Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zaferr
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 01:18
Reuters: Müzakereler Ekim 2005'te


Reuters: Müzakereler 3 Ekim 2005'de başlayacak

AB, Türkiye ile müzakerelerin şeklini belirledi:
• Müzakereler 3 ekim 2005'te başlayacak.
• Hedef tam üyelik.
• Müzakerelerin ucu açık olacak.
• Görüşmeler başarısız olursa Türkiye'yi AB yapısına bağlayacak bir formül bulunmalı.
AB liderlerinin 'Kıbrıs' konusu üzerinde Türkiye ile pazarlığı ise sürüyor...
AB liderleri, Türkiye'ye müzakerelerin başlangıç tarihi olarak 3 ekim 2005'i teklif etti.
Reuters'ın İtalyan Dışişleri Bakanı Gianfranco Fini'nin açıklamalarına dayandırarak verdiği habere göre, Avrupa Birliği devlet başkanları, Ankara'ya 3 ekim 2005'i müzakerelere başlama tarihi olarak teklif etmeyi kararlaştırdı.
Son günlerde Avrupa'dan gelen haberler Türkiye'ye 2005'in ikinci yarısında, özellikle ekim ya da kasım ayında bir tarih önerileceği yönündeydi. Bu nedenle 3 ekim 2005 tarihinin Ankara'yı şaşırtması beklenmiyor.
Ankara, tarih konusundaki pozisyonunu yetkili ağızlardan önceden açıklayarak, 2005'in ilk yarısında alınacak bir tarihin "en iyi seçenek" olduğunu ilan etmiş, ancak 2005'in ikinci yarısındaki bir müzakere tarihini de "en iyi ikinci seçenek" olarak algılayacağını belirtmişti.

Müzakereler "açık uçlu" olacak

Diplomatik kaynaklara göre, Avrupa Birliği devletleri bu akşam Brüksel'de gerçekleşen çalışma yemeğinde, Türkiye ile müzakerelerin "açık uçlu olması" konusunda anlaştı.

Hedef tam üyelik

AB hazırladığı taslak metinde, müzakerelerin hedefinin "tam üyelik" olduğunu, sonucun önceden garanti edilemeyeceğini belirtti.

Müzakereler başarısız olursa...

AB liderleri, müzakereler başarısızlıkla sonuçlanırsa, Türkiye'yi Avrupa Birliği'nin yapısına kenetleyecek bir başka yol bulunması konusunda da anlaştı. Bu maddenin başta Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olmak üzere Türk yetkilileri rahatsız ettiği biliniyor.

'Kıbrıs tanınsın' tartışması

AB liderleri Başbakan Erdoğan ile, Kıbrıs'ın Ankara tarafından tanınması konusunda orta bir yol bulmak için şu saatlerde uzlaşmaya çalışıyor.

AFP de duyurdu

Fransız AFP haber ajansı da, AB zirvesinde, Türkiye ile üyelik görüşmelerinin büyük olasılıkla 3 Ekim 2005'te başlatılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.
AFP'nin haberine göre, Brüksel'deki zirveye katılan Slovakya'nın AB nezdindeki Büyükelçisi Maros Sefcovic, ''Gece sona ermeden resmi bir karardan söz edilemez, ancak 3 Ekim büyük bir olasılık gibi görünüyor'' diye konuştu.
Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cyril Svoboda da, ''Sanırım bu tarih kararlaştırıldı'' dedi.
AFP, diğer birçok diplomatın da bu tarihin ''akla yakın'' olduğunu, ancak nihai bir karara hala varılmadığını söylediklerini belirtti.
Uluslararası haber ajansları Reuters ve AP, AB'nin Türkiye ile müzakerelere başlama tarihi olarak 3 Ekim 2005'i önereceğini duyurmuşlardı.
Ajanslar, diplomatlara dayandırdıkları haberlerinde, müzakerelerin hedefinin tam üyelik, ancak sürecin ucunun açık olduğunu da bildirmişlerdi.

www.milliyet.com.tr


Burç

15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 01:33

Afedersiniz ama Ekim'e kadar neyi bekliyoruz?
Yani bu zaman diliminde ne olacak ki?AydinE
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 02:29

Ekim e kadar parlementoda ratifiye yapilacak epey sey var, zaman alacak.

Yani, sabah kalkinca pijama ile sokaga hemen cikilmiyacagina gore, ustune bir pantolon gomlek ve ayakkabi giymek icin zamana ihtiyac olduguna gore, her halde boyle bir muzakereye baslamak icin biraz zaman lazim, diger bir deyisle formalitelerin tamamlanmasi lazim.

Bu arada Kibris sorunun cozulmesi lazim, Rum tarafi uyusmaz taraf olsa bile, tam uye olduklari icin, tanimak lazim gelecek (ne yazikki)..

her ne ise..

Hadi hayirlisi Turk milletine....


Esra
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 02:31
Fransa ve Avusturya'dan Kıbrıs oyunu...


Fransa ve Avusturya'dan Kıbrıs oyunu...

Tarihi AB zirvesinde Türkiye'ye karşı olan Fransa ve Avusturya Kıbrıs kartını oynadı. Gerilim had safhada...
İtalya Başbakanı Berlusconi, zirve yemeğinde Kıbrıs'ı tanıma konusunda Yunanistan'dan daha çok Fransa ve Avusturya'nın Türkiye'yi zorladığını açıkladı.
Berlusconi, görüşmelerin ana gündemini oluşturan Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkan Fransa ve Avusturya'nın masaya getirildiği söyledi. Yunanistan'ın bu konuda fazla ısrarcı olmadığını belirten İtalya lideri, yarına kadar görüşmelerin süreceğini ifade etti.

Türkiye Kıbrıs'ı tanımadan AB'ye giremez

''Türkiye'ye (Kıbrıs)'ı tanıması için gerekli zamanı vermek amacıyla 3 Ekim tarihini seçtik, bu gerekli, zira bir aileye bir ferdini tanımadan girilmez'' diye konuştu.
''Türkiye, meclisinin (Kıbrıs)ı tanımasını sağlamak için zaman istemişti. Bu zaman verildi'' diyen Berlusconi, ''zirvede bazı ülkelerin isteklerinin de dikkate alındığını, Fransa'nın Avrupa anayasası konusunda referandum düzenleyebilmek için 2005'in ikinci yarısında görüşmelerin başlamasını istediğini'' söyledi.

Türk heyeti ne düşünüyor?

AB ile görüşmeleri sürdüren Başbakan Erdoğan ve ekibi, Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusundaki baskısından oldukça rahatsız. Erdoğan ve kurmayları, yarın saat 13:00'e kadar bu konuda görüşmeleri sürdürecek.

Yunanistan memnun

AB'nin 25 üyesinin Türkiye'ye ilişkin olarak üzerinde uzlaştığı ortak tutumun Yunanistan'ı ''tamamıyla tatmin eder nitelikte'' olduğu açıklandı.
Yunan kaynaklar, AB'nın özellikle Kıbrıs konusundaki tavrının tatmin edici olduğunu ve müzakerelerin Atina açısından çok iyi gittiğini söylediler.
AB'nin oluşturduğu ortak tutumun, bu aşamadan sonra Türkiye'ye sunulacağını belirten kaynaklar, her şeyin yolunda gitmesi halinde Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim 2005 tarihinde başlayacağını kaydettiler.
Müzakerelerin tam üyelik hedefli olacağını, ancak bu konuda bir garanti içermediğini de söyleyen kaynaklar, AB'nin Türkiye'ye sunulan ortak tutumuna ilişkin detaylarınsa müzakerelerin henüz bitmemesi nedeniyle bu aşamada açıklanamayacağını belirttiler

Müzakere tarihini resmen açıklayan AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende, Kıbrıs konusunu yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede ele alacaklarını söyledi.
Balkenende, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin ''Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ni'' tanımasına ilişkin soru üzerine, bu konuyu asıl yarın Erdoğan ile yapacakları görüşmede ele alacaklarını kaydetti.
Görevinin bu konuda spekülasyonlara yol açmak olmadığını belirten Balkenende, bu nedenle Erdoğan ile henüz yapmadığı görüşmeye ilişkin tahminde bulunamayacağını bildirdi.
Balkenende, Türkiye'ye önerdikleri müzakere sürecinin neden açık uçlu olduğuna ilişkin olarak da, bir aday ülkeyle müzakerelerin başarılı sonuçlanacağına dair garanti bulunmadığını belirtti.
Hollanda Başbakanı Balkenende, müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması durumunda aday ülkenin AB kurumlarına sıkı bir şekilde bağlı kalmasını sağlamaya çalıştıklarını da kaydetti.

Erdoğan rest çekmişti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs konusunda Türkiye'nin milli çıkarlarının müsaade etmeyeceği bir adımı asla atmayacaklarını söyledi.
Erdoğan, AB zirvesi sürerken Kıbrıs konusuna ilişkin soru üzerine, AK Parti iktidarının ve partisinin temel prensipleri uyarınca Türkiye'nin milli çıkarlarının müsaade etmeyeceği bir adımı asla atmayacaklarını belirtti.
Erdoğan, ''Ne aldığımız tarih terbiyesi ne de yüklendiğimiz sorumluluk böyle bir adım atmamızı mümkün kılar'' diye konuştu.
Başbakan Erdoğan, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in ''Türkiye'nin Kıbrıs'ı tanımaya yönelik adım atmaya hazır olduğuna'' ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine de ''Kıbrıs konusunda adım atmaya elbette her zaman hazırız, ancak adımın şekli önemli'' diye konuştu.
Erdoğan, "Kıbrıs' ta çözüm için biz hazırız" dedi.
Yunanistan'ın Kıbrıs'ta çözüm kapısının kapanmasını istemediğini söyleyen Başbakan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Karamanlis'in Kıbrıs için yazılı teminat istediği haberlerini de yalanladı.


Karamanlis 'tanıma' istedi

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, ''Türkiye'nin Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ni tanımasını istediğini'' açıkladılar.
Erdoğan'ın isteği üzerine yapılan görüşmede, Kıbrıs konusunun gündemi oluşturduğunu belirten kaynaklar, Karamanlis'in Erdoğan'a ''AB'ye üye olmak isteyen bir ülkenin, üye bir ülkeyi tanımamasının kabul edilemeyeceğini söylediğini'' kaydettiler.
Karamanlis'in Erdoğan'a ''Türkiye'nin ilk aşamada gümrük birliği protokolünü tüm yeni üyeleri kapsayacak şekilde imzalayabileceğini daha sonra da Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti'ni resmen tanıyabileceğini söylediğini'' belirten kaynaklar, Erdoğan'ın ise Kıbrıs'ta BM çerçevesinde çözüm gerektiğini vurgulayan Türk tezini tekrarladığını ifade ettiler.
Kaynaklar, Erdoğan'ın Karamanlis'e yeni bir öneri getirmediğini de belirttiler.
Bu aşamada müzakerelerin halen devam ettiğini belirten kaynaklar, ''başka üye ülkelerin de Atina'nın yaklaşımına katıldığını'' belirttiler.
Kaynaklar, Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla telefonla, Karamanlis'in ise Hollanda ve İtalya başbakanlarıyla yüz yüze Kıbrıs konusunu görüştüğünü kaydettiler.Erdoğan: Yarın saat 13:00'te düğüm çözülür

Brüksel'de AB liderleriyle yoğun bir görüşme trafiği yürüten Başbakan Erdoğan, son olarak Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ile biraraya geldi. Erdoğan, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, ''Kıbrıs düğümü yarın saat 13.00'te çözülecek'' dedi.
Gül: Tanıma söz konusu değil

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, ''(Kıbrıs Cumhuriyeti)ni ne direkt ne indirekt bir tanımanın söz konusu olduğunu'' söyledi.
Gül, Conrad Oteli'ne gelişinde gazetecilerin Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in ''Türkiye'nin Kıbrıs'ı tanımaya hazır olduğu'' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:
''Bu işlerle ilgili yanlış anlamalar oluyor. Ne direkt ne indirekt bir tanıma söz konusu.''

Balkenende: Görüş ayrılıkları sürüyor

Erdoğan, AB Dönem Başkanı Hollanda'nın Başbakanı Jan Peter Balkenende'yle de biraraya geldi.
Başbakan bu görüşmenin ardından "görüşmeler devam ediyor" demekle yetinirken, Balkenende "görüş ayrılıklarımız sürüyor" şeklinde konuştu.

Kıbrıs pazarlığı 'çetin' geçiyor

Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, Erdoğan ile yaptığı görüşme öncesinde Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Tasos Papadopulos'la biraraya geldi. Görüşmenin ardından gazetecilerin, zirve sonucuna ilişkin sorduğu "iyimser misiniz" sorusunu "ne iyimserim ne de kötümser" diye yanıtlayan Rum lider, böyle durumlarda müzakerelerin sert geçtiğini vurguladı.
Papadopulos, Türkiye'nin üyeliğini veto edip etmeyecekleri yönündeki bir soruya karşılık da, "Bekleyin görün" dedi.

Yakovu: Hollanda Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor

Bu arada, Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, AB dönem başkanı Hollanda'nın Türkiye'yi Kıbrıs konusunda ikna etmeye çalıştığını söyledi.
Brüksel'de gazetecilere kısa bir açıklama yapan Yakovu, ''biraz önce ben Hollandalılarla görüştüm. Hollandalılar, şimdi de Türklerle konuşuyor ve onları Kıbrıs konusunda ikna etmeye çalışıyorlar'' dedi.
Bu arada Rum yönetimi kaynakları, Türkiye'den taleplerinin, Ankara Anlaşması'nı ''(Kıbrıs Rum kesimini) kapsayacak şekilde genişletmesine ve bu girişimi hangi tarihte yapacağını yazılı bir şekilde taahhüt etmesi olduğunu'' belirttiler.


Milliyet


Esra
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 02:42

Rumlari tanimazlar,bu konuda kesin tavir koydular. (Tanirlarsa da zaten yaziklar olsun onlara !)MCan

15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 03:40

Rumlari taniyacagiz gibime geilyor, ozellikle KKTC'nin kendi kaderini belirlemek icin cirpindiginda Annan planini tanidigina gore...

melih
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 06:15

Eger AB ye girmek istiyosak mecbur tanıyacaz rumlari!tanimamak gibi bir sacmalik olmaz.Sen hem AB ye gir hemde AB uyesi olan baska bir ulkeyi tanıma!Nasıl olacak bu is biri banda soylesin?

Ati
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 08:25
AB?..


Kibris Rum tarafi taninirsa, yillardir verilen emekler bir anda
yok olacak.
Tabii ki (ve de umarim ki) hukumet Kibrisli Rumlarin
once Turkleri tanimalarini karsi sart olarak sunarlar.

Olmuyorsa da cekilelim olsun bitsin. Turkiye´nin AB´ye katilmasini
destekliyorum ama kesinlikle bu sartlarda degil.
Diger ulkelere verilen esit sartlarda. Diger hicbiri beni tatmin etmez...


MCan

15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 08:57

Yahu deli miyiz neyiz?

Adamlarin birligine almis oldugu bir ulkeyi tanimamayi nasil dusunuruz yahu? Manyak olmak gerek boyle bir seyi akla bile getirmek icin.

Burda yapilacak tek olay, muzakereler baslamadan once ve sonra, EGER KKTC HUKUMETI ISTERSE, KKTC'nin taninmasini saglamaya calismak olur. Gerisi fasafiso, hatta absurd.

Ha, KKTC zaten Turkiye'den kopmak istiyor, halki da Turkleri sevmiyor (genel olarak konusuyorum, 1. el bilgi), e o zaman uzatmaya gerek de yok. "Ver kurtul" demiyorum, adamlar Annan planini kabul etti mi ? Etti... E o zaman uzatmaya ne gerek var. Zaten istemiyorlar Turkiye'nin korumasini, o zaman korumazsin hakkini, istedikleri gibi Rumlarla birlesirler, tek Kibris olurlar rahatlarlar.

Ancak ve yine, Kibris Rum kesimini tanimamak gibi bir secenek olmaz olamaz... Bunu herkes aklina soksun, ya AB ya Rum Kesimini tanimamak...


alimemo
15 yıl önce - Cum 17 Arl 2004, 10:19

Uzlaşmaz taraf gibi görünmemek lâzım siyasette. Şöyle demeliyiz: "Annan Planını reddeden Rumları ödüllendirmeyin. Siz KKTC'yi tanıyın, aynı günün akşamı biz de Rum Kesimini tanırız"
Belki tanımak faydalı da olabilir. Hep bize "aslî bir sorun var" dediler. Tanırsak "al işte aslî sorunu çözdük, şimdi var olan sorun basit bir sınır sorunudur" diyebiliriz belki. Ama bundan emin değilim.

Tayyip böyle şeyleri zamana bıraktı şimdiye kadar ama hayatî kararları vermekten kaçamaz artık. Kıbrıs, Ermeni meselesi, Kürt meselesi vs. Bu sorunlar Tayyip'in elinde fena patlayacak. Sırf umumî halkın değil, kendi tabanının da değer yargılarıyla çelişecek kararlar almak zorunda kalacak Tayyip. AB Patrik için ekümeniklik istiyor. Tayyip'in tabanı içine bizden zor sindirir bunu. AB Hristiyan kulübü olduğuna göre çarşaflı, türbanlı bir Türkiye istemeyecek, "sen hele şu çarşafları çıkarttır da halkına, sonra bakarız" bile diyecek belki. Türbanın yasaklandığı bir AB'yi Tayyip kendi tabanına nasıl açıklayacak? Vah Tayyip vah. Allah kolaylık versin.En son alimemo tarafından Cum 17 Arl 2004, 10:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET