Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Taha
14 yıl önce - Pts 20 Arl 2004, 02:33
Bot: Türkiye AB’ye giremeyebilir, referandumlar haksız

Alıntı:
AB dönem başkanlığını yürüten Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot, ''Türkiye'nin AB üyeliğini referanduma bağımlı kılmanın çok adil olmayacağını'' söyledi.
Bot, Hollanda televizyonunda yayınlanan ''Buitenhof'' adlı programda yaptığı konuşmada, ''Maç sırasında kale direklerinin yerini değiştirmeyi çok adil bulmuyorum. Biz, Türklere, ne 1999'da ne de 2002'de tüm bu prosedürlerin ardından bir referandumun geleceğini söyledik'' dedi.
Türkiye'nin üyeliğinin AB koşullarını yerine getirme kapasitesine bağlı olduğunu vurgulayan Bot, ''Adil olmamız gerektiğini düşünüyorum. Fransa ve Avusturya gibi ülkeler bu konuda referandum düzenlemek istediklerini dile getirdiler. Benim fikrime göre bu ülkeler bu düşüncelerini 1963'te veya 2004'den önce söylemeliydiler'' diye konuştu.

Türkiye büyük ihtimalle üye olamayacak

Bot, ''Müzakerelerin sonunda Türkiye'nin AB üyesi olamama ihtimalinin büyük olduğunu'' da söyleyerek, bunun kendisi için ''hoş bir düşünce olmadığını'' belirtti.
1986-1989 yılları arasında Türkiye'de büyükelçilik yapan Bot, ''Türkiye'nin AB'ye girmesi bir zenginlik katacaktır. Bunu söylüyorum çünkü Türkleri iyi tanıyorum'' dedi.
Bot, Brüksel'deki AB zirvesinde dönem başkanı olarak Türk tarafıyla görüşmelerin böylesine sıkı geçeceğini beklemediklerini de dile getirdi.
Hollanda Dışişleri Bakanı Bot, Türkiye'nin Gümrük Birliği ek protokolünü imzalama taahhüdüne de değinerek, ''Türkiye'ye, bunun Kıbrıs Rum kesiminin kesin ve hukuki olarak tanınması anlamına gelmediğini göstermek zorunda kaldıklarını'' ifade etti.

19 Aralık 2004 / Pazar
http://www.milliyet.com.tr/2004/12/19/son/sonabh16.html

Oguzhan
14 yıl önce - Pts 20 Arl 2004, 04:44

Hele bi AB'ye girecegimiz gun yaklassin bakalim halen ozaman referandum isteyeceklermi. AB'nin 12 uyeli bir birlik oldugu zaman birtek ozelligi vardi oda asiri zengin olmasi idi ama suan su yeni gelen 10 ulke sayesinde o ozelliginide kayip etti. Bide 2008'e kadar 3 yeni uyesi daha olacak. Yani zengin olma ozelligini kayip etti. 2012'ye kadar butce belirliymis, bu butce zaten suanki hali ile yetersiz, 2012den sonra yeterli butce cikartabileceklermi tartisilabilir.

Bunlari yazmamim sebeb'i, Turkiye'nin suanki ekonomik dururmu. Bu bozulmaz ve bu sekil devam ederse AB'ye girecegimiz zamana kadar, ozaman bir hayli guclu ekonomiye sahip olmus oluyoruz. Iste ozaman paraya muhtac ve ekonomiye buyuk bir sekilde ihtiyac duyan AB Turkiye'ye daha hayir diyebilecekmi. Buyuk bir ihtimal biz ozaman onlari referandum ile red edecegiz...

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET