Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 09:01

Bunlar Mümkün mü?

Alıntı:
AB müktesebatına uyum göstermiş Türkiye'de her tarlada bir tuvalet bulunacak, babalar doğum izni alabilecek, ayakkabıcılar ise 2 yıllık kurs tamamlamadan çalışamayacak. AB üyesi Türkiye'de nelerin değişeceğini Türkiye Avrupa Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi AB uzmanı Can Baydarol ve Ankara'daki AB Genel Sekreterliği uzmanları ile konuştuk. İşte AB üyesi Türkiye'de geçerli olacak bazı kurallar:

İş hayatı

Haftada 48 saatten fazla çalışmak yok

* Her çalışan yılda 4 hafta maaşlı izne ayrılacak.

* Haftada en fazla 48 saat çalışılacak.

* Stajyerler, kadrolularla aynı haklara sahip olacak.

* Yeni anneler 14 hafta boyunca maaşlı izin yapabilecek. Yeni babalara da doğum izni verilecek.

* Anne babalar yılda 4 hafta çocuklarıyla olmak için maaşlı izin kullanabilecek.

Tarım

İnek sağarken eldiven zorunlu

* Tarımda hijyen çok önemli olacak. Buğday yetiştiren bir çiftçi, tarlaya alafranga tuvalet yapmak zorunda olacak. Tuvalet yoksa ürünün satışına yasak getirilecek.

* İnek sağarken eldiven takmak zorunlu olacak.

* Her istenen ürün ekilemeyecek. AB'nin yaptığı planlama dışına çıkılamayacak.

* Türkiye organik tarıma geçecek. Böylece üretim ve kar artacak.

* Bunun ağalık sisteminin ve feodal düzenin bitmesini sağlayacağı düşünülüyor.

* Toprak, tarımla geçinen ya da yaşı en büyük olan çocuğa kalacak. Bu yolla toprakların bölünerek kullanılamaz hale gelmesinin önüne geçilecek.

* Tarımda sendikalaşma ve sosyal haklar artacak.

Mesleki eğitim

Ayakkabıcıya da eğitim şart olacak

* Her meslek için eğitim şart olacak. Taksici, ayakkabı satıcısı bile 2 yıllık kursa gidecek. Aksi takdirde bu alanlarda çalışamayacak.

* Bazı diplomalar geçersiz olacak. Avrupa'da mimar ve mühendisler yüksek öğrenimden sonra 2 yıl şantiye ve 2 yıl şirket merkezinde çalıştıktan sonra mühendis ve mimar imza yetkisine sahip olabiliyor. Türkiye'de bu deneyimi olmayanlar mesleki sıfatlarını kaybedecek.

Adli hayat

Savcı ile avukat aynı seviyede oturacak

* Mahkemeye karşı "devlet sırrı" olmayacak.

* Kadın zanlı isterse kadın doktor tarafından muayene edilecek.

* Gözaltı süresi 24 saati geçemeyecek. Gözaltı kararı, zanlıya ve bir yakınına derhal bildirilecek.

* Uzun sürmesi beklenen davalarda, bir yedek hakim bulunacak.

* Savcı ve savunma avukatı aynı yükseklikte kürsülerde duruşmaya katılacak.

* İşkenceye karşı, kamu görevlilerinin mahkeme önüne çıkarılmasında aksaklık olmayacak. Yargı süreci kısalacak.

Hijyen

Çöpler 3 ayrı kutuda atılacak

* Kağıt, plastik ve cam çöpler ayrı kutulara atılacak.

* Pilleri özel kutulara atmak şart olacak.

* Herkese içme suyu sağlamak için tesisler kurulacak.

* Kokoreç gibi sakatatların satışı hijyen nedeniyle yasaklanacak.

Olağan yaşam

Ev aletlerine gürültü sınırı

* Kamuya açık "desibel" ayarına dikkat edilecek. Otomobil gürültüsü, tüpçünün megafonla yayınladığı şarkılar, "domates-biber" diye bağıran satıcılar olmayacak.

* Ezan sesi ve kilisenin çan sesi sınırlanacak.

* Yerleşim alanlarına yakın eğlence yerlerinden ve diskoteklerden yüksek sesli müzik yayını yapılamayacak.

* Ev aletlerinin bile gürültüleri ölçülecek, standartlara uygun olmayan cihazlar satılamayacak.

Din

Ateistler de temsil hakkına sahip olacak

* Eşcinseller ve ateistlerin temsil hakkı olacak. Taleplerini ortaya koyabilecekler.

* Cem evleri ibadethane olarak kabul edilebilecek.

Yerel yönetim

Selde belediyeye dava açılabilecek

* Kentlerde sel felaketi yaşandığında yerel yöneticilere ve sorumlulara karşı davalar açılabilecek.

* Deniz kenarlarındaki yollarda su birikiyorsa bununla ilgili firma yargıya verilebilecek.

Yabancılar

İtalyan Belediye Başkanı adayı

* Ülkeye doğrudan yatırımlar ve dışarıdan işçi gelecek. Türkiye'de yaşayan yabancıların sayısı artacak.

* Türkiye'de yaşayan yabancılar seçimlere katılabilecek. Bir İtalyan, belediye başkanı adayı olabilecek.

* Belediye meclisinde yabancılar da yer alabilecek.

* Suriye, Irak gibi komşu ülkelerden kaçak geçişleri engellemek için sınırlara fosforlu toprak dökülecek. Böylece kaçaklar ayak izlerinden tespit edilecek
.

http://www.gazetevatan.com/cat/haber_detay.asp?Ne ...tegoryid=1

Burç

14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 10:19

Yabancılar seçimlere mi katılacak? OHA!

unals
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 10:37

"Bu ezanlar ki sehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli!"
Onlar inlemedigi gun biz bitmisiz demektir. Bu da zaten Turk kalan son Turk'un olmus olmasi anlamina gelir. Bu da hic bir zaman olmayacak.
Bu ugurda kanlarini dokmus, canlarini vermis milyonlarca dedelerimizin atalarimizin kemikleri simdiden sizlamaya baslamistir bile.

Esra
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 11:51

Unal,sanirim yanlis anladim -Dedelerimiz,atalarimiz ezan sesi icin mi kan dokmusler?!
Ben sahsen dedemden biliyorum (Kendisi Kuvayi milliyedeydi ve bir gaziydi) kanlar vatanimiz icin akmistir!

Benim uygulanmasindan supheli oldugum siklar sunlar (Aslinda cogu da hadi secme yapayim);
Alıntı:
* Bunun ağalık sisteminin ve feodal düzenin bitmesini sağlayacağı düşünülüyor.
* Mahkemeye karşı "devlet sırrı" olmayacak.
* Kadın zanlı isterse kadın doktor tarafından muayene edilecek.
Hijyen

Çöpler 3 ayrı kutuda atılacak

* Kağıt, plastik ve cam çöpler ayrı kutulara atılacak.

* Pilleri özel kutulara atmak şart olacak.

* Herkese içme suyu sağlamak için tesisler kurulacak.
* Ezan sesi ve kilisenin çan sesi sınırlanacak.
* Kentlerde sel felaketi yaşandığında yerel yöneticilere ve sorumlulara karşı davalar açılabilecek.
** Her meslek için eğitim şart olacak. Taksici, ayakkabı satıcısı bile 2 yıllık kursa gidecek. Aksi takdirde bu alanlarda çalışamayacak.

Peki ya okula gidemeyen kizlar ne olacak?! Onunla ilgili bir yaptirim gozukmuyor !
Ayrica ben bunlarin cogunun yine buyuk sehirlerde olacaginin kanisindayim, dogu ve anadolunun bazi yerleri yine nasibini alamayacak.
Butun bu secme siklarin onune nedenlerini de yazardim ama anlasilmistir herhalde.

messiah_haktan

14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 13:12

Yabancilarin secimlere katilma hakki istendigini sanmiyorum.Bu AB'nin hicbir yerinde yok,bizden niye böyle birsey talep etsinler ki ozaman?Medya'nin fantazisi var bu isin icinde bence.Ama geriye kalan yenilikler faydali ve anlamli.Ezani "kismak" da anmali olacak bence.Zaten AB'den önce de öyle bir proje vardi.Her cami hocasi kafasina göre ezan okuyamiyacak.Bir hoca okuycak ve haporlörlerle bu bütün sehire dagitilacak.

SALTUK

14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 13:50

bularin hepsi basit seyler yapilabilir ama nasil yapildigi ve ne kadar zamanda yapildigi onemli
ayrica
Alıntı:
Kokoreç gibi sakatatların satışı hijyen nedeniyle yasaklanacak.
yanlis sadece sokakta satisi yasaklanacak

ezan sesine gelince benim evimin yaninda kilise var kafalarina gore takiliyorlar hic de oyle sesleri kisik falan degil.

alimemo
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 14:31

Alıntı:
İş hayatı

Haftada 48 saatten fazla çalışmak yok
* Haftada en fazla 48 saat çalışılacak.
* Stajyerler, kadrolularla aynı haklara sahip olacak.
* Yeni anneler 14 hafta boyunca maaşlı izin yapabilecek. Yeni babalara da doğum izni verilecek.
* Anne babalar yılda 4 hafta çocuklarıyla olmak için maaşlı izin kullanabilecek.

Beni de zaten AB'nin bu komünist uygulamaları korkutuyor en çok. Arkadaşlar, ciddî söylüyorum, eğer böyle kurallar gelecekse biz AB'ye girmeyelim. Haftada 48 saatten fazla çalışmak yok ne demek yahu? Bu zihniyetle mi AB, dünyanın süpergücü ABD ile rekabet edecek? Hadi canım sen de... İşte deli gibi çalışan ABD, işte "aman işçim incinmesin" tasalarıyla az çalışmayı marifet sayan AB. ABD darboğazlarını petrol zengini ülkeleri fethederek aşabiliyor, fiziken ve kafaca yaşlı AB ise hiçbir şey yapamıyor. Statükocu AB, en önce zihniyetini değiştirmeli ki dünya hakimiyeti oyununda ileride kalabilsin.

En son alimemo tarafından Cmt 18 Arl 2004, 15:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Esra
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 15:19

Alıntı:
Haftada 48 saatten fazla çalışmak yok ne demek yahu

Aslina bakarsan,Italya'da bu "40 saat" .Amerika'da ise durum farkli degil,saat konusunda (en azindan benim esimin calistigi ofiste haftada 40 saat calisiyorlardi)ama magazada filan calisiyorsan ya da kendi isyerinse boyle bir zorunluluk yok tabii ki.
Alıntı:

Amerika'da durum nasildi ,animsamiyorum (zaten o zaman bebekte beklemiyordum)
ama Italya'da yaklasik bir sene annelik izni var,evet maasli ! Yalniz isyerinde en az 10 ay kadrolu olarak calismis olman gerekiyor.Izni istedigin zaman alabiliyorsun bir sene surmesi kaydi ile.
Alıntı:

Amerika'da bu 2 hafta,Italya'da ise 4 hafta.

Digerlerini bilmiyorum ne yazik ki cunku ben henuz calismiyorum,esim de amerikan firmasi icin calisiyor ama ogrenebilirsem aktaracagim.

alimemo
14 yıl önce - Cmt 18 Arl 2004, 16:07

Haftada 48 saat çalışan adama o ücretleri vermek kolay değil tabiî. Böyle olunca şirketler eleman çıkartmak zorunda kalıyorlar. Fransa'da işsizliğin %9.7 olduğuna şaşmamak lâzım. Evet, yanlış okumadınız, %9.7. bkz CIA World Factbook (Endüstriyel üretim büyümesi %-0.3, yani küçülmekte. Bizimkisi ise %8.5.)
Bizdeki işsizliğin çok olduğundan, medeniyet yuvası AB'ye böyle alınamayacağımızdan dem vuranlara hatırlatma olsun.

Avusturya'da öyle gece geç saatlere kadar bakkal çalıştıramazsınız. Niye? Çünkü sen geç saate kadar çalışırsan başka bakkallar da çalışmak zorunda kalır. Haksız rekabet olur. Ya işte böyle. Alın teri ne zamandan beri haksız rekabet unsuru sayılıyor?? Valla onu Avusturyalılara soracaksın.

Alıntı:
Her istenen ürün ekilemeyecek. AB'nin yaptığı planlama dışına çıkılamayacak.

İşte AB. Hani nerede piyasa ekonomisi? Lâf devletin ekonomideki yerine gelince mangalda kül bırakmazlar.

Fransa'da öyle istediğiniz yere üzüm bağı dikemezsiniz, appelation dışında olsa bile. Niye? Çünkü çok dikilirse üzümün değeri düşermiş. Serbest piyasanın mantığı, çeşitlilik arttıkça en iyinin ortaya çıkma ihtimalinin de artması değil midir? Gidin Fransa'ya anlatın bunu kolaysa. Onların mantığıyla düşünürsek, herkes televizyon üretememeli, yoksa var olan televizyon markalarının fiyatı düşer, televizyon üreticileri incinir.

AB bu zihniyetle 21. yüzyılda güçlü kalamaz. Ya kafaları değiştirecekler ya da ABD'nin uşağı olacaklar.

unals
14 yıl önce - Pzr 19 Arl 2004, 13:26

Hayir yanlis anlamadin, yanlis anlayacak ne var: Benim annemin dedesi de kuva-yi milliyeci olarak savasti ve ezanimizin sembolize ettigi inancimiz ve dinimiz de ugrunda savastigi degerlerden birisi idi... vatani vatan yapan nedir? vatan sadece bir toprak parcasi degildir... ikincisi...ben "dedelerimiz sadece ezan sesi icin kan dokmusler" demedim... "bunun icin kanlarini doken milyonlar" dedim... senin deden ezansiz bir vatan icin de kan dokmus olabilir, saygi duyarim, en az benim dedem kadar saygi duyarim...ve benim inancima gore "Allah rahmet eylesin, nur icinde yatsin, umarim kemikleri sizlamiyordur" diyorum...

-----
"Unal,sanirim yanlis anladim -Dedelerimiz,atalarimiz ezan sesi icin mi kan dokmusler?!
Ben sahsen dedemden biliyorum (Kendisi Kuvayi milliyedeydi ve bir gaziydi) kanlar vatanimiz icin akmistir!"

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET