Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Gökhan GÖKGÖR

7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 01:38
İzmir Türkiye'nin 2. büyük şehri olacak..


"Türkiye'nin ikincibüyük şehri olacak"

Çandarlı Limanı'nın temel atma töreni sonrası Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan eski Bakan Binali Yıldırım, kentle ilgili ulaştırma projelerini anlattı


Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, Yeni Asır'a İzmirlileri yakından ilgilendiren ulaştırma projeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çandarlı'da temeli atılan Kuzey Ege Limanı'na en az 2.5 milyar dolar yatırım yapılacağını açıklayan Yıldırım, limana ilk geminin 2014 yılında bağlanacağını söyledi. İzmir-Ankara hızlı tren projesinin bu yıl start alacağını belirten Yıldırım, Adnan Menderes Havalimanı'na modern bir iç hatlar terminali inşa edeceklerini, ardından Çiğli Kaklıç'a ikinci bir havalimanı kuracaklarını vurguladı. Kuzey Ege'de bir tersane kurmak için çalışmalara başladıklarını vurgulayan Yıldırım, İzmir Alsancak Limanı'nın bir bölümünü kruvaziyer limanı haline getirecek ihaleye de Ağustos ayında çıkılmasının hedeflendiğini dile getirdi. Yıldırım, "Hükümetin denizcilik, ulaşım, bilişim, sağlık alanlarında yapacağı yatırımlarla 2020'li yıllarda İzmir, İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük şehri olacak. İzmir'i marka şehir yapacağız" dedi.

Kenti marka yapacak projeler
* İzmir-Ankara hızlı tren projesi
* Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali
* Çiğli Kaklıç Havalimanı
* Kuzey Ege'ye tersane
* Alsancak'a modern kruvaziyer limanı


Yazının devamı ve daha fazlası için;

http://yeniasir.com.tr/YerelPolitika/2011/05/17/d ...rde-olacak

Seçim öncesi ortaya atılan vaatler ne oranda tutulur bilmiyorum; ama söz konusu Binali Yıldırım olunca insanın inanası geliyor..Çünkü Yıldırım, Akp içinde İzmir'e en fazla önem veren kişiydi..

Uzun yıllar İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük şehri olan İzmir, Sn. Yıldırım'ın dediği gibi yine bu konumuna ulaşır mı bilinmez ama bu söyleme Ankaralı arkadaşların tepki göstereceği aşikar..

B. Yıldırım'ın seçim vaatlerini içeren bir başlık söz konusu; ancak o başlığa sadece İzmirli arkadaşlar ilgi göstereceğinden yeni bir başlık açma gereksinimi duydum..Denetçiler, uygun değilse silebilir..Saygılarımla..


BurakÇınar
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 02:00

söyledikleri şeylerin çoğu projeden ziyade seçim vaadi tarzında..ve %99 izmirden 1. parti çıkamıycakları için bahaneleride hazır olcak..söylediklerinin yarısını yapsınlar yeter 2. olsak nolur olmasak nolur..okumuş gençlerimizi dışarı vermiyelim yeterki..

Gökhan GÖKGÖR

7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 02:09

Bence de kaçıncı büyük olduğumuzun bir anlamı yok..Şehir; kültür, turizm, ekonomi, ulaşım, sosyal hayat vs gibi hususlarda yeterli olsun, onuncu büyük olsak da bir şey değişmez..35 gökhann
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 02:16

Alıntı:
söyledikleri şeylerin çoğu projeden ziyade seçim vaadi tarzında..ve %99 izmirden 1. parti çıkamıycakları için bahaneleride hazır olcak..söylediklerinin yarısını yapsınlar yeter 2. olsak nolur olmasak nolur..okumuş gençlerimizi dışarı vermiyelim yeterki..
liman yatırımı izmirin önünü çok açtı, kentsel dönüşüm içinde gerekli adımlar atılırsa binali yıldırıma şükranlarımı sunucam, izmir ankara hızlı trenide hükümet partisi 1 .gelsin gelmesin yapılacaktır kesinlikle

mertoviçizmir

7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 13:15

izmirin 2. büyük olması artık imkansızdır 1 milyon nüfus farkı var ankarayla ... görünüm olarakta zaten ankara izmirli sollar her bakımdan ..biz 3. büyük olarak yeteriz ama 4. veya 5. lige gerilemeyelim önemli olan o ...

serkan çınar
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 14:10

Alıntı:
Kenti marka yapacak projeler
* İzmir-Ankara hızlı tren projesi
* Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali
* Çiğli Kaklıç Havalimanı
* Kuzey Ege'ye tersane
* Alsancak'a modern kruvaziyer limanıBu projelerle 2.büyük il olunsaydı bunların çok fazlasına sahip yada yakın bir gelecekte sahip olacak bir sürü il var.
Resmen seçim vaadi insanları bu tarz hayallerle kandırıp oy alıyorlar sonrada bildiklerini okuyorlar.salimmsalim
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 14:58

bursa wowtr-forumlarında da bursanın üçüncü olabilir mi diye konuşuluyor ,izmir değil ikinci olmak ,üçünlüğü koruması lazım.

behcoo
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 16:14
dostum merak etme..


izmir, ankara başkent olduktan sonra da 1960 lara kadar bu ülkenin en büyük 2. kentiydi.(sanayisi,ticareti vb..) O günlere geri dönme vaktidir..Biz ütopya istemiyoruz, hak ettiğimiz yeri istiyoruz..

Gökhan Palabıyık
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 16:42

AKP Ankara'yı gözden çıkardı, o nedenle İzmir'in ikinci olabilmesi bence mümkün. Hatta böyle giderse Bursa'da üçüncü olur..

Özgün Manastırlı
7 yıl önce - Sal 17 May 2011, 16:48

mertoviçi dikkate almayın küçücük çocuk sürekli bozuk plak gibi aynı şeyleri söyleyip duruyor.

ne meraklsınız büyükşehir olmaya bana kalsa keşke bizdeki gereksiz nüfusu geri gönderebilsek. kentsel dönüşüm olsun, kruvaziyer ve yük limanı yapılsın, demir yolu ağı tamamlansın, özel sektörün yapacağı yatırımlar engellenmesin sonra nüfus olarak 10. büyük şehir olsakta farketmez. nüfus=gelişmişlik değildir hele türkiyede hiç değildir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet