Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 13:46
Roma'da çatlak sesler var

İtalya'da Berlusconi Türkiye'nin üyeliğini desteklerken, merkez sağ koalisyonundan çatlak sesler yükseliyor. Kuzey Birliği ve Hıristiyan Demokratlar 'Türkiye için referandum' talep etmeye başladı

Alıntı:
ROMA - Brüksel'deki AB zirvesinin ardından Avusturya öncülüğünde Türkiye'nin üyeliğini tüm Avrupa çapında referanduma sunma tartışmaları başlarken, her ülkedeki Türkiye karşıtları da sesini yükseltiyor. Türkiye'ye desteği esirgemeyen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin merkez-sağ koalisyonundaki Kuzey Birliği Partisi (KBP), Türkiye'ye karşı binlerce kişiyi pazar günü Milano'da sokağa döktü. Yürüyüşte referandum talebi dile getirilirken, 'Avrupa'da Türkiye'ye hayır' ve 'Hıristiyanlığın köklerine evet' yazılı pankartlar taşındı. KBP'ye göre yürüyüşe 50 bin kişi katıldı.

'Avrupa'nın işgali'
Kalp rahatsızlığı yüzünden yürüyüşe katılmayan KBP lideri Umberto Bossi'nin konuşma metnini okumak Adalet Bakanı Calderoli'ye düştü. Calderoli, "Türkiye Batı'nın kalbinde gerçek bir truva atı. Biz kimliğimize bağlıyız. Tarihimiz olmadan ölüyüz demektir, tarihimiz satılık değildir" dedi. Yürüyüşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Roberto Maroni de, "Hükümetler gelir gider. Ama Türkiye gelirse ebediyen kalacak. Bu Avrupa'nın dağılmasını da getirebilecek" dedi. Maroni, "Böylesine önemli bir karar, 25 ülke temsilcisine bırakılamaz. Kararı halklar vermeli. Avrupa Komisyonu'nun referandum düzenlemesi için girişimde bulunacağız. Başaramazsak bunu İtalya'da isteyeceğiz" dedi. Eşcinseller ve kadınlara yönelik sözleri yüzünden Avrupa Komisyonu üyeliği suya düşen iktidar ortağı Hıristiyan Demokratlar ve Merkez Demokratlar Birliği lideri Rocco Buttiglione de referanduma destek verdi.
Muhalefet ise KBP'yi ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla suçluyor. Radikal Parti Genel Sekreteri Daniele Capezzone, "Türkiye'nin çoğunluğu Müslüman diye referandum istemek korkunç bir zihniyet barındırıyor" dedi. Sosyalist Demokratlar Partisi lideri Enrico Boselli de mitingi 'Yabancı düşmanlığının yükselişi' olarak niteledi.

'Geri adım atmayız'
Başbakan Berlusconi ise Kuzey Birliği'nin iç siyasete dönük kampanya yürüttüğünü savunarak, "Türkiye konusunda geri adım atmayız. Bırakalım seçim kampanyalarına devam etsinler. Türkiye'nin AB'ye girişi, dış politikamın temel taşlarındandır. Bize minnettardırlar. Bu bize avantaj sağlayacaktır" dedi. Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini de 'Türkiye'nin daimi derogasyonları kabul ettiğini' söyleyerek, "'Türkiye Avrupa'ya giremez, zira Müslümandır', 'Anneciğim Türkler geliyor!' yaklaşımını reddediyorum" dedi.
Bu arada Eurispes Institute'ün anketine göre İtalyanların yüzde 37'sinin Türkiye'nin üyeliğine karşı hiçbir fikri yok. Yüzde 34'ü Türkiye'yi desteklerken yüzde 28'i karşı. (Reuters, aa, afp)

ASLI
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:06

Bu catlak sesleri cikaran taraflardan biri : Lega Nord (Kuzey Birligi) adinda bir parti. Kisaca potansiyellerinden bahsetmek gerekirse; son secimlerde oylarin 3,9% unu toplamislar ve mecliste 47 parlamenterleri bulunuyor. Bunlar genelde Friuli ve Veneto bolgesinde tutuluyorlar ve utopik bir amaclari var: Italya'yi kuzey ve guney olarak ikiye bolmek. Guney Italya'nin kultur ve ekonomik anlamda kuzeyi dibe cektigini dusunuyorlar. Had safhada rasistler yani anlayin; kim ulkesini ikiye bolmek ister? Resmen boluculuk yaptiklari.. Dusunun ki Turkiye'de bir parti ciksin ve biz artik guneydogu anadoluyu istemiyoruz, bizim ekonomimizi bozuyor desin!

Italya'nin kuzey sinir koylerinde Almanca konusuluyor siklikla ve buyuk bir kisim Italya'dan ayrilmak istiyor. Italya siniri icinde yasayan ama ana dili almanca olup Italyancayi yarim yamalak konusan arkadaslarim var.

Oburleri ise iste dinci kesim, hala AB'yi bir hristiyan toplulugu gibi gormek isteyenler.. Aman din elden gidiyor diye veryansin edenler.. Lega Nord'dan Italyanlar da illallah demis vaziyetteler. Bunlardan utanc duyan italyanlar cogunlukta yani.

Genel anlamda halkin dusuncesi ile ilgili ise bir anket yapilmis "La Repubblica" gazetesi tarafindan. (Italya'nin en cok okunulan gazetelerinden biri.) Buna gore halkin:
38% Turkiye'yi AB icinde gormek istemiyor.
34% Turkiye'yi AB icinde gormek istiyor.
37% ise kararsiz.*

Ancak genel anlamda Italya'nin Turkiye'ye bakisi olumlu, ozellikle Berlusconi hukumetinin. Berlusconi'nin ticari kafasi calistigindan Turkiye'yi de potansiyel pazar olarak goruyor. (Berlusconi, Agnelli Italya'nin en zenginleri..)

*P.S. Toplam 100%'u vermiyor ama gazeteden birebir alintidir.

irfan x
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:18

Peki bu durm hükümeti etkiler mi orada? Berlusconi ne kadar güçlü şu an?

ASLI
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:36

Daha evvel de belirttigim gibi Lega Nord'un yuzdesi 4'un altinda ancak koalisyon hukumetinin icindeler. Su andaki Italyan hukumeti icerisinde 4 parti var, bunlar: Forza Italia (Berlusconi), Allianza Nazionale (Fini), L'Unione Democratici di Centro -UDC- (Follini) ve Lega Nord (Bossi). Hepsinin yuzdelerini bilmiyorum ancak hatirladigim Forza Italia'nin ki 25'in ustunde o yuzden baskin parti. Italya'da hukumeti kurabilmk icin koalisyon partilerinin toplamda 50%'yi gecmeleri gerekiyor.

Lega 4 gunluk bir ceza da aldi. Ufak bir sinek ama tabii mide bulandiriyor.

Burç

14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:39

25 tane sinek kusturuyor bile.

başlık "Roma'da DA çatlak sesler" olmalı idi.

ASLI
14 yıl önce - Sal 21 Arl 2004, 14:54

Alıntı:
25 tane sinek kusturuyor bile.

başlık "Roma'da DA çatlak sesler" olmalı idi.

Ufak bir partinin iki sacmasapan hareketiyle Italya'nin tutumunun degistigini soylememiz tabii ki yanlis. Hukumet degismedikce Italya'nin tutumu da degismez. Bunun bir nedeni de Berlusconi'nin bir isadami olmasi ve Turk-Italyan ortakligina inanmasi yatiyor.

Soyleki Italya hammadde acisindan cok zengin degil, ancak bir endustri devi. Mobilya, aydinlatma, tekstil, ayakkabi, otomotiv, beyaz esya, deri, seramik, moda, tasarim, gastronomi aklima ilk gelenler.. Turkiye ise bir hammadde devi ancak endustrilesmede gereken onem verilmemis ve geri kalmis. Bu iki devletinin ortakliginin iki devlete de mutualist bir iliski saglayacagi kesin. Orta sag bir partinin Turkiye'ye destek vermemesi ancak akilsizlik olur.

Italya'daki Turk dusmanlari: Sol partiler (Ocalan olayini gerceklestirenler), Yesiller, Dinciler ve Nasyonalistler...

25 sinek oldugunu dusunmuyorum ama AB ortaminda 5-6 tane irili ufakli sinek oldugu kesin.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET