Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Taha
15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 23:05
Papadopulos, Straw'a saldırdı, Blair'e patladı...


Rum basını: Papadopulos, Straw'a saldırdı, Blair'e patladı...

Alıntı:
Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un, sert geçen Avrupa Birliği zirvesinde İngiltere Başbakanı Tona Blair'le ağız dalaşı yaptığı, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'ı da ''Türk Büyükelçisi'' olarak nitelediği belirtildi Güney Kıbrıs'ta yayımlanan Simerini gazetesi, ''Tasos Blair'e patladı. 'Kıbrıs'-İngiltere ilişkileri sınır noktasında'' başlığıyla verdiği haberinde, Brüksel'de dünkü hararetli müzakereler sırasında Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos ile İngiltere Başbakanı Tony Blair'in ''ağız dalaşı'' yaptıklarını, bu nedenle Güney Kıbrıs ile İngiltere ilişkilerinin artık sınır noktasında bulunduğunu yazdı.
Gazeteye göre, Rum hükümet kaynakları, ''iki ülke arasındaki ilişkilerin ip üzerinde olduğunu söylemek abartı olmaz'' dedi.
''İngilizlerin Türk tezleri lehindeki faaliyetleri nedeniyle Rum hükümet çevrelerini yoğun hoşnutsuzluk ve infial kapladığına'' işaret eden gazete, Papadopulos'un ve Rum heyetinin, ''İngiltere'yi 25'lerin önceki karar metninin değişmesinin baş mümessili' olarak gördüklerini'' belirti.
Gazete, ''dünkü toplantı sırasında Papadopulos'un, Türk tezlerini ileri götüren Blair'e özellikle çok sert konuştuğunu'' yazdı.
Filelefheros gazetesi de ''perde gerisindeki İngiliz metotlarının ve bu ülkenin Türk tezlerine üstü örtülü desteğinin Papadopulos'un, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'a sert tepki göstermesine neden olduğunu'' duyurdu.
Gazete, kaynaklarına dayanarak İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Yunan liderleriyle görüşmeleri sırasında Papadopulos'un, tezlerini ortaya koyduğunu, bu sırada İngiltere Dışişleri Bakanı'nın sık sık Papadopulos'un sözünü keserek, ''Türkiye'nin bunları kabul etmeyeceğini'' söylediğini aktardı.
Gazeteye göre, Tasos Papadopulos bir ara Straw'a bağırmaya başladı ve onu ''Türkiye'nin Büyükelçisi'' diye niteledi. Papadopulos, Straw'a sert bir şekilde, ''Tezlerimizin reddedileceğini önceden ne biliyorsunuz. İki günlük Konsey sırasında Kıbrıs tarafından yapılan her hareket, karşısında her zaman İngiltere'yi buldu'' dedi.


Yav bu rum hukumeti ve rumlarda hep bize ayak bagi oluyorlar yahu. Icimden bir ses hepsinin Allah belasini versin diyor. Biraz argo bir tabir oldu af edersiniz.


Cenk-Kaan
15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 01:45

Herkes kendi cikarini savunabilir. Bunun icin kimseye kizmamak lazim.
Ingiltere tecrübeli bir ülke. Ingiltere Türkiyenin önemini kavramis ama kibris Rum
kesimi dünya politikasini anlamiyor. Kücük dünyasina kapali.


göKhaN
15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 22:28

İşte bu da Rum popülizmi... Nasıl bizde "erdoğanın resti" başlıkları var, Rumlarda da papadopulos için böyle başlıklar var...

Arkadaşlar siyaset hakkında geniş kapsamlı bişey bilmiyorum ama sizcede bu kadar basit mi siyaset yapmak. Haksızlığa uğradığında etrafa çemkirmek kolay mı bu kadar..

Böyle hareketler siyasi krizlere yol açar. İsmet Paşa Lozan'da masadan kalktığında görüşmelere birkaç ay ara verildi. Kimse yanına gelip "hadi gel bak olmaz böyle ama" tarzından sözler sarfetmedi. Medya denen kuruluşlar olayları bu kadar abartıp kişilere prim yaptırıyorlar!ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET