Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Zafer

3 yıl önce - Prş 19 May 2011, 15:33
E-Dergi Hazırlama Hakkında Bilgiler

Sevgili dostlarım, başlıktanda anlaşılacağı üzere elektornik ortamda bir dergi hazırlamak istiyorum, hazırlayacağım dergi için genel söylemler, wordde hazırlayıp Pdf formatına çevirdiğin bir tasarımı dergi olarak insanlarla elektrnik ortamda paylaşabilirsin dendi. Scribus adlı bir masaüstü yayıncılık programını oldukça övüyorlar bir dönem de kullandım, memnundum. Sizlerin bu konu hakkında tecrübeleri nedir? Hiç e-dergi hazırladınız mı, ne gibi sıkıntılar yaşadınız, çıkan sıkıntıların üstesinden nasıl geldiniz, hangi programları kullandınız gibi çoğaltabilecğeim sorularımın yanıtlarını vermenizi rica ediyorum.

E-dergiyi pdf formatına çevirip issuu.com adlı web sitesinde diğer paylaşılan e-dergiler gibi tüm dnya ile paylaşabiliyorsunuz, issuu sitesini kullanan var mı? Geçen bana oldukça yavaş ve sorunlu geldi, benzer siteler var mı?

E-dergi hakkında bildiğiniz tüm detayları paylaşmanızı bekliyorum.

Teşekkürler..

Zafer.

Dogukan
3 yıl önce - Prş 19 May 2011, 15:47

E dergi aslinda icerik bulma isi haricinde zahmetsiz bir is. Baski gibi bir durum soz konusu olmadigi icin ayrica yapman gereken hesaplamalar (gutter space, renk secimleri, kagit kalitesi v.s. ) ile ugrasmak zorunda kalmiyorsun. Ozellikle kagit uzerinde hazirlayip baski icin gidildiginde husrana ugrayan cok kisi gordum.

Bence Adobe InDesign CS5 disinda herhangi bir program kullanmana gerek yok.

Profesyonelligin son noktasina (gunumuz itibari ile) ulasmis bir program ve kesinlikle bu is icin birebir.

ediperdogan
3 yıl önce - Prş 19 May 2011, 16:00

Issue'yi ben kullanıyorum. Daha doğrusu geçen ay kullanmaya başladım gayet güzel bir site.

[url=]http://issuu.com/millipolitika/docs/milli_politika[/url]

Adrestede hazırladığım bir dergi var.

Online dergi çıkarmak aslında normal bir dergi çıkarmak gibi birşey öncelikle İndesign veya Quarkxpress progarmalarından birini bilmen gerekli bunların haricinde yardımcı olarak Photoshop, Corel, İllustrator gibi programlara da ihtiyacın olacaktır.

İssue'de dergiyi yayınlamayıp kendi serverında veya başka bir yerde yayınlamak istiyorsan Flash componentleri var onlarla aynı işlemi yapabilirsin. İssue'nin özelliği otomatik yapması componentelrde ilk yaptığın sayı için sayfaları senin yerleştirmen gerekiyor diğer sayılarda otomatik alıyor.

Zafer

3 yıl önce - Prş 19 May 2011, 18:19

InDesign'ı diğer arama sonuçlarında da gördüm, kayıt ederken, hangi formatta kaydediyor?

Issue kullanıcısı arkadaşa sormak istediğim ise, sitenin hızı size göre nasıl bana göre çok yavaş geldi, geçen belki de hatlarda sorun vardı bir kullancıının belgelerinşi okumak iin tıklıyorum çok sorun çıkardı açmadı. Üyelik olayında da çok yavaş kalmıştı.

ediperdogan
3 yıl önce - Prş 19 May 2011, 19:28

Alıntı:
InDesign'ı diğer arama sonuçlarında da gördüm, kayıt ederken, hangi formatta kaydediyor?

Issue kullanıcısı arkadaşa sormak istediğim ise, sitenin hızı size göre nasıl bana göre çok yavaş geldi, geçen belki de hatlarda sorun vardı bir kullancıının belgelerinşi okumak iin tıklıyorum çok sorun çıkardı açmadı. Üyelik olayında da çok yavaş kalmıştı.

İndesign *.indd formatında kaydediyor. Dergiyi matbaaya göndereceksen "publish to pdf" komutunu kullanmak lazım dijital ortamda yayınlayacaksan yine pdf veya exporttan jpg, eps, tif istediğin formatı seçebilirsin. *.indd uzantısını başka yerde açabilmen için indesign programının mutlaka yüklü olması gerekir.

İssue bende gayet hızlı açılıyor bir problem yok. Hızlı olduğu için oraya attım açıkçası. Kendi serverimda yayınlamak istiyorum diyorsan google amcaya "pageflip" diye sor sana yardımcı olacaktır ücretli ve bedava bol miktarda component var.

Ek: İki seferdir yazacam unutuyorum İndesign teknik bir programdır bir bilgin yoksa fazla uğraşma Microsoft Publisher'le yap.

Zafer

3 yıl önce - Cum 20 May 2011, 00:00

Evet bugün denedim Issue sitesi gayet iyi çalışıyor demek ki ben ters bir an'a denk gelmiim. Herhangi bir programı kullanabilmek için biraz kurcalamak yetiyor, ayrıyeten zorlanırsam puplisher kullanırım. Deneyelim bakalım. Teşekkürler.

Zafer

3 yıl önce - Prş 02 Hzr 2011, 00:48

Dergiyi photoshopta hazırladım, yayına verdim, bilgilendirici mesajlarıyla bana yardımcı olan arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET