Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

İl nüfusu 750.000 ve üzeri olan her şehir 2014 yılına kadar büyükşehir olacak
Sayfa: Önceki  1, 2, 3 ... 22, 23, 24 ... 86, 87, 88  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ertuğrul MERTEL

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 16:39

Büyükşehir kanununa göre İl büyükşehiri olan İllerde Köyler kapatıldığına göre benim açımdan bir kaç soru doğuyor .
Yasin veya bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim ...
1- Köyler belediyeye geçiyorsa Hizmet mükellefiyeti bağlı olduğu Belediyeyemi geçiyor ve Nüfus kriterinde gelen İller bankası payında artık Köylerle berabermi değerlendiriliyor . Ve Bl.Seçimlerinde artık oy verebiliyorlarmı . Ben bunları anladım .

2- Büyükşehirin bu köylerde İmarda sorumluluğu nedir ... İlçe Belediyeleri kendi İmarları ile uğraşamazken , buraların imarı ve haritalandırılması vs. kim yapacak ...

3- Özel İdareler lağvedilecekse bunlara bağlı Ekipler ve Köylere hizmet götüren araç gereç ne olacak ...
Bilgisi olan varsa sevinirim ...

engygl
2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 16:45

Benim anladigim kadariyla, yakinen bildigim bir yerden ornek vermem gerekirse.. Aydin'in buyuksehir olmasiyla, Kusadasi'na bagli Guzelcamli Belediyesi kapatilacak. Su anda belde olan Guzelcamli, mahalleye donusecek ya da mevcut Ataturk ve Cumhuriyet mahalleleri korunacak (belki isim benzerligi nedeniyle sorun yasanmamasi icin adlari degistirilir). Guzelcamli'ya, Kusadasi Belediyesi hizmet verecek ve Guzelcamli halki da Kusadasi Belediyesi ve Aydin Buyuksehir Belediyesi icin oy kullanacak.

aizzet

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 16:45

Ak Parti Genel Seçimler öncesi Şanlıurfa'ya Büyükşehir sözü vermesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha büyükşehir sözünü Van'dan verdi.

Van’daki deprem yaralarının hızlı sarılması için hükümet büyükşehir yasasını hızlandırma kararı aldı. Erciş’in büyükşehir sınırları içinde olması kararlaştırıldı Şanlıurfa'nında aralarında bulunduğu 11 il büyükşehir olacak. 12 Haziran seçimleri öncesinde 11 ili büyükşehir yapma vaadinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan depremin ardından çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından kanun tasarısına göre 11 il büyükşehir yapılacak. Büyükşehir yapılacak iller arasında depremde büyük zarar Van ilk sırada yer alıyor.
İLÇELER BÜYÜKŞEHİR'E BAĞLANACAK
Büyükşehir olacak iller arasında Van ile birlikte Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Denizli, Hatay, Şanlıurfa ve Trabzon yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda yapılacak değişikle il sınırları Büyükşehir belediyesi sınırları olarak kabul edilecek. Van ile birlikte Erciş de Van Büyükşehir Belediyesi sınırları içine girmiş olacak. Büyükşehir olacak olan illerin en büyüğü Şanlıurfa'da ise kafalar karışık. 150 kilometre uzaklıkta bulunan Ceylanpınar ve 135 kilometre uzaklıktaki Halfeti'nin Büyükşehir'e bağlanması burada yaşayan vatandaşları endişelendiriyor. Bir olay esnasında merkezden gelecek müdahalelerin gecikeceğini dile getiren Ceylanpınarlılar, "Şanlıurfa'ya en uzak ilçeyiz. Bu statüde işler yavaşlayacak." derken, Şehir Planlayıcıları ise "Statünün iyi yanları olduğunu" savundu. Uzak mesafelere illerdeki tüm imkanların sağlanacağını vurgulayan Şehircilik uzmanları "Eskiden bir ilçeye başka bir ilçe kaymakamı müdahale edemiyordu. Dikkat ederseniz, Aynı güzergahtaki köy yollarının bir kısmı asfalt iken yolun ortasında asfalt bitiyor. Bu açıdan bakıldığında Özel İdare güzergahı asfaltlayacak. Çok ödenek alan ilçeninde az ödenek alan ilçeninde hizmeti aynı olacak." diye konuştu.
En Büyüğü Şanlıurfa
İl Nüfusu 1 milyon 600 bini geçen Şanlıurfa Büyükşehir statüsü kazanacak illerin en büyüğü. Büyükşehir olabilmek için il sınırları içindeki nüfus sayısının 750 bin olması esas alınacak. Malatya büyükşehir olmayı 10 bin kişiyle kaçırıyor. Van'ın Nüfusu 1.050 bin, Manisa 1.330 bin, Muğla 802 bin, 1.037 bin, Denizli 926 bin, Aydın 979 bin, Balıkesir 1.140 bin, Tekirdağ 783 bin, Trabzon 765 bin ve Hatay 1.445 bin nüfusu var. Yüzölçüm olarak Türkiye'nin 5. büyük yüzölçümüne sahip Şanlıurfa'ya bundan önce 4 hükümet tarafından büyükşehir sözü verilmişti.

İnşallah bu sefer ŞANLIURFA Büyükşehirliliği görür ...

Yasin Efesoy

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 16:59

Alıntı:
1- Köyler belediyeye geçiyorsa Hizmet mükellefiyeti bağlı olduğu Belediyeyemi geçiyor ve Nüfus kriterinde gelen İller bankası payında artık Köylerle berabermi değerlendiriliyor . Ve Bl.Seçimlerinde artık oy verebiliyorlarmı .

Köy ve beldeler, mahalle statüsüne dönüşerek halihazırda bağlı bulundukları ilçe belediyesine bağlanıyor. Hem büyükşehir, hem de ilçe belediyeleri için İller Bankası değerlemeleri, oluşan yeni nüfusa göre yapılıyor. Mahalle oldukları için, ilk seçimden itibaren hem ilçe hem de büyükşehir belediyesi için oy kullanacaklar.
Alıntı:
2- Büyükşehirin bu köylerde İmarda sorumluluğu nedir ... İlçe Belediyeleri kendi İmarları ile uğraşamazken , buraların imarı ve haritalandırılması vs. kim yapacak ...

Yeni Kanun ile 5000 ölçekli planlara kadar büyükşehir belediyelerine yetki veriliyor. İlçe belediyelerinin mevcuttaki açıklarını büyükşehir belediyesi kapatacak. Dolayısıyla mahalleye dönüşen köy ve beldelerin imar planlarını büyükşehir belediyesi yapacak.
Alıntı:
3- Özel İdareler lağvedilecekse bunlara bağlı Ekipler ve Köylere hizmet götüren araç gereç ne olacak ...

Bu durum, yeni Kanun'un başka bir ayağı. Bu sistem derhal devreye girmeyecek. Biraz sancılı bir süreç olacağı için ilk önce 2 kademe halinde tüm illerde il mülki sınırları metropol belediye sınırlarına dönüştürülecek. Sonrasında ise özel idare-belediye birleşimi gerçekleştiğinde, özel idarelerin tüm araç-gereç ve personelleri belediyelere devredilecek. Ancak bunun için 1 dönem daha beklememiz gerekecek gibi.

Ertuğrul Mertel Bey gönderdiği özel mesajda emlak ve ÇTV konusuna da değinmemi istemiş.

Halihazırda 5216'ya göre emlak vergileri ana arter ve bazı özel merkezlerde büyükşehir belediyeleri tarafından alınırken, bunların haricindeki kesimlerde ilçe belediyeleri tarafından alınmakta. ÇTV ise meskenlerde su ve kanalizasyon idareleri tarafından, ana arter ve bazı özel merkezlerdeki ticari abonelerden büyükşehir belediyeleri tarafından, bunların haricindeki ticari abonelerden ise ilçe belediyeleri tarafından toplanmakta. Bu sistem yeni Kanun'da da aynı şekilde devam edecek.

Yasin EFESOY

En son Yasin Efesoy tarafından Pzr 13 Ksm 2011, 17:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

onur ç
2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:03

Muğla nın büyükşehir olması çok saçma. Merkez nüfusu 60 bin olan bir yer nasıl büyükşehir olur???

Alparslan Yalçın

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:05

ELAZIĞ VE MALATYA GİBİ DOĞUNUN EN GELİŞMİŞ VE NÜFUS BAKIMINDAN, MERKEZ NÜFUSLARI 400.000 E YAKIN OLAN ŞEHİRLERİN BÜYÜKŞEHİR YAPILMAMASI SON DERECE ABESTİR

Hem Kamu hem de Mühendislik okuyorum bu konular hakkında her türlü araştırmayı yaptım, ne nüfus ne gelişmişlik ne de başka birşey temel alınan özellik, SİYASET....

En son Alparslan Yalçın tarafından Pzr 13 Ksm 2011, 17:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Yasin Efesoy

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:06

Alıntı:
Muğla nın büyükşehir olması çok saçma. Merkez nüfusu 60 bin olan bir yer nasıl büyükşehir olur

Bunu daha önce onlarca kez söyledik. Türkiye'deki tüm iller yeni sisteme göre idare edilecek. Bir dönem sonra 'büyükşehir' denen imtiyaz kavramı da tarihe karışacak. Yeni sistem yerel idarelerin güçlendirilerek daha fazla, hızlı ve kaliteli hizmet sağlanmasını amaçlıyor. Ayrıca 'büyükşehir' adı verilen metropol yönetim sistemi bir hak ve ödül değil, bir kentin en etkin şekilde yönetilebildiği bir idare biçimidir. Bunu artık anlamak gerekiyor.

Yasin EFESOY

Alparslan Yalçın

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:09

Alıntı:
Bunu daha önce onlarca kez söyledik. Türkiye'deki tüm iller yeni sisteme göre idare edilecek. Bir dönem sonra 'büyükşehir' denen imtiyaz kavramı da tarihe karışacak. Yeni sistem yerel idarelerin güçlendirilerek daha fazla, hızlı ve kaliteli hizmet sağlanmasını amaçlıyor. Ayrıca 'büyükşehir' adı verilen metropol yönetim sistemi bir hak ve ödül değil, bir kentin en etkin şekilde yönetilebildiği bir idare biçimidir. Bunu artık anlamak gerekiyor.

Yasin bey Büyükşehir belediyelerin yıllık vergilerden % pay düştüğünü bilmiyorsunuz herhalde...Yani büyükşehirlerin ödeneklerden yararlanma hakları normal şehirlere göre daha fazladır. Bizde şunu diyoruz neden gelişmiş şehirler büyükşehir olmuyor?

Siyaset konuşma yeri değil ve hükümetin sempati duyduğum bi parti olmasına karşın Van üzerinden siyaset yapılıyor(belediye seçimleri yaklaştı)...

Ertuğrul MERTEL

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:22

Alıntı:
Halihazırda 5216'ya göre emlak vergileri ana arter ve bazı özel merkezlerde büyükşehir belediyeleri tarafından alınırken, bunların haricindeki kesimlerde ilçe belediyeleri tarafından alınmakta. ÇTV ise meskenlerde su ve kanalizasyon idareleri tarafından, ana arter ve bazı özel merkezlerdeki ticari abonelerden büyükşehir belediyeleri tarafından, bunların haricindeki ticari abonelerden ise ilçe belediyeleri tarafından toplanmakta. Bu sistem yeni Kanun'da da aynı şekilde devam edecek.

Yasin benim anladığım şu ...

Köylere emlak vergisi geldi bu durumda ... Ve bağlı bulundukları İlçe belediyesinde dosyaları oluşacak ...
Peki su hizmeti Büyükşehirlerde Tamamen benim bildiğim Büyükşehir Belediyesinde oluyor . İlçe Belediyeleride kanalizasyon ve suyu onlara devrdiyor bir süreçte ... Ama Çöp hizmetini imkanlar ölçüsünde yerel Belediyeler devam ettirecek.
Vergiyi Büyükşehir toplayacak su aboneleri üzerinden , bu sistem nasıl yürüyor diğer yerlerde ...
ana arterler dışında vergiler İlçe belediyesinin tabii ki Oralara hizmet götürende büyükşehir olacak ...
Büyükşehirler İlçelerde veznemi açıyor uygulamada yoksa İlçe Belediyelerinde onlar adına Veznemi oluyor uygulamada ...

Yasin Efesoy

2 yıl önce - Pzr 13 Ksm 2011, 17:30

Alıntı:
Bizde şunu diyoruz neden gelişmiş şehirler büyükşehir olmuyor?

Ben de şunu diyorum: 2 kademe halinde 81 ilin tamamı sizin 'büyükşehir' olarak tabir ettiğiniz metropol yönetim sistemine geçecek. Bir dönem sonra tüm iller aynı şartlar altında mali pay alacak. Büyükşehir ve il diye bir ayrım kalmayacak. Ancak bu ilk kademenin uygulandığı pilot iller, en büyük sancıyı çekecekler. Siz neden ısrarla bu zorlukları yaşamak istiyorsunuz anlamadım. Bırakın, pilot illerde yeni sistemin tüm hataları, eksikleri görülsün. Siz hataları ve eksikleri giderilmiş olarak yeni sisteme kavuşun. İlla ki de bu sancılı süreci yaşamak mı istiyorsunuz?

Alıntı:
Büyükşehirler İlçelerde veznemi açıyor

Evet, genelde bu şekilde oluyor. Bunun başka bir yolu da yok zaten.

Yasin EFESOY

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET