Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
konbela42
9 yıl önce - Prş 05 May 2011, 15:45
Konya - Tarihi Augustus OteliOTELİN TARİHÇESİ:
Konya Gar Binasının doğusunda bulunan otel, 1895 yılında yapılmıştır. 1924 yılındaki mübadeleden sonra Selanik Vadina’dan gelen Hıfzı Hamide Günas ailesine verilen otel bir süre Askeri Ulaştırma Okulu olarak kullanıldı. Dükkanlarından bir tanesi de postane oldu. Daha sonra tekrar otel İstasyon Palas oldu. 1980’li yıllarda terk edilen yapı oldukça yıpranmıştır. Cephelerindeki taş işçiliği, barok pencere kemerleri, kemerlerin kilit taşları, demir perforjeler 19. yüzyıl Avrupa mimarisinin etkilerini gösterir. Otelin 1895 Bağdat Demiryolu’nun kente ulaştığı yıllarda yapıldığı kabul edilir. Sahibi şehrin Rum zenginlerinden Augustus’tur. Bu tarihi yapı, 1982 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiştir.


konbela42
9 yıl önce - Prş 05 May 2011, 15:51(+)

(+)


Tarihî Augustus Oteli gün yüzüne çıkarılıyor

Meram Belediyesi, Osmanlı döneminde yapılan ve yıllardır metruk bir şekilde bulunan Konya İstasyonu karşısındaki Augustus Oteldeki restorasyon çalışmalarına start verdi.

Törende ilk konuşmayı yapan otelin varislerinden Yeşim Pekcan, “Bugün çok duyguluyum. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu projenin hayata geçmesinde emeği olan Sayın Valimize, Meram Belediye Başkanımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürümüze ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Şehit olan güvenlik görevlilerimize taziyede bulunarak konuşmasına başlayan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “1895 yılında Bağdat Demiryolu üzerinde faaliyet geçen bu otelin virane bir şekilde kalmasına gönlümüz razı değildi. Göreve gelir gelmez kolları sıvadık ve otelin varisleriyle görüşmeye başladık. Görüşmelerimiz olumlu bir şekilde tamamlandı ve proje için çalışmalara başladık. Bu binanın ayağa kaldırılması için bize sürekli motivasyon sağlayan Sayın Valimize teşekkür ediyorum” dedi.

Binanın temizliği aşamasında 15 kamyon çöp çıktığını belirten Kalaycı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Projelendirme ve yapım ihalesinden sonra ise bodrumdan ve arka bahçeden bin 300 metreküp toprak taşındı. Bu binanın restorasyonu yaklaşık 800 bin TL’ye mal olacak; içindeki tefrişat ve müştemilatlar hariç. 308 metrekarelik bir alana oturan bu tarihi binada yapılacak restorasyon sonrası; 4’ü suit oda olmak üzere 12 odalı bir butik otel, 56 kişilik toplantı salonu ve 144 kişilik de yemek verilebilecek bir restoran olmak üzere fonksiyonel ve nezih bir mekan haline gelecek. Otelin ismi Augustus Otel olarak kalacak.”

Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul, iktidarları döneminde tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “İlk etapta Vakıflar Genel Müdürlüğümüz restore çalışmalarını başlattı. Daha sonra İl Özel İdarelerimiz ve belediyelerimiz de bu çalışmalara katıldı. 8.5 yılda 10 binlerce tarihi eser restore edildi.”

Son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Konya denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz Hz. Mevlana’dır. Daha sonra ise Selçuklu başkenti olması, Osmanlı’ya padişah yetiştiren bir kent ve Cumhuriyet döneminde de önemli bir kültür merkezi olması akla gelir. Nasıl ki bir anne, yeni doğan bir çocuğuna takılan hediyeleri saklarsa tarih de böyledir. Hiçbir tarihi eseri bir kenara atamazsınız. Şehrimizdeki tarihi ve kültürel değerleri bizden sonraki nesillere emanet etme sorumluluğumuz var. Bu projenin gerçekleştirilmesinde en büyük teşekkürü otelin varisleri ile Meram Belediye Başkanımız hak ediyor.” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra protokol mensupları otelin restorasyonunun başlatılması için ilk harcı koydular.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, tarihi binada yapılacak restorasyon çalışmaların detayları hakkında Vali Doğan’a bilgi verdi.

KAYNAK:http://www.haberkonya.com/haber.php?id=21625


murat sezgin alp42

9 yıl önce - Çrş 11 May 2011, 18:30

İnşaallah bir an evvel restorasyonu tamamlarlar. Zira hızlı tren mayıs sonunda çalışmaya başlayacak. Tren garımız da hızlı tren garı olarak kullanılacak. Her gün binlerce insan hızlı tren ile bu gardan Konyamıza gelip gidecek. Garın tam karşısında bulunması dolayısıyla garı, kullanan herkesin gördüğü bir yapı. Bu metruk hali ile uzun süre kalır ise gelen misafirlerimizde Konyamız için hiç de hoş bir intiba uyandırmaz. Ayrıca yapılır ise de bir o kadar hoş bir ilk izlenim oluşturur ziyaretçiler üzerinde. Malum, ilk izlenim çok önemlidir, mutlaka akılda yer eder. Hızlı tren ile Konya'ya gelip gidecek konuklarımızın kahir ekseriyeti bu garı ilk kez görecekler. Bu sebepten dolayı hızla tamamlanmalı. Ayrıca hızlı tren çalışmaya başlamadan önce belediyenin aklı neredeydi ? diye insanın aklından geçmiyor da değil.

yues
9 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2011, 18:27


Meram Belediyesi, ilçenin tarihi ve kültürel varlıklarını korumaya ve gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. Hatunsaray yolu üzerindeki Pamukçuhan’dan sonra Konya Tren İstasyonu karşısındaki Augustus Otel’deki restorasyon çalışmalarında da sona gelindi.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Konya Tren İstasyonu karşısında bulunan Augustus Otel’deki restorasyon çalışmalarını inceleyerek yapımcı firma yetkililerinden bilgi aldı.

Yaklaşık 120 yıllık tarihi olan tarihi Augustus Otel’deki restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini belirten Başkan Kalaycı, “Bu çalışmayla uzun yıllar atıl vaziyette duran ve kötü bir görünüme sahip olan tarihi bir yapıyı yeniden Konya’ya kazandırmış olacağız. Konya Gar binasının hemen karşısında yer alan binanın restoresi için mülkiyet sahipleri ile yaptığımız anlaşma gereği binayı aslına uygun bir şekilde yeniden düzenliyoruz. Restore çalışmaları kapsamında kaba inşaat tamamlandı. Oda tefrişleri de bitirilip kısa bir süre sonra vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Yapının tarihi bir önemi olması nedeniyle imalatta gösterilen hassasiyet ve restore çalışmaları biraz daha zaman aldı. Oda tefrişleriyle ilgili son rötuşları da tamamladıktan sonra yakın bir zamanda hizmete açacağız” diye konuştu.


Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, 308 metrekarelik bir alana oturan tarihi binadaki restorasyon çalışması sonrası otelin, 4’ü süit oda olmak üzere 12 odalı bir butik otel, 56 kişilik toplantı salonu ve 144 kişilik de yemek verilebilecek bir restoran olmak üzere fonksiyonel ve nezih bir mekan haline geleceğini söyledi.

Konya Gar Binasının doğusunda bulunan otel, 1890’lı yıllarda yapıldı. 1924 yılındaki mübadeleden sonra Selanik Vadina’dan gelen Hıfzı Hamide Günas ailesine verilen otel bir süre Askeri Ulaştırma Okulu olarak kullanıldı. 1980’li yıllarda terk edilen yapının cephelerindeki taş işçiliği, barok pencere kemerleri, kemerlerin kilit taşları, demir perforeler 19. yüzyıl Avrupa mimarisinin etkilerini gösterir. Bina 1982 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiştir.


http://www.meram.bel.tr/dosya/foto/20111101-23865.jpg


http://www.meram.bel.tr/dosya/foto/20111101-31769.jpg


http://www.meram.bel.tr/dosya/foto/20111101-87809.jpg

Alıntı:

kaynak
sitede bi adet video da bulunmakta


OrhunAlac
9 yıl önce - Çrş 02 Ksm 2011, 20:15

Bir de butun sehirleri sokaklari bu binalardan olusurken koruyabilseydik keske. Kutlariz Meram belediyesi.sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA