlığında, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile çok güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Bugünkü toplantının iki nedeni vardı. Birincisi fuar alanı, ikincisi ise serbest bölge idi. Bunlarla ilgili çok güzel ve çok ciddi atılımlar gerçekleşti. Bu tür toplantılar yarından itibaren seri şekilde devam edecek. Fuar alanının arazisinin temini ile derhal inşaat çalışmalarına başlanacak. Bununla ilgili olarak da bugün çok ciddi bir adım attık. İnşallah temeli attıktan sonra 8 ayda Ankaramız fuar alanına kavuşur”dedi.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/fuar_alani.aspx

Önümüzdeki sene bu zamanlar fuar alanının inşaatını takip ediyor oluruz umarım.


İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Prş 23 Hzr 2011, 19:29

Alıntı:
Fuar Alanı İçin Toplantılar Sürüyor…

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK, ANKARA’DA YAPILMASI PLANLANAN DEV FUAR ALANI’NIN YAPIMI İÇİN 8 ORTAKLI BİR ŞİRKETİN KURULMASINA KARAR VERİLDİĞİNİ SÖYLEDİ
-BAKAN ÇİÇEK BAŞKANLIĞINDAKİ DÜNKÜ (22 HAZİRAN) TOPLANTININ ARDINDAN BUGÜN DÜZENLENEN İKİNCİ TOPLANTIDA, AKYURT’TA İLK ETAPTA 100 BİN METREKARELİK ALANDA PROJE ÇALIŞMALARINA SÜRATLE BAŞLANILMASINA DA KARAR VERİLDİ


Başkent sanayisine ivme kazandıracak vizyon projelerden olan Ankara’da yapılması planlanan dev fuar alanı için adımlar bir bir atılıyor.
Fuar alanının çalışmalarına biran önce başlanılması için Başkan Gökçek başkanlığında düzenlenen ikinci toplantıda, çalışmalar için 8 ortaklı bir şirket kurulması ve Akyurt’ta ilk etapta 100 bin metrekarelik alanda proje çalışmalarına süratle başlanılmasına karar verildi.
Dün (22 Haziran) Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katılımıyla düzenlenen ilk toplantının ardından, Başkan Gökçek başkanlığında bugün düzenlenen ikinci toplantıya Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Ankara Vali Vekili Mehmet Ali Ulutaş, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ATO Başkanı Salih Bezci, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB), Ankara Ticaret Borsası, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

-KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI OLACAK

Krokiler ve ilgili yasaların masaya yatırıldığı uzun süren toplantıda konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Gökçek, Akyurt’ta yapılması planlanan ve Başkent sanayisine ciddi bir ivme kazandıracak, vizyon projelerden biri olan Fuar Alanı’na ilişkin olarak, “Yapılan toplantı neticesinde mevcut olan bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ardından harca esas değer üzerinden kamulaştırmanın yapılmasına karar verdik” dedi.

-ALANI, 8 ORTAKLI ŞİRKET YAPACAK

Fuar alanı için 8 kuruluşun ortaklığında bir şirket kurulmasına da karar verdiklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Şirketin, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Valiliği, TOBB, ATO, ASO, Ankara Ticaret Borsası, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Akyurt Belediyesi olarak 8 ortak tarafından kurulması ve bunun için Bakanlar Kurulu’na müracaat edilmesi konusunda görüş birliğine vardığımız toplantıda ayrıca, proje çalışmalarının süratle başlaması için bazı şirketleri ve ilgili arkadaşları bu işlerde görevlendirme yapmak suretiyle görevlendirmeye karar verdik” diye konuştu.
Fuar merkezine, ilk etapta 100 bin metrekare alan üzerinde başlanılmasına ve ilk sermayenin 100 milyon dolar olarak kabul edilmesi konusunda da karara vardıklarının altını çizen Başkan Melih Gökçek, “Çalışmalara hemen başlayacağız” dedi.

http://www.ankara.bel.tr/Haberler/fuar_alani_toplanti.aspx


fatih engin
9 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2011, 22:36

şu üstteki alıntıdaki laflara bakıyorum da (kamulaştırma, proje yapılacak, kentsel dönüşüm vs..), arkadaş bu iş 5 yılda bitmez hiç heves etmeyin.

proje yok muydu milleti kandırdınız yıllarca dev fuar falan diyerek
kamulaştırma sorunu vardı da neden hazine arazileri için girişiminiz olmadı baştan

bu iş bitmiştir, fuar alanı yok, unutun


İ.Hakkı Erdoğan
9 yıl önce - Pzr 26 Hzr 2011, 08:46

Alıntı:
şu üstteki alıntıdaki laflara bakıyorum da (kamulaştırma, proje yapılacak, kentsel dönüşüm vs..), arkadaş bu iş 5 yılda bitmez hiç heves etmeyin.

proje yok muydu milleti kandırdınız yıllarca dev fuar falan diyerek
kamulaştırma sorunu vardı da neden hazine arazileri için girişiminiz olmadı baştan

bu iş bitmiştir, fuar alanı yok, unutun


İrade gösterilirse yapılamayacak bir durum yok. 1 milyon 50 bin metrekarenin sadece 150 bin metrekaresi şahıslara ait, diğer kısımlar Hazine ve Belediye Arazisi. Kalan 900 bin yetmez mi ilk aşamada? Değil ilk aşama, 20 yılda o kadar genişleyemez fuar alanı.

Kaldı ki kentsel dönüşüm denilen olay bu işlemleri iyice hızlandırır. Proje yapılmasının da öyle çok zaman alacağını sanmıyorum. Sonuçta 50 bini kapalı 100 bini açık, 150 bin metrekarelik bir alan projelendirilecek ki Ankara'daki bir sürü alışveriş merkezi bundan daha büyük.

Bu iş denildiği gibi bugünden itibaren 1.5 senede bitirilebilir ama bunun için gereken irade gösterilmeli, kaynak ayrılmalı ve hukuki engel çıkarılmamalıdır. Teknik olarak bu süreye sığmayacak bir olay yok çünkü.


rskhem
9 yıl önce - Pzr 26 Hzr 2011, 13:23

Alıntı:
Bu iş denildiği gibi bugünden itibaren 1.5 senede bitirilebilir ama bunun için gereken irade gösterilmeli, kaynak ayrılmalı ve hukuki engel çıkarılmamalıdır. Teknik olarak bu süreye sığmayacak bir olay yok çünkü.


Ankara'da bir şeylerin konuşulmaktan ziyade hayata geçirildiğine tanıklık etmeyeli yıllar oldu,iş icraatden bahse gelince kimseler mangalda kül bırakmıyor,ortalık mega,dev laflarından geçilmiyor...

Ancak iş icraate gelince koca bir tısss....şehrimiz artık ulaşımdan , prestij projelerine hemen her alanda hüsran üstüne hüsran yaşıyor...

-Galeriler kent dışına taşınamıyor,
-Tematik park yapılamıyor,
-Alternatif ulaşım politikaları yok(Ne metrobüs,ne tramvay,sadece cekli caklı laflar)
-İlkel bilet toplama sistemi değiştirilemiyor,
-Ulus'da kırık dökük birşeyler var,ancak orada da "hah tamam şimdi oldu işte" diyebileceğimiz noktadan o kadar uzağızki...

Şimdide fuar alanı...

3 ayda biten, prefabrikten ve Dünya çapında....

Şimdi öğreniyoruzki ortada ne proje var , ne istimlak işlerinde bir ilerleme,oysa yıllardır icraatden her ağızlarını açışlarında duymuştuk bu fuar alanı lafını...

Demek o da halusinasyon projelerden biriymiş... Geçmiş olsun...sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet