Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Esra
15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 11:58
Avrupa, Türkiye'yi ordusu için istiyor'

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, birçok Avrupalı parlamenterin Türkiye'yi, "Kürtlerle savaşarak deneyim kazanan Türk ordusu için" istediğini yazdı

AB zirvesinde yaşanan Türkiye tartışmaları, Avrupa basınında geniş yer buldu.
İngiliz The Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'nin AB'ye üye olması halinde, birliğin büyük bir askeri güce kavuşacağını yazdı.
Türkiye'yi "Avrupa'yı gerçek bir küresel güç haline getirecek anahtar" olarak nitelendiren The Daily Telegraph gazetesi, 514 bin askeri, 380 bin yedek asker ve ABD uçaklarından oluşan kuvvetli hava gücüne sahip Türk ordusunun yıllarca "Kürtler"le savaşarak deneyimli hale geldiğini" yazdı.
Gazete, birçok Avrupalı parlamenterin bu nedenle Türkiye'yi desteklediğini savundu.

Yol, Kıbrıs'tan geçer
Dünya basınında yer alan diğer haber ve yorumlar şunlardı:

Wall Street Journal: "AB'nin Türkiye kararı, Türkiye'nin Müslüman dünyası ile Batı arasında bir köprü kurulmasına yardımcı olacak.
New York Times: ABD Başkanı George W. Bush, AB'yi Türkiye kararından dolayı çok daha ciddiye almak zorunda kalacak. Karar, Türk halkının 'nereye ait oldukları ve ne istedikleri'ne dair bir muhasebeye yol açtı.
Los Angeles Times: AB'den tarihi karar. Türkiye'nin üyeliğiyle Avrupa sınırları yüzyıllardır bilinenden farklı bir boyut kazanacak.
Chicago Tribune: Kapı açıldı, ama şartlar kaldı.
The Independent: Türkiye'nin liberal, modern Müslümanların ülkesi olarak, kesinlikle AB'nin içinde yer alması gerek.
To Vima: Yunan gazetesine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs konusundaki tutumu, Türkiye'nin AB adaylığını bıçağın keskin tarafına taşıyor.
Ethnos: Türkiye'ye "evet" denilmesi için yol Kıbrıs'tan geçiyor.
Il Sole 24 Ore: İtalyan gazetesi, "Atatürk'ün son gayreti" yorumunu yaptı.
Il Giornale: Berlusconi, Türkiye'yi Avrupa'ya doğru iteliyor.

'Türkiye değil İsrail Avrupalı'

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinin Avrupa'nın sınırları ve Avrupalılık üzerine yaptığı anketten ilginç sonuçlar çıktı. Gazetenin "G2" ekine kapak konusu olan ankette katılımcılara, "Aşağıdaki ülkeler Avrupa'nın parçası mı?" sorusu soruldu. Seçenekler "Türkiye, Fransız Guyanası, İsrail, Rusya ve İngiltere" idi. Avrupa Parlamentosu üyesi Robert Kilroy - Silk, Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığını düşündüğünü belirtirken İsrail için, "Çok sayıda Avrupalı özellikleri var" dedi. İngiltere'de öğrenim gören ABD'li öğrenci Taryn Henderson da, Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığını, ancak isminde "Fransız" sözcüğü geçen Güney Amerika'daki Fransız Guyanası'nın Avrupalı olduğunu savundu. Kuveytli Masuma el Ali ise, ülkesi ile kıyasladığında, Türklerin yaşam tarzının Avrupalı olduğunu söyledi.

Milliyet

messiah_haktan

15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 13:01

Bizi kara kasimiz kara gözümüz icin istemiyorlar herhalde.Tabiki AB cikarlarina bakiyor bir ülkeyi üyelige kabul ederken.Bize istemelerinin sebebi e genc nüfus,büyük bir market,büyüyen bir ekonomi ve asker gücümüz.AB ordusu olusturma planlari da var zaten.

Mag

15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 13:07

Haberin carpikligi ilkin Kurtlerle savasarak tecrube kazanmak ne demek! Biz kurtlerle mi savastikta tecrube kazandik? Kurtlerle savasmis olsaydik bunlar bize Avrupaya adim attirmazlardi. Su Avrupalilar cok kaypaklar, madem kurtlerle savastik o zaman neden kurtlerle savasan bir orduyu avantaj olarak goruyolar anlamis degilim. Nerde insan haklari,kardeslik etc....Hala PKK demeye gucleri yetmiyor!

En son Mag tarafından Pzr 19 Arl 2004, 02:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

messiah_haktan

15 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 13:14

Bu bir gercek,kürtler "sagolsun",onlarin yüzünden ordumuz deneyimi yüksek,bunu kendimiz de kabul ederiz.AB lazer oyuncaklarla orman da "oynarken" bizimkiler daglarda catisti.

Müjdat

15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 02:07

Alıntı:
Bu bir gercek,kürtler "sagolsun",onlarin yüzünden ordumuz deneyimi yüksek,bunu kendimiz de kabul ederiz.AB lazer oyuncaklarla orman da "oynarken" bizimkiler daglarda catisti.

Kürtler dediğin vakit sanırım herkesi suçlamaktasın. Bence buna PPK-KADEK veya bölücü örgütler desen daha doğru olur. Ben nice vatansever Kürt kökenli TÜRK tanımaktayım.

Bu arada keşke bizlerde ormanlarda lazer oyuncaklarla oynasaydıkta O ŞEHİTLERİ ASLA vermeseydik. Keşke 85 sonrasında köken çatışmaları olmasaydı da dostça, KARDEŞÇE hep yaşamaya devam etseydik.

Ben Türkiyemizin geleceğini çok aydınlık görüyorum. AB'ye taviz vermeyi kesersek bizler Türk-Kürt, Alevi_Sünni, Ermeni-Türk, Laz-Çerkez, Sağ- Sol Siyah -beyaz ile kendi özümüz ve kültürümüzle çok daha fazlasını başarabiliriz.

Sevgiyle kalın

messiah_haktan

15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 04:54

Kürt demekle bütün kürtleri kastetmedigim ortada,bunlar kelime oyunlari,benim demek istedigim acikca ortada.Zaten kendini kürt diye türk halkindan ayirana ben kürt desem nolur o kendini ayridiktan sonra?

Alp
15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 09:13

Müjdat,
[tek üyeye hitaben yazılmış eleştirici mesaj silindi, özel mesajla halledelim]

Burç

15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 11:19

Türkiye'yi istiyorlar ama Türkleri istemiyorlar..

Taha
15 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 11:21

AB, Turkiye'yi ordu icin istiyormus. Ne yani Avrupa'nin butun askerleri bizim ulkedenmi olucakmis. Ayrica ben sadece ordu icin AB'nin uyelige sicak baktigini dusunmuyorum.

Alıntı:
Türkiye'yi istiyorlar ama Türkleri istemiyorlar..

Bu cok dogru soylenmis bir soz. Zaten AB bizim kara kasimizi kara gozumuzu sevdigi icin bizi AB'ye almiyacak. Herkez menfiyat pesinde oldugu icin bizi uyeligimiz onlara cazip geliyor.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET