Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Aslantepe kapalı spor salonu inşaatı
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
Misafir 5ea

10 ay önce - Cum 10 Şub 2017, 20:40

Bu platforma sık göremediğim yerlerin gelişimini meraktan giriyorum; hayli de yararlı oluyor ancak herkesin fikirleri çok keskin. Ne yazık ki pek bir tolerans ve anlama çabası yok. Genel site hakkındaki görüşüm.

Salona gelecek olursak daha öncede buraya salon yapılmak istenmişti ve bazı projeler hazırlanmıştı. Çok kısa ve sınırlı bir ön çalışmam çok önceden olmuştu onun için size görüşlerinize kaynak olacak bazı bilgiler vermek isterim.
Öncelikle arazi 8.500-9.000 m2 inşaatın oturacağı taban alanı ise dahada küçük olması muhtemeldir.
İnşası Yapılacak salonun Kuzeyden güneye 95m, doğudan batıya da 80m çatı saçakları dahil maksimum açıklığa sahip olabilecek bir konumda. Bu mesafelere arenaya araçla girişindeki sağa yukarı araç yolu vardır seyirci dolaşımlarına çıkan o yolun kaldırılıp salon arsasına dahil edildiğinde ancak ulaşılabilir.
Aynı genişlikler Ankara Arena'da 125mX160m, Ülker Arena'da 130mX120m, Abdi İpekçi Arena'da 80mX100m, Sinan Erdem ise 180mX130m dir.
Verilerden anlaşılacağı gibi salon taban oturumu emsallerine göre gayet küçük olmak zorundadır. Buna bağlı olarak yapılmak istenen salonda diğer salonlardan daha küçük olacaktır. Ancak seyirci kapasitesini tribün eğimi ile ayarlamak mümkün.
Arazinin ortasına FİBA kurallarında yani minimum 20m X 35m bir saha alanı bırakıp iki tarafı yol gerisi de TT ARENA olan araziden 12.500 seyirci kapasitesi çıkarmak bence çok iyimser. Bu alana oturan bir salonun ideal kapasitesi 10.000(artı eksi 500) olur ancak tribün eğimini çok yüksek tutup belki biraz daha sıra kazanılabilir buda tribünde ayağa kalkınca azıcık öne doğru eğilseniz düşmenize neden olur ve seyirci konforu azalır. Bunu engellemek içinde koltukların önünde demir barlar koyulur.Ancak böylelikle bu rakam yakalanabilir.Genede çok iyimser bir seyirci rakamı.
Birde Localar için üst ve alt tribün arasında ekstra bir kat konulmamalı bu yüksekliği artıracağından üst tribünden sahayı görmek için öyle bir eğim vermenizi gerektirir ki belki bir elin parmağı kadar ancak sıra koyabilirsiniz ve kapasite düşer. Yani demem o ki her şey matematik hesabı. Ne yazık ki ol diyence veya çok isteyince olmuyor.
Sizde kağıda çok basitçe bir kaç çizimle eni boyu belli olan bir arsaya 20mX35m sahayı koyup, sonra buraya maksimum sayıda seyirci kapasitesine ulaşmak için tribünleri yerleştirmeye çalabilirsiniz. Tabi ki seyircilerin hepsinin aynı kalitede sahayı görmesi koşuluyla. Ne kadar zor olduğunu biraz kalem oynatınca sizde göreceksiniz.

Salonun bazı avantajları da yok değil öncelikle otoparkı TT ARENA ile ortak kullanarak bu alanları ticari amaçla kullanılabilir.Buda ekstra gelir getirir, ayrıca salonun ısıtma soğutma merkezleri, jeneratör gibi demirbaşlarını yine ortak kullanılabilir tabi ki alınacak uzman görüşleri ışığında. Bunlar maliyet avantajı getirir.
Bir diğer konu maç dışı günlerde özellikle yaz sezonunda bölgede yeni gelişen konut ve iş yerlerinden doğan yaklaşık 10-15 bin a plus gelir seviyesine sahip müşteriye yürüme mesafesindedir. Ayrıca TEM'e cepheli, metro bağlantısı bulunan bir konser salonu iyi bir organizasyon ve akıl ile işletilirse çok verimli olabilir böylelikle salonun daimi işletme maliyetini karşılamada oldukça katkı verici hatta kara geçmesine bile mümkün kılabilir.

Dünyada bu proje için örnek alınabilecek çok seçenek yok. Mekanın bu kadar küçük ama seyirci sayısının bu kadar yüksek olduğu bir kaç proje var. Size araştırmak için benim bildiğim ikisini örnek vereyim bitince neye benzer en azından gözünüzde canlanır. Biri biraz hada az kapasiteli biri biraz daha fazla kapasiteli ama tribün diklikleri benzer her ikisi de kompakt yapıları var.
- McKenzie Arena
- Gallagher Iba Arena

Sonuç olarak
1. Kapasite arsaya göre gayet iyi.
2. Yapım ve işletme maliyetlerini düşürücü yaklaşımlarla maliyet avantajı yaratılabilir.
3. Kiralanabilir alanlarla ek gelir getirilebilir.Konser ve toplantılarla bu gelir arttırılabilir.
4. Basketbol şubesini arenaya taşıyarak personel sayısı azaltılabilir.

Umarım ufuk açıcı olmuştur saygılar.

uAERHAN
10 ay önce - Cum 10 Şub 2017, 23:42

Tesekkurler misafir, bilgilendirici bir mesaj olmus.

Metrajlari cikartirken plan uzerinden mi hesaplama yaptiniz merak ettim, ozellikle oturum ici. bahsettiginiz metrajlari soruyorum.

Bir de zaten cok onceden daha Aysal doneminden yaklasik 10.000 kisilik bir salon projesi vardi.

4 sene evvel bu projenin bile yapilamayacagi soyleniyordu.

Soz konusu alan darligindan temel kaziklarinin TTArenanin temeline zarar verebilecegi soylenmisti.

Halbuki bu arsa ona gore takas olunmustu. (Stadyum+Spor Salonu)

inanç09
10 ay önce - Cmt 11 Şub 2017, 03:41

Buna harcıyacakları parayı S.Çifliği Topkapı tramvayını apdi ipekçiye uzatmasına harcasalar daha makbul olur İstanbulda bi dolu salon oldu Sinan Erdem'i kullanan takım yok Sanki Saçma bir yerde olan TT Arena çok doluyorda oraya yapılan salon dolacak önce 500T'ler için adam akıllı bir durak yapsınlar yada iett seferi koysunlar maç çıkışı eve dönüş rezillik millet maça nasıl gelir nasıl evine döner hesabı kitabı yapılmadan tesis yapılıyor neden bu kadar sığ düşünüyoruz anlamıyorum

Fethi94
10 ay önce - Cmt 11 Şub 2017, 17:29

Alıntı:
Begenmek zorunda degil kimse.

Herkes ozgurce gorusunu yaziyor.

Kimse size "neden begeniyorsun" diye soruyor mu ?

Ayrica bizim cabamiz Galatasaray icin.

Ulker Arenanin tasarimina bakin.

Bir de buna. Bizimki sonradan yapilacagindan bazi seylerden ders alinmasi gerekirdi.

Daha fazla deneyim daha az eksiklik,dezavantaj olmaliydi.

Bu projenin daha once de yazdigim gibi eski tip rus-rum salonlarindan farki yok.

Hatirlatmak gerekirse yil : 2017

Daha onceki mesajlarimda yazmistim ama okumamissiniz anlasilan. Bir daha yazayim gerekcelerimi. InsAllah bunu okursunuz.

Tribunler parkeden cok yuksek :

Bu nedenle gozumuze koskoca duvar takilacak hep. Ayrica seyirci baskisi sadece sesten ibaret degildir. Rakip oyuncu salonda seyircilerin icinde boguluyormus gibi ic ice olmali. Kendinden 2 metre yukarda oturan adami gormuyor neyinden cekinecek.

Tribun yapisi oval :

Bu nedenle parke ve tribun baslangic hizasi arasindaki mesafe cok bozuk gorunecek. Bosluklara yayincilar haricinde oturma alani olusturmak istense ovallikten dolayi bicimsiz sekilde bir plan yapmak zorundalar. Hic bir sekilde o ara tam kapanmayacak, o dubar her turlu gorunecek.

Salon ic tasarimi kabaca yapilmis :

Hic bir detaya ulasamiyoruz. Degerlendirmeler. elbette bu nedenle negatif olacaktir.
Hatta bir gorsel hazirlanmaya calisilmis ici icin, o bile ne kadar amatorce gormediniz mi ?

Salon dis tasarimi yok :

Salonun ne kaplamasi ne de cephesi belli. Cizime bakarsak tribunun dis kismi gorunuyor her hangi bir ortuleme dahi yok. O kadar hesapladiklari kapali alan nerede ?

Projesi paylasilmamis :

Salonun projesi paylasilmamis. Tribun basamaklari, cikislar, loca restaurant, yeme icme alanlari, otoparklar, diger kiralanacak kapali alanlar. Siz bunlardan hangisi hakkinda tam bilgiye sahipsiniz ?

Aciklamalarm yeterince tatmin etmistir sizi insAllah.
Bu proje gorseli degil olsa olsa projesiz calismadir. Cunku projenin hic bir detayini goremiyorum.

Sert yazmis olabilirim ama amacim kirmak degil kesinlikle. Sadece begenmek zorunda degilim bu amator calismayi.

Elbette ki beğenmek zorunda değilsiniz, siz de benim neden beğendiğimi sorabilirsiniz, hakkınızdır. Alınmadım yazdıklarınıza, estağfurullah.

Teknik detaylar belli değil gibi zaten pek, lakin antik bir görünümü olması, Ülker Arena'dan çok daha farklı olması benim hoşuma gitti. Oval görüntüsü, kutu şeklindeki salonlardan daha şık gözüktü gözüme.

lecce
10 ay önce - Pts 13 Şub 2017, 12:05

Salon projesi tanıtıldıktan sonra burada konu ile çok güzel fikirler, bilgiler var. Bir çok Gs sayfasında, sitesinde bile yok. Teşekkür ederim kendi adıma paylaşımda bulunanlardan.

Alıntı:
Buna harcıyacakları parayı S.Çifliği Topkapı tramvayını apdi ipekçiye uzatmasına harcasalar daha makbul olur İstanbulda bi dolu salon oldu Sinan Erdem'i kullanan takım yok Sanki Saçma bir yerde olan TT Arena çok doluyorda oraya yapılan salon dolacak önce 500T'ler için adam akıllı bir durak yapsınlar yada iett seferi koysunlar maç çıkışı eve dönüş rezillik millet maça nasıl gelir nasıl evine döner hesabı kitabı yapılmadan tesis yapılıyor neden bu kadar sığ düşünüyoruz anlamıyorum

Kısmen katılıp, kısmen katılmadığım yerler var. Tramvayın uzatılması konusu bence haklı olduğunuz nokta ama onun uzamasını yapacak taraf Belediye yani maliyeti karşılayacak olan mercii. Burada ise özel teşebbüs yatırım amaçlı para harcıyor. Dolayısı ile kendileri böyle uygun görmüş diyelim. İstanbul da dediğiniz gibi bir çok salon var boşta. Katılıyorum, İpekçi de Gs artık bir alışkanlık yarattı. Basketbol un Ali Sami Yen i oldu orası. Ama orada kiraci pozisyonunda olduğu için klüp ve yıllık gideri federasyona ödenen bedellerle 1-1.5 milyon TL gibi bir tutar. Ayrıca bildiğim kadarıyla saha kenarı reklamlarından da yine bir miktar ödeniyor. Salon mülkiyeti Klube geçtiğinde bu bedel direk kasaya kalacaktır. Klubun tüm unsurlarının aynı yerde bulunması güzel bir şey. 1-2 senelik zaman zarfında tesisler de Stada yakın bir konuma (Kemerburgaz a) taşınınca bütünlük tamamen sağlanmış olur lokasyon açısından

Arena nın ulaşımının çilesini, çok iddialı olacak belki ama en iyi bilenlerden olduğumu düşünüyorum açılışından beri 1 maç kaçıran biri olarak (Cezalı maçlar hariç) Dedikleriniz kadar demediğiniz kadar da bir çok dert hala devam ediyor. Artık yan taraflarda İnşaası devam eden Hastane ve AVM lerin bitmesini, Havaray ın ve vadi tarafından geçecek nostaljik tren yolunun faaliyete geçmesini beklemekten başka çaremiz yok bu hususta.

Bu konu başlığında daha önce de yazmıştım. Ben bu yönetimin salonu yapabileceğini düşünmüyordum ama sanırım yanıldım. Umarım tüm yanılmalarımız-morarmalarımız hep bu tarz olur

Misafir 85a

10 ay önce - Sal 14 Şub 2017, 23:49

Birde stadın etrafını daha kullanılabilir hale getirmek adına, stat ve karşı tarafı birleştirecek meydan yapılmalı. Otobana bir bat çık yapilarak (Beylikdüzündeki gibi) stadı yolun öbür tarafindan koparan bu görüntü giderilebilir diye düşünüyorum.

Umut Yavuz

9 ay önce - Pzr 19 Şub 2017, 22:52

nedir bu salon hakkında var mı bir gelişme dostlar?
galatasarayın mali durumundan dolayı herhalde askıya alındı.

gSn1

9 ay önce - Sal 21 Şub 2017, 20:29

vallah artik bekleyip görecegiz ama o araziye ne yaparsalar yapsinlar... KUTU gibi olacagi kesin..

Muharrem Göğebakar
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 13:47

Ali Sami Yen Spor Kompleksi bünyesinde yapılması planlanan 15 bin kişilik çok amaçlı basketbol salonunun yapılması için aranan sponsor bulundu.

İletişim dünyasının önde gelen firmalarından Turkcell ile bu projeye sponsor olması konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın detaylarının 25 Mart’ta yapılacak mali genel kurulda Galatasaray Başkanı Dursun Özbek tarafından açıklanması bekleniyor.

Yapılan bu anlaşmada Galatasaray Mağzacılık ve Perakendecilik A.Ş Genel Müdürü Ali Öğüdücü etkili oldu. Öğüdücü, yetkililerle yaptığı görüşmelerde salon projesine sponsor olması için Turkcell’i ikna etti.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise “Salonumuzun bir sponsorla yapılması şart. Çünkü 30 milyon dolar civarında bir maliyeti olacak. Sponsorluk görüşmeleri devam ediyor” diyerek henüz biten bir şeyin olmadığını dile getirmişti.

mustafa665
8 ay önce - Pts 20 Mar 2017, 18:48

Şuraya bak gs borcu 1 milyar dolar başkan 30 milyon dolar sponsor şart diyor.[/url]

sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 18192021   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet