Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çorba [yemek]
« önceki   123 ... 202122   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
cengiz yorulmaz
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:06

Yolunuz sabah vakti beyazıt tarafına düşerse Kepçeci Hasan Camiinden Gedikpaşaya doğru kıvrılın 100 metre sonra sağda Osmanlı lokantası vardır.Her sabah 30 a yakın çorba çıkar ve saat 10 a kadar indirimlidir.Tabi yer bulabilirseniz:) Düğün çorbasını tavsiye ederim.

SERDARR1
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:07

Arabaşı
çorbası

be bu çorbayı karaman ve civarını diye biliyorudum megerse yozgatmış...

kaynak :vikipedi

Arabaşı Çorbası, Türk mutfağından bir çorbadır. Çorbanın özelliği ekmek ile birlikte değil, beraberinde hamur yutularak yenmesidir. Sanıldığı gibi Arap'larla ilgili bir yemek değildir. Öğün arasında yenildiğinden "Ara aşı" denilmiş ve bu isim zamanlar değişerek 'arabaşı' halini almıştır.

Arabaşı, yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi'inde görülür. Türkiye'de Ankara, Sivas, Konya, Aksaray, Mersin, Eskişehir ve Kayseri'in Türkmen ağırlıklı ilçelerinde, Karaman, Kütahya, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir'de yapılmakla birlikte asıl olarak Yozgat'a ait bir yemektir. İlk örnekleri keklik etiyle, sonraki örnekleri horoz etiyle yapılan bu çorba, soğuk geçen kış akşamlarında misafirle birlikte yenmekte, yalnızca un, su ve biraz da tuz eklenerek pişirilen hamur, çorbayla yutularak tüketilmektedir. Maliyeti çok düşük olduğundan bir zamanların yoksul Anadolu'nun yaratıcılığını temsil eder. Çorba, tavuk, hindi veya av kuşlarının eti, tereyağ, un, salça ile bol acılı yapılır, piştikten sonra limon ve kırmızı biber veya karabiber eklenir.

cengiz yorulmaz
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:10

Yine Balıkesir in bir çorbası vardı -ismini hatırlayamadım-içine sonradan haşlanmış et konurdu,oda çok güzeldi..Öğrenci adama bir tas çorba bir sepet ekmek yeter doymak için:)

Zafer

8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:10

Geçen sene dün (02 Mayıs 2010) Eskişehir'e gideceğiz, Ankara'da tren garına yakın bir yerde çorbacı var dediler, oraya gittik, hem tren saatimize çok var, hem de sıcak birşeyler içeriz falan. İşkembe ve mercimek çorbası varmış, wowdan arkadaşların çoğu işkembe istedi ben ve bir arkadaşım mercimek çorbası istedik. Neyse çorbalar geldi ama meğerse terbiyelendirilmemiş işkembeden yapılmış, bir kokuyor bir kokuyor, yenecek gibi değil. Grsona sordular ki biz alışkın değiliz, Kayseri'de terbiyelenmiş işkembe çorbası içerdik, bunun böyle olacağını bilemedik diye geri verdiler.

Demem o ki, çorbanın nasıl yapıldığı da önemli, süzme mi, terbiyelenmiş mi gibi bir çok ayrıntı var, bu ufakta olsa önemli ayrıntıları atlarsanız mahçup duruma düşebilirsiniz. Tanımadığınız bir şehirde çorba içecekseniz sorun soruşturun yoksa hoş olmuyor.

Benim favori çorbalarım; Süzme mercimek ve arabaşı (vazgeçilmezim), Ezogelin ve şehriye çorbası.

Ağabey bu başlığı kışın açsaydın ya al sana kocaman kırmızı sıfır. 0
: ) şaka maka teşekkürler ağabey.

SERDARR1
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:13

Alıntı:
Demem o ki, çorbanın nasıl yapıldığı da önemli, süzme mi, terbiyelenmiş mi gibi bir çok ayrıntı var, bu ufakta olsa önemli ayrıntıları atlarsanız mahçup duruma düşebilirsiniz. Tanımadığınız bir şehirde çorba içecekseniz sorun soruşturun yoksa hoş olmuyor.

İşkembe her yerde içilecek bir çorba değildir..
Kos koca konyada adam gibi tam anlamıyla yapacak bu çorbayı bir elin parmaklarını geçmez..

Haldun Turan

8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:14

Alıntı:
Sbarro'da Mercimek çorbası mı satıyorlar (Not: Tabağın üzerinde sbarro amblemi gördüm)

Evet arkadaşım.Geçen sene gitmiştim Ankaraya.Sbarro Kızılayda bir yerdeydi.Normalde fast-food mekanı.

En son Haldun Turan tarafından Sal 03 May 2011, 18:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cengiz yorulmaz
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:16

Yine bizim oralarda(Trakya)meşhur ekşi çorba vardır.İçinde tavuk parçaları biraz nohut vs konur.Bayram sabahları kahvaltıdan önce illaki içerdik..

SERDARR1
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:18

Alıntı:
.Bayram sabahları kahvaltıdan önce illaki içerdik..

konyada düğün ve bayramlarda yapılan bir çorba etli bamya çorbası

Süha
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 18:30

Mercimek çorbası, Ezo gelin Çorbası ve domates çorbası vazgeçilmezdir benim için.

Onur.
8 yıl önce - Sal 03 May 2011, 19:04

Çorba...

Bulandan Allah razı olsun. Sofranın vazgeçilmezidir. Çorba olmadan yemek eksik başlar benim için. Şuana kadar yediğim çorbalardan sadece şu soğuk olan ayranlı çorbayı sevmem. Çorba dediğin sıcak olacak.

Yaz kış hiç farketmez mutlaka yerim. Seviyorum ne yapayım.

Süzme mercimek, tavuk suyuna şehriye, patates ve domates çorbaları da vazgeçilmezimdir. İkişer tabak yerim.

sayfa 2
« önceki   123 ... 202122   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET