Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Göksel Çetiner
6 yıl önce - Cum 24 Ağu 2012, 23:22

Arkadaşlar keşke her şehrimiz dört dörtlük olsa üç beş ilden şbaret olmasa ben Ankara ,İzmir ,Bursa ve Adanayı nüfüs açısından yeterli görüyorum ayrıca bu illerdeki temel bir kaç eksikte giderildigi takdirde yaşanabilir şehirler olacaklar...

Bugun yaşanılabilir kentler deyince aklıma Eskişehir ,Konya ,Kayseri , Antalya vesaire diger büyükşehirlerimiz geliyor ...

Bu ülkede en çok zararı gören ilimiz İstanbul artık birileri nüfüsüna dur demeli hala kalkıpta Ankaradaki bankalar ile 15 20 bin nüfüsü İstanbul a yük edecegimize yeni Kayseriler yapmamız lazımdı bakın Çankırı , Bayburt ,Agrı,Kars vs vs . gibi illerimiz çok güzel şehirler oldugu halde insanlar büyükşehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar işte asıl planlama proje hatta çılgın proje budur ....

Ankarada her sene 120 bin artan nüfüsü fazlasıyla hissetmeye başladık bir kaç yıldır, dur denilmezse bu hızla ikinci İstanbul vakası olacak sonrada ah vah edecegiz şehri öldürecegiz her ilimiz Manisa ayarında olsa benim kanaatim çok güzel olurdu

mert101

6 yıl önce - Cmt 25 Ağu 2012, 00:16

Alıntı:
15 20 bin nüfüsü İstanbul a yük edecegimize yeni Kayseriler yapmamız lazımdı bakın Çankırı , Bayburt ,Agrı,Kars vs vs . gibi illerimiz çok güzel şehirler oldugu halde insanlar büyükşehirlere göç etmek zorunda kalıyorlar işte asıl planlama proje hatta çılgın proje budur .

Diger kentleri bilmem ama kars gercekten cok mükemmel bir kent. Keşke biraz batıdan göç alsa gercekten yeni bir prag olur. Mükemmel bir tarih var. Efes gibi olabilecek bir ani harabeleri var. Şehirde tarih mükemmel ama yok olmaya yüz tutmuş. Rus işgalinde kaldıgı icin sovyet tarzında yapılar oldukca cok bunlar restore edilse cok mükemmel bir kent olur. Aynı şekilde sarıkamıs gibi hem tarihi hem de kıs turizmi acısından oldukca bir kent.. Bence bu kent merkez olarak 750.000 civarında olsa gercekten dogunun parisi olur.. Ben gittigimde bu kadar tarihi ve görkemli bir kent hayal etmiyordum. Neden bu kent degerlendirilmiyor anlamıyorum..

Aynı şekilde göc durmadan devam eder. Şuan balkanların en büyük kentleri zaten bizim ülkemizde istanbul ve ankara balkanlarda en büyük iki kent. Sonra atina ve izmir geliyor sonra bükres.. Zaten bu gidişle de 15 - 20 seneye kalmaz bursa - antalya bile atinayı nüfus bakımından gecer. Ülke gibi kentlerimiz var ama tanıtılamıyor..

Aynı sekilde Türkiye de kültür turizm son yıllarda parladı kars - çanakkale - mardin - sinop gibi kentleri kültür turizminde destination haline getirmeliyiz. Böylece bu kentlere hem göc artar hemde işsizlik azalır , turizm gelişir , döviz girer v.s. Ama basbakan hep istanbula yatırım yapıyor. Artık istanbul doydu bence göc bile verdirmek gerekir en fazla 12 milyonda standart kalmalıdır. Ankara 7 milyonu gecmemeli , izmirde 6 milyonda standart kalmalı ve diger anadolu kentleri gelistirilmelidir. Bunun icinde kentleri cazip hale getirmek gerekir. Suan birtek antalya kesfedilebildi. Oysaki saydıgım kentlerde geliştirilse Türkiye daha hızlı kentlesir ve güclenir

Mesut Yeşil
6 yıl önce - Cmt 25 Ağu 2012, 00:24

Alıntılasam çok yer kaplayacaktı o yüzden alıntı yapmadım, Göksel Çetiner en güzel yorumu yapmış. Gerçekten bir iki şehire yüklenileceğine tüm ülkenin gelişimini sağlamalıyız ki daha kalkınmış bir ülkemiz olsun ama başbakan hala doymuyor İstanbul'a. Bankalar Ankara'da kalmalıydı mesela. Bugün Ankara başkentimizdir ama adam akıllı bir stadı ve spor kulübü bile yok. Stade de France, Wembley gibi büyük sembolik bir stadyum Ankara'da olmalı ve milli takım daima Ankara'da oynamalı mesela. Ama maşallah İstanbul'dan çıkmıyorlar. Aynı şekilde dünyanın her yerinde başkent takımları çok güçlüdür ve sayısız başarıları vardır. Ankara'ya baktığımızda ise durum kötü, bırakın şampiyonluğu çok vahim tablolar var. Ben mesela Ankara'ya 44 km metro inşa edilmesine çok seviniyorum, ne güzel işte. Şehirlerimiz gelişsin insanların yaşam kalitesi artsın. İzmir'de de olsun Kars'ta da olsun Antep'te de olsun. Sidik yarışıyla bir yere varamayız. Her şehrin kendine göre güzellikleri var bunlardan en iyi şekilde faydalanıp kalkınmayı ülke geneline yaymalıyız. İzmir 2. olmuş 5. olmuş çok umrumda değil benim yaşam kalitem iyi olsun gerisi boş. Önemli olan bunlar.

Gürkan Adalıoğlu
6 yıl önce - Cmt 25 Ağu 2012, 00:48

Alıntı:
İzmir Türkiye'nin 2. büyük şehri olacak..

Olması zor ama olması gereken de bu!

Güven Hoca

6 yıl önce - Cmt 25 Ağu 2012, 01:28

İlk nüfus sayımında Ankara 75000 nüfusken,İzmir 154000 nüfusluydu.Ankara 25 sene sonra anca geçebildi İzmir'i ve farkı gitgide açtı.Şimdi ise son yıllara bakıldığında İzmir nüfus artışı Ankara-Bursa-Antalya-Gaziantep'in altında kaldı.Geçici bir durummudur,bu yatırımlar gelirse tekrardan artarmı bilmem ama Bursa gibi doğudan göç alarak arttığı belli.Bence bundan sonra sıralama bozulmaz ama Google Earth'tan baktığım kadarıyla Adana ve Mersin hakikaten çok yaklaşmışlar birbirlerine.Esas sıralamayı bu bozarsa şaşırmayalım.

Emir ERTEN

6 yıl önce - Cmt 25 Ağu 2012, 02:04

Her şehir birbirini geçme telaşında.Her şehir için buna benzer başlıklar var. İzmir 3. veya 2. olsa nolur olmasa nolur?Bu İzmir'de yaşayan bir bireyin yaşamına ne kadar etki edebilir?İzmir 2. olursa İzmir'de yaşayanlar İzmiri daha mı çok sevecek veya 4.'lüğe düşerse sevgisinden bir azalma mı olacak?

sanliizzet

6 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 13:29
Şehirler geri de gider

Tarihte şehirler yükselmiş ve gerilemiştir. Bakınız bir zamanlar dünyaya hükmeden Venedik, Cenova nerede? Ortadoğunun en modern şehri EFES ne halde. Konjonktüre göre şehirler düşüşe geçer ve eski önemini kaybedebilir. İzmir'e olan da tam anlamıyla budur. Bence İzmir Cumhuriyet'in ilk yıllarından beri düşüşe geçmiştir. Ve görünen o ki bu çöküş devam edecektir. İzmir de bir Antakya, bir Tarsus olacaktır. Boşverin, büyük olmayalım. Küçük ama düzenli, refah seviyesi gelişmiş bir şehir olalım. İstanbulla, Bursa ile tükürük yarıştırmaya gerek yok.

kayas
6 yıl önce - Çrş 29 Ağu 2012, 16:21

malesef ki modernliği, gelişmişliği nüfusla belirleyecek kadar sığ düşünüyoruz hala..sanıyor musunuz ki İzmir Türkiyenin en büyük şehri olsa daha mutlu olacağız bu şehirde..ilk aklıma gelen, nüfus katlandığı oranda, gece yolda yürürken karşınıza çıkıp malesef ki hayatınızı bile tehdit edebilecek tinerciler, konak meydanında otururken zırt pırt gelip ağız dolusu küfürlerle eşinizin çocuğunuzun yanında sizinle ağız dalaşına girecek çingeneler, arabanızla yolda giderken olmadık manevralarla hayatınıza kasteden magandalar da o oranda katlanacak. sanıyor musunuz artan nüfusun her bir bireyi yaşadığı şehrin kalitesini önemseyecek? zaten yerlerde olan kişi başı alınan hizmet miktarı emin olun nüfusla doğru orantılı artmayacak. o zaman görün güya avrupa şehri İzmir'in gelişmişliğini, refah seviyesini..

Serdar Cesar
6 yıl önce - Prş 30 Ağu 2012, 21:58

Alıntı:
İzmir Türkiye'nin 2. büyük şehri olacak..

Bir Demet Tiyatro dizisinde Eyvah Necdet'in her bölümde tekrarladığı bir replik aklıma geldi;

"Midyat, Seyfo ; Gülün"

"Hahahahah"

mehmet güleryüz
6 yıl önce - Cum 31 Ağu 2012, 06:22

aman kalsın, boşverin ikinciliği, benim gönlüm isterki, 5, 6. hatta 10. büyük şehri olsun.. neden mi, caddeleri sokakları yaşanabilir olsun, koca koca büyük apartmanlar yerine iki üç katlı evler olsun, yada en fazla beş katlı apartmanlar.. denizi temiz olsun, trafik sorunu olmasın, parkları bahçeleri geniş geniş olsun yemyeşil olsun ve temiz olsun... okullarımız daha güzel olsun, çocuk ve gençlerimiz daha çok okusunlar daha özgür olsunlar..

boşverin ikinciliği.... nitelik değil nicelik önemlidir...

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet